Pochybná sláva

Infamous

Pochybná sláva

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 2006, 110 min

Tak nejak nechapu, proc rok po Capotem vzniknul film zabyvajici se naprosto tim samym. A i kdyz uz to nakej ten patek bude, co jsem videl Capoteho a tudiz uz si to zas tak moc nepamatuju, tenhle film mi prisel minimalne o tridu horsi. Jsou tu takovy dva hlavni problemy. Film prevazne v prvni polovine spis pusobi jak komedie, "vesnicani" si delaj z Trumana srandicky, on furt oblejza vecirky a dela forky a zacne to bejt za chvily docela otravny, nastesti v druhy pulce uz se to celkem zklidni. A druhej problem je Toby Jones, jednak tu je porovnani s Hoffmanem, z kteryho vyjde jako vitez Hoffman a navic Jones bohuzel nezvlada udrzet tu mez mezi zajimavym a otravnym a v jeho podani se Capote stava jenom smesnou karikaturou, kteryho si lidi pletou s zenskou. Navic ten pisklavej hlasek byl taky uz dost mimo, skutecnyho Trumana jsem ve filmu videl a i kdyz nemluvi uplne normalne, tak tohle je fakt mimo. Jinak pribeh je skoro totoznej s Capotem s tim rozdilem, ze par situaci ma drobet jiny vyzneni a ze tu nemaj vrazi tolik prostoru a jejich postavy a vztah Trumana k nim neni tak propracovanej a spis se to soustredi na Trumanovo rozhovory s kamaradama a oblejzani vecirku. No a pak tu jsou dramaticky sceny, kdy u nekterejch clovek nepozna, jestli kouka na Infamous nebo Capote. A abych nezapomnel, musim pochvalit Craiga, kterej tu je absolutne dokonalej. Celkove nemuzu rict, ze bych se nudil, ale zaroven me film ani nijak zvlast nevtah a taky kdyz beru v potaz Capoteho, tak mi vychazej jen 3*.(21.6.2008)

• vesper001

Tak Bond neblufoval, když ve Skyfall nadhodil, že s chlapem by „to“ nebylo poprvé… ale vidět bych to nemusela. Člověk by musel být nejen psychopatický a odsouzený, ale i zfetovaný a komatózní, aby kreatuře Capoteho formátu dovolil jen přiblížit se na pět metrů. Kniha Chladnokrevně mi vždycky připadala nechutná, a teď alespoň vím, proč. Jediné pozitivum snímku vidím v castingu. Sandra Bullock je snad poprvé snesitelná, Gwyneth Paltrow roztomilá, účast Sigourney Weaver potěší a Tobyho Jonese jsem zařadila na čestné místo v seznamu herců, ze kterých se mi dělá nanic. Mé znechucení nezmírnil ani Daniel Craig se zlodušským přelivem a tmavými čočkami procítěně pějící Goldmine in the Sky. Brrr!(20.12.2012)

• Lacike

Po desiatich rokoch odkedy som videl Capoteho som konecne dostal chut si pozriet film, ktory je o uplne tom istom, kedze si uz detaily z Capoteho nepamätam. Jedine co viem naisto, ze v podani Philipa Seymoura Hoffmana pôsobil Capote sice divne, ale zaroven charizmaticky. V podani Tobyho Jonesa pôsobi najprv strasne smiesne a postupne jak som si na jeho trapny hlas zvykol, tak mi pripadal nevyrazny. Je tu viacero znamych zenskych hviezd, ktore su ale len do poctu a nemaju sancu sa predviest. Väcsi priestor ma len Sandra Bullock ako kamaratka Capoteho, ale tiez nic strhujuce nepredvedie. Najsilnejsi je film v linii v ktorej sa Capote zblizi s jednym s vrahov (v podani skveleho Daniela Craiga) o ktorych pise. Tato jedina linia pôsobi napinavo a dokaze vyvolat emocie aj ked jedna z postav je divna a druha odporna. Takze vysledkom je priemerny zivotopisny film, ktory vzhladom na existenciu o triedu lepsieho Capoteho, je uplne zbytocny. Pritom ich vznik deli len par mesiacov. 5/10.(8.10.2017)

Filmy Capote (2005) a Pochybná sláva (2006) nejen že líčí stejný příběh, ale dokonce i začínají a končí ve stejné chvíli. Pochybná sláva je mainstreamovější (a protivnou doslovností horší než Capote) a vztah spisovatele k mladému vrahovi líčí jako osudovou romanci. Capote klade důraz na temější stránky spisovatelovy osobnosti a není ani zdaleka tak laskavý. Přestože přišla Pochybná sláva do distribuce o rok později, není zbytečná a doplňuje příběh v rovině vztahu spisovatele k vrahovi. Film Capote byl ve svém pohledu střízlivě realistický, nepřipouštěl možnost ušlechtilejší motivace a vysvětloval tento vztah posedlostí umělce svým dílem. Při Pochybné slávě jsem si uvědomil, že v tom vztahu muselo jít o víc.(10.1.2010)

Ťažko uveriť,že sa tento výborný,skvele obsadený film nikdy nehral v kinách.Režisér McGrath pozbieral omrvinky po tom,čo zostalo po omnoho ambicióznejšom ,,Capoteovi"a celkom prirodzene pohorel,hoci mal k dispozícii geniálneho Tobyho Jonesa.Ten,ako je dobre známe,urobil o pár rokov neskôr rovnaký prešľap s filmom ,,The Girl,keď prijal hlavnú úlohu vo filme,ktorý bol kvôli zlému načasovaniu vopred odsúdený na neúspech,a to aj napriek tomu,že Hitchock v jeho podaní bol neprekonateľný.A to sa hovorí,že dvakrát do tej istej rieky nevkročíš...(22.6.2014)