Žraločí vody (festivalový název)

• Kanada

Sharkwater

Dokumentární

Kanada, 2006, 89 min

Jeff Rona

Rob Stewart

Tento dokument není jenom o tom, že se nemáme bát žraloků ale zamyslet se nad tím, co jim svým chováním zbůsobujeme. Jsou tu záběry, kdy mi až přecházel zrak. Je to opravdu nádhera vidět krásného žraloka, který si to štráduje skrz oceán. Vše je také podpořeno velice příjemnou hudbou a parádním komentářem. Jsou tu ovšem i záběry, ze kterých se mi chtělo až brečet. Chytit žraloka a za živa mu uříznout ploutve, potom ho pustit zpět do moře, tak to je opravdu neskutečný hnus.(17.9.2009)

V poměrně krátkém časovém rozmezí mě skřížil cestu již druhý dokument s touto smutnou tématikou, kterou je vyvražďování žraloků... Tento dokument je stejně vymazlenej jako the Cove, který se ale zabývá problémem delfínů. Stejně tak jako u Cove mám po skončení úděsný pocit bezmoci. Kdyby ty nebohý a pro nás všechny, ano čteš dobře pro nás všechny (páč tito predádoři žerou malý rybky, který žerou plankton, kterej žere CO2) důležitý žraloky aspoň lovili kvůli masu. To by sice ty prachychtivý rybáře neospravedlňovalo, ale aspoň bych to trochu pochopil. Ale voni toho žraloka uloví, za živa z něj odřežou ploutve a hodej ho zpět do moře. A ty ploutve prodávaj kurvám šikmovokejm (jo, taky čteš dobře), který si při pocitu, že žerou žraločí ploutev připadají, že patří do vyšší společenské třídy. Tohle je na tom to nejsmutnější a mně to opravdu štve. Jenomže s tím nemůžu nic udělat ani kdybych chtěl. Na závěr přidám pár odstrašujících čísel, během vysílání tohoto dokumentu bylo zavražděno 15000 žraloků, během napsání těchto pár řádků 1666,6... Smutnej mazec :o(. Nikdy sem nebyl sympatizantem hnutí greenpeace, ale někdo to prostě dělat musí a já to nebudu. Navíc se nejedná o nějaký kytičky, kvůli kterejm se nesmí postavit sjezdovka nebo dálnice, ale jedná se o nejstarší tvory naší planety!(30.11.2010)

"For as long as I can remember I've been drawn to sharks. They're the most amazing and mysterious animal on Earth. I thought if I studied them, I could learn about life. About balance in the ocean and how to survive on Earth. That the one animal that we fear the most is the one we can't live without". Dokument není zdaleka dokonalý, příliš hraje na city a opakuje to samé, ale přesto si mě dokázal získat.(14.3.2013)

Tak pěkně to začalo a tak pěkně to skončilo, ale ta střední zelenomírová část mi příliš nesedla. Záběry jsou skutečně impozantní, ale to zpracování brutálně vázne. Podobných zvířátek je oceán plný, takže ještě hodně dlouho bude o čem točit. Rozhodně jsem tvůrcům vděčný za mnoho nových informací, i když bych klidně snesl více objektivnosti. Vidím to na 3*. Nejsem cílová skupina. Občas pozřu maso. P.S. Během sledování filmu bylo zabito 15 000 žraloků, takže než se do toho dáte, tak je to třeba si pořádně rozmyslet, zda to za tu oběť stojí. Doporučuji tedy sledování v co možná nejpočetnějších skupinkách, aby bylo smrtí co nejméně.(2.3.2013)

Jeden z nejlepších dokumentu který jsem viděl. "Žraloci lidské maso nejí. Většina žraloků má zuby, které nejsou určeny k trhání. Nemůžou s nimi kousat maso z něčeho, co je větší než jejich tlama. Stovka dlouhých jehel těžko vykousne z něčeho kus masa. Takže většina žraloků není vybavena na to, aby se živila zvířaty naší velikosti a jsou si toho vědomi. Vyvinuli se k tomu, aby se živili svou klasickou kořistí. Nebudou proto plýtvat energií a honit se za něčím o čem ví že těžko můžou žrát. Když k takovému omylu dojde, tak většinou člověk skončí na břehu. Ve většině případů člověk neztratí žádné maso. Ve vzácných případech, které končí se smrtí je to většinou z důvodů ztráty krve, ale ne proto že by žralok člověka sežral. Tři a půl nebo jen dvoumetrová ryba dokáže člověka roztrhat na kusy, ale nic takového se neděje! Svědčí to o kvalitě smyslů žraloka. Jen několik málo lidí je ročně napadeno. Těžko si půjdete zaběhat společně se stádem lvů, se žraloky se ale koupeme pořád. Miliony lidí se koupou každý rok v moři v oblastech kde žraloci loví a jen několik z nich je napadeno. Pokud by nás chtěli jíst tak už to dávno dělají..."(18.6.2011)