Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Za devatero horami a devatero řekami, žila, nežila, vskutku podivná kompanie. Jelito s vizáží B.Frasera na dietě, neustále se rozšiřující princovské bratrstvo duchů, po kráse toužící čarodějnice na kozím spřežení a taky jeden kapitán vzdušného korábu se zálibou v transvestitismu, jenž dle mého nebyl bukanýrem (tzn. námořník na lodi z bukového dřeva), ale prostě se jen rád hezky oblékal.. Potřebným nadhledem obohacená vzkazka, co stahuje žánrovým stereotypům potměšile kalhoty, nicméně postrádal jsem od Vaughna více vypravěčské dynamičnosti, kterou naplno ukázal až v poslední dvacetiminutovce. Nu co, s odstupem času už stejně víme, že pochybovačům nakopal zadek a zařadil se do režisérské první třídy.. Od nynějška, až půjdu po ulici a uvidím Claire Danes jak skáče ze střechy výškového domu, budu si něco přát..(13.8.2012)

Tak tahle pohádka pro dospělé mě moc nenadchla. Příběh byl místy dost nedomyšlený a někdy trochu přeplácaný. Potěšila mě úloha Roberta De Nira jako kapitána Shakespeara (aspoň něco/někdo pro zasmání) a role Michell Pfeifferové (role zlé čarodejnice jí opravdu sedla), ale jinak nebýt nápadité hudby a slušné podívané co do efektů a triků, byla by to dost nuda.(9.2.2009)

Ta nejpohádkovější pohádka poslední doby s pravděpodobně nejlepším komediálním hereckým výkonem posledního roku, který u mě naprosto zastínil Borata, Piráty z Karibiku i všechny animáky. To, co předvádí Robert De Niro... je totiž fantazie. Homosexuální kapitán oblékající se do ženských šatů, který velí posádce drsných chlapů. Ano, zní to šíleně. A ono to šílené je. Nejedná se o žádnou další dramatickou roli ve stylu Hankse v Philadelphii nebo Pacina v Andělech v Americe; jenom prostě o postavu, kterou si nejde neužívat. Tanec v ženských šatech před zrcadlech nechť mi dá za pravdu. Až trochu lituju, že tam toho De Nira nakonec nebylo víc. Přece jen, pokud tvrdím, že byl tak čtvrtou nejvýznamnější postavou Hvězdného prachu, silně přeháním. A bez něj tam zbyla jenom hezká pohádka. Působivá, táhnoucí za srdce, s perfektní fantasy výpravou a koncem, jaký každý očekává. Zatímco to, co předváděl Robert, asi nečekal nikdo :-))(3.1.2008)

Rozpočet$70milionovTržby USA $38,634,938Tržby Celosvetovo $135,560,026Tržby za predaj DVD v USA $27,214,511║ Režisér Matthew Vaughn , ktorý je pomerne neznámy na poli filmovom, prekvapuje po všetkých stránkach spracovania. Absolútne sa nesnaží nijako moc okato kopírovať predošlé fantasy hity tipu Pán prsteňov či Narnia, v prvom rade tu úplne obchádza veľkolepé súboje, tie nahrádza len mini súbojmi asi piati proti piatim aj to len v krátkom zostrihu, prípadne súboj Tristana proti čarodejniciam používajúcich dokonca aj voodo techniku čo fakt nevidno u takýchto druhov rozprávok. V prvom rade sa nám snaží povedať určitú mytológiu tohto príbehu aj keď zo začiatku asi prvá štvrtina filmu tu pôsobí až moc jednoducho poňate až nezáživne. A to hlavne keď nám ukazuje Anglicko a čarovnú krajinku ukrytú za múrom so strážiacim - 97ročným starcom ovládajúcim rýchle kung-fu chvaty, čo možno vyznie smiešne ale na plátne to je dosť obstojné spravené takže samoúčelnosť tu nehrozí. V podstate po celý film nás čaká množstvo nečakaných prekvapení a aj narážok na dnešní spôsob života, čo len dopomôže rozvíjajúcemu sa príbehu v odľahčenie a dostane ho do ľahko plynúcej pohody, ktorú navodí hlavne „tvrdácka“ postava Kapitána Shakespeara. Z neho sa vykľuje niečo úplne iné než v prvej chvíli predstavuje, až vtedy sa neubránite smiechu lebo taká komická postava na tak krátkom priestore vo filme tu už dávno nebola. Ústredná dvojica hercov Charlie Cox a Claire Danes nie je najväčšou výhrou z hereckého obsadenia. Zo začiatku pôsobia dosť nesúrodo ale postupom času im to ako filmovej dvojici začne klapať až im začnete fandiť a prežívať s nimi ich útrapy. _Herecké obsadenie bolo na Anglickú produkciu dosť slušné, počnúc neznámym Charlie Coxom v úlohe Tristana, ktorý počas príbehu prejde riadnou hereckou premenou od neohrabaného nedomýšľavého sedliačika v rozvážneho muža. Partnerkou mu je Claire Danes ako Yvaine, tá už nie je taká sympatáčka ako pred 10 rokmi vo filme Romeo a Julia ale do svojej postavy vnesie aspoň určitý impulz vyzretosti. Michelle Pfeiffer hrá čarodejnicu Lamiu, nuž dosť nechutní make-up si musela vytrpieť taká staršia ale elegantná kráska, aspoň sa mohla v tejto úlohe poriadne vyzúriť. (asi ju začali baviť negatívne postavy naposledy bola dosť nepríčetná aj v Hairsprey). V malej úlohe sa tu mihne aj Peter OۢToole ako kráľ, ktorý neváha pre boj o kráľovský trón obetovať aj vlastných synov. Sienna Miller ako zvodkyňa Victoria, a nesporné čaro filmu dodáva Robert De Niro ako Kapitán Shakespeare s neochvejnou pozíciou na lietajúcej lodi kradnúcej z oblohy blesky s malou posádkou ale zábavnejšou než všetci piráti okolo Jacka Sparrowa v sérii Pirati Karibiku a to tam majú fakt len malý priestor na to aby sa predviedli. _Hviezdny prach sa zrovna nestane žiadnym veľkým hitom roka , hlavne pre slabé tržby s USA aj keď ho kritika dobre hodnotí ale časom určite nadobudne u fanúšikov fantasy viac uznania než sa jej dostáva teraz. V Amerika aj tak málokedy niečo uspeje stvorené na Anglickom kontinente a to ani moc neovplíva tento film suchým Anglickým humorom. Po trikovej stránke sa dá povedať že to je na dnešnú dobu na slušnej priemernej úrovni , to ale neznamená že by tam niečo pôsobilo rušivo práve naopak , krajinka, hrad, pohľady z hora, lietajúca pirátska loď, má v stvárnení svoje kreatívne plusy. Takže nízky rozpočet nijak neznížil kvality filmu. /videl v kine: 75%/(28.10.2007)

