Hitlerova kariéra

Hitler, a Career

Hitler: The Whole Story

Dokumentární / Životopisný / Historický

Západní Německo, 1977, 151 min

Hodnotím pečlivé a důsledně zpracovaný dokument se spostou autentických záběrů a fotografií. Celý postupný sled událostí bez příkras a ideového zabarvení bylo velmi zajímavé sledovat. Líbilo se mi, že příběh byl předložen naprosto objektivně. Ano, téměř jako v hodinách dějepisu. Hodnotím velmi pozitivně.(7.9.2009)

O Hitlerovi toho bylo napsáno a natočeno opravdu mnoho a je složité vybrat, co je opravdu pravda. Tvůrci tohoto snímku však přistoupili k nenáviděné osobnosti krvavé historie s nadhledem a představují komplexním způsobem všechny hlavní rysy i skutky malíře z Rakouska. Dobové záběry, citované psaní dokumenty, citované dopisy a i zajímavé detaily Hitlerova života ve srozumitelném, i když trochu delším podání. I po letech má Adolf energeticky pronášející svou řeč s hromadou gest velkou sílu...(5.2.2010)

Tento film nie je ani tak historickym dokumentom, ako zozbieranim povodnych zaberov, na ktorych je zachyteny Hitler. Tieto su okomentovane, avsak nie historicky trivialnym sposobom, skor naopak. Pre cloveka, ktoremu 2. svetova vojna, ale predovsetkym nacizmus ako taky a osoby stojace v jeho pozadi, nie su dostatocne zname, bude sledovanie tohto filmu absolutne zbytocne. Film sleduje vzostup a pad Hitlera ako cloveka vyuzivajuceho kazdu sancu na svoje zviditelnenie a este preciznejsie uchopenie moci.(19.2.2007)

Veľmi zaujímavé, samozrejme oceňujem obrovské množstvo autentického obrazového materiálu - no chýbali mi širšie súvislosti... napríklad je úplne odignorovaný Hitlerov záujem o germánsku mytológiu, mysticizmus a okultizmus, ktorý je nepopierateľne prítomný v pozadí jeho dobre známej ideológie Tisícročnej ríše, nadradených rás, expanzii nemeckého národa... a podobných bludoch. Spomenie sa Wagner, Hitlerova vízia Germanie, nenávisť k Židom aj árijská rasa - ale naozaj len spomenie a ďalej sa paralely nijako neskúmajú, nerozoberajú - zostávajú doslova len načrtnuté a nedokončené ležať pod nákladom suchých faktov... Takže dokument je fascinujúci, lenže ukazuje Hitlerovu kariéru len tak akosi... zvonka. Má pomerne úzke videnie a očividne vychádza z dvoch základných prameňov - faktov uvedených v histórii a znakov odpozorovaných z audiovizuálnej dokumentácie. Lenže mne sa potom zdá, že keď autor filmu s chuťou opisuje význam póz a správanie diktátora podľa videozáznamov, o nič horšie by neurobil, keby vypátral a pridal aj informácie o vnútornom podklade Hitlerových pohnútok, keby sa viac odvážil premýšľať, čo tomu človeku behalo hlavou. Na začiatku sa síce zopár ráz spomenie čosi o jeho mladosti, sklamaniach, sebavedomí... alebo na konci, že vyzerá čoraz starší, zlomený, atď. - ale čo z toho, keď zostáva nezodpovedaná základná otázka PREČO?(12.8.2009)

Dobře sestavený, autenticky dokument, plný ojedinělých záběrů, které se mnozí snad neměli možnost ani vidět ! Povětšinou však černobílý, dokument mapuje v šasovém sledu, jednotlivé etapy vůdcova života od Hitlerova dětství, jeho víceméně nenásilnému nástupu k moci, NSDAP, jeho spojenectví s Benitem Mussolinim, II. Světovou válku až po jeho sebevraždu 30.04.1945 v Berlíně. Těch barevných snímků, bylo pomálu a většinou jen z jeho Orlího hnízda v Obersalzbergu v Rakousku, kam za ním jezdili různé politické návštěvy, a kde trávil svůj volný čas, nejen se svou milenkou, kde mu práskal indiskétní informace např Heydrich ale i třeba jen se svým věrným psem. Ostatně je známo že Hitler měl zvířata rád ale lidi ne..K dokumentu nemám opravdu mnoho výtek, i co se týče toho jednohlasně namluveného dabingu (který rozhodně nebyl nudný, ba právě naopak všecko to ještě více vyniklo), který bych řekl že patřil nějakému dabérovi z produkce ČT. Poněvadž ten hlas mi je v těchto druzích dokumentů hodně podvědomě známý. Dokument o Hitlerovi jako člověku, skvělému řečníkovy, který ovládl masy a vůbec o jeho kultu osobnosti se mi jevil jako dostatečně postačující a dobrý.(2.5.2007)