Opravdu krásná pohádka. Nádherně napsaná, nádherně zahraná, nádherně natočená. Dobro a zlo je jasně vymezeno, lehký sentiment střídá romantiku, napětí zase ředí humor, příslovečná filmová výprava do fantastických světů má potenciál oslovit diváka dětského i odrostlého. Neboť kdo by nechtěl najít svou hvězdu, žije už dávno v zapovězeném světě...(18.12.2010)

Až v samotném závěru dloubne Matthew Vaughn svůj film pořádně do slabin, děj se zrychlí, zdynamičtí, nakumuluje se napětí a konečně se Hvězdný prach zhmotní v pravou pohádku. Bohužel předchozích 80 minut je to čistokrevná nuda, výpravně chabá, dějově nezajímavá. Výjimku tvoří banda posmrtných vtipálků, z jejichž vzezření lze vyčíst způsob, kterým sešli ze světa. Během filmu jich přibývá a svým neustálým hodnocením stávající situace připomínají českou komentátorskou elitu - Zárubu, Svěceného, Bosáka, Čapka nebo Nikodýma při pracovní náplni. Film se láme do zábavnější části příchodem Roberta de Nira coby kapitána Shakespeara, velitele vzducholodě, lovící v bouřkových mračnech blesky. Povedený svým pojetím je závěrečný šermířský souboj, hvězdička Claire Danes září i v hereckém univerziu a Michelle Pfeiffer si svojí roli nadmíru užívá. Jinak je to suché jako ten britský humor, zbytečně dlouhé a povětšinou průměrné. 70 miliónů dolarů(rozpočet)/134 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(15.12.2007)

Hergot, to byla ale šlupka! Tomuhle říkám popcorn, jak má být. Vrcholně zábavný a svižný (zdánlivě nadutá dvouhodinová stopáž utekla jak voda), vtipný (takhle jsem se u filmu od srdce nesmál ani nepamatuju - viz. De Niro a Gervais), brilantně obsazený (počáteční rozpaky nad fotoskami ústředního páru a zdánlivě účelově obsazeným De Nirem se rozplynuly jak pára nad hrncem), dramaticky vystavěný (ať už mluvíme o celkovém uplácání příběhu - pramenícího z předlohy, či mnoha jednotlivých, vypjatých momentech) a velice účinně romantický ("záření" hvězdy, odhalující její nejnitrnější pocity je zkrátka geniální) snímek, který nemá obdoby. Srovnávat ho s Pánem Prstenů je stejně směšně opovážlivé, jako zbytečné (pokud v rámci imaginativní literatury existuje nějaká opravdu citelná hranice mezi fantasy eposem a pohádkou - téma, rozebírané Kamilem Filou v jednom článku Cinemy - těžko byste hledali názornější příklad) Vyčítat mu "lotrovsky" působivé kamerové záběry je pak čistým kritickým macešstvím a snahou uvařit z minima vytknutelných prvků obvinění z plagiátorství. Co se týče Gaimanovy knižní předlohy, ta patří v jeho díle mezi mé nejoblíbenější po boku Dobrých znamení, kousek před malinko serióznějším Nikdykde a kus před trochu plytčejšími Anansiho chlapci. I tak musím říct, že se mi tahle adaptace z mnoha důvodů líbila víc než předloha. Nakonec jsem se ještě chtěl vrátit k dvoum perličkám, které výrazně přispěli k mému pětivhězdí - Ricky Gervais mě ve své zatím jediné filmové roli poslal do kolen, protože spíš než on sám hraje malou roli obchodníka jeho alter ego, David Brent. A De Niro. Jeho kapitán Shake-spear (tenhle vtípek mě přímo zničil) je kategorický důkaz o jeho komediálním talentu. Kankánová scéna, prostříhávaná se soubojem na lodi vstoupila do zlatého pantheonu mých nejmilejších filmových scén. Amen. 90% P.S.:Zbylých deset procent musí přidat zkouška času.(13.1.2008)

-"Jsme lidé, protože zíráme na hvězdy, nebo na ně zíráme proto, že jsme lidé?" Dala jsem si po osmi letech film znovu a ocitla jsem se ve velkém úžasu, snad ještě ve větším, než při prvním shlédnutí. Z čeho mě srdce hřálo nejvíc bylo precizně fungující strukturování, protože mám dojem, že dramaturgie v poslední době víc než cokoliv jiného ve světě kinematografie (a té velkofilmové dvojnásob) znamená sprosté slovo. Nicméně ultimátním slovem, kterým bych film ráda ocenila, je bystrost, protože nejlépe popisuje všechny aspekty, kterými mě Hvězdný prach okouzlil. A mým nejoblíbenějším článkem filmu i nadále zůstávají modře krvácející sarkastičtí princové (zvlášť když si člověk poskládá dohromady, že je všechny zná z IT Crowdu či jiných přidružených taškařic) s čestným hostem Peterem O'Toolem. (29. 3. 2016)(7.10.2008)

Ačkoli po stránce technické bych našel skvrny snad všem, krom výtečného soundtracku, čistě pocitově mě Hvězdný prach dostal jako málokterý romantický / fantasy film... ihned jsem si našel cestu k sympatickým hrdinům, rozesmál mě trhlý humor, nápadité choreografie i radostně lehké vedení příběhu, kterým Vaughn maskuje poměrně tuctové výtvarné vidění a (ne)cit pro silnou kompozici. Po stránce vizuální je Hvězdný prach skutečně pouze směsicí odkoukaných postupů a nedobrých CGI efektů, které prozrazují, že 70 miliónů prostě nestačilo... Torzovitý dojem z království Stormhold ovšem doslova tone v milém dojmu z příběhu i skvělých postav (zde zejména vyzdvihuji ústřední dvojici a famózního De Nira, který z dobrého filmu udělá skvělou podívanou)... podle mého se Matthew Vaughanovi podařilo vytvořit nijak velkolepou pohádku s velkou duší. Bohužel, dnešní divák žádá spíše tu velkolepost.(1.10.2007)

• - Slavná jména jako Robert De Niro, Claire Danes nebo Michelle Pfeiffer pomohla přesvědčit studio, aby svolilo s obsazením poměrně neznámého herce do hlavní role. (Rodriguez)

• - Kapitán Shakespeary (Robert De Niro) učí Yvaine (Claire Danes) tančit valčík na hudbu Slovanského tance č. 6, D dur, op. 46 allegretto scherzando od Antonína Dvořáka. (Faramir)

• - Živočich, který se objeví ke konci filmu a je označen za "myš", je ve skutečnosti plšík africký. (Jirka_Šč)