Pochybná sláva

• Nizozemsko

Infamous

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 2006, 110 min

Ťažko uveriť,že sa tento výborný,skvele obsadený film nikdy nehral v kinách.Režisér McGrath pozbieral omrvinky po tom,čo zostalo po omnoho ambicióznejšom ,,Capoteovi"a celkom prirodzene pohorel,hoci mal k dispozícii geniálneho Tobyho Jonesa.Ten,ako je dobre známe,urobil o pár rokov neskôr rovnaký prešľap s filmom ,,The Girl,keď prijal hlavnú úlohu vo filme,ktorý bol kvôli zlému načasovaniu vopred odsúdený na neúspech,a to aj napriek tomu,že Hitchock v jeho podaní bol neprekonateľný.A to sa hovorí,že dvakrát do tej istej rieky nevkročíš...(22.6.2014)

Odpuštění nepochází od lidí, ale od Boha. 1) Knižní předlohu Chladnokrevně jsem nečetl, konkurenční film Capote jsem neviděl a o Trumanu Capotem jsem věděl toliko, že existoval. 2) Jako panenská tabula rasa musím konstatovat, že mě snímek dojal. Opravdu jsem cítil bezmoc, že se stane, co se stát musí, a že je to správně, ačkoli to rve srdce. What is punishment? Being in jail isn't punishment, if you didn't like it on the outside. And neither is death, if it was painful to live. 3) V této souvislosti mě napadá Čapkův Poslední soud (Povídky z jedné kapsy, 1929), kde spisovatel popisuje posmrtné soudní řízení v Nebi. Obžalovaný je mnohonásobný vrah, soudí ho bývalí soudci ze Země a jediným, protože vševědoucím, svědkem je Bůh. Protože ví vše, zlé i dobré, nemůže soudit. Lidem přísluší lidská spravedlnost.(19.4.2015)

Dobrý film, který vám ukáže, kterak slavný americký spisovatel Truman Capote (1924-1948) napsal svou slavnou knihu Chladnokrevně. Pokud jeho život znáte, nebo jste viděli snímek Capote (2005), tak se na tento film nedívejte, protože vám zřejmě nic nového nepřinese. Pokud ne, tak rozhodně doporučuji toto zajímavé a místy vtipné drama na motivy skutečných událostí, ve kterém navíc hraje mnoho známých herců : Daniel Craig, Jeff Daniels, Sigourney Weaver, Sandra Bullock či Gwyneth Paltrow, z nichž ale většina má jenom mini roličky:) Co se týče srovnání Capoteho (2005) a Infamous (2006), tak platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Infamous je pojato v mnohem lehčím duchu, hlavně začátek je skoro jako nějaká komedie. Celkově je Infamous dobrý film, ale divák se musí ptát, proč to vůbec někdo točil? Nejde jen o to, že se zabývají jednou, skutečnou osobou, ale zachycují naprosto stejné období, vedlejší role, mají naprosto stejnou strukturu a některé záběry či dialogy jsou takřka totožné!! Vážnější styl Capoteho k tomuto tématu sedne lépe, přecejen jedná se zde o čtyřnásobnou vraždu. Dokonalý a právem oceněný Philip Seymour Hoffman pojal svého Trumana mnohem lidštěji, nejednoznačtěji a tudíž zároveň i s jeho chybami a nehezkými charakterovými vlastnostmi, třeba vychloubáním, lhaním, sobeckostí a samolibostí-to vše je v Infamous pouze lehce naznačené. Toby Jones svou postavu mnohem víc prezentuje jako "pravého homosexuála". Zmíněná komičnost Infamous je dána třeba už rolí komediálního herce Jeffa Danielse v roli šerifa, v Capotem ztvárněném "vážnějším" hercem, Chrisem Cooperem. Je možné říct, že Capote je "lepší" film, než Infamous, ale nelze říct, že by Infamous byl film "špatný". Jen mi pořád nedochází smysl jeho vzniku, který se mi zatím nepodařilo vypátrat, stejně jako to, zdali tvůrci Infamous viděli film Capote v průběhu natáčení svého díla, protože obě díla jsou si opravdu neuvěřitelně podobná. Přinejmenším zajímavé je ale to, že obě díla se v zobrazení osudné noci 15.11.1959 v některých podstatných detailech dost liší!(7.4.2008)

Nejde sice o špatný film, ale námět měl podle mě větší potenciál, který přístup scénáristy a režiséra z mého pohledu otupil. Toby Jones přehrává svého homosexuálního hrdinu do karikatury, s tímhle chováním by v oněch časech na konzervativním maloměstě narazil víc, než film naznačuje. Taky v několika komentářích zmiňovaný fakt, že vykonavatelům zločinu je věnován neskonale větší prostor než obětem a pozůstalým, je pravidivý a k zamyšlení. Naopak obsazení Daniela Craiga považuju za trefu do černého. Celkový dojem: 65 %.(28.1.2011)

Filmy Capote (2005) a Pochybná sláva (2006) nejen že líčí stejný příběh, ale dokonce i začínají a končí ve stejné chvíli. Pochybná sláva je mainstreamovější (a protivnou doslovností horší než Capote) a vztah spisovatele k mladému vrahovi líčí jako osudovou romanci. Capote klade důraz na temější stránky spisovatelovy osobnosti a není ani zdaleka tak laskavý. Přestože přišla Pochybná sláva do distribuce o rok později, není zbytečná a doplňuje příběh v rovině vztahu spisovatele k vrahovi. Film Capote byl ve svém pohledu střízlivě realistický, nepřipouštěl možnost ušlechtilejší motivace a vysvětloval tento vztah posedlostí umělce svým dílem. Při Pochybné slávě jsem si uvědomil, že v tom vztahu muselo jít o víc.(10.1.2010)