Sedona: The Spirit of Wonder

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní / IMAX
USA, 1998, 34 min

Stanley

IMAX dokument pojednávající o historii a současnosti města Sedona v Arizoně či spíše celé tamější oblasti, která je významná především dávným hojným osídlením původními obyvateli Severní Ameriky. Proto jako vypravěč se nám hned na začátku představí jeden z potomků Indiánů hrdě recitující o zapomenutých časech jeho otců. Kromě standardní dokumentární přednášky uvidíme poměrně četné relativně zajímavě se tvářící dobové scény, u kterých jsem se ovšem nemohl ubránit dojmu, že působí značně vykonstruovaně a nevěrohodně, jako když oblečete neohrabané statisty do indiánských nebo kovbojských oděvů a natáčíte jejich nezdárné pokusy o demonstrace běžných osadnických činností. Vše tak postrádá jakoukoli dynamičnost a v porovnání s např. žánrově velmi podobným ale brilantním Grand Canyon: The Hidden Secrets nebo neméně povedeným Zion Canyon "IMAXového veterána" Kietha Merrilla je Sedona jen dětskou podívanou. Po obrazové stránce má však dokument zaručeně co nabídnout, dosytosti si vychutnáte úchvatné letecké záběry nad rozsáhlými kaňony, skalisky a prériemi nádherné panenské krajiny. ()