Daleko od ní

Daniel Iron

Kostýmy:

Debra Hanson
  • Frajer42

Nepříliš známý snímeček o tajích Alzheimera a o, v dnešní době nepředstavitelné, lásce přikrmované už pouze vzpomínkami, která však ani po 43 letech nesnížila intenzitu. Vzhledem k tomu, že příběh plyne hlemýždím tempem, tak má divák fůru času přemýšlet o této prapodivné nemoci a načerpat tak cenné rady a triky, které třeba zužitkuje v důchodovém věku. Bude-li mít tu smůlu. S pomalu plynoucím tempem je bohužel spojeno i to, že se člověk stíhá nudit, a to poměrně intenzivně a často. Jedná se o těžký nízkorozpočťák, který je určen velmi omezenému okruhu diváků, do kterého zkrátka nepatřím. I přesto je nutné ocenit nulovou sentimentalitu a velice citlivé pojetí. Více než hvězdu ze sebe asi nevymáčknu. Přesto to nebylo až tak zlé, jak jsem očekával. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.(15.4.2016)

Realisticky natočený snímek, který má i přes zdánlivě nepříliš nosný námět hodně co říci a který asi při hodnocení trochu doplácí na to, že víc jak polovina diváků pevně věří, že se jich nikdy (nebo aspoň ještě dlouho ne) týkat nebude. Celé téma je velice citlivě zpracováno a naprosto nesouhlasím, že kvalitu filmu poznamenává "Hollywood". Ano, sentiment se tady opravdu mohl pěkně zabydlet, roztáhnout, vyřádit a pohltit realitu, ale buďme objektivní, nestalo se tak. Výborné herecké výkony jsou samozřejmostí a najde se pár momentů, které pohladí a osvěží (co udělá Alzheimer ze sportovního komentátora je tedy docela síla). Nezapomenutelný zážitek to není, ale hodně obsažná exkurze do doposud zapovězených míst ano.(2.3.2008)

75%. Smutné, hodně smutné. Celý film je trošku útok na city, není to ale natočeno prvoplánově. Herecky výborně zvládnuto, scénář je v pohodě, i když se na konci filmu může zdát, že se nic nestalo, tak tomu až tak není. Film o lásce až za hrob a co vše je pak člověk nucen snést. Nezabírá na tuhle nemoc hulení? Možna by to tomu dalo uplně jinou dimenzi :)(20.11.2009)

Příběh smutný, duchem však krásný a hodnotný. Jak jednoduše lze vyjádřit pomíjivost životního štěstí ve dvou a života vůbec. Jak jednodušeji vyjádřit obrovskou sílu pravé lásky dvou lidských bytostí. Toto je příběh, který nám všem může být příkladem hlubokého lidského porozumění. S CZ dabingem s vynikající a nenahraditelnou Valérií Zawadskou nabízí tento snímek krásný filmový zážitek.(31.12.2009)

• Subjektiv

Jak bude západní společnost stárnout, tak možná budou stárnout i hrdinové jejích filmů. Budou trpět Alzheimerem a pronikat stále více do šedého mainstreamu, jehož úkolem nebude poskytnutí uměleckého zážitku, ale osvěta a milé dojímání. Linout se z nich bude vyhezčená pravda, doprovázena tklivou hudbou, postříkana sladkými slzami. Budou volat, že stářím život nekončí a štěstí stále někde číhá, ale tak nějak opatrně, aby nebyli podezřelí. Mohou mít i pravdu, ale věřili byste jim, když jsou oblečeni jak reklamní agent? ...Houby, jsem špatný prorok, doba těchto filmů už je dáávno tu. Silné **.(3.5.2010)

• - Natáčelo se v kanadské provincii Ontario. (Cheeker)

• - Film lze přirovnat ke skutečnému životu představitele hlavní role Gordonu Pinsentovi. Jeho žena, herečka Charmion King, zemřela v lednu 2007 na rozedmu plic, tedy čtyři měsíce po premiéře filmu. (Cheeker)