Kupředu levá, kupředu pravá

Dokumentární
Česko, 2006, 57 min

Jsou mladí, zapálení pro ideály, politiku... a jednou nám možná budou vládnout. Oceňovaný dokument režisérky Lindy Jablonské o členech levicového Komunistického svazu mládeže a pravicových Mladých konzervativců.  Kdo jsou mladí lidé, kteří nám mohou za pár let vládnout? Režisérka Linda Jablonská sleduje činnost mladých konzervativců a komunistů v období před parlamentními volbami v roce 2006. Co najdete v knihovničce mladé levice a co u mladé pravice? Dovedli by si jedni představit, že by chodili s člověkem, který kope za druhou stranu? Jaké mají rodinné zázemí, co je k politice přivedlo? A hlavně – co se stane, když se sejdou všichni dohromady, třeba na 1. máje?
David z Komunistického svazu mládeže by po vyhraných volbách nejradši odjel s traktorem budovat kolchoz, s Veronikou se seznámili na zájezdu po stopách Slovenského národního povstání. Jirka by bral post ministra vnitra, Honza se klaní památce sestřeleného sovětského letce, Marek obětuje veškerý volný čas kandidatuře na předsedu Mladých konzervativců a druhý Honza dal mamince k Vánocům plakát Václava Klause. Ve filmu se tak obrazně potkávají Stalin, Che Guevara a Miroslav Grebeníček s Georgem Bushem a Václavem Klausem, panelákové 1+1 stojí proti luxusnímu darovanému bytu a revolta proti rodičům kontrastuje s pokračováním v otcovské tradici. Ať už se šestice hrdinů dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá dívá nalevo nebo napravo, všichni si k problémům, které věk kolem dvacítky obnáší, přibrali navíc starost o věci veřejné.
Mohla by to celé být jen zábavná hra na politiku, kdyby někteří z hrdinů filmu už teď skutečně nefigurovali na kandidátkách parlamentních stran. Pokud chcete vědět, jakým způsobem hodlají ovlivňovat věci, které se týkají nás všech, Kupředu levá, kupředu pravá vás s nimi seznámí. Za deset let by totiž mohlo být pozdě. (oficiální text distributora)

Enšpígl

Pomyslná laťka lidské imbecility byla posunuta tak vysoko, že už není možné, aby byla někdy posunuta výš. Za tuto skutečnost můžeme poděkvovat mladým komunistům ruku v ruce s mladými konzervativci. Tak obrovská prezentace lidskýho čůráctví snad ještě na obrazovce nikdy nebyla a že nám tam neustále lezou současní politici i české "takycelebrity". Neopěvoval bych nestranost Lindy Jablonské, protože copak šlo v tomhle případě někomu stranit ? V současné době nás tyhle politický onuce můžou svým plkáním a stylem života rozesmát, ale nedej bože kdyby opravdu tihle modří či rudí vedli jednou naši zem, to už by tak zábavné nebylo. Poprosil bych pak uživatele LIMA, aby počítal na cestu do Grónska i se mnou /určitě se přidá ještě někdo:) /, skupinová letenka je totiž levnější. Naštěstí něvěřím tomu, že takovýhle myšlenkový, ale i vizuální příšery to dotáhnou dál, něž do dalšího dokumentu z názvem GIN - Galerie Imbecilů Národa. Na závěr si zde také napíšu, kdy mě nejvíce zamrazilo a kdy jsem se nejvíce pobavil. Rudý zamražení - "Chtěl bych žít v normalizaci". Modrý zamražení - Nucení vlastní matky být politicky angažovaná". Rudý pobavení - když ten mladej komunista v lese celkem hezkým holkám, kteří tam náhodou sedí u stolečku z ničeho nic začne říkat "svou pravdu" a oni na něj koukaj jak na zelenýho mužíka s tykadlama. Modrý pobavení - nastavení vyzvánění mobilního telefonu na tuto "melodii" "Dobrý den, u telefonu Václav Klaus. Dobrý den, u telefonu Václav Klaus."Dobrý den, u telefonu Václav Klaus." Kdo chce vidět skutečný živý český blbce je tento dokument nejlepší volbou. ()

Matty

Dokument o názorech některých mladých lidí dneška. O názorech, které jsou úsměvné jenom do okamžiku, než si uvědomíte, s jakou vážností je jejich původci vyslovují. Na jednu stranu je obdivuji, protože málokdo si jde tak odhodlaně za svými ideály a nebojí se nahlas vyjadřovat vlastní názory. Na druhou stranu mě děsí možnost, že právě oni budou jednou rozhodovat o budoucnosti českého státu. Nastavit si (nikoliv z recese) coby vyzvánění mobilu „Dobrý den, u telefonu je Václav Klaus“, mi přijde trochu zvrhlé… . Mladá a nadějná dokumentaristka Linda Jablonská si vybrala dvě skupiny nejen s protichůdným politickým smýšlením, ale rovněž odlišným životním stylem. Skromně a v ústraní žijící komunisté doufají v sebemenší úspěch, zatímco mladí konzervativci se oproti tomu sebevědomě derou do popředí, snad za jedinou poznanou vůní, za sladkou vůní úspěchu. Ani jedna strana není protěžována, ostatně – o politiku tady jde až v druhé řadě. 70% Zajímavé komentáře: pshimi, Radko, Laurent, ]V[()Rt, eLVe ()

Lima

Bože, to bylo ale panoptikum!! Názorná ukázka toho, že "modrá ideologie" a "rudá ideologie" má přes názorové rozdíly k sobě blíže, než se na první pohled jeví. Z poblouzněných "rudoarmějců" jsem měl neskutečnou psinu, z technokratických Klaus-boys mě šel mráz po zádech. Jestli tahle individua budou v budoucnu rozhodovat o osudu této země, tak emigruju do Grónska. Takže pozor - "Dobrý den, u telefonu Václav Klaus. Dobrý den, u telefonu Václav Klaus."..... ()

Tosim

Tyhlety tábory mají k sobě blízko maximálně tím, s jakou vervou prosazují svoje názory. Zatímco při záběrech na konzervativce jsem byl pobaven, u rozhovorů s tím nekonformě oblečeným komunistou, jenž by v normalizaci byl šťastný (a jen kvůli oblečení by byl pod dohledem státní moci), a jehož pokoj zdobily mj. plakáty s Larou Croft, Beatles a knihovnu plnily svazky mayovek a obrázková Bible, tak v těchto okamžicích jsem se vážně bál. Bez nadsázky. NO JO, ODS MÁ BLONDÝNKY, SVOJI TV (NOVU) A CO MÁME MY? JEN TY HALÓ NOVINY. Dokonce mu ukápla i slza, když prohrál. Působil naprosot nevěrohodně a argumentace chyběla. Komunista. Dobře mu tak. Jinak se režisérka mohla delší dobu věnovat stejnému tématu, dokument byl často roztěkaný, kdyby toho nebylo, dal bych bez pochyb pětku. ()

Galadriel

Mladí komunisté mají jako vyzvánění hymnu SSSR, mladí konzervativci zase předvolební telefonickou agitaci Václava Klause... Autorce se celkem dobře daří zachovat neutrální stanovisko, nikomu nenadržovat, ukázat hlavně co dělají, jejich názory a jejich angažovanost. Z názorů mladých komunistů jde opravdu hrůza ("Mně by se líbilo žít si za minulýho režimu hezky v paneláku, chodit do práce a milovat Sovětskej svaz" "To myslíš vážně?" "Jasně"), ale na druhou stranu onen konzervativec, který sní o politické kariéře odmala a chodí kvůli tomu do solárka... ()