Daleko od ní

Luc Montpellier

Daniel Iron

Kostýmy:

Debra Hanson

Film mě málem minul. Kvůli mé hlouposti jsem ho málem propásla a to by byla velká škoda. Jako debut velice podařené dílo, které mě hned tak nepustilo a donutilo mě se zamyslet. Příběh plyne poměrně pomalým tempem bez velkých dějových zvratu, je to tak dobře. S velkým citem napsaný a hlavně natočený. Alzheimerova choroba je strašná nemoc. Jednou to může potkat každého z nás a ocitneme se ve stejné situaci. Jistě, není to film úplně pro každého. Na druhou stranu neuškodí se na nějaké drama kouknout.(4.3.2009)

• Lischai

Předlohou k Away from her byla povídka a je to znát. Příběh má sice jímavou pointu a pracuje s hezkým tématem, nicméně by pro něj byla adekvátní poloviční délka. Hlavně ve střední čísti se snímek nepochopitelně neustále cyklí v kruhu sdělování jedné a téže informace. Bylo zde pár pěkných nápadů a scén, ale nakonec nuda převládla.(25.3.2010)

• Subjektiv

Jak bude západní společnost stárnout, tak možná budou stárnout i hrdinové jejích filmů. Budou trpět Alzheimerem a pronikat stále více do šedého mainstreamu, jehož úkolem nebude poskytnutí uměleckého zážitku, ale osvěta a milé dojímání. Linout se z nich bude vyhezčená pravda, doprovázena tklivou hudbou, postříkana sladkými slzami. Budou volat, že stářím život nekončí a štěstí stále někde číhá, ale tak nějak opatrně, aby nebyli podezřelí. Mohou mít i pravdu, ale věřili byste jim, když jsou oblečeni jak reklamní agent? ...Houby, jsem špatný prorok, doba těchto filmů už je dáávno tu. Silné **.(3.5.2010)

Jak už jsem tu jistě psal u některého filmu s podobnou tématikou (rozuměj lidské utrpení atd), mám pro tyto a podobné kousky od jakživa slabost. Takže když se najde další snímek, který je natočen natolik neuměle, že prostě věříte konkrétní bolesti, či lidské ztrátě, pak nemohu jít nikdy s hodnocením pod 4*. Film se točí kolem Alzheimerovy choroby vlastně od začátku a vy jenom očekáváte ten krutý moment, kdy Vás milovaný člověk postupně přestane poznávat...pravdou je, že na rozdíl od korejského "a moment to remember" děj neubíhá tak plynule, i tak je to ale natočeno nadstandardně citlivě a lidsky, kloubouk dolů....................moje hodnocení = 8 z 10.(5.9.2014)

S citem natočené drama o vyrovnávání se s Alzheimerovou chorobou má pomalé tempo, které od diváka vyžaduje, aby se také zklidnil. Pak si teprve může všimnout, že se režisérka docela slušně vyhýbá zbytečnému patosu a nejde jí o žádné ždímání slz. Je to malý nenápadný film postavený na hereckých výkonech tří herců, kterému výborně svědčí melancholická atmosféra zasněžené kanadské krajiny.(14.12.2013)

• - Natáčelo se v kanadské provincii Ontario. (Cheeker)

• - Film lze přirovnat ke skutečnému životu představitele hlavní role Gordonu Pinsentovi. Jeho žena, herečka Charmion King, zemřela v lednu 2007 na rozedmu plic, tedy čtyři měsíce po premiéře filmu. (Cheeker)