Zlaté rybičky (TV film)

Drama / Krimi

Československo, 1979, 88 min

• Pitryx

No, já no to koukal jen proto, že jsem dočetl tu knihu chvilku před tím, než jsem si to pustil. No, knihu, povídku v cyklu 3x s, tahle sbírka se jmenovala „3x ve slepé uličce“. Takže jsem mohl poctivě a slušně porovnávat. J.H.Chase je můj oblíbenec, a tak jsem byl zvědav dvojnásob. Jasně že kniha je lepší, ale i naši herci to na tu bídu zvládli velmi slušně. Režijně však ne. Ovšem zase chápu, že nacpat celou knihu do skoro devadesáti minut prostě nejde. Zdálo se mi, že jediný, kdo roli nezvládal byl věčně křičící František Němec. Ale pokud mu to režisér rozkázal… Dám jen dvacet, ale knihu doporučuji. Je mnohem napínavější, a i těch zvratů je v ní více.(16.3.2019)

Tv inscenace poctivé detektívy s klasickými dramatickými rekvizitami, více či méně divadelními projevy herců. Kvalitně posazené herecké škatulky, vstupy nových postav pokaždé děj výborně oživují, kulisy příliš nerozlišují mezi prostředími (doupě americké mládeže ovšem potěší), s napětím ♫ mírně nesouznějící hudba: Petr Mandel. Vysoký standard s lynchovským potenciálem postav 3-4*(5.10.2013)

další ze serie jak pranýčovat prohnilý kapitalismu. Jams Hadley Chase je ale autor kvalitní, televizní kulisy mi nevadí jako mi nevadí u pohádek (i když ta plastová sektorová šuplata v americké redakci, to je síla :-)). Zůstávají herecké výkony a tady se láme chleba, většina hraje své klasické dobové šarže, takže František Němec, Iva Janžurová jsou standardně dobří, stejně jako Petr Haničinec, Josef Somr i Luděk Munzar (tedy kromě zvaní Jany Šulcové). Jan Teplý jako slizák je taky dobrý, jediný tragický je Jaroslav Kepka, solidní figurkář, který tady ale dostal roli detektiva, shlédl se asi v Petru Falkovi a z každého gesta a natočení hlavy je vidět, jak se snaží, snaží ... a ono nic. Hana Maciuchová hraje to, co často (ostatně třeba v Samotářích je taky hysterická a současně skvělá) a je pro mne dobrá, navíc ty modely a paruka, to je síla.(17.5.2020)

• igi B.

Otravně přehrávající Maciuchová vedle ostatních (s divadelními manýry televizně exhibujících) protagonistů v banálně hebké adaptaci tzv. >drsnoškolní< (no možná v originále tam v těch zde normalizačně prvoplánově prezentovaných zlokapitalistických úesá) předlohy, vypadající díky předvedenému úsilí všech zúčastněných spíše jako jeden z dílů majora Zemana. Naprosto zbytečná a s odstupem času vlastně až (formou zpracování i svou dobově podbízivou víceznačností) směšná televizní inscenace, naprosto zbytečně znovuuváděná v současné >veřejnoprávní< televizi... Tyhle rybičky totiž byly leklé už v době svého vytření, dnes si pak to naše čétéčko s tímhle prezentem může tak akorát vytřít... Třeba nějakou díru v programu, že... :-( - - - - - (Poprvé viděno kdysi v ČST, po letech znovu 25.5.2008 na ČT1 - komentář zde jako druhý - 25.5.2008)(25.5.2008)

Nejsmutnějším faktem kolkolem téhle letité televizní inscenace je, že jasně motivovaná komunistická propaganda mající za úkol pošpinit kapitalismus se tolik ztrefila do podoby kapitalismu dnešních dnů. Po formální stránce ovšem úděsné... ...nakonec to vždycky odnese malá ryba a zlaté rybičky se budou v akváriu prohánět dál...(17.5.2014)