Avida

Avida

(festivalový název)

Komedie

Francie, 2006, 83 min

Nádherná surrealistická hra na život a smrt. Jen mi vadilo, že snímek byl černobílý, kvůli závěrečnému záběru to za to nestálo. Pracovat s monochromatickým materiálem se musí umět, Carax dokáže natočit černobílé vizuální orgie, ale tomuto uměleckému duu se to příliš nezdařilo. Škoda, v barvě by to možná bylo za plný počet, přílišná snaha o artovost se vymstila.(15.8.2015)

Není náhodou, že Bretonem stvořený anagram Dalího jména je právě Avida Dollars. Surrealistická smršť dokonalá nejen po stránce vizuální, nýbrž i po stránce zvukové. Místy poměrně brutální humor, dohnán často ad absurdum, překvapuje lehce britským nádechem, který je bohužel zcela cizí většině novodobé francouzské filmové tvorby. Že by Francouzi konečně pochopili, že jsou i jiné cesty, než ty tisíckrát prošlapané?(3.12.2009)

• easaque

nalákán na pořádný surrealistický zážitek jsem po konci filmu bohužel odcházel se schlíplým ocasem. Nesourodá mozaika scén, které se snaží šokovat někdy nenápadně, jindy zase drsně, mne nepadla do noty. Od režisérské dvojice jsem čekal poněkud víc – jejich Aaltra byla o něco lepší, ale byla hlavně kompaktnější a s Louise/Michel se to už srovnávat vůbec nedá. Časem zkusím jejich novější dílka. Tentokrát zklámání na hranici 2 hvězd, které si jakžtakž zaslouží a třeba někomu to k radosti postačí – mně tedy rozhodně ne. [[ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]](1.8.2013)

• darkrobyk

Mám rád artové, obskurní a jinak podivné filmy. Tenhle mě ovšem moc nenadchnul. Surrealismus? Nebýt směřování k Dalího obrazu, tak po něm není stopy. Hravost, fantazie, sex, sen, podvědomí...nějak jsem se nedopátral. Použití několika nejednoznačných symbolů ještě surrealismus nedělá. Spíše k pláči, než smíchu.(22.11.2015)

• ZOUi

aký humor? aká vizualita? sociálna kritika ohodená fasádou pojmu "surreálny" podla výkladového slovníka. jedným slovom - sterilné... (oh, hlavne nech je to čiernobiele, a nech jednotlivé sekvencie príliš nenaväzujú. ešte pridáme pár morbídností so zvieratami a prehodíme piate cez desiate a surreálna koláž je hotová!). -i hardly think so...(15.12.2012)