Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za mistrovským dílem z pera kontroverzního spisovatele Trumana Capoteho se skrývá ještě mnohem víc... Proslulá kniha "Chladnokrevně" amerického populárního spisovatele Trumana Capoteho (1924–1984) nepřestává dodnes fascinovat čtenáře po celém světě. Krátce po sobě dokonce vznikly dva snímky se stejným námětem o pozadí vzniku tohoto legendárního díla, které vypráví uměleckým reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy. Ve filmu Capote z roku 2005 ztvárnil extravagantního newyorského spisovatele Philip Seymour Hoffman, jenž byl po zásluze za svůj výkon oceněn Oscarem. Již o rok později zavítal na plátna kin konkurenční projekt nazvaný Pochybná sláva, v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. Krátký časový odstup v uvedení obou snímků samozřejmě vedl k tendenci srovnávat výkony obou protagonistů, o výsledku ale musí rozhodnout každý divák sám... Truman Capote v pojetí Tobyho Jonese působí jako mnohem výstřednější osobnost, která ráda přitahuje pozornost okolí a otevřeně se hlásí ke své homosexuální orientaci. Zdánlivě bezstarostný život na Manhattanu ale končí ve chvíli, kdy se slavný spisovatel vydává ve společnosti své věrné přítelkyně Harper do zapadlého kansaského maloměsta, aby zde načerpal inspiraci pro nový druh reportáže o šokující vraždě místního farmáře a celé jeho rodiny. Případ otřesného zločinu ho totiž mocně přitahuje i děsí zároveň. Když jsou konečně dopadeni oba pachatelé tohoto hrůzného činu, slavný spisovatel s jedním z nich v cele naváže velmi blízký vztah. Zprvu nedůvěřivý Perry Smith ho nakonec nechá nahlédnout do svého nitra. Truman Capote díky tomu sice stvoří přelomové literární dílo, ale jeho osobní život je navždy v troskách. Vedle Tobyho Jonese ve filmu zazářil především Daniel Craig jako rozporuplný vrah Perry a Sandra Bullocková jako Harper. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

vesper001 

všechny recenze uživatele

Tak Bond neblufoval, když ve Skyfall nadhodil, že s chlapem by „to“ nebylo poprvé… ale vidět bych to nemusela. Člověk by musel být nejen psychopatický a odsouzený, ale i zfetovaný a komatózní, aby kreatuře Capoteho formátu dovolil jen přiblížit se na pět metrů. Kniha Chladnokrevně mi vždycky připadala nechutná, a teď alespoň vím, proč. Jediné pozitivum snímku vidím v castingu. Sandra Bullock je snad poprvé snesitelná, Gwyneth Paltrow roztomilá, účast Sigourney Weaver potěší a Tobyho Jonese jsem zařadila na čestné místo v seznamu herců, ze kterých se mi dělá nanic. Mé znechucení nezmírnil ani Daniel Craig se zlodušským přelivem a tmavými čočkami procítěně pějící Goldmine in the Sky. Brrr! ()

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Jsem snad jediná, komu připadal Capote od Bennetta Millera (o rok starší film) jednoznačně lepší? Navlas stejné scénáře, jiní herci (a to v Pochybné slávě jistě zvučnějších jmen), jiné podání... Připadala jsem si že koukám na remake o rok mladšího filmu. Vše co má Millerův Capote, tomuto kromě humoru chybí. Příliš komediální podání (i když v první půlce nevadilo), nedotažený děj, absence atmosféry, Craig jako vrah je příliš uhlazený a přehrává, Hoffman jednoznačně lepší než Jones, navlas stejné scény, dekorace...ne, opravdu nechápu, proč se někdo snažil natočit navlas stejný film, po jednoznačném úspěchu toho prvního. ()

