Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Pohádka o tom jak se z chudého prince stal král filmového roku 2007. Snímek Hvězdný prach, jenž se podobá stejně kouzelné Princezně nevěstě, je na vlas podobný svému hlavnímu hrdinovi, Tristranu Thornovi. Na první pohled nevýrazný, standartní, bez ambicí aneb ten co jenom nějaký čas vypomáhá v obchodě. Nakonec však, jak už to v pohádkách bývá, tahle okouzlující báchorka dává na frak úplně všem, včetně zhuleného kapitána Jacka nebo zeleného Shreka, neboť se pod nablýskanou schránkou trikového vizuálna nachází to pravé a úpřímně tepající srdce, podobné tomu jaké dal tristran své milované. Matthewa Vaughna netížili žádná očekávání ani nároky, díky tomu se tvůrcům podařil doslova husarský kousek. Gaimanova předloha (ledabyle vymyšlená a skvostně napsaná) totiž prošla sérií náročných operací, aby v konečném důsledku samotný divák prožíval příběh jednoho snílka všemi póry svého těla. Kde však nestačil rozpočet, tak bravurně zaskočil hudební skladatel (Ilan Eshkeri) a uvařil maďarský guláš, který jak pořádně protáhne ušní bubínky, tak i dokáže zahřát u srdce. Díky tomuto fantastickému hudebnímu doprovodu vyzní i krabička zápalek monumentálně a hrúzostrašně. Úžasné obsazení pouze znásobuje onu přátelskou atmosféru filmu, ostatně kdo by si nezamiloval pirátského kapitána, který je tak trochu "jiný", v božském podání Roberta De Nira? Najdou se však tací, kteří budou namítat něco o špatných tricích a triviálním příběhu. Klidně jim věřte, protože je to pravda. Tenhle film je hlavně určen pro ty, kteří se nestydí za to, že v hloubi své duše jsou ještě dětmi a kteří by chtěli mít za přítele právě takového Tristrana, pouhého pomocníka v obchodě se srdcem na dlani...(24.9.2007)

Z filmů poslední doby nepochybně největší filmový zážitek - velice příjemná pohádková fantasy, velmi slušně zahraná, obsazená a režijně i scénáristicky důkladně ošetřená. Působivá romantická podívaná o hledání lásky a úspěchu v životě. A na rozdíl od řady komentářů si nemyslím, že by trpěla chudou výpravou. Scény se vzdušným korábem patří k těm, které mi natrvalo utkví v paměti, a právě o takovém korábu jsem jako kluk snil. V řadě scén si autoři utahují z pohádkových stereotypů a odlehčují vyprávění vtípky a napínavými souboji. Úklady, vášně, boj, prostě všechno, co divák může ocenit. S výjimkou opravdu malých dětí (protože film obsahuje přece jen drastičtější scény) je snímek opravdu pro každého. Celkový dojem: 95 %.(31.1.2009)

Míň dětinský než Narnie, ale zase víc pohádkový než pán prstenů. Příběh se bohužel nebere moc vážně a nejsem si jistej jestli se tam úplně hodily komediální prvky, podporovaný ještě takovou laškovnou hudbou a taky naivní scény, který maj za úkol nasměrovat díváka, přesně tam kam je potřeba se tu a tam objeví, ale ono si to taky nehraje na žádnou úžasnou fantasy, je to prostě taková fantasy pohádka, kterou si člověk užije, i když ho to nějak neohromí. Herci se mi vesměs líbili, hlavně teda Robert DeNiro byl hustej měkota, na druhý straně zase Michelle Pfeiffer je výborná čarodějnice a Claire Danes to tady vážně sluší, bohužel mi už míň sed hlavní hrdina, ale budiš. Triky povětšinou výborný a hudba mírně obšlehnutá z Sunshine,ale skvělá. Celkově se jedná o fantasy, který hodně příjemě pobaví a ještě zvedne náladu, ale víc to nemá moc co nabídnout......No, tak druhý skouknutí už je jasně za 5*, skvělá fantasy pohádka s úžasnou hudbou a nádhernou Claire Danes, fakt nevim, proč sem nedal 5* hned napoprvý, sem to bral asi moc vážně a tolik si to neužil, to sem to ale pěkně blbej kokot(2.12.2007)

Překvapení se nekoná a Hvězdný prach sice je slušnou pohádkou pro děti (ve které se vraždí zvířata, padají hlavičky a každá druhá postava tu má solidní komplexy), ale v rámci filmového roku si na ní nevzpomenou snad ani příbuzní štábu. Slušní herci se proplétají s neslušnými, fantastický (nebo jen uřvaný? ;) soundtrack tahá rozmázlé triky a vylidněné lokace z nejhoršího a Peter O'Toole s Robertem De Nirem rozsvěcují scénu, aby v tom upejpavý Charlie Cox nebyl úplně sám. Problém je v tom, že tahle nesourodá směska herců nedokáže skrýt roztříštěnost scénáře, několik vyloženě směšných scén (v důsledku nízkého rozpočtu a snahy nacpat to všechno do jednoho filmu) a Vaughnovu příliš laxní režii. Milý Matthew se prostě smířil s tím, že má málo peněz a tak letos kouzlit nebude. Když bičuje starověká filmová klišé a buduje pohádkovou atmosféru, jde mu to celkem od ruky, ale akčnější pasáže (finále) a kurník plný různorodých postav mu dělají potíže. Zkrátka to neužóngluje a tak i když je Hvězdný prach snesitelný, do zábavnosti mu chybí pořádných pár kroků. Jednou jsem to vytrpěl, uznávám, že to má navrch nad českými pohádkami, ale ať mě do toho probůh nikdo nenutí podruhé. Teplí piráti a umírající hajzlíkové s královskou korunou jsou sice fajn, ale ruku do ohně bych kvůli nim znovu nedal. (50%)(15.8.2007)

originální, zábavné, romantické, čarokrásné a plné nadhledu. A o třídu lepší než předloha. Vaughn stále dokazuje, že má velký kus talentu a válcuje mnohem větší kádry i přes to, že film je značně omezen rozpočtem a občas nevypadá tak velkolepě, jak by měl. Zato vše ostatní velkolepé opravdu je. Tento film úplně opouští hranice pohádky a stává se něčím mnohem víc komplexnějším a kouzelnějším. Od začátku až do konce je brán tento film tak trochu jako úlet, s obří dávkou černého humoru a skvělých hereckých výkonů.. Strongovi jsem přes jeho podivné chování stejně trochu fandil, čarodějnice byly strašně hnusné a nechutné (ne tak změkčilé, jak je vykresluje Disney a spol..), De Niro jako pirát válí celou dobu, co je na plátně, a hlavní duo, mladý nezkušený mladíček a krásná spadlá hvězda, jsou přesně těmi pohádkovými postavami vhozenými do tvrdé "reality". Prostě jízda, s tím, že jsem byl spokojen, že aspoň ten konec zůstal pohádkový :-)) Nic pro malé děti.. What do stars do? ..Shine! magické(21.5.2009)