Žraločí vody (festivalový název)

• Kanada

Sharkwater

Dokumentární

Kanada, 2006, 89 min

Jeff Rona

Rob Stewart

Neuvěřitelně dobře zpracovaný dokument. Stejně jako The Cove musí mít účinek i na lidi, kteří mají se zvířaty vztah minimální. Je šílené, jaké jsou lidi kurvy! A všechno je jen a pouze o prachách!!! Skvělý dokument! Snad bude mít kýžený úspěch. Škoda, že někdo takto neloví i lidi, hned by to tady na té planetě vypadalo jinak.(16.5.2011)

"For as long as I can remember I've been drawn to sharks. They're the most amazing and mysterious animal on Earth. I thought if I studied them, I could learn about life. About balance in the ocean and how to survive on Earth. That the one animal that we fear the most is the one we can't live without". Dokument není zdaleka dokonalý, příliš hraje na city a opakuje to samé, ale přesto si mě dokázal získat.(14.3.2013)

Sharkwater je dokument velmi podobný The Cove (o vyvražďování delfínů). Zatímco vraždění delfínků je nám tak trochu proti srsti, jsou to přece roztomilá a hravá zvířátka. Naopak likvidace žraloků je pohoda, jsou to přece vraždící monstra, která na potkání napadají a zabíjejí lidi, že??? ... Tenhle dokument možná není natolik vytříbený jako The Cove a obecně asi nebude patřit k dokumentům, které nás chtějí okouzlit svým vizuálem či hudbou, ale jeho výpovědní hodnota je dle mého názoru hodně důležitá. Ač nepatřím mezi šílence do ekologie, tak se rád dozvím další informace o tom, jak to na tom našem světě chodí a o tom tenhle dokument je. Docela mě mrzí, do jaké míry je přehlížen. Kolem The Cove byl obrovský boom a tady se udělilo jen několik festivalových cen a co se týče hodnocení: na CSFD nemá ani 200 hodnocení a na IMDB jich nemá ani 2500, což je dost smutný. Ty hvězdičky dávám hlavně za množství zajímavých informací o tom, jak funguje podmořský život a jak to chodí na trhu se žraločími ploutvemi, ale i za to s jakou vervou někteří lidi bojují za svojí pravdu a defacto za celou naši planetu. Ten mladej klučina, co cestuje s hromadou televizní techniky jen proto, aby nás seznámil se vším, co se kolem žraloků děje, si zasluhuje veliký respekt a já mu přeju hodně úspěchů do dalších bojů se žraločími mafiány! 90%(5.1.2012)

Bolestivá ukážka toho, ako je celý svet postavený na hlavu - toho, ako sa z najstaršieho predátora,ktorým je žralok stáva korisť. Žralok, ktorý je hlavným regulátorom najzložitejšieho morského ekosystému, na ktorom je závislý ten suchozemský je nemilosrdne hubený, a to všetko iba kvôli zisku a s ním ruka v ruke spojeným mýtom, ktoré si ľudia vymysleli. Tieto mýty o nebezpečnosti a liečivých účinkov zo žraločích plutiev či chrupaviek sa tu vyvracajú. Avšak pocity bezmocnosti, depresie a strachu ostávajú. Všetka tá krása podmorského sveta, dokonca i v národných parkoch silno kontrastuje s rybárskymi sieťami a hákmi, bezcitným vyťahovaním zvierat z vody, odrezaním plutiev a hádzaním tiel naspäť do vody. Vidieť klesať ku dnu nehybné a bezmocné torzo žraloka je pohľad nesmierne bolestivý, a je až priam nepochopiteľné ako sa pri odrezávaní plutiev na tvárach rybárov javí úsmev.(8.6.2012)

Řeknete si: jaká zrůda může rybám řezat zaživa ploutve a pak je se smíchem házet zpět do vody? Budete si divit, kolik těch lidských zrůd je a vůbec se za to nestydí. Je to jejich právo, oni mají nůž a ryba se nemůže bránit. Oni mají rodinu a malé děti, proto musí rybám zaživa řezat hlavy a hurónským smíchem dávat hlavy dětem, kteří si s nimi hrají a napodobují jejich plavbu mořem. Krásná ukázka poloopic, kteří se odvažují nazývat lidmi. Žraloci jsou opravdu zajímaví. Vůbec jsem netušil, že jsou pro nás tak důležití a jací vlastně jsou. Hanba Vám, kteří provozujete tento druh pírátství. Přeju vám stejný osud jako vy tvoříte jim: zarazit hák do krku, uříznout nohy a ruce, trochu se poštrachat ve vnitřnostech a s vtipkováním zahodit zbytek bývalého tvora do moře! Stydím se za člověka jako za druh.(1.6.2012)