Žraločí vody (festivalový název)

• Kanada

Sharkwater

Dokumentární

Kanada, 2006, 89 min

Jeff Rona

Michael Clark

*PÄŤ OBETÍ ROČNE* Výborný dokument, ktorý mi svojim investigatívnym prístupom pripomína mladší The Cove. Ponúkané čísla sú opäť desivé, prístup niektorých vlád k danej problematike lovu žralokov zarážajúci, odhodlanie aktivistov závideniahodné. Metódy vyššie spomenutých ľudí môžu pôsobiť násilnícky, ale stále aplikujú spôsob, ktorý neprekračuje hranice tolerovateľného správania. Používajú síce silu, ale som rád, že existujú ľudia, ktorí aj naozaj konajú a nezostáva len pri rečiach. Povedaného už bolo predsa dosť. Sú odvážni, sú aktívni, sú rázni - žijú pre vec. My im v kúte závidíme ich odhodlanie a silne veríme, že zmenia zmýšľanie ľudí. Verdikt v 1 vete: Jeden z filmov, kedy opäť nadobudnete pocit, že váš živočíšny druh je len na príťaž. 04.01.12(4.1.2012)

movie a Hrabka : Naprosto souhlasím s movie, ale musim trochu i s Hrabkou. Taky jsem netušil v jakém množství jsou žraloci vybíjeni a hlavně jak je s nimi zacházeno. A co teprv ti ostatní živočichové, kteří se chytí do pastí na žraloky. Na druhou stranu co se týče dokumentu opravdu se tam stále objevují stejné fráze.(21.7.2013)

Řeknete si: jaká zrůda může rybám řezat zaživa ploutve a pak je se smíchem házet zpět do vody? Budete si divit, kolik těch lidských zrůd je a vůbec se za to nestydí. Je to jejich právo, oni mají nůž a ryba se nemůže bránit. Oni mají rodinu a malé děti, proto musí rybám zaživa řezat hlavy a hurónským smíchem dávat hlavy dětem, kteří si s nimi hrají a napodobují jejich plavbu mořem. Krásná ukázka poloopic, kteří se odvažují nazývat lidmi. Žraloci jsou opravdu zajímaví. Vůbec jsem netušil, že jsou pro nás tak důležití a jací vlastně jsou. Hanba Vám, kteří provozujete tento druh pírátství. Přeju vám stejný osud jako vy tvoříte jim: zarazit hák do krku, uříznout nohy a ruce, trochu se poštrachat ve vnitřnostech a s vtipkováním zahodit zbytek bývalého tvora do moře! Stydím se za člověka jako za druh.(1.6.2012)

Občas sa mi zadarí a dostanem sa po dlhom čase k dokumentu, ktorý ma dokáže tak uchvátiť, že o ňom dokážem po tom s každým kecať a hrať sa na múdreho ešte aspoň týždeň, po dopozeraní. Sharkwater je jedným z nich. Vždy som považoval oceány za fascinujúce miesta, ktoré obsahujú v sebe nevyčísliteľný zdroj príbehov. Rob Stewart podáva obraz žraločieho sveta z neuveriteľnou jemnosťou a zanietením. Vysvetľuje, poukazuje na problémy súvisiace z lovom a v neposlednom rade aj šokuje. Film predstavuje boj človeka o záchranu toho čo miluje a širší kontext potreby niektorých živočíšnych druhov a ich záchrana pred vyhubením, je len dôkazom že to každému nie je jedno. Porovnávanie rôznych názorov na jednej strane vzbudzuje hrôzu na strane druhej smiech a rozpaky. Všetko je to perfektne vyvážené a hlavne plavba medzi žralokmi je neuveriteľne krásne nasnímaná. Rozhodne jeden z najlepších dokumentov na túto tému aké som mal možnosť vidieť a nebojím sa povedať, že chcem o žralokoch a ich záchrane vedieť viac. Pozoruhodný dokument s pekným posolstvom.(20.6.2011)

Ďalší zamysleniahodný dokument alarmujúci pred dopadmi ignorantského, neľútostného a sebeckého speciecizmu. Prelínanie nádherných podmorských obrázkov s videami zobrazujúcimi krutosť "pána všetkého živého aj neživého". Tentokrát sú role obetí obsadené žralokmi a vrahom nie je nikto iný ako človek zmanipulovaný ekonomickým systémom. Plný počet hviezdičiek za odvahu týchto ľudí a za zvýšenie záujmu aspoň u určitej časti verejnosti.(21.10.2010)