Bankovní konto s výstrahou

L'avvertimento

The Warning

Krimi / Drama

Itálie, 1980, 108 min

4 roky před proslulou "Chobotnicí" natočil levicově orientovaný režisér Damiani, tohle parádní policejní drama, kde se opět v plné parádě a síle dotýká, jak je u něj ostatně zvykem, propojení organizovaného zločinu (mafie) s velkým byznysem (politika, finance). Film tu šel naposledy, někdy začátkem 80 let, podobně jako jeho jiné vynikající kousky ("Vyšetřování skončilo - zapomeňte," "Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky" nebo "Mám strach"), které povětšinou nastavovaly zrcadlo prohnilému kapitalistickému systému. Hrdinou filmu je nekompromisní a čestný policejní inspektor, jako jeden ze dvou policistů (tím druhým je Martin Balsam jeho šéf), který se při pátrání po okolnostech smrti svých kolegů, octne ve složitém propletenci korupce a vydírání a nakonec i nedůvěry a podezření. Příběh je pravděpodobný a reálný ale i dost spletitý, jestli tu dřív nic takovýho tady nebylo, nebo jen v opravdu mizivém procentu, tak dneska je to zcela běžné, a to ve všech oblastech, kam se jen člověk podívá, film se zdá občas trochu komplikovaný a divák se tak nemusí orientovat, stopáž je díky opravdu pomalému tempu, místy docela nenesnesitelná, což diváka může trochu rozptylovat a odrazovat, ale jinak velmi dobré. Balsam a Gemma byli naoprosto skvělí ve svých rolích, perfektní charaktery s velkou hloubkou jednotlivých postav, sice opět nedostatek akce (ta v Damianiho filmech nebyla nikdy tak velká) v podstatě jen jedna parádní syrová na začátku (masakr v budově), ale to vůbec nevadilo, tohle se povedlo i tak, i přes některé menší výtky. L'avvertimento byla v podstatě oficiální rozlučka Damianiho v subžánru poliziesco (kde udělal celkem 9 filmů).(4.6.2011)

Vcelku povedná kriminálka z mafiánského prostředí osmdesátých let, kterou sráží její lehká překombinovanost, jež v kombinaci s pdobnými jmény spousty postav činí vyprávění poměrně nepřehledné.(29.3.2013)

Atmosféra 5*, komplikovanost vyšetřování (zklamání, čekal jsem že Baresi má v záloze nějakou boudu) a zkratkovitost na konci (nepochopil jsem závěr, fakt to nešlo nějak srozumitelněji?) trochu srazily dojem. Na začátku filmu se dozvíme zásadní, policie je vydírána sta miliony lir. Pak máme být přesvědčeni, že Baresi - Gemma není žádný charakter anebo že na oko přistoupí na hru mafiánů a na konci triumfálně zvítězí, zřejmě lstí. A vono ne. Masakr na policejní stanici je dobovou záležitostí.(4.12.2016)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 4.10.1985, réžia českého znenia (ÚPF 1983) = MARIE FRONKOVÁ (18.2.2011)(19.2.2011)

• Piedone

Na slovenskom okruhu uvedené so slovenským dabingom. Giuliano Gemma - Ľubo Roman.(21.2.2011)