Goebbelsův pokus

• Německo

Das Goebbels-Experiment

The Goebbels Experiment

Dokumentární / Životopisný / Historický / Válečný

Německo / Velká Británie, 2005, 108 min (Televizní verze: 2x52 min)

Inteligentní člověk s kulhavou chůzí způsobenou pokřivenou a kratší pravou nohou. To a jeho vzrůst pouhých 165cm způsobil, že byl terčem posměchu a nenávisti z řad jeho okolí. Zastání našel - bohužel - až u Hitlera a jeho NSDAP. Tam se z něho stal oddaný sluha zločinecké myšlence na vyhlazení miliónů mužů, žen i dětí. Milovník filmů, který v závěru neváhal ukončit život nejen svůj, ale i své rodiny včetně šesti dětí. Tento dokument sestavený hlavně z čteného slova z Goebbelsových deníků nádherně ukazuje mysl tohoto muže, který se celý oddal myšlence Adolfa Hitlera až do samotného konce. Pro milovníky historie zcela určitě poutavý dokument, jenž nabízí okno do soukromí tohoto zhoubného člověka, ale blíže se k jeho osobě nedostanete. Jeho pohledem to začne i skončí. 80%(17.3.2013)

Občasne nudné zápisky z Goebbelsovho denníka, ktoré ale krásne odhaľujú jeho vnútorné pocity. Pri vývoji NSDAP sa ani jemu nevyhlo pochybovanie o Hitlerovi, aby sa z neho nakoniec stal najlojálnejší z lojálnych. Jeho propaganda nemala obdoby a dozvieme sa tu, ako študoval iné krajiny a ich štýl propagácie, aby ich on ešte predčil.(16.12.2016)

Nevyložte si to zle. Rozhodne nie som žiaden neonacista. Doktora Paula Josepha Goebbelsa bez debaty považujem za vojnového zločinca. Avšak vždy ma na ňom fascinovala jeho absolútna oddanosť ideológii a neoblomná vernosť svojmu Vodcovi. Až do poslednej chvíle sa držal svojich vžitých zásad a až do konca stál pri človeku, ktorý mu dal možnosť napredovať v politickej kariére. Pozoruhodné vlastnosti. Obrovskou tragédiou však ostáva to, že tieto svoje výnimočné schopnosti realizoval v mene psychopata Adolfa Hitlera a pod krvavou zástavou beštiálnej fašistickej ideológie. Tak sa zo spoľahlivého, inteligentného človeka stalo neľudské monštrum. ****(17.3.2013)

Goebbels: "Čtu Churchillovu knihu Krev, dřina, slzy a pot. Je to kompilace jeho projevů z posledních dvou let. Čiší z ní polemická inteligence. Ale je napsána výjimečně obratně. Má rozhodně svůj styl…Není pochyb, že Churchill je protivníkem, který si žádá úcty. Není to zdaleka takový pitomec jako byl Chamberlein."Do Goebbelsova pokusu jsem se pustil hlavně z toho důvodu, že jsem měl zájem pročíst si jeho deníky,ale trochu jsem se obával jejich délky (6 knih), přišlo mi tedy, že koncetrovaný výtah, podpořený obrazovým záznamem by mohl stačit. Nicméně dvě hodiny uběhly a mnoho dějinných událostí se do přehledu nedostalo (Noc dlouhých nožů, jednotlivá vojenská rozhodnutí, Lída Baarová se v dokumentu jen obrazově mihne apod.), takže mě knihy nakonec stejně neminou. Kdo by chtěl jen lehce nahlédnout za oponu Geobbelsova myšlení a orientuje se v před a válečném období, nebude nespokojen, jen nic nového asi nezjistí - Goebbels je naprosto loajální a oddaný nacista ("NSDAP je nové náboženství"),antisemita do morku kostí. Současně mnoho komentářů směřuje ke své rodině, je to introvert s fyzickými mindráky, antisemita do morku kostí, opovrhující kýmkoliv neárijským, mstivý, bezohledný. Současně výborně ovládá marketing a propagandu, má umělecké sklony, umění, zdá se, poměrně rozumí, nechybí mu sebereflexe a smysl pro realitu.. " Vojáci naprosto pohrdají naší nadměrně optimistickou propagandou.Říšský tiskový důstojník…nemá nejmenší ponětí, kolik škod napáchal. Jeho řeč byla naprostou katastrofou….Člověk si snadno představí, co si asi prostý pěšák pomyslí o takových patriotistických žvástech. Nejvíc mě mrzí, že mě lidé činí za takové věci částečně zodpovědným." Je Goebbels historicky zajímavý? Jistě. jako každý extrém.(8.8.2020)

Výčty z deníku největšího žvanila německých dějin, doprovázené tehdejšími filmovými záznamy. Zaujme především jeho citové rozpoložení ve vztahu k ženám, neskrývaná nenávist k Himmlerovi a jeho komentáře k německé i hollywoodské filmové produkci. Škoda jen, že z duševních pohnutek posledních týdnů jeho života (jeho rozhodování k hromadné rodinné sebevraždě) tu není prakticky nic, to mohl být vrchol celého 2-dílného dokumentu.(29.9.2006)