Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

heyda

Je to místama opravdu hňupovina, ale já jako milovník vodáctví jsem to Nikolaevovi žral díl po díle. Některé herecké výkony nic moc, ale některé zase docela fajn (především Lukáš Vaculík a Arnošt Goldflam), každopádně seriál si celkově drží od začátku do konce svoji vodáckou pohodovou atmosféru i příjemný humor, u kterého se skvěle relaxuje a vzpomíná na loňské vodácké léto. Dal bych normálně 3 hvězdičky, ale přihlédnu k povedené ústřední písni od Kryštofů a především krásné Markétě Frosslové. :-) Knížku jsem nečetl, takže nemůžu srovnávat. ()

pakobylka

26. 1. 2009: Snaha by i byla, ale nějak to nemá tu správnou šťávu - dialogy i samotný děj působí strašně křečovitě a nepřirozeně. Bohužel se mi zdá, že v současných českých seriálech se tyhle nešvary pěkně zabydlely a pomalu se stávají normou. Prozatím za 2* a dál se uvidí. ----- 2. 2. 2009: Druhý díl vypadá NEPATRNĚ nadějněji v tom smyslu, že nedošlo k žádnému zhoršení a dokonce se objevilo - možná nějakým nedopatřením - pár světlých chvilek, kterým by se při troše dobré vůle dalo i uvěřit. Ráda bych věděla, co na to říká Zdeněk Šmíd jako spoluautor scénáře ... poetika a jemný humor jeho knížky jsou v háji zeleném. Na druhou stranu to nehodlám vzdát a podívám se i na další díl, takže to zatím není až tak strašné. ----- 9. 2. 2009: Za prvé: Kvalita se plácala někde mezi prvním a druhým dílem, párkrát si lokla, ale ještě se neutopila - takže plujem dál. Za druhé: Zvykla jsem si na Křižáka v podání Lukáše Vaculíka. A do třetice: Už nemyslím na vodácké písničky Jardy Samsona Lenka, který před lety zhudebnil texty právě z knižní předlohy Zdeňka Šmída. Richard Krajčo je taky fajn. ----- 16. 2. 2009: Nic nového, opět tak trochu sci-fi z českých vod. ----- 23. 2. 2009: Nejspíš to měl být nejvtipnější díl ... Nebyl. ----- 2. 3. 2009: Ach jo, lodě i s vodáky klesají čím dál rychleji ke dnu - paradoxně ve chvíli, kdy je chlapci a děvčata opustí a vystoupí na pevninu. Dialogům se už nedá věřit ani jediná hláska a o tom ostatním raději nemluvím. Přitom mám pořád pocit, že by stačilo jenom strašně málo, aby ten seriál za něco stál ... Snižuju hodnocení, 1* na pokračování v započaté cestě stačí. ----- 9. 3. 2009: Co to proboha mělo být? Zdálo se mi, že se udál pozoruhodný přemet v čase a naši milí vodáci zestárli daleko méně, než by měli - alespoň pokud mohu soudit podle použitých rekvizit, které najednou odpovídají žhavé současnosti. A horské túry jim jednoznačně nesvědčí. No nic, jen mi je docela líto Lukáše Vaculíka - je sympatické, že se nepropůjčil k účinkování v rádoby zábavných nekonečných seriálech komerčních televizí a přála bych si, aby to tak zůstalo ... Bohužel si po "Strážci duší" vybral další projekt ČT, který měl všechny předpoklady, aby byl zajímavý a úspěšný - a díky režii je z něho opět těžký podprůměr. Jak to ČT dělá, že dokáže své vlastní nadějné plány tak dokonale zbabrat, to opravdu nechápu, na to musí být nějaký zvláštní talent. ----- 16. 3. 2009: Nejzábavnější a zároveň nejromantičtější byly letecké záběry klikatící se řeky. Jinak žádný posun kamkoliv - ostatně už dávno nic takového nečekám. ----- 23. 3. 2009: Utopit režiséra !!! ----- 30. 3. 2009: Dramatický závěr seriál ani v nejmenším nespasil, to tedy ani náhodou. Asi bych měla celý komentář přepsat a vytvořit z něj něco rozumnějšího, ucelenějšího a hlavně kratšího, jenomže u desátého dílu jsem vydržela do konce už jen s velkým přemáháním a prozatím se mi nechce s vodáky trávit ani o minutu déle, než je nezbytně nutné. Takže možná za čas, jestli budu mít náladu. A ještě si hodně rozmyslím, jestli jim alespoň tu 1* nechám. () (méně) (více)

Morien

Já mám ráda knihu. Dokonce dvě knihy. Dokonce všechny knihy, co pan Zdeněk Šmíd o této partičce napsal. A dokonce si myslím, že je mám tak ráda, že jsem schopná přiznat, že seriál nemůže být úplně stejný, že se tam nevejde všechno, že nemůže říct tohle, a nemůže říct tento jen proto, že jsem si to v knize oblíbila. Zprvu se mi seriál taky líbil, ač vykazoval jisté náznaky jednoduchosti současné seriálové tvorby pro ordinačně-vékávéční publikum, ale krize, kterou série prošla kolem sedmého dílu (po časovém skoku), byla pro mě silně nepřekousnutelná. To, jakým způsobem tvůrci občas tlačili na pilu, aby charaktery přiblížili asi věčně nalitému, promiskuitnímu, paranoidnímu a ultraprotivnému publiku (jinak si nemůžu chování postav vysvětlit), je pro mě dost nepochopitelné, a to o to víc, že mistr Šmíd se na přepisu podílel. Takže v závěru mírné zklamání, ač jsem s netopilci prožila některé pěkné chvilky. ()

Juja

Tady tomu vsichni davaji dve ( +jedna a tri, to je taky dve:) )..ale me to bavi a uprimne, vedle VKV ,Ordinace a jinych serialu, je to kvalitni dilko.. .. schvalne to tu necham. Uz jenom proto, abych si priste uvedomila, ze komentovat serial po trech dilech neni dobrej napad. Jakmile se skupinka vratila od vody, slo to do haje . Takze uz tem dvema rozumim a ..pridavam se :-! ()

gonga odpad!

Promarněná příležitost. Celý první díl jsem čekal kdy přijde byť jen náznak děje. Nedočkal jsem se. Zato jsem se dočkal blbých vtipů, výplňových obrazovo-hudebních vložek ala přestávka za socialismu a nejasných reáliíí. Promarněná příležitost. Dodáno po dalších dílech-hodnocení se nemění, snad to bylo ještě horší než ten první. Dokoukat se to nedalo. ()

• Ústřední písnička seriálu je „Tak nějak málo tančím“ od skupiny Kryštof. (SONY_)
  • O postavu vodáckého vůdce Křižáka stála řada herců. Rozsáhlým castingem nakonec prošel Lukáš Vaculík. Pomohlo mu k tomu také to, že hodně trénoval v posilovně. (cariada)
  • Natáčelo se i v Horousicích, Dvorech nad Lužnicí, Boleraticích a jezu Jemčina na řece Nežárka. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)