Žraločí vody (festivalový název)

• Kanada

Sharkwater

Dokumentární

Kanada, 2006, 89 min

Jeff Rona

Rob Stewart

Řeknete si: jaká zrůda může rybám řezat zaživa ploutve a pak je se smíchem házet zpět do vody? Budete si divit, kolik těch lidských zrůd je a vůbec se za to nestydí. Je to jejich právo, oni mají nůž a ryba se nemůže bránit. Oni mají rodinu a malé děti, proto musí rybám zaživa řezat hlavy a hurónským smíchem dávat hlavy dětem, kteří si s nimi hrají a napodobují jejich plavbu mořem. Krásná ukázka poloopic, kteří se odvažují nazývat lidmi. Žraloci jsou opravdu zajímaví. Vůbec jsem netušil, že jsou pro nás tak důležití a jací vlastně jsou. Hanba Vám, kteří provozujete tento druh pírátství. Přeju vám stejný osud jako vy tvoříte jim: zarazit hák do krku, uříznout nohy a ruce, trochu se poštrachat ve vnitřnostech a s vtipkováním zahodit zbytek bývalého tvora do moře! Stydím se za člověka jako za druh.(1.6.2012)

Smutná pravda o vybíjení žraloků ziskuchtivým komerčním světem. Co k tomu víc napsat? Skupina nadšených biologů se pustila do záchrany posledních lokací, ve kterých se ještě vyskytují tito mocní predátoři, jež jsou bohužel ověnčeni silnou vrstvou mýtů a lží a najít si místo ve světě prostě nemají šanci. Jak by taky mohli, když přijde Spielberg s působivými a dnes již kultovními Čelisti a žraloky navždy odsoudí? Vůbec to není jeho chyba, film je výborný, ale do podvědomí drtivé většiny lidí se tento mořský druh zapsal jako nebezpečný a nežádoucí. Přitom je to právě naopak... hodně mrzuté. Ziskuchtiví Asiaté, Kostaričané a jiní, kteří mají možnost "nekonečného" rybolovu se jen tak nezastaví a z vybíjení ohrožených druhů jen kvůli ploutvím je mi na blití! Rob Stewart poukázal na koloběh ekosystému a teď je řada na jiných, aby s tím něco udělali. Pro filmového diváka povinnost shlédnout a rozšiřovat dál, ať všichni vidí, kam to spěje a jak bezohledná je lidská rasa!(4.6.2011)

*PÄŤ OBETÍ ROČNE* Výborný dokument, ktorý mi svojim investigatívnym prístupom pripomína mladší The Cove. Ponúkané čísla sú opäť desivé, prístup niektorých vlád k danej problematike lovu žralokov zarážajúci, odhodlanie aktivistov závideniahodné. Metódy vyššie spomenutých ľudí môžu pôsobiť násilnícky, ale stále aplikujú spôsob, ktorý neprekračuje hranice tolerovateľného správania. Používajú síce silu, ale som rád, že existujú ľudia, ktorí aj naozaj konajú a nezostáva len pri rečiach. Povedaného už bolo predsa dosť. Sú odvážni, sú aktívni, sú rázni - žijú pre vec. My im v kúte závidíme ich odhodlanie a silne veríme, že zmenia zmýšľanie ľudí. Verdikt v 1 vete: Jeden z filmov, kedy opäť nadobudnete pocit, že váš živočíšny druh je len na príťaž. 04.01.12(4.1.2012)

movie a Hrabka : Naprosto souhlasím s movie, ale musim trochu i s Hrabkou. Taky jsem netušil v jakém množství jsou žraloci vybíjeni a hlavně jak je s nimi zacházeno. A co teprv ti ostatní živočichové, kteří se chytí do pastí na žraloky. Na druhou stranu co se týče dokumentu opravdu se tam stále objevují stejné fráze.(21.7.2013)

Až mýtický obraz žraloka, brázdícího oceány takřka od počátku života, rámuje dokument, který je především o falešných představách a předsudcích o žralocích, jejich bezprostředním ohrožení a černém obchodu s žraločími ploutvemi, který si v ničem nezadá s drogovou mafií. "Za rok připraví o život krokodýli přibližně tolik lidí, co žraloci za sto let. Přesto jsou chráněni." "Každý chce chránit pandy nebo slony, žraloků se svět bojí". Osobní až mesiášské nasazení tvůrců tentokrát plní svůj účel.(27.4.2009)