poster

Prokletí

 • Francie

  Possédés du démon, Les

Dokumentární

Česko / Francie, 2006, 75 (57) min

Režie:

Petr Orozovič

Scénář:

Petr Orozovič

Kamera:

Petr Orozovič
(další profese)
 • Narciska
  ****

  V dokumentu zazněly dvě zásadní myšlenky, které staví čarodějnictví, nad nímž většině z nás zůstává rozum stát, do jiného světla. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že Kongo je vleklou válkou zničená země, kde státní pomoc nefunguje a kde je krajina na mnoha místech dosud drancována ozbrojenými skupinami. Lidé kromě válečného traumatu čelí nedostatku pracovních příležitostí, chudobě a beznaději, protože jakékoliv pokusy o nápravu, navíc v zemi tak obrovské, postupují jen velmi pomalu. Dokument o čarodějnictví tak mj. říká, že zoufale hladoví lidé se raději zbaví jednoho či více dětí tím, že je obviní z čarodějnictví. Že je to kruté a bezcitné? Ano. V kontextu trýznivého hladu se však čarodějnictví posouvá z iracionálna do roviny, které lze lépe rozumět. Další myšlenkou, kterou dokument přináší, je jednoduše fakt, že tam, kde nepřináší pomoc vláda, se daří mnoha různým církvím, z nichž mnohé jsou v těchto podmínkách nově zakládány a své místo v nich často nacházejí ti, jež na pověrách a lidském strachu spatřují způsob rychlého zbohatnutí. Stačí si vzpomenout na čarodejnické procesy v Evropě i u nás, na tu horečku, která strhla masy a těm nahoře plnila kapsy, stejně jako na současné TV pořady typu Volejte věštce, aby člověk pochopil, že bez ohledu na dobu a geografickou polohu, lidé jsou lidé a za jejich chováním stojí ty samé motivy, že všichni chtějí jíst a všichni chtějí peníze a když se nedaří, hledají viníky, ať už čaroděje, židy či uprchlíky…(5.7.2015)

 • FireTight
  ****

  Když se člověk dívá na podobný dokument, může v podstatě děkovat, že se narodil a žije v Evropě. Tady se to naštěstí nemůže (vlastně může, ale jsou to spíš ojedinělé případy) stát a proto budete se zaraženým dechem sledovat, když patnáctiletá dívka vypráví, jak s ní i její vlastní rodiče nakládali a co jí dělali. Někomu se to může zdát nechutné a někdo si může říct: "No a co? To je někde v Africe!", ale podle mého názoru je dobře, že podobné dokumenty vznikají, protože to, co se tam děje, je něco strašného. Smutná výpověď pár lidí (co lidí, dětí!) o místních náboženských zvyklostech a pověrách.(24.9.2010)

 • evson
  ****

  Lidé by se měli zamyslet....(23.9.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace