Pochybná sláva

Infamous

Pochybná sláva

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 2006, 110 min

Dobrý film, který vám ukáže, kterak slavný americký spisovatel Truman Capote (1924-1948) napsal svou slavnou knihu Chladnokrevně. Pokud jeho život znáte, nebo jste viděli snímek Capote (2005), tak se na tento film nedívejte, protože vám zřejmě nic nového nepřinese. Pokud ne, tak rozhodně doporučuji toto zajímavé a místy vtipné drama na motivy skutečných událostí, ve kterém navíc hraje mnoho známých herců : Daniel Craig, Jeff Daniels, Sigourney Weaver, Sandra Bullock či Gwyneth Paltrow, z nichž ale většina má jenom mini roličky:) Co se týče srovnání Capoteho (2005) a Infamous (2006), tak platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Infamous je pojato v mnohem lehčím duchu, hlavně začátek je skoro jako nějaká komedie. Celkově je Infamous dobrý film, ale divák se musí ptát, proč to vůbec někdo točil? Nejde jen o to, že se zabývají jednou, skutečnou osobou, ale zachycují naprosto stejné období, vedlejší role, mají naprosto stejnou strukturu a některé záběry či dialogy jsou takřka totožné!! Vážnější styl Capoteho k tomuto tématu sedne lépe, přecejen jedná se zde o čtyřnásobnou vraždu. Dokonalý a právem oceněný Philip Seymour Hoffman pojal svého Trumana mnohem lidštěji, nejednoznačtěji a tudíž zároveň i s jeho chybami a nehezkými charakterovými vlastnostmi, třeba vychloubáním, lhaním, sobeckostí a samolibostí-to vše je v Infamous pouze lehce naznačené. Toby Jones svou postavu mnohem víc prezentuje jako "pravého homosexuála". Zmíněná komičnost Infamous je dána třeba už rolí komediálního herce Jeffa Danielse v roli šerifa, v Capotem ztvárněném "vážnějším" hercem, Chrisem Cooperem. Je možné říct, že Capote je "lepší" film, než Infamous, ale nelze říct, že by Infamous byl film "špatný". Jen mi pořád nedochází smysl jeho vzniku, který se mi zatím nepodařilo vypátrat, stejně jako to, zdali tvůrci Infamous viděli film Capote v průběhu natáčení svého díla, protože obě díla jsou si opravdu neuvěřitelně podobná. Přinejmenším zajímavé je ale to, že obě díla se v zobrazení osudné noci 15.11.1959 v některých podstatných detailech dost liší!(7.4.2008)

Už z porovnania filmových plagátov tohto filmu a jeho slávnejšieho oceneného predchodcu sa dá naznačiť, čo chcem v nasledujúcich riadkoch povedať. Na začiatok musím povedať, že ma ani jeden z týchto snímkov neohúril a v hodnotení ostávam nižšie. I tak ma však 'Infamous' bavil viac. O rok starší 'Capote' na mňa pôsobil strnulým, šablónovým, chladným, neemočným dojmom, ktorý svojou štruktúrou chcel zbierať ceny. Kdežto tento film je už od začiatku hravý, farebný, emóciami viac nabitý a i keď je scenárovo menej náročný, predsa zabral viac. A aj herecké prevedenie Tobeyho Jonesa (vôbec nie pochybné) ma dostalo viac ako Hoffmanove. 70%.(21.11.2008)

• Lacike

Po desiatich rokoch odkedy som videl Capoteho som konecne dostal chut si pozriet film, ktory je o uplne tom istom, kedze si uz detaily z Capoteho nepamätam. Jedine co viem naisto, ze v podani Philipa Seymoura Hoffmana pôsobil Capote sice divne, ale zaroven charizmaticky. V podani Tobyho Jonesa pôsobi najprv strasne smiesne a postupne jak som si na jeho trapny hlas zvykol, tak mi pripadal nevyrazny. Je tu viacero znamych zenskych hviezd, ktore su ale len do poctu a nemaju sancu sa predviest. Väcsi priestor ma len Sandra Bullock ako kamaratka Capoteho, ale tiez nic strhujuce nepredvedie. Najsilnejsi je film v linii v ktorej sa Capote zblizi s jednym s vrahov (v podani skveleho Daniela Craiga) o ktorych pise. Tato jedina linia pôsobi napinavo a dokaze vyvolat emocie aj ked jedna z postav je divna a druha odporna. Takze vysledkom je priemerny zivotopisny film, ktory vzhladom na existenciu o triedu lepsieho Capoteho, je uplne zbytocny. Pritom ich vznik deli len par mesiacov. 5/10.(8.10.2017)

Kdysi jsem viděl film Klub 54 a byl jsem asi jako on . Všichni řvali O Trumanne a já si říkal kdo je ten Trumann? :-) A tady mám o něm celý film :-) Velmi se mi líbilo pojetí filmu. Někdy mě štve, že tu není deset hodnot, tohleje na 4,5 * :-) no nedá se nic dělat. Mám život o to těžší, že musím takto omezeně hodnotit :-)(17.11.2008)

Hodně těžko se mi to hodnotí, protože mám z toho smíšené pocity, ale to je znak toho, že se jedná o dobrý film. 70-80% je podle mě velmi objektivní. Vynikající herci Toby Jones, Daniel Craig a Sandra Bullock v kriminálním dramatu, kde má hlavní roli homosexuál s vtipným hlasem a zamiluje se do vraha, který chladnokrevně zabil hodnou rodinu. No rozhodně stojí za zkouknutí.(25.8.2009)