Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Překvapení se nekoná a Hvězdný prach sice je slušnou pohádkou pro děti (ve které se vraždí zvířata, padají hlavičky a každá druhá postava tu má solidní komplexy), ale v rámci filmového roku si na ní nevzpomenou snad ani příbuzní štábu. Slušní herci se proplétají s neslušnými, fantastický (nebo jen uřvaný? ;) soundtrack tahá rozmázlé triky a vylidněné lokace z nejhoršího a Peter O'Toole s Robertem De Nirem rozsvěcují scénu, aby v tom upejpavý Charlie Cox nebyl úplně sám. Problém je v tom, že tahle nesourodá směska herců nedokáže skrýt roztříštěnost scénáře, několik vyloženě směšných scén (v důsledku nízkého rozpočtu a snahy nacpat to všechno do jednoho filmu) a Vaughnovu příliš laxní režii. Milý Matthew se prostě smířil s tím, že má málo peněz a tak letos kouzlit nebude. Když bičuje starověká filmová klišé a buduje pohádkovou atmosféru, jde mu to celkem od ruky, ale akčnější pasáže (finále) a kurník plný různorodých postav mu dělají potíže. Zkrátka to neužóngluje a tak i když je Hvězdný prach snesitelný, do zábavnosti mu chybí pořádných pár kroků. Jednou jsem to vytrpěl, uznávám, že to má navrch nad českými pohádkami, ale ať mě do toho probůh nikdo nenutí podruhé. Teplí piráti a umírající hajzlíkové s královskou korunou jsou sice fajn, ale ruku do ohně bych kvůli nim znovu nedal. (50%)(15.8.2007)

FANTASIE. Jedno slovo, které vystihne snímek mnohem lépe než celá esej o tom, jak mohou a měli by být pohádky kouzelné. Hvězdný prach splňuje všechny nároky na pohádku i fantasy a konečně se jako jeden z mála filmů nebojí magie. Drobností je tu více než chlupů na koze, která bývala člověkem a sympatický hereckých výkonů se tu nedopočítávám ani kdybych byl vládce černé magie. Každá postava je působivě a smysluplně napsaná ( i ty, které překvapí svými excesi - případ De Nirovi kapitána) a překvapí i hraní "hvězd dnů minulých" mezi které patří Michelle Pfeiffer(stále nádherná), De Niro(stále si svou postavu umí užít na maximum) a Peter O'Toole(stále umí nastavit svou tvář, aby vypadal schopně). Hvězdičky budoucnosti se rozzáří světlem nejsilnějším. To splňuje hlavně Claire Danes, která konečně ukázala, že je herečkou, na kterou by jednou mohli chodit davy. Vybrala si úžasnou roli v úžasném filmu a Charlie Cox jí sekunduje velmi podařeně. Pocit z celého snímku nemůže být záporný, i kdyby jste hledali všechny možné chybičky. Těch je jak hvězd na nočním nebi, ale stejně jako tam jsou některé velké a září více než ostatní, ale přesto dotváří snímek do jeho pohádkové dokonalosti. Některé scény jsou tak geniálně vybroušené a ozvučené, že vás bude mrazit v zádech a budete doufat, že ten okamžik neskončí. On skončí, bohužel, ale přijde další a bude střídat s dalšími neméně úchvatnými, které v pár okamžicích dají vzpomenout na nejvýpravnější snímky posledních let. Osobně jsme se měl na co dívat stále možná i více než v Pánovi prstenů. To jsem nezmínil hudbu, která má v pár okamžicích opravdu úchvatnou kvalitu. Neil Gaiman je tvůrce, který při vymýšlení svých úchvatných příběhů občas neví, kde jsou hranice vkusu, které se vztahují na daný žánr. Proto je dobře, že podle jeho novely byl scénář přepracován a opravdu až na pár drobností přetvořen ve film, který je pro širší publikum. Ale je i trochu problematické říct, kdo by měl na Hvězdný prach jít do kina, protože, i když je to romantická pohádka, děti nepochopí všechno a možná se budou ztrácet a někteří dospělý právě naopak budou ohrnovat nos nad klišé a "všemi prvky, bez kterých by pohádky nebyly tak nádherné". Ať si každý sám rozhodne zda našel svou hvězdu a ta mu zasvítí. Já ji našel.(21.12.2007)

Pohádka o tom jak se z chudého prince stal král filmového roku 2007. Snímek Hvězdný prach, jenž se podobá stejně kouzelné Princezně nevěstě, je na vlas podobný svému hlavnímu hrdinovi, Tristranu Thornovi. Na první pohled nevýrazný, standartní, bez ambicí aneb ten co jenom nějaký čas vypomáhá v obchodě. Nakonec však, jak už to v pohádkách bývá, tahle okouzlující báchorka dává na frak úplně všem, včetně zhuleného kapitána Jacka nebo zeleného Shreka, neboť se pod nablýskanou schránkou trikového vizuálna nachází to pravé a úpřímně tepající srdce, podobné tomu jaké dal tristran své milované. Matthewa Vaughna netížili žádná očekávání ani nároky, díky tomu se tvůrcům podařil doslova husarský kousek. Gaimanova předloha (ledabyle vymyšlená a skvostně napsaná) totiž prošla sérií náročných operací, aby v konečném důsledku samotný divák prožíval příběh jednoho snílka všemi póry svého těla. Kde však nestačil rozpočet, tak bravurně zaskočil hudební skladatel (Ilan Eshkeri) a uvařil maďarský guláš, který jak pořádně protáhne ušní bubínky, tak i dokáže zahřát u srdce. Díky tomuto fantastickému hudebnímu doprovodu vyzní i krabička zápalek monumentálně a hrúzostrašně. Úžasné obsazení pouze znásobuje onu přátelskou atmosféru filmu, ostatně kdo by si nezamiloval pirátského kapitána, který je tak trochu "jiný", v božském podání Roberta De Nira? Najdou se však tací, kteří budou namítat něco o špatných tricích a triviálním příběhu. Klidně jim věřte, protože je to pravda. Tenhle film je hlavně určen pro ty, kteří se nestydí za to, že v hloubi své duše jsou ještě dětmi a kteří by chtěli mít za přítele právě takového Tristrana, pouhého pomocníka v obchodě se srdcem na dlani...(24.9.2007)

