Po stopách 11. září (TV film)

The Path to 9/11

Drama / Historický

USA, 2006, 240 min

Velice komplexně pojatý popis událostí, které vedly k teroristickému činu 11. září 2001. Snad jen škoda, že snímek nemohl být realizován jako film pro kina s vyšším rozpočtem. Režisér by se pak nemusel vyhýbat drahým scénám a výsledek by možná byl ještě lepší. Pokud někdo neviděl první část, pak o hodně přišel. Právě první polovina filmu totiž popisovala řadu zajímavých souvislostí (pokud je teda možné hodnotit informace z filmu jako pravdivé). Druhá polovina pak byla sledem dramatických událostí přímo souvisejících s 11. zářím.(14.9.2008)

Inspirované skutečným životním osudem Johna O'Neilla, který byl u vyšetřování Al-kajdy a Bin Ladina, aby paradoxne zahynul 11.září 2001. Jedná se o velice zdařilou chronologickou historii až k útokům 11.září bez jakéhokoliv patosu, ale velice realistické. Precizně je zobrazen zmatek a nedůvěra ve fungování bezpečnostních složek , politická korektnost, která bránila podezřívat ctihodné muslimy, slabá legislativa a pravomoce. Asi nejlepší zpracování daného tématu.(2.11.2016)

Nepřišlo mi to vůbec špatné, myslím si, že nejlépe byly ve filmu zachyceny ty americké vlastnosti, jak nikdo nechce jít proti muslimům, i když jsou na to jasné důkazy (nebo nejméně přesvědčivé indicie) a typická vlastnost krytí si vlastní "prdele". Z hlediska zachycení těchto vlastností film autoři natočili úplně famózně.(14.9.2008)

první díl velice povedený (za 5 bodů) druhý propad a zvláčnění (max 3). Velice oceňuji ten pohled a sběr dat s odstupem. Tak jak směřoval k pádu dvojčat a co tomu předcházelo. Hodně to pomáhá se zorientovat i v tom "kdo s kým" a pokud si autoři hodně nevymýšleli a opravdu jen spojovali fakta, klobouk dolů...(15.10.2017)

Viděl jsem sice jen druhou část, ta byla ale velice strhující a i když pochybuji, že první polovina se té druhé může vyrovnat jen ztěží, dávám nakonec čtyři. Nevím, nakolik věrná je tato filmová reknostrukce, ovšem pokud tvůrci čerpali z důvěrných zdrojů, pak si amerika neudělala nejlepší jméno. Útoky na WTC a Pentagon byly z velké části chybou americké vlády, ve které bylo jen pár lidí, kteří brali hrozby na zřetel, ovšem nikdo na vyšších postech na ně nedal a vysmívali se jim. Takovýto přístup u nejmocnější země světa zamrzí a člověk se na ní hned dívá jiným okem, nedůvěřivým okem. Sníkem pracuje velice dobře s kamerou a herci stvárnili své charaktery na výbornou, jen škoda, jak to skončilo s postavou H. Keitela. Narozdíl od Stoneova připravovaného W. jsou zde herci podobni svým předobrazům a snaží se je co nejvěrněji zahrát.(14.9.2008)