Hitlerova kariéra

Hitler, a Career

Hitler: The Whole Story

Dokumentární / Životopisný / Historický

Západní Německo, 1977, 151 min

Veľmi zaujímavé, samozrejme oceňujem obrovské množstvo autentického obrazového materiálu - no chýbali mi širšie súvislosti... napríklad je úplne odignorovaný Hitlerov záujem o germánsku mytológiu, mysticizmus a okultizmus, ktorý je nepopierateľne prítomný v pozadí jeho dobre známej ideológie Tisícročnej ríše, nadradených rás, expanzii nemeckého národa... a podobných bludoch. Spomenie sa Wagner, Hitlerova vízia Germanie, nenávisť k Židom aj árijská rasa - ale naozaj len spomenie a ďalej sa paralely nijako neskúmajú, nerozoberajú - zostávajú doslova len načrtnuté a nedokončené ležať pod nákladom suchých faktov... Takže dokument je fascinujúci, lenže ukazuje Hitlerovu kariéru len tak akosi... zvonka. Má pomerne úzke videnie a očividne vychádza z dvoch základných prameňov - faktov uvedených v histórii a znakov odpozorovaných z audiovizuálnej dokumentácie. Lenže mne sa potom zdá, že keď autor filmu s chuťou opisuje význam póz a správanie diktátora podľa videozáznamov, o nič horšie by neurobil, keby vypátral a pridal aj informácie o vnútornom podklade Hitlerových pohnútok, keby sa viac odvážil premýšľať, čo tomu človeku behalo hlavou. Na začiatku sa síce zopár ráz spomenie čosi o jeho mladosti, sklamaniach, sebavedomí... alebo na konci, že vyzerá čoraz starší, zlomený, atď. - ale čo z toho, keď zostáva nezodpovedaná základná otázka PREČO?(12.8.2009)

Jak dává tušit již název, v centru filmu se nachází postava Adolfa Hitlera. Pokud jde o něj, přináší řadu zajímavých a dle mého výstižných postřehů, které jsou důležité pro pochopení jeho charakteru, a příhodně ukazuje jejich souvislosti s konkrétními událostmi. Jako ústřední motiv zobrazuje nacistický kult smrti, možná lépe řečeno neživotného, a jeho touhu po ničení, ale zabývá se i dalšími aspekty Hitlerovy osobnosti (a dobře si - nejen - v tomto ohledu rozumí se Sokurovovým Molochem). Žel, asi aby byl obraz kompletnější, obsahuje dokument rovněž sumarizaci nejpodstatnějších momentů nacistického / válečného období, které s Vůdcem osobně kolikrát příliš nesouvisejí, a připomíná tak místy pořady typu "Druhá světová válka ve dvou hodinách". O významné události se jen otírá a z nedostatku prostoru jsou podány zkratkovitě a nezřídka zavádějícím způsobem, takže člověku druhé světové války neznalému jako naučný dokument dobře neposlouží. Proto tedy "jen" ****, ač jsem si projekci jinak náramně užil.(6.9.2009)

• igi B.

Nu, zdá se, že nejen Dr. Goebbels byl fundovaným mi(ni)strem propagandy... :-/ . . . A tento >šikovně< sestříhaný a poněkud i manipulativně komentovaný tendenční >dokument< je toho důkazem. Navíc ten komentář až odpudivě mi místy připomínal svým rádoby nadneseným >plkáním< doby propagandy jiné - bolševické... Záběry a citace vytržené z kontextu, mýty i jen leccos naznačeného a nedořečeného - smíchané s informacemi, které samozřejmě nelze popírat... Bez alespoň základního popisu a vysvětlení skutečných historických faktů, příčin dění a atmosféry těch šestadvaceti let poprvoválečného Německa... . . . Dvě hvězdičky tedy jen (!) za ty unikátní a zajímavé dobové filmové záběry. Na skutečně nestranný, historicky poctivý a hluboce analyzující, v největší možné míře objektivní - vskutku >dokumentující< a proto "dokumentární" - film o Adolfu Hitlerovi a hlavně skutečných důvodech a příčinách nástupu, vzestupu a pádu nacismu si budeme muset ještě počkat. I když mám pocit, že bohužel se ho z různých důvodů ani nikdy nedočkáme. Ku škodě historické paměti, poučení se a uvědomění si všestranných chyb, které nakonec vedly ke zkáze Německa a fyzické i duchovní devastaci velké části tehdejšího světa... . . . Víc se mi tohle >dílo< německých tvůrců snad ani nechce komentovat. - - - P.S. Na druhou stranu chápu, že na neznalého a v historických souvislostech nepoučeného diváka musel asi tenhle film působit značně poutavě a sugestivně... Inu - ta síla propagandy, že... .-( - - - - - (Poprvé /se zájmem leč rozpaky - ba až rozčarováním/ viděno 6.9.2009 na ČT2, komentář zde jako čtrnáctý - 6.9.2009)(6.9.2009)

Tento film nie je ani tak historickym dokumentom, ako zozbieranim povodnych zaberov, na ktorych je zachyteny Hitler. Tieto su okomentovane, avsak nie historicky trivialnym sposobom, skor naopak. Pre cloveka, ktoremu 2. svetova vojna, ale predovsetkym nacizmus ako taky a osoby stojace v jeho pozadi, nie su dostatocne zname, bude sledovanie tohto filmu absolutne zbytocne. Film sleduje vzostup a pad Hitlera ako cloveka vyuzivajuceho kazdu sancu na svoje zviditelnenie a este preciznejsie uchopenie moci.(19.2.2007)

Fasci-Niation. Ač jsem snad všechny záběry viděl už v jiných dokumentech, tohle je hodně kvalitní shrnutí Dolfíkovo kariéry. S ohledem na rok vzniku o to překvapivější. Mimochodem, věděli jste, že v roce 1936 na olympiádě v Berlíně mnoho výprav zdravilo vztyčenou pravicí? A to dokonce i Francouzi. Olympijský pozdrav se prováděl zvednutou paží směřující mírně do boku. Poprvé se používal na olympiádě v Antverpách v roce 1920. Britové a Američané ho - na rozdíl od Francouzů - odmítli udělat při vstupu na berlínský stadion vroce 1936. Jeho podoba s nacistickým pozdravem byla taková, že byl v roce 1946 zrušen. A věděli jste, že Hitlerův pes Blondi pocházel z Kravař na Hlučínsku???(7.2.2016)