Ako vojnový film ponúka strašne málo akcie, čo pri bojoch na Dukle v "Údolí smrti" zamrzí dvojnásobne. Pochopiteľne, bola to vízia režiséra a ako spomína i užívateľ Master19, pomáhal i Miloš Forman. Režisér to podal na môj vkus až príliš "básnicky" s množstvom zadumaných pohľadov a fráz. Dialógy sú často prázdne a takpovediac o ničom. Atmosféra je fajn, chvíľu to má svoje čaro, ale čakal som príbeh a ten nie a nie sa rozbehnúť, až som v závere zistil, že tu vlastne žiadny nie je. Mladý J. Vašek sa do úlohy dobráckeho poručíka hodil. Osobne mňa najviac vo filme potešilo východniarske nárečie. Postava cigána ma vo filme trochu zarazila, ale neprekážala. Takých ako on tam určite veľa nebolo, ak vôbec. Poniektorí by možno k nárečiu potrebovavi titulky, ale našťastie sú to iba krátke a celkom zrozumiteľné vety a to aj pre Čechov. "Tu sme maľi zgegnuc a my tu hľedame kefku na zuby"...Inak vývoj zubných kefiek dosť pokročil. Dnes také " ščotky" používame na topánky...60%.(8.5.2012)

Klasický vojnový film o bitke pri priesmyku Dukla, v ktorom pozorujeme zblízka, dá sa povedať face-to-face, bojovú púť Čecho-slovákov - vojakov i partyzánov, ich sny, nádeje, túžby, ideologické myšlienkové pochody, čo bude zajtra, pozajtra, po vojne. Skvelý charizmatický Vašek v hl. úlohe a chuť po domove, ktorú môžeme cítiť na každom kroku. Áno, chýba tomu silnejší scenár, aj dialógy sú jednoduchšie, ale to pravé, o čom bola vojna na týchto našich územiach, je tam verne vsadené. Teraz, keď čítam ofiko obsah, nechápem ako môže niekomu tento film evokovať prívlastky ako smiešny či nadutý.(21.1.2016)

Směšný a nadutý??? Rudá ideologie je dostatečně zastírána vlastnenctvím a polemikami o smyslu válek, což dělá z tohoto filmu koukatelnou věc, s řadou obyčjných lidí. Jsou v Polsku. Tam za lesem je Československo. Domov. Plánují, že za pár dní budou doma. Je léto 1944, takže cesta je ještě hodně dlouhá. Film je vyšperkován několika přestřelkami a zejména (jak už to v těchto filmech bývá) panoramatickými záběry na hory a lesy. Nevím, proč tento film nikdo nezná, není vůbec špatný. Nakonec musím ještě zmínit, že jako pomocný režisér se na tomto filmu podílel i začínající Miloš Forman.(22.9.2006)

Válečné drama o zdolávání Dukelského průsmyku, které má některé velmi silné momenty. Nejsilnější je asi hned úvod, kdy postava zásobovacího důstojníka, představovaná Juliem Vaškem, vnitřním monologem představuje před útokem své bojové druhy, kteří se chystají k boji. Pak začne útok na kopec, ze kterého by už mělo být vidět Československo. Ten kopec ale mnozí nezdolají. Protože jsem část své vojny trávil v Prešově, tak mě taky potěšil ten cikán, který hútoril. Neslyšel jsem to už řadu let.(8.11.2012)

• rozum i cit

Tak tohle je hodně zvláštní film, něco mezi válečným snímkem, ovšem prakticky úplně bez bojových scén, a pokusem o čistě umělecký film. Bohužel to tak úplně nefunguje a Tam za lesem má vysoký potenciál diváka unudit k smrti. Od tak významné bitvy, příkladu hrdinství našich vojáků a zároveň takových jatek jako byla Dukla jsem očekávala víc. Film má jistě řadu některých pozitiv, jako např. snahu o psychologii jednotlivců a zobrazení jejich dílčích prožitků a úvah, rovněž některé scény byly z vizuálního hlediska opravdu umělecké. Cením si i některých detailů jako nábojnice v mraveništi, kulky odrážející se v poli při náletu, hlemýžď v trávě. Taktéž atmosféra při večeři ve venkovské chalupě či na faře a v některých dalších momentech a celková osamělost i únava byly hmatatelné. K tomu úvahy o smyslu válek, zdánlivě absurdní hledání kartáčku na zuby a spousta opravdového bláta. Jsou tu ovšem dva problémy. Tím prvním je, že veškeré úvahy (kterých je snad až moc) pronáší špatně vybraný herec, z jehož úst mi znělo téměř vše tak nějak teatrálně a nevěrohodně. Když si na jeho místě představím někoho jiného, jak říká totéž, je to lepší a některé věty scénáře vlastně nepůsobí tak špatně. A příliš přesvědčiví pro mne nebyli ani ostatní, s výjimkou Valy, který měl zoufale málo prostoru, a některých herců v maličkých epizodních rolích. Druhý problém je, že všechny výše zmíněné, zajímavé a leckdy působivé momenty by bylo třeba prokládat odpovídajícím způsobem dramatickými a akčnějšími scénami, aby měly šanci správně vyniknout. Pak by rozhodně byly silnější. V neposlední řadě bych zacházela trochu jinak s hudbou, na některých místech bych ji vypustila, naprosté ticho by mnohdy přidalo výjevu na síle více než hlasitá dramatická melodie, a jinde bych ji možná naopak dala. Hlavním motivem filmu je touha po domovu, ovšem slova jako ideologické vlastenectví bych v tomto případě ani v případě Tenkrát o Vánocích a mnoha jiných válečných snímků natočených za minulého režimu (kromě těch opravdu silně ideologicky podbarvených jako Tanková brigáda) nepoužívala. Jistě, hodilo se to do krámu, ale zároveň když se člověk zeptá veteránů druhé světové války, dozví se, že měli vztek na Němce, byli odhodlaní zvítězit za každou cenu, i padnout, protože bojovali za svobodu a za vlast. Oni to tehdy opravdu tak cítili, a to včetně lidí, kteří Československo nikdy neviděli, jako byli volyňští Češi, kteří se narozdíl od hrdinů výše zmíněných filmů neměli kam vrátit, protože jejich domov byl totálně srovnán se zemí a civilisté vyvražděni nejprve nacisty, a pak doslova bestiálně vyhlazováni příslušníky UPA a OUN. Pamatuji si, jak kdysi v jednom dokumentu říkal jeden z účastníků boje na Dukle, že zpívali československou hymnu, aby Němci na druhé straně zákopů dostali strach, aby věděli, že nestojí proti Američanům a dalším, kteří by je brali do zajetí, nebo se vzdali, ale že stojí proti Čechoslovákům, kteří na ně mají pifku, nebudou si brát servítky a mít s nimi slitování, a kteří budou bojovat do posledního. A prý Němci ten strach opravdu měli. Na závěr bych řekla, že v případě tohoto snímku tedy není na vině ani tolik patos, jako spíše špatná dynamika filmu, díky níž se snímek zoufale táhne a vleče odnikud nikam. Viděla jsem jej jednou a nijak zvlášť netoužím vidět jej znovu, jakkoli nepatří k počinům, na který bych asi zcela zapomněla.(30.3.2019)

• - Filmovanie prebiehalo v Levoči, Studenci, Úloži a Spišskom Podhradí. (dyfur)