Po stopách 11. září (TV film)

The Path to 9/11

Drama / Historický

USA, 2006, 240 min

Velice komplexně pojatý popis událostí, které vedly k teroristickému činu 11. září 2001. Snad jen škoda, že snímek nemohl být realizován jako film pro kina s vyšším rozpočtem. Režisér by se pak nemusel vyhýbat drahým scénám a výsledek by možná byl ještě lepší. Pokud někdo neviděl první část, pak o hodně přišel. Právě první polovina filmu totiž popisovala řadu zajímavých souvislostí (pokud je teda možné hodnotit informace z filmu jako pravdivé). Druhá polovina pak byla sledem dramatických událostí přímo souvisejících s 11. zářím.(14.9.2008)

první díl velice povedený (za 5 bodů) druhý propad a zvláčnění (max 3). Velice oceňuji ten pohled a sběr dat s odstupem. Tak jak směřoval k pádu dvojčat a co tomu předcházelo. Hodně to pomáhá se zorientovat i v tom "kdo s kým" a pokud si autoři hodně nevymýšleli a opravdu jen spojovali fakta, klobouk dolů...(15.10.2017)

Viděl jsem sice jen druhou část, ta byla ale velice strhující a i když pochybuji, že první polovina se té druhé může vyrovnat jen ztěží, dávám nakonec čtyři. Nevím, nakolik věrná je tato filmová reknostrukce, ovšem pokud tvůrci čerpali z důvěrných zdrojů, pak si amerika neudělala nejlepší jméno. Útoky na WTC a Pentagon byly z velké části chybou americké vlády, ve které bylo jen pár lidí, kteří brali hrozby na zřetel, ovšem nikdo na vyšších postech na ně nedal a vysmívali se jim. Takovýto přístup u nejmocnější země světa zamrzí a člověk se na ní hned dívá jiným okem, nedůvěřivým okem. Sníkem pracuje velice dobře s kamerou a herci stvárnili své charaktery na výbornou, jen škoda, jak to skončilo s postavou H. Keitela. Narozdíl od Stoneova připravovaného W. jsou zde herci podobni svým předobrazům a snaží se je co nejvěrněji zahrát.(14.9.2008)

Konecne niekto natocil film, ktory mi blizsie predstavil teroristov, CIA ako i FBI od utoku na dvojicky Svetoveho obchodneho centra v New Yorku v roku 1993 az po 11.09.2001, patranie po teroristoch ako i Usamu Bin Ladina, ktoreho uz mohli 2 krat chytit alebo zabit, ale vzdy tym agentom niekto hadzal kolena pod nohy. Niektori agenti vedeli o tom, ze teroristi planovali megautok na USA, ale prave ti najvyssi im bud nechceli verit, alebo to povazovali za nedoveryhodne a nechceli sposobit zbytocnu paniku na letisku, ako aj vo chvili, ked jedneho z teroristov chytili, zhabali mu laptop, v ktorom mohli byt dolezite informacie, ale najvyssi nedovolili agentom ten laptop zapnut, ze na to nemaju pravomoc. Film je rozdeleny do dvoch casti, prva sa odohrava od prveho utoku 1993 asi po rok 1999 a druha cast po rok 2001. Na to, ze to je televizny film, je natoceny velmi kvalitne. Aj na titulkovani miesta a roku vo filme, kde sa ktora scena prave odohravala si dali tvorcovia velmi zalezat, rovnako ako aj vybuch v garazovom parkovisku World Trade Center. Proste parada a pre mna je len velkym prekvapenim, ze tento film nevysiel u nas ani len na DVD. _________ Harvey Keitel - (John O´Neill) +++ Donnie Wahlberg - (Kirk zo CIA) +++ Kevin Dunn - (Samuel ´Sandy´ Berger) +++ Michael Benyaer - (Khalid Sheikh Mohammed) +++ Shirley Douglas - (Madeline Albright) +++ William Sadler - (Neil Herman) +++ Penny Johnson - (Condoleeza Rice) +++ Hudba: John Cameron +++(25.7.2008)

Mal som možnosť čítať množstvo článkov a sledovať viacero televíznych programov, vrátane prenosu z New Yorku, pretože vtedy som náhodou nebol v práci. Ťažko je mi hodnotiť dvojdielny televízny film, pretože človek si po takom množstve informácií vytvorí akúsi predstavu o celej udalosti a potom dosť citlivo reaguje na akékoľvek odchýlky od jeho predstavy. Najviac sa mi na filme pozdávalo zobrazenie myslenia politikov a vrcholných funkcionárov, ktorí nad všetko stavajú ochranu svojej funkcie a v prvom rade si pripravujú výhovorky, prečo sa nedalo viac. A o nejaký čas opäť všetko ide po starých vyjazdených chodníčkoch. A prijaté opatrenia sú cielené na ochranu proti tomu, čo sa už stalo a nie proti tomu, čo sa stať môže.(15.9.2019)