Pro žhavou lásku mládí

• Švédsko

För min heta ungdoms skull

For the Sake of My Intemperate Youth

(neoficiální název)

Because of My Hot Youth

Švédsko, 1952, 119 min

• ripo

Švédští filmaři si vytvořili v průběhu posledních let z námětů o lásce a omylech v citech mladých lidí celou osobitě vyhraněnou dramaturgickou oblast, jejíž prvky mají v sobě mnohý prvek národního charakteru. Jedním z čelných představitelů této dramaturgické a inscenační linie severského filmu je režisér Arne Mattsson, jehož dílo „Tančila jedno léto" je jistě v dobré paměti našich diváků. V novém jeho filmu „Pro žhavou lásku mládí" se setkáváme s podobnou thematikou. Také tentokrát je děj umístěn na švédský venkov, v tomto případě do ulic a domů malého města. Hrdiny filmu jsou dva mladí lidé, jejichž čistá láska je ztěžována překážkami se strany rodičů. Hlavní myšlenka filmu se obrací ostrou kritikou proti měšťáckým předsudkům, konvencím a společenským zákonům, jimiž jsou opředeny lidské vztahy a city. Strach rodičů o kariéru dětí, o společenské postavení, o to, co syn vyžení, nebo o to, co tomu řeknou lidé, ukáže-lí se jejich dcera na ulici s nemanželským dítětem, je nám dnes už tak trochu nepochopitelný. Ale všude tam, kde ještě hrají roli peníze, v celém kapitalistickém světě, jsou posuzovány milostné i přátelské svazky těmito měřítky. — Na vysokou uměleckou úroveň předních švédských filmů jsme již zvyklí, i v tomto případě zaujme dobře napsaný, dramaticky uchopený příběh, dobré výkony herců a také dobrá fotografie. Filmový přehled 3/1955(24.7.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1953 - Nominácia na 1. cenu(27.2.2012)