Zločin na Zlenicích hradě (TV film)

Crime at the Zlenice Castle

Drama / Krimi

Československo, 1971, 79 min

Tým, ktorí to nevideli a nemajú nič proti dobrým detektívkam, Zločin na Zlenicích hradě možno len odporučiť. Na knihu to ale rozhodne nemá a nebudem zapierať, že ja by som zo samotného filmu poriadne nepochopil, o čo napokon šlo. A do pamäti by sa mi to dielko nepochybne taktiež hlbšie nevrylo. Historické kulisy sú tu dosť naivné, herecké prejavy ak nie priemerné, tak aspoň československy televízne. Na druhej strane, tí herci v čiernobielej podobe mali predsa len istú charizmu. A na tváričku akejsi pani Karly Chadimovej sa tu taktiež nepozeralo zle.(1.11.2010)

Moje srdeční záležitost. Jako kluk jsem do Zlenic jezdil na prázdniny za dědou a babičkou. Měli tam na chatě knížku Zločin na Zlenicích hradě l.p. 1318 (edice KOD - knihy odvahy a dobrudružství, s těmi proužky na hřbetu, červená byla). Vždy navečer jsme si nahlas četli na verandě, a tam za řekou, skrytá v lese, byla ta Hláska, věž bývalého Zlenického hradu, kde se stal ten mord... Vidím to jak dnes a naskakuje mi husí kůže, jak to bylo krásný... Četli jsme tu knížku každé prázdniny znovu. A názvy dalších hradů a tvrzí z knihy - Mrač, Týnec, Český Šternberk... - to je prostě krásné Posázaví a moje dětství... Pak až po létech jsem viděl film, a musím říct, že mě v nejmenším nezklamal, naopak, kdykoliv se na něj podívám, zase si vše připomenu... Takže - hvězdiček klidně 10.(18.10.2011)

Dokonale napínavá historická detektivka. Příběh je velice zajímavý, v hlavní roli skvělý Petr Kostka. Ostatní většinou hrají svůj vysoký standard - všimněte si, s jakou ohromnou hlasovou kulturou a hereckým mistrovstvím svou postavu na nevelkém rozsahu rozehrála třeba má milovaná paní Fabianová. Vytknout by se dala značná míra klišovitosti některých dialogů (ať už v Kostkově voice-overu či v rozmluvách postav) a dosti toporná paní Chadimová, ale jinak lze prakticky jen a jen chválit.(7.5.2009)

Další lahůdka, která se ke mně dostala úplnou náhodou a vůbec toho nelituji. Za dob Československa vznikla celá řada výborných kriminálek a toto středověké drama s detektivní zápletkou je další nadprůměrnou záležitostí. Velmi slušné herecké výkony jsou však jen jedním z mnoha plusů (kladů), na které zde divák narazí. Má to i skutečně dobrou atmosféru, postupné rozplétání příběhu je okořeněno i několika vedlejšími „vlákny“ jenž se nakonec všechny spojí pěkně dohromady a hlavně to celé dává smysl. Už jsem se mockrát spálil tím, že se ve svém dílu tvůrci totálně zamotali, ale tohle není ten případ. Petr Kostka byl však ze všech nejlepší! Určitě jsem tento film neviděl naposledy. Můžu doporučit.70%(20.3.2018)

Československé televizní krimi, jež se odehrává na počátku 14. století na hradě Zlenicích a příběh se zabývá vyšetřováním vraždy hradního pána. Mezi nejvíce podezřelé osoby patří syn pána ze Zlenice Jan (J. Hanzlík), jenž musí na vlastní pěst najít pravého pachatele a dokázat tak svou nevinu. Nalézt potřebné důkazy mladému pánovi pomáhá jeho přítel Petr Ptáček (P. Kostka), jenž nakonec díky svému dokonalému kriminalistickému úsudku, poté co objasní záhadu zamčeného pokoje, svůj úkol splní. Ve vedlejších rolích návštěvníků hradu a současně k dalším podezřelým patřili V. Besser, E. Cupák, R. Jelínek, O. Sklenčka, J. Němeček či V. Stach. Funkci jakéhosi středověkého vyšetřovatele pana Oldřicha z Týnce představoval O. Brousek. Kriminálka s poněkud nelogickým názvem je pozoruhodná svou středověkou stylizací, zajímavými hereckými postavami a koneckonců i zápletkou a patří dle mého názoru k mírnému nadprůměru ve svém žánru.(31.5.2015)