Reklama

marvan 

všechny recenze uživatele

Filmy Capote (2005) a Pochybná sláva (2006) nejen že líčí stejný příběh, ale dokonce i začínají a končí ve stejné chvíli. Pochybná sláva je mainstreamovější (a protivnou doslovností horší než Capote) a vztah spisovatele k mladému vrahovi líčí jako osudovou romanci. Capote klade důraz na temější stránky spisovatelovy osobnosti a není ani zdaleka tak laskavý. Přestože přišla Pochybná sláva do distribuce o rok později, není zbytečná a doplňuje příběh v rovině vztahu spisovatele k vrahovi. Film Capote byl ve svém pohledu střízlivě realistický, nepřipouštěl možnost ušlechtilejší motivace a vysvětloval tento vztah posedlostí umělce svým dílem. Při Pochybné slávě jsem si uvědomil, že v tom vztahu muselo jít o víc. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Odpuštění nepochází od lidí, ale od Boha. 1) Knižní předlohu Chladnokrevně jsem nečetl, konkurenční film Capote jsem neviděl a o Trumanu Capotem jsem věděl toliko, že existoval. 2) Jako panenská tabula rasa musím konstatovat, že mě snímek dojal. Opravdu jsem cítil bezmoc, že se stane, co se stát musí, a že je to správně, ačkoli to rve srdce. What is punishment? Being in jail isn't punishment, if you didn't like it on the outside. And neither is death, if it was painful to live. 3) V této souvislosti mě napadá Čapkův Poslední soud (Povídky z jedné kapsy, 1929), kde spisovatel popisuje posmrtné soudní řízení v Nebi. Obžalovaný je mnohonásobný vrah, soudí ho bývalí soudci ze Země a jediným, protože vševědoucím, svědkem je Bůh. Protože ví vše, zlé i dobré, nemůže soudit. Lidem přísluší lidská spravedlnost. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Dobrý film, který vám ukáže, kterak slavný americký spisovatel Truman Capote (1924-1948) napsal svou slavnou knihu Chladnokrevně. Pokud jeho život znáte, nebo jste viděli snímek Capote (2005), tak se na tento film nedívejte, protože vám zřejmě nic nového nepřinese. Pokud ne, tak rozhodně doporučuji toto zajímavé a místy vtipné drama na motivy skutečných událostí, ve kterém navíc hraje mnoho známých herců : Daniel Craig, Jeff Daniels, Sigourney Weaver, Sandra Bullock či Gwyneth Paltrow, z nichž ale většina má jenom mini roličky:) Co se týče srovnání Capoteho (2005) a Infamous (2006), tak platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Infamous je pojato v mnohem lehčím duchu, hlavně začátek je skoro jako nějaká komedie. Celkově je Infamous dobrý film, ale divák se musí ptát, proč to vůbec někdo točil? Nejde jen o to, že se zabývají jednou, skutečnou osobou, ale zachycují naprosto stejné období, vedlejší role, mají naprosto stejnou strukturu a některé záběry či dialogy jsou takřka totožné!! Vážnější styl Capoteho k tomuto tématu sedne lépe, přecejen jedná se zde o čtyřnásobnou vraždu. Dokonalý a právem oceněný Philip Seymour Hoffman pojal svého Trumana mnohem lidštěji, nejednoznačtěji a tudíž zároveň i s jeho chybami a nehezkými charakterovými vlastnostmi, třeba vychloubáním, lhaním, sobeckostí a samolibostí-to vše je v Infamous pouze lehce naznačené. Toby Jones svou postavu mnohem víc prezentuje jako "pravého homosexuála". Zmíněná komičnost Infamous je dána třeba už rolí komediálního herce Jeffa Danielse v roli šerifa, v Capotem ztvárněném "vážnějším" hercem, Chrisem Cooperem. Je možné říct, že Capote je "lepší" film, než Infamous, ale nelze říct, že by Infamous byl film "špatný". Jen mi pořád nedochází smysl jeho vzniku, který se mi zatím nepodařilo vypátrat, stejně jako to, zdali tvůrci Infamous viděli film Capote v průběhu natáčení svého díla, protože obě díla jsou si opravdu neuvěřitelně podobná. Přinejmenším zajímavé je ale to, že obě díla se v zobrazení osudné noci 15.11.1959 v některých podstatných detailech dost liší! ()

Galerie (23)

Zajímavosti (4)

Reklama

Reklama