Žraločí vody (festivalový název)

• Kanada

Sharkwater

Dokumentární

Kanada, 2006, 89 min

Jeff Rona

Rob Stewart

V poměrně krátkém časovém rozmezí mě skřížil cestu již druhý dokument s touto smutnou tématikou, kterou je vyvražďování žraloků... Tento dokument je stejně vymazlenej jako the Cove, který se ale zabývá problémem delfínů. Stejně tak jako u Cove mám po skončení úděsný pocit bezmoci. Kdyby ty nebohý a pro nás všechny, ano čteš dobře pro nás všechny (páč tito predádoři žerou malý rybky, který žerou plankton, kterej žere CO2) důležitý žraloky aspoň lovili kvůli masu. To by sice ty prachychtivý rybáře neospravedlňovalo, ale aspoň bych to trochu pochopil. Ale voni toho žraloka uloví, za živa z něj odřežou ploutve a hodej ho zpět do moře. A ty ploutve prodávaj kurvám šikmovokejm (jo, taky čteš dobře), který si při pocitu, že žerou žraločí ploutev připadají, že patří do vyšší společenské třídy. Tohle je na tom to nejsmutnější a mně to opravdu štve. Jenomže s tím nemůžu nic udělat ani kdybych chtěl. Na závěr přidám pár odstrašujících čísel, během vysílání tohoto dokumentu bylo zavražděno 15000 žraloků, během napsání těchto pár řádků 1666,6... Smutnej mazec :o(. Nikdy sem nebyl sympatizantem hnutí greenpeace, ale někdo to prostě dělat musí a já to nebudu. Navíc se nejedná o nějaký kytičky, kvůli kterejm se nesmí postavit sjezdovka nebo dálnice, ale jedná se o nejstarší tvory naší planety!(30.11.2010)

*PÄŤ OBETÍ ROČNE* Výborný dokument, ktorý mi svojim investigatívnym prístupom pripomína mladší The Cove. Ponúkané čísla sú opäť desivé, prístup niektorých vlád k danej problematike lovu žralokov zarážajúci, odhodlanie aktivistov závideniahodné. Metódy vyššie spomenutých ľudí môžu pôsobiť násilnícky, ale stále aplikujú spôsob, ktorý neprekračuje hranice tolerovateľného správania. Používajú síce silu, ale som rád, že existujú ľudia, ktorí aj naozaj konajú a nezostáva len pri rečiach. Povedaného už bolo predsa dosť. Sú odvážni, sú aktívni, sú rázni - žijú pre vec. My im v kúte závidíme ich odhodlanie a silne veríme, že zmenia zmýšľanie ľudí. Verdikt v 1 vete: Jeden z filmov, kedy opäť nadobudnete pocit, že váš živočíšny druh je len na príťaž. 04.01.12(4.1.2012)

• Prochy38

||| Dokud budou dokumenty řazeny do žebříčků nejlepších filmů, dokud nebudou vyčleněny do speciální kategorie, vždy ode mě a bez výjimky dostanou odpad!. Své hodnocení nechávám zde v komentáři, v tomto případě bych dokument hodnotil - 5* ||| Neuvěřitelně dobře zpracovaný dokument. Stejně jako The Cove musí mít účinnek i na lidi, kteří mají se zvířaty vztah minimální. Je šílené, jaké jsou lidi kurvy! A všechno je jen a pouze o prachách!!! Skvělý dokument! Snad bude mít kýžený úspěch. Škoda, že někdo takto neloví i lidi, hned by to tady na té planetě vypadalo jinak.(16.5.2011)

Až mýtický obraz žraloka, brázdícího oceány takřka od počátku života, rámuje dokument, který je především o falešných představách a předsudcích o žralocích, jejich bezprostředním ohrožení a černém obchodu s žraločími ploutvemi, který si v ničem nezadá s drogovou mafií. "Za rok připraví o život krokodýli přibližně tolik lidí, co žraloci za sto let. Přesto jsou chráněni." "Každý chce chránit pandy nebo slony, žraloků se svět bojí". Osobní až mesiášské nasazení tvůrců tentokrát plní svůj účel.(27.4.2009)

Jeden z nejlepších dokumentu který jsem viděl. "Žraloci lidské maso nejí. Většina žraloků má zuby, které nejsou určeny k trhání. Nemůžou s nimi kousat maso z něčeho, co je větší než jejich tlama. Stovka dlouhých jehel těžko vykousne z něčeho kus masa. Takže většina žraloků není vybavena na to, aby se živila zvířaty naší velikosti a jsou si toho vědomi. Vyvinuli se k tomu, aby se živili svou klasickou kořistí. Nebudou proto plýtvat energií a honit se za něčím o čem ví že těžko můžou žrát. Když k takovému omylu dojde, tak většinou člověk skončí na břehu. Ve většině případů člověk neztratí žádné maso. Ve vzácných případech, které končí se smrtí je to většinou z důvodů ztráty krve, ale ne proto že by žralok člověka sežral. Tři a půl nebo jen dvoumetrová ryba dokáže člověka roztrhat na kusy, ale nic takového se neděje! Svědčí to o kvalitě smyslů žraloka. Jen několik málo lidí je ročně napadeno. Těžko si půjdete zaběhat společně se stádem lvů, se žraloky se ale koupeme pořád. Miliony lidí se koupou každý rok v moři v oblastech kde žraloci loví a jen několik z nich je napadeno. Pokud by nás chtěli jíst tak už to dávno dělají..."(18.6.2011)