Kupředu levá, kupředu pravá

Milan Kuchynka

Jakub Voves

Zvuk:

Ivan Horák

Neskutečně vtipný, ale místy až mrazivý dokument o lidech, kteří mají ambice nám vládnout... Když nejprve odhlédnu od zpracování a zaměřím se jen na obsah, tak musím smeknout, protože něco podobného tady chybělo. Konečně se u nás objevil snímek, který dává nahlédnout do myšlení lidí, zastřeného černobílým viděním světa, libujících si v prázdných symbolech a majících jednoduchá řešení pro mnohonásobně komplikovanější problémy. Je vlastně jedno, jestli film je o mladých komunistech nebo konzervativcích, stejně tak by se dal natočit i o fašistech, socialistech, skinheadech, antisemitech, o náboženských fanaticích...atd...atd... Změňte Che Guevaru za Hesse, Kapitál za Mein Kampf, změňte Hayeka za Marxe nebo Keynese... Je to vpodstatě jedno... Každý si bude tvrdě stát za svým a neustoupí i kdyby se nastokrát ukázalo, že nemá pravdu. A pokud jde o formu: je to vlastně autorčina první větší věc, takže nelze mít větší výhrady. Film neobsahoval žádný zbytečný komentář, který by byl nějak tendenční a někomu stranil, prostě jen nastavoval kameru ve vhodný okamžik na vhodném místě. Myslím, že se to povedlo...(16.11.2006)

Jsem povaha poměrně otrlá, ale tohle bylo dost i na mě. Strašidelný dokument o lidské blbosti, ztrátě veškeré soudnosti a touze po korytu. Kdyby se aktéři dokumentu necpali do politiky, seděli třeba někde v klecích a bavili se házením hoven po ošetřovatelích, byla by to ukrutná taškařice. Ale takhle? Zaplaťsatan, že jsem uznán nesvéprávným a nesmím volit.(26.1.2012)

Dokument o názorech některých mladých lidí dneška. O názorech, které jsou úsměvné jenom do okamžiku, než si uvědomíte, s jakou vážností je jejich původci vyslovují. Na jednu stranu je obdivuji, protože málokdo si jde tak odhodlaně za svými ideály a nebojí se nahlas vyjadřovat vlastní názory. Na druhou stranu mě děsí možnost, že právě oni budou jednou rozhodovat o budoucnosti českého státu. Nastavit si (nikoliv z recese) coby vyzvánění mobilu „Dobrý den, u telefonu je Václav Klaus“, mi přijde trochu zvrhlé… . Mladá a nadějná dokumentaristka Linda Jablonská si vybrala dvě skupiny nejen s protichůdným politickým smýšlením, ale rovněž odlišným životním stylem. Skromně a v ústraní žijící komunisté doufají v sebemenší úspěch, zatímco mladí konzervativci se oproti tomu sebevědomě derou do popředí, snad za jedinou poznanou vůní, za sladkou vůní úspěchu. Ani jedna strana není protěžována, ostatně – o politiku tady jde až v druhé řadě. 70% Zajímavé komentáře: pshimi, Radko, Laurent, ]V[()Rt, eLVe(10.11.2007)

Dám krk na to, že většina Mladých konzervativců by za minulýho režimu dělala kariéru v SSM. Na druhou stranu z toho kudrnatýho revolucionáře jsem opravdu neměl dobrej pocit. Pohled opravdu dobře vyvážený. Ale zejména mě hlodá otázka, proč se u nás politicky angažujou především takovéhle typy povah.(11.11.2007)

Opravdu velmi vtipné. Já jsem shlédl projekci filmu v rámci filmového klubu na VŠE, přečemž potom probíhala diskuse s aktéry tohoto filmu. Dostavil se Marek Nemeth za MK, Veronika Sýkorová a David Pazdera (hlavní aktéři snímku za KSM) + 1 za KSM, jehož jméno neznám, Linda Jabloňská jako autorka snímku a politolog Jan Kubáček, který celou besedu moderoval. "Legrace" pokračovala, jenže s tím rozdílem, že tentokrát měla silně hořkou příchuť. Vidět a slyšet lidi z KSM na živo, to je vážně síla. Zásadně neodpovídali na otázky a neustále mleli o tom, jak jsou utlačovaní, jak se žije krásně na Kubě, nebo že kapitalismus a fašismus je v podstatě to samé. Snímek byl bezesporu objektivní, ale oni (KSM) režisérku obvinili z toho, že to bylo natočené pro "MKáčkově". Jan Kubáček musel často projev D. Pazdery přerušovat, aby se dostalo ještě na další dotazy, protože Pazdera vždycky rozjel svůj nekonečně dlouhý monolog. V součtu vyšlo na KSM odhadem 80% veškerého času debaty. Takový kopec čiré demagogie, nesmyslů a účelových interpretací jsem už dlouho neviděl. Ještě připojuji pro zajímavost odkaz na fotografie z oné besedy: http://www.filmacek.net/o-filmech/kupredu-leva-kupredu-prava-diskuse.html(14.3.2007)