Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Poutavé vyprávění s příjemným espritem britského suchého humoru a konečně po dlouhé době pohádka, která nedělá z dětského diváka blbce a toho dospělého potěší vtipem a originalitou pohádkového prostředí. Od podivína Gaimana si někdy určitě něco přečtu, Matthew Vaughn se pochlapil a sympaťák De Niro už dlouho neměl tak vděčnou roli (jeho "travesty taneček" v šatníku je, řekl bych, ojedinělým okamžikem v jeho předlouhé herecké kariéře :o)). Viditelně omezený rozpočet vůbec neřeším, tahle podívaná má totiž duši a to se cení. Snad jen škoda poněkud "přepáleného" finále, jinak moc pěkné.(25.12.2007)

Gaimanova předloha je pouze těžký hype, jehož největší slabinou je autorova neschopnost pořádně rozvinout motivy „jiné“ fantasy, za kterou se vydává, proto se filmová očekávání rovnala nule. O to větší je nakonec překvapení, jelikož se odvažuju říct, že Hvězdný prach je nejlepším fantasy filmem od Pána prstenů. Neohromí vás sice bombastickými triky (zde velmi silně podfinancovanými) či propracovaným dějem (z předlohy toho stejně víc vymáčknout nešlo), ale z celé řady Jacksonových následovníků teprve až teď přišel snímek, z něhož nečouhá producentský kalkul jako sláma z bot, ale naopak je natočený s noblesou, jistotou a řádným autorským zanícením. Charlie Cox je sympaťák, Claire Danes krásná opravdu jako hvězda na obloze, Michelle Pfeiffer stále vyzařuje neodolatelný sex-appeal, ale nic nezmohou před Robertem De Nirem, který evidentně po letech vycítil pořádnou roli a svého drsného kapitána s nežnou duší transvestity si užívá tak fenomenálně, až jsem (s prominutím) sral blahem. Z filmařského hlediska to na plný počet není, ale za tu upřímnost, která mě dvě hodiny neskonale bavila, nakonec plnou taxu, s přimhouřením oka, dávám.(20.2.2008)

Veľmi pekné fantasy, ktoré by si žiadny milovník fantastickej dokonalosti nemal nechať ujsť. Michelle Pfeiffer je pekelne úžasná - možno tkvejúca z mojej osobnej slabosti pre zlomyseľné čarodejnice a Robert DeNiro v úlohe "bláznivého chytača bleskov" ju šikovne vyrovnáva. Originálny námet obsiahnutý fantastickou výpravou - lietajúca loď bola skvostná - okorenený svižnou hudbou, dynamickými hereckými výkonmi a klasickou výhrou dobra nad zlom, ktoré musí zvíťaziť už len preto, že je jednoducho dobrom.(29.8.2008)

„Má 97 rokov!“ – „Takže mal dosť času trénovať.“ Knihu Neila Gaimana som nečítal, ale viete, z čoho súdim, že film HVIEZDNY PRACH je zlou adaptáciou? Z toho, že je nepochopiteľný (Gaiman ako producent výrazne zasahoval do nakrúcania resp. už do písania scenára). Dobré filmové spracovanie knihy má byť pochopiteľné i pre diváka, ktorý ju nečítal. Tí, čo nečítali Stephena Kinga, nepochopili MISERY NECHCE ZOMRIEŤ? Nie, pochopili ju a to dokonca veľmi dobre. HVIEZDNY PRACH som vôbec nepochopil. Už od prvých minút som sa neorientoval vo svete, ktorý tvorcovia predstavili, nevraviac o jednotlivých postavách, ich motiváciách a zvrat(k)och. Kde sa vzal jednorožec a o čo mu išlo? Ako skončil „muž-capko“ a prečo kráľovstvo nezdedila hrdinova mama, keď ako jediná spomedzi súrodencov prežila? V akom svete sa príbeh odohráva? Je to alternatívna dimenzia, v ktorej môže vedľa seba fungovať Londýn a gigantická rozprávková ríša? Kto vlastne je „mäkký kapitán Shakespeare“, koho prepadáva vo vzduchu a prečo je vlastne v príbehu (lebo bol v knihe?)? Z tempa som bol vyhodený tak často, že ma nebavilo užívať si hŕstku vtipov (duchovia), hercov (predovšetkým Michelle Pfeifferá, Robert De Niro a Claire Danes), uchádzajúcu výpravu a pekné masky. Presne TOTO je ten typ rozprávok, ktoré ak si pozrie našinec, bude krútiť hlavou „nad tou hlúpou západnou produkciou“.(11.1.2010)

Hergot, to byla ale šlupka! Tomuhle říkám popcorn, jak má být. Vrcholně zábavný a svižný (zdánlivě nadutá dvouhodinová stopáž utekla jak voda), vtipný (takhle jsem se u filmu od srdce nesmál ani nepamatuju - viz. De Niro a Gervais), brilantně obsazený (počáteční rozpaky nad fotoskami ústředního páru a zdánlivě účelově obsazeným De Nirem se rozplynuly jak pára nad hrncem), dramaticky vystavěný (ať už mluvíme o celkovém uplácání příběhu - pramenícího z předlohy, či mnoha jednotlivých, vypjatých momentech) a velice účinně romantický ("záření" hvězdy, odhalující její nejnitrnější pocity je zkrátka geniální) snímek, který nemá obdoby. Srovnávat ho s Pánem Prstenů je stejně směšně opovážlivé, jako zbytečné (pokud v rámci imaginativní literatury existuje nějaká opravdu citelná hranice mezi fantasy eposem a pohádkou - téma, rozebírané Kamilem Filou v jednom článku Cinemy - těžko byste hledali názornější příklad) Vyčítat mu "lotrovsky" působivé kamerové záběry je pak čistým kritickým macešstvím a snahou uvařit z minima vytknutelných prvků obvinění z plagiátorství. Co se týče Gaimanovy knižní předlohy, ta patří v jeho díle mezi mé nejoblíbenější po boku Dobrých znamení, kousek před malinko serióznějším Nikdykde a kus před trochu plytčejšími Anansiho chlapci. I tak musím říct, že se mi tahle adaptace z mnoha důvodů líbila víc než předloha. Nakonec jsem se ještě chtěl vrátit k dvoum perličkám, které výrazně přispěli k mému pětivhězdí - Ricky Gervais mě ve své zatím jediné filmové roli poslal do kolen, protože spíš než on sám hraje malou roli obchodníka jeho alter ego, David Brent. A De Niro. Jeho kapitán Shake-spear (tenhle vtípek mě přímo zničil) je kategorický důkaz o jeho komediálním talentu. Kankánová scéna, prostříhávaná se soubojem na lodi vstoupila do zlatého pantheonu mých nejmilejších filmových scén. Amen. 90% P.S.:Zbylých deset procent musí přidat zkouška času.(13.1.2008)

• - Vznášející se loď kapitána Shakespeara se jmenuje Caspartine, podle dětí režiséra Matthewa Vaughna - Caspara a Clementine. (montana_cz)

• - Slavná jména jako Robert De Niro, Claire Danes nebo Michelle Pfeiffer pomohla přesvědčit studio, aby svolilo s obsazením poměrně neznámého herce do hlavní role. (Rodriguez)

• - Roli Yvaine odmítla Jessica Alba, Anne Hathaway i Scarlett Johansson. (montana_cz)