Když jsem před dávnými časy v nedaleké galaxii prvně zhlédnul Princeznu nevěstu, mé srdce zaplesalo radostí a mozek začal přemítat, jaké by to bylo krásné, kdyby někdo jednou natočil podobně kouzelný příběh s vyšším rozpočtem, s okázalejší výpravou... Při vzpomínce na rozpačitou gangsterku Po krk v extázi nepřestávám žasnout nad proměnou Matthewa Vaughna z nadšeného videoklipaře ve filmaře, který má věci plně pod kontrolou. Nicméně není to režie, která zaslouží záplavu superlativů - dramaturgická rozvernost, závěrečné natahování každé minuty a „zveličování“ některých scén za využití bombastické hudby Ilana Eshkeriho zaslouží pokárání, nebo alespoň důraznější napomenutí. Jedinečnost Hvězdného prachu spočívá převážně ve scénáři. Počáteční střídání „malého“ (Tristan a Yvaine) a „velkého“ (tři bratři, tři čarodějnice) dobrodružství postupně splyne do jednoho souvislého celku s momenty třeskutě vtipnými, napínavými i velkolepými. Originální svět Neila Gaimana zdůrazňuje a tím činí komickými některá klasická pohádková klišé, či obecně klišé, v něž věří malé děti (zlý piráti, modrá šlechtická krev). Věřím, že kniha podává mnohem ucelenější obrázek o Stormholdu, o stvořeních a magických předmětech, které v něm koexistují, na dvouhodinový film je toho však tak akorát. Na rozdíl od jiných fantasy, resp. jejich knižních adaptací, toto netrpí přeplácaností. Je dětsky snadné zorientovat se v příběhu a motivacích jednotlivých postav, z nichž pouze jediná, Lamia, je zlá takovým tím hodně hnusným a zákeřným způsobem (vzájemné podrazy bratrů mi oproti tomu přišly tak nějak lidsky přirozené). Hvězdný prach mě nadchnul, jeho fantastický svět se spoustou místa pro vaši vlastní fantazii pohltil a lehce cynický přístup ke klasické pohádkové látce kompletně odrovnal. Je to bomba a pokud budete moci, při nejbližších možných vánočních svátcích si dopřejte dvojprojekci Princezna nevěsta, Hvězdný prach. Vystřelí vás až ke hvězdám. 90% Zajímavé komentáře: Nathalie , DaViD´82, Eddard, Silence, Ilicka, Phillo, Crawler-D, Dannysek4U, tragos, funkyshit(1.2.2008)

• - Živočich, který se objeví ke konci filmu a je označen za "myš", je ve skutečnosti plšík africký. (Jirka_Šč)

• - Natáčelo se mimo jiné i v Norwichi v jeho historické části Elm Hill, která nabízí směsku středověkých budov, z nichž některé jsou již z jedenáctého století. Právě Elm Hill je často využíván filmaři a i pro potřeby Hvězdného prachu sloužil jako ulice Stormholdu. Jednou z hlavních pamětihodností Elm Hillu je "The Briton's Arms Tea house", který se pro účely filmu stal hostincem "U mrtvého prince". Majitelé jím byli novým vzhledem natolik fascinováni (filmaři například vyzdobili vnějšek freskami), že dům chtěli v této úpravě ponechat i po ukončení natáčení. Obrátili se tedy na místní úřady a na English Heritage (památkářská instituce, která se zabývá zachováním původních budov, monumentů, apod.). Jejich žádost však byla striktně zamítnuta. (DaViD´82)

• - Režisér Matthew Vaughn spolu se scénáristkou filmu Jane Goldmanovou chtěli film natočit "jako něco v duchu Princezny Nevěsty s humorem jak z Půlnočního běhu". Druhý z filmů je také důvodem proč chtěli do role kapitána Shakespeara obsadit v první řadě De Nira, přestože vyjednávání probíhala například i s Jackem Nicholsonem či Stephenem Fryem. (DaViD´82)