Scénář: Jane Goldman, Matthew Vaughn .. Sice skromnější fantazy rozprávka staroanglického střihu, přesto svým osobitým způsobem dostatečně poutavá. O mladém, zamilovaném muži ze strohého prostředí divoké Anglie, kde za Zdí padají hvězdné ženy z noční oblohy, piráti brázdí nebe a sešlé čarodějnice či proradní dědicové trůnu hrají ty špatné. Gaimanovu pestrou směsice razantně upravil velice nadějný režisér Matthew Vaughn, tu ubral, tu přidal, ale výsledek chvílemi trpí zbytečnou rozkolísaností. Body k dobru nepřidají ani některé triky nebo druhé polovina děje, která bude pro sečtělého diváka lehce předvídatelná, protože zvraty a rozřešení přicházejí přesně podle rozdaných indicií. Stardust však v žádném případě nestojí na objevném příběhu nebo akčních sekvencích - o početných bitvách si nechte zdát, tohle je příběh jen několika málo postav v takřka vylidněném kraji - i když zde nějaké samozřejmě jsou. Jde o ryzí romanticko-dobrodružné putování za poznáním sebe sama a principů světa, ve kterém Tristan žije. Za velký klad považuji neustálé prokládání děje mnoha vtipnými momenty a samozřejmě líbivé herecké obsazení, kde kreace De Nira musí potěšit a půvab Claire Danes rozpálit. ____ Každopádně zadaptovaný Neil Gaiman zaujal a než si v blízké době vychutnám Stardust bez zbytečného dabingu, seženu si pro rozšíření obzorů Neverwhere.(24.9.2007)

Od počiatočnej nedôvery vyvolanej priemernými trailermi k najväčšiemu filmovému prekvapeniu za posledný rok. Krajšiu fantasy rozprávku s takou porciou humoru od dôb Princeznej Nevesty by ste asi hľadali márne a ja len s radosťou aplaudujem všetkým, ktorí sa o tento nádherný zážitok pričinili. Či už presnej réžii Mathewa Vaughna, nádhernému hudobnému sprievodu Ilana Eshkeriho, kvalitnej predlohe Neilla Gainmana ale aj samotným postavám: sympatickému mladíkovi Tristanovi, okúzľujúcej hviezdičke Yvaine, zákernej čarodejnici Lamii, pirátskemu kapitánovi Shakespearovi alebo chamtivému princovi Secundovi. Všetci do jedného si zaslúžia absolutórium. Filmová krása v najčírejšej podobe.(15.12.2007)

• - Cesta lesem Tristana (Charlie Cox) a Yvaine (Claire Daneú byla natočena v Black Park ve vesnici Iver Heath, která leží v hrabství Buckinghamshire. Okolí kolem Victoriina (Sienna Miller) domu je stavení Arlington Row ve vesnici Bibury v hrabství Gloucestershire. Průchod ve Zdi se natáčel v Ashridge Park ve vesnici Little Gaddesden nacházející se v hrabství Hertfordshire. Hospoda U zamaskovaného prince se natáčela v Britons Arms coffee shop v ulici Elm Hill ve městě Norwich v hrabství Norfolk. Pouliční záběry ve vesnici Zeď jsou z hradu Castle Combe v hrabství Wiltshire. Scény, ve kterých kapitán Shakespeare (Robert De Niro) prodává blesky, se točily ve skladišti Keeley Hire Warehouse ve městě Hoddesdon v hrabství Hertfordshire. V Skotsku se potom točily záběry, kdy Lamia (Michelle Pfeiffer) dorazila k povozu Sal, a scény, kdy Lamia používá runy a Tristan a Yvaine najdou cestu ke zdi. Lolita 1.1.2013 15:12 Stardust Pro závěrečné titulky byla nahrána píseň „Rule The World“ od britské skupiny Take That. (Lolita)

• - U přívěsku, který létá před umírajícím králem, je možné rozpoznat, že je zavěšen na provázku. (Pepy)

• - Režisér Matthew Vaughn spolu se scénáristkou filmu Jane Goldmanovou chtěli film natočit "jako něco v duchu Princezny Nevěsty s humorem jak z Půlnočního běhu". Druhý z filmů je také důvodem proč chtěli do role kapitána Shakespeara obsadit v první řadě De Nira, přestože vyjednávání probíhala například i s Jackem Nicholsonem či Stephenem Fryem. (DaViD´82)