Pochybná sláva

Pochybná sláva

Infamous

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 2006, 110 min

Odpuštění nepochází od lidí, ale od Boha. 1) Knižní předlohu Chladnokrevně jsem nečetl, konkurenční film Capote jsem neviděl a o Trumanu Capotem jsem věděl toliko, že existoval. 2) Jako panenská tabula rasa musím konstatovat, že mě snímek dojal. Opravdu jsem cítil bezmoc, že se stane, co se stát musí, a že je to správně, ačkoli to rve srdce. What is punishment? Being in jail isn't punishment, if you didn't like it on the outside. And neither is death, if it was painful to live. 3) V této souvislosti mě napadá Čapkův Poslední soud (Povídky z jedné kapsy, 1929), kde spisovatel popisuje posmrtné soudní řízení v Nebi. Obžalovaný je mnohonásobný vrah, soudí ho bývalí soudci ze Země a jediným, protože vševědoucím, svědkem je Bůh. Protože ví vše, zlé i dobré, nemůže soudit. Lidem přísluší lidská spravedlnost.(19.4.2015)

Tento film som videl skôr, než skoro na chlp rovnaký (o rok mladší) film s Hoffmanom - Capote (2005). Preto musím povedať, že pokiaľ som nevidel Hoffmanov výkon, tak som bol príjemne prekvapený stvárnením teplého novinára v podaní Tobyho Jonesa. Tento film láka asi menej než Capote, ale tu sa zase stretneme s Danielom Craigom - čo by hlavným vrahom, ktorému hrozí trest obesením. Ak ste nevideli ani jeden zo spomínaných filmov, určite by som poradil pozrieť si prv tento a najlepšie hneď po ňom Capoteho.(4.1.2015)

• honajz

Toby Jones, Sigourney Weaver, Sandra Bullock, Gwyneth Paltrow či Daniel Craig v dalším přepisu příběhu homosexuálního spisovatele Trumana Capoteho, který se vydává do Kansasu, aby zjistil podrobnosti vraždy místních farmářů. Na rozdíl od svého rok starého předchůdce – film Capote – sází Pochybná sláva na překvapivě pestrý casting slavných herců, ale nezabírá to tolik, jako pečlivě vystavěná atmosféra předchozího Millerova snímku.(16.3.2012)

Filmy Capote (2005) a Pochybná sláva (2006) nejen že líčí stejný příběh, ale dokonce i začínají a končí ve stejné chvíli. Pochybná sláva je mainstreamovější (a protivnou doslovností horší než Capote) a vztah spisovatele k mladému vrahovi líčí jako osudovou romanci. Capote klade důraz na temější stránky spisovatelovy osobnosti a není ani zdaleka tak laskavý. Přestože přišla Pochybná sláva do distribuce o rok později, není zbytečná a doplňuje příběh v rovině vztahu spisovatele k vrahovi. Film Capote byl ve svém pohledu střízlivě realistický, nepřipouštěl možnost ušlechtilejší motivace a vysvětloval tento vztah posedlostí umělce svým dílem. Při Pochybné slávě jsem si uvědomil, že v tom vztahu muselo jít o víc.(10.1.2010)

Myslím, že tenhle film je lepší než schopnosti kohokoliv ze štábu (snad krom Jonese). Je to takové opačné vymknutí se z rukou. Všechny ty tendence sklouzávat k samoúčelnosti, bulvarizaci a zjednodušování jsou v kontrastu s námětem vlastně zajímavé. 3 a 1/2. Dolů zaokrouhluju, protože by to jinak bylo nefér k filmovému Capotemu.(13.4.2014)