poster

Hitlerova kariéra

 • český

  Adolf Hitler - Vzestup a pád vůdce zla

 • německý

  Hitler - eine Karriere

 • anglický

  Hitler, a Career

 • anglický

  Hitler: The Whole Story

Dokumentární / Životopisný / Historický

Západní Německo, 1977, 151 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Ajantis
  ****

  Jak dává tušit již název, v centru filmu se nachází postava Adolfa Hitlera. Pokud jde o něj, přináší řadu zajímavých a dle mého výstižných postřehů, které jsou důležité pro pochopení jeho charakteru, a příhodně ukazuje jejich souvislosti s konkrétními událostmi. Jako ústřední motiv zobrazuje nacistický kult smrti, možná lépe řečeno neživotného, a jeho touhu po ničení, ale zabývá se i dalšími aspekty Hitlerovy osobnosti (a dobře si - nejen - v tomto ohledu rozumí se Sokurovovým Molochem). Žel, asi aby byl obraz kompletnější, obsahuje dokument rovněž sumarizaci nejpodstatnějších momentů nacistického / válečného období, které s Vůdcem osobně kolikrát příliš nesouvisejí, a připomíná tak místy pořady typu "Druhá světová válka ve dvou hodinách". O významné události se jen otírá a z nedostatku prostoru jsou podány zkratkovitě a nezřídka zavádějícím způsobem, takže člověku druhé světové války neznalému jako naučný dokument dobře neposlouží. Proto tedy "jen" ****, ač jsem si projekci jinak náramně užil.(6.9.2009)

 • Subjektiv
  **

  Dal-li si dokument Hitlerova kariéra za cíl vykreslit osobnost Vůdce, pak trestuhodně selhal. Snahu skrz naskrz očernit člověka zodpovědného za jedny z nejhorších zločinů v historii lidstva sice lidsky chápu, přesto ji však považuji za kontraproduktivní. Nezdráhám se označit Adolfa Hitlera za zrůdu, ovšem zrůdu, jež měla řadu pozitivních, někdy až obdivuhodných vlastností, ale i vlastností morálně indiferentních. Nic z toho nezmenšuje jeho zodpovědnost. Tvůrci dokumentu o jeho povaze nám nemají tyto složky jeho duše zamlčovat, jinak nikdy nepoznáme náznaky pana Vlka, jak si občas nechal říkat, v možných epigonech. Bez úplného obrazu nelze chápat, proč byl následován i milován. +++++ Hitlerova kariéra vykládá každý Hitlerův čin jako projev jeho zkaženosti, tu malosti, jindy strachu, ondy megalománie a pak zase dalších špatností. Drze překrucuje události jeho života tak, aby zapadly do již předem tvůrci přijatého obrazu. Opomíjí řadu fakt, účelově si vybírá, překrucuje, beze smyslu pro humor zesměšňuje, dezinterpretuje. Obraz Hitlera z "Kariéry" je monstrum, které by se dobře vyjímalo v pohádce, ale v dokumentu musí povstat člověk z masa a kostí. Přesvědčený vegetarián, který objedná kamarádovi vepřové, velký ochránce zvířat, statečný voják 1. světové války, fatalista, nadšenec do aut, téměř abstinent, muž, co se dokáže silně zamilovat, jenž umí vyjádřit svůj obdiv k druhým... a samozřejmě nic z toho nezabránilo, aby se z něj stal masový vrah. Ale dělá to z něj člověka! Žádnou trapnou karikaturu. +++++ Mohl bych se však na Hitlerovu kariéru dívat jako na prosté zorbrazení jeho reakcí na události. Dezinterpretační komentář bych si trochu odfiltroval a získal bych povídání o jednom vzestupu a pádu, v jehož druhé půli se na něm podílí celé Německo. Povídání urychlené, ošizené, pokřivené téměř stejně. Jsou lepší dokumenty o Hitlerovi, jsou lepší dokumenty o nacismu, jsou lepší dokumenty o druhé světové válce.(30.3.2013)

 • boshke
  *****

  Velice zajímavý, všeobjímající dokument. Hitlerem se zabývá bezpočet filmů, většina se však soustředí pouze na určitý úsek jeho kariéry (Hitler - Vzestup zla, Valkýra, Pád Třetí říše,...). Tento snímek však dokumentuje celou jeho kariéru jako celek. Ač by se mohlo zdát, že stopáž je neúnosná a že člověk nebude mít sílu se dívat dvě a půl hodiny na dokument (navíc když většina diváků zná pravděpodobně jeho osobu poměrně dobře), aniž by se nudil, opak je pravdou. Film velice dobře odsejpá a člověk si ani neuvědomí, jak dlouho už u toho dřepí. Specialitou filmu je obrovské množství dobových záběrů, přidávajících na atmosféře. Je tu věrně vylíčena jak jeho osobnost a osobní život, tak jeho politický vzestup a pád... 100%(19.9.2009)

 • Wormboy
  ****

  Tento film nie je ani tak historickym dokumentom, ako zozbieranim povodnych zaberov, na ktorych je zachyteny Hitler. Tieto su okomentovane, avsak nie historicky trivialnym sposobom, skor naopak. Pre cloveka, ktoremu 2. svetova vojna, ale predovsetkym nacizmus ako taky a osoby stojace v jeho pozadi, nie su dostatocne zname, bude sledovanie tohto filmu absolutne zbytocne. Film sleduje vzostup a pad Hitlera ako cloveka vyuzivajuceho kazdu sancu na svoje zviditelnenie a este preciznejsie uchopenie moci.(19.2.2007)

 • Djkoma
  ****

  O Hitlerovi toho bylo napsáno a natočeno opravdu mnoho a je složité vybrat, co je opravdu pravda. Tvůrci tohoto snímku však přistoupili k nenáviděné osobnosti krvavé historie s nadhledem a představují komplexním způsobem všechny hlavní rysy i skutky malíře z Rakouska. Dobové záběry, citované psaní dokumenty, citované dopisy a i zajímavé detaily Hitlerova života ve srozumitelném, i když trochu delším podání. I po letech má Adolf energeticky pronášející svou řeč s hromadou gest velkou sílu...(5.2.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace