Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Každý správný voják bojoval za druhé světové války samozřejmě na sovětské straně - a to platilo i pro československou jednotku. Stateční vojáci, mezi nimiž nechybí ani cikánský mladík odhodlaný stát se po válce strojvůdcem, se chystají na boj o Dukelský průsmyk, o každou píď země musí tvrdě bojovat. Úspěch vykoupí vlastní krví... Jedná se o státotvorný, ideologicky pravověrný film, který dnes může připadat jak směšný, tak nadutý. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodné dílo, které válku přibližuje  z málo známého zorného úhlu. Ženistů, zbrojířů, těch, kteří neútočí ve ztečích, ale na nichž úspěch oslnivých ofenzív také záleží. Průchod slovenskými horami nebyl snadný a vroubily ho krvavé ztráty. Mír prožívali i ti, kteří byli na nemocničních lůžcích v lazaretech všeho druhu. Rub války je součástí její líce. Je dobré to vědět. I válka má svou prozaickou každodennost. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Ako vojnový film ponúka strašne málo akcie, čo pri bojoch na Dukle v "Údolí smrti" zamrzí dvojnásobne. Pochopiteľne, bola to vízia režiséra a ako spomína i užívateľ Master19, pomáhal i Miloš Forman. Režisér to podal na môj vkus až príliš "básnicky" s množstvom zadumaných pohľadov a fráz. Dialógy sú často prázdne a takpovediac o ničom. Atmosféra je fajn, chvíľu to má svoje čaro, ale čakal som príbeh a ten nie a nie sa rozbehnúť, až som v závere zistil, že tu vlastne žiadny nie je. Mladý J. Vašek sa do úlohy dobráckeho poručíka hodil. Osobne mňa najviac vo filme potešilo východniarske nárečie. Postava cigána ma vo filme trochu zarazila, ale neprekážala. Takých ako on tam určite veľa nebolo, ak vôbec. Poniektorí by možno k nárečiu potrebovavi titulky, ale našťastie sú to iba krátke a celkom zrozumiteľné vety a to aj pre Čechov. "Tu sme maľi zgegnuc a my tu hľedame kefku na zuby"...Inak vývoj zubných kefiek dosť pokročil. Dnes také " ščotky" používame na topánky...60%. ()

Reklama

dyfur 

všechny recenze uživatele

Júúúj to bolo pamaléé ...zábery na hlavného hrdinu ,ktorý recituje oduševnené vety....potom už len občas sa strieľa,chodi s kamarátom po domoch na večere a....tak.... oslobodenie ...hrozné tempo ako knižky od K.Maya ak niekto vie čo tým myslím.... moja zaujímavos: Filmovanie prebiehalo v Levoči, Studenci, Úloži a Spišskom Podhradí. (dyfur) zamietnutá zaujímavosť:Július Vašek hral kladnú postavu - ako jednu z mála v jeho kinematografii. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Mírně obtížné hodnotit válečný film z roku 1962 dnešníma očima. Jsme doslova zahlcení válečnými filmy, které staví především na akci a na efektech. Tento film je postavený hlavně na konverzaci, což může připadat nezvyklé, zdlouhavé nebo dokonce nudné. Ale nějakých 15 let po válce nešlo nikomu ukázat především bojovou techniku a akce, šlo o to ukázat člověka. Oslavit hrdinství, ukázat obyčejné vojáky a také demonstrovat nesmyslnost války. Tohle se tu jednoznačně povedlo. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Byť je film samozřejmě promořen komunistickou ideologií, je tu spousta věcí, ktrerá mně brání jej strhat.Jůlia Vaška mám zafixovaného jako sedmdesátkového herce většinou z normalizačních filmů. Divoké rozcuchané vlasy, fous, kotlety a často holiny - zkrátka mundůr dělníka na stavbách tak si jej představím když mi někdo řekne to jméno. Tady měl opravdu hezkou roli a dá-li se to tak říci slušela mu i ta uniforma. Spíše než o válečný film jde o film psychologický. Dukla. Netřeba dodávat více. Naši vojáci se už těší domů. Už jsou jen kousíček od vlasti, už je to jen támhle za tím lesíkem ta hranice na kterou se každý roky těšil... Jenže vraždění a válečné běsnění stále pokračuje. Někomu by se to mohla zdát přitažené za vlasy, ale já chápu toho vojáka co po smrtelném zásahu ještě doklopýtal těch pár metrů aby zemřel na vlastní půdě. Když už vojáci osvobozují vlastní zemi, počítají kdy budou u svých blízkých a jaké to bude až půjdou slavnostním průvodem po Václaváku... Netuší, že konec je ještě daleko, že ještě potrvá mnoho týdnů než se ti šťastnější setkají se svými blízkými... Bojových scén je ve filmu poskrovnu a když už tam jsou je to spíše na škodu. Ty tři otočky po zásahu si mohl Vašek odpustit, bylo spíše baletní vystoupení nez zásah od granátu. Co ve filmu zaujme je krom tanku T34 čistě americká technika. Všichni jezdí jen v Jeepech nebo Dodge. Náklaďáky jsou také americké. Kdo ví o Lend and Lesae nebude překvapen, ale zde je to vážně zajímavé, protože té americké techniky je tu celá kolona. To nikde soudruzi v roce 1962  nesehnali ruskou techniku? Ve filmu je krásná i kamera, škoda, že to nebylo v barvě. Z našich má pěknou roli Vala. Je zde ještě mladý vousatý. Nevadily mi ty jeho revoluční myšlenky, protože řada lidí takhle za války uvažovala. OK Němec je poražen a co bude dál? Bude dál chudoba? Nedostatek práce? Nepůjdeme za chvilku zase bojovat protože si nějací páni vyhlásili válku? Jak říkám, když se člověk vžije do myslí jednotlivých postav a trochu vezme shovívavě tu ideologii i to nadšení vždy když se jednotka setká s Rusy a jejich kapitánem, je tohle docela hezký ale smutný film. Za závěr dávám o hvězdu navíc. žádný Václavák, žádné davy, žádné provolávání slávy... Jen vesnický oříšek, který ani netušil proč se rozezněly zvony na všech věžích... Dávám za 3 machorky. * * * ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Filmovanie prebiehalo v Levoči, Studenci, Úloži a Spišskom Podhradí. (dyfur)

Reklama

Reklama