Věž smrti

Dokumentární

Česko, 2002, 58 min

České soudy, zbabělost a bezpráví. 75%.(1.6.2013)

Silný dokoment, ktorý núti diváka zatínať päste nad nespravodlivosťou, ktorá necharakterizuje len komunistický režim, ale aj tie pochybné demo-demokracie, ktoré z neho vzišli. Utrpenie politických väzňov, ktorých vinou je často len vlastný názor a túžba po slobode, je téma, ktorá ma osobne vždy veľmi zasahovala a niet tomu inak ani v tomto prípade. Pani Vlachová väčšiu časť filmu stavia na osobných výpovediach a to je jedine dobre, pretože máme možnosť vypočuť si názory "z oboch strán". Hoci koncept dokumentu aj zvyšná tvorba režisérky jasne demonštrujú jej vlastný postoj, nevyčítam jej ho. Práve naopak. (8/10)(29.11.2012)

Zajímavě zpracované téma, které se už dnes bohužel stává pomalu ale jistě kýčem. Za dob jiného režimu museli neoprávněně věznění lidé konat práce jim životu nebezpečné jako plnit sudy radioaktivním odpadem. Bylo to kruté, a naši zadržovaní občané prožívali krušné chvíle pod dozory zbraněmi oděnými STB (což byli také obyvatelé naší země, ale jen poněkud bojácnějšího a ustrašenějšího charakteru). Po pádu režimu se jeden ze 2% přeživších vězňů, kterého málem na jeho útěku zabili, zbili a nechali zemřít pokouší najít ony hlídače a vyřídit si to s nimi soudní cestou. Vůbec se mu to však skrze naše soudy nedaří ani na víceré odvolání i přez všechny důkazy a svědky. Jde o "malý" (co do rozpočtu) dokument, který má jen upozornit že mezi námi žijí i krysy, které jen přebíhají tam kam foukne vítr. Po technické stránce jde o slabší průměr, obrázky s nevyváženou bílou, tágo s mikrofonem z záběru apod. přispívají k negativnímu hodnocení. Po filmu zjistíte že je to celé o tom samém, ale určitou směřovanou generaci to jistě oslovit dokáže.(17.12.2007)