Americká rapsodie

• Maďarsko

Amerikai rapszódia

Americká rapsódia

USA / Maďarsko, 2001, 106 min

První hodinu to byla klasická zápletka typu železná opona vs. útěk, další půlhodinu pak téma odcizení matky s dcerou, zbytek patřil už v samém úvodu řečenému návratu "domů". Místy dojemný příběh "ze života" bez výrazných momentů (ačkoliv zde asi dva pokusy o ně ke spatření jsou). Film sází zejména na psychologii postav a citovost příběhu. Dané téma se asi ani lépe natočit nemohlo, to by příběh musel napsat mnohem lepší scénárista, který by vymyslel nějaké neotřelé nápady, zejména v dialozích či propracovanějších postavách. Tento příběh je však podle skutečných událostí a většinou zřejmě popisuje, jak se opravdu vše odehrálo se zastřenou nostalgií pisatelky. A možná je i dobře, že se sem nedostaly žádné trapné "americko-hollywoodské" vylepšováky, film totiž působí příjemně a ne uhozeně, jako některé podobné pokusy. Když si k tomu přičteme krásnou Scarlett Johanssonovou, které patří druhá půlka filmu, tak z toho vyjde fajn snímek na odpoledne.(13.9.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $850,255Tržby Celosvetovo $970,676(23.11.2008)

Vyzerá to tak, že režisérka Eva Gardos natočila niečo ako svoj vlastný životopisný film. Alebo nejakej svojej známej. Pre našinca má tento milý film úplne iný rozmer, ako napríklad pre američanov, pretože my sa môžeme ľahšie vžiť do pocitov hlavných postáv vďaka rozprávaniu našich predkov. Určite každý niekoho podobného pozná. Film o násilnom vykorenení a následnom hľadaní týchto koreňov prostredníctvom návštevy vlasti, o zmierení sa s vlastnou minulosťou a nachádzaní nového domova.(18.7.2012)

Je to výborný a místy dojemný snímek, který chytí za srdce. Přesto je škoda, že se Scarlett objeví až v polovině filmu, ale jejím příchodem začne film přibírat jak jinak než na kvalitě. Ale i její dětská předchůdkyně předvedla bravurní výkon. Co jsem trochu nepochopil byla jazyková bariéra. At už se film odehrává v Madarsku nebo v Americe, všude mluví herci stejnou řečí. Film jsem viděl v dabingu, takže nevim jestli je to v originále jinak. Proto film začne tak nějak ubírat na důvěryhodnosti, proto dávám o hvězdičku méně. Určite by to nebyla taková námaha kdyby se američtí herci naučili určité scény v madarském jazyku :)(18.3.2009)

• Bazinka

Samotný fakt, že příběh čerpá z pravdivých životních událostí samotné režisérky, však převyšuje bohužel celkový dojem z filmu. Srší z něho podbízivost amerických televizních snímků na víkend, které se sledují jedním okem při žehlení. Oceňuji nicméně výkon malé Kelly Endrész Banlaki v roli pětileté Szuszany.(17.5.2012)