Hitlerova kariéra

Hitler, a Career

Hitler: The Whole Story

Dokumentární / Životopisný / Historický

Západní Německo, 1977, 151 min

Jeden z nejlepších dokumentů o Hitlerovi a potažmo Hitlerovském Německu, který jsem kdy viděla. Záběry hystericky plačících německých dívek a žen matek, které vzhlížejí k Hitlerovi jako k modle a nedlouho na to záběry s židovského ghetta odkud jsou židovské dívky a ženy matky s dětmi odváděny do transportu mi tuhla krev v žilách a tak se ptám, podobně jako autoři tohoto díla na konci filmu, jsou skutečně všechny nacistické bludy zapomenuty a symboly zničeny?(3.10.2008)

Jelikož některé komentáře (Matty+jeho odkazy) vystihují přesně to, co bych asi o tomto snímku napsal, nebudu psáti komentář o dokumentu. Napíši jen své dojmy o Hitlerovi z toho dokumentu.. Předně musím napsat, že samotné projevy na mě působili bezobsažně; zkátka prázdné fráze. Žádné pádné argumenty. Spíše jsme měl strach z jeho fanatisujícíh řečí. Nejspíše bych byl mezi prvními, kdo by ze země utíkali, jen co by se Hitler stal říšským kancléřem. A to proto, abych se potom mohl postavit Hitlerovi na odpor. Nevěřím v mystično (neboť téměř vše se dá vysvětlit vědecky; co neumíme vysvětlit, příští generace jasně osvětlí). A pak já žiji teď, a ne v minulosti nebo minulostí. Tím, že jsem kdysi byl v říši, mě nijak nepovznáší. Proto si myslím, že působil na záměrně na nevzdělaná nebo polovzdělané masy. Ony se neptají, chtějí jen jednoduše ukazovat, kam se mají vydat.(16.11.2012)

Vidět Hitlera jako vynikajícího řečníka znamená povýšit psychotizujícího vulgárního šovinistického populistu na víc, než co kdy byl. Na druhou stranu redukovat tento hrůzný zločinecký zjev na uzlíček neschopných nervů by bylo ještě větší zpozdilostí. Soubor unikátních projevů, záběry do Hitlerovy tváře, které se soustřeďují zejména do první, formativní éry nacistického režimu, naznačují jak Hitlerovy nepopiratelné přednosti, tak nekrofilizující znaky, které předvídají neblahý konec jeho šíleného pokusu. Základní znalost fakt a souvislostí Hitlerova režimu musí být součástí vzdělanostní výbavy každého muže i ženy mladších generací. Revitalizace kulturních mrtvol tohoto druhu může totiž být za určitých okolností až nevídaně snadná. A šokujícně lehká. Dokumentární filmy, zaožené a dobovém materiálu, jsou v tomto případě jedním z nejvděčnějších zdrojů.(5.11.2007)

Vynikajúci vojnový dokument o Hitlerovi a jeho ceste od pouličného povaľača až po jeho neslávny koniec. Inak ťažko zohnatelné filmové zábery sú zostrihane tak, že človek má akú-takú predstavu ako to vypadalo v týchto pochmúrnych časoch. Dokument nijako nenudí „odbornými výkladmi“ historikov alebo obdobných. Vrelo doporučujem každému, kto ma rad dokumenty z 2 vojny.(23.12.2008)

Jak dává tušit již název, v centru filmu se nachází postava Adolfa Hitlera. Pokud jde o něj, přináší řadu zajímavých a dle mého výstižných postřehů, které jsou důležité pro pochopení jeho charakteru, a příhodně ukazuje jejich souvislosti s konkrétními událostmi. Jako ústřední motiv zobrazuje nacistický kult smrti, možná lépe řečeno neživotného, a jeho touhu po ničení, ale zabývá se i dalšími aspekty Hitlerovy osobnosti (a dobře si - nejen - v tomto ohledu rozumí se Sokurovovým Molochem). Žel, asi aby byl obraz kompletnější, obsahuje dokument rovněž sumarizaci nejpodstatnějších momentů nacistického / válečného období, které s Vůdcem osobně kolikrát příliš nesouvisejí, a připomíná tak místy pořady typu "Druhá světová válka ve dvou hodinách". O významné události se jen otírá a z nedostatku prostoru jsou podány zkratkovitě a nezřídka zavádějícím způsobem, takže člověku druhé světové války neznalému jako naučný dokument dobře neposlouží. Proto tedy "jen" ****, ač jsem si projekci jinak náramně užil.(6.9.2009)