poster

Jan Křížek, sochy a včely (TV film)

Dokumentární

Česko, 2005, 59 min

Scénář:

Martin Řezníček

Producenti:

Martin Řezníček

Střih:

Miloš Málek

Zvuk:

Jan Čeněk
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV filmu (5)

 • bassator

  41st KVIFF 2006 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž(27.6.2009)

 • Slarque
  **

  Tenhle meditativní film nakonec nebyl nic pro mne. Jana Křížka, ani jeho umění, jsem nikdy neznal, a z větší části to tak zůstalo. Vyprávění jeho manželky Jiřiny podkreslují obrázky, které mi většinou nepřipadaly ani zdaleka tak zajímavé jako vyprávění o umělci, jehož dílo mi nic neříká.(16.9.2013)

 • anais
  ***

  Manželka Jana Křížka se svým vyprávním snaží postihnout povahu a tvorbu svého manžela. Během dokumentu ji ani jednou nezahlédneme. Řeč doprovází jen klidné, meditatviní obrázky francouzské krajiny, kde vdova po umělci žije, a archivní materiály. Nejedná se o typický dokument nabitý fakty, ale spíš o jakousi meditativní úvahu nad příběhem významného umělce, kterého už dnes (a myslím, že nemluvím jen za sebe) málokdo zná.(30.9.2006)

 • vypravěč
  *****

  Řezníčkův portrét českého sochaře, kreslíře a grafika Jana Křížka žijícího po komunistickém puči v roce 1948 ve Francii je nesmírně citlivý a vnímavý. Výrazově je bohatý i skromný: na pozadí (přes jitřící proměnlivost celistvých) krajinných záběrů, rodinných snímků a pohledů na Křížkova díla zaznívá vyprávění bezmála nezřené staré ženy, umělcovy manželky. Výsledkem je pevné dílo, v němž se předkládaná životní pouť neodděluje od míst, jimiž vedla, a od lidí, kteří po ní přešli. Nádherné dílo, nabyté ohromnou duchovní silou.(11.7.2009)

 • Marze
  ****

  Vyprávění staré paní u čaje o svém příteli.(23.10.2019)