V priebehu dvoch týždňov sa budem opakovať, ale po Berserkovi konečne nejaké fantasy, ktoré nepotrebuje žaby a krokodíly na to, aby ponúklo zaujímavý príbeh plný fantázie, ktorý diváka drží od začiatku do konca. A hoci motívy príbehu Yvaine a Tristana nie sú nijak extra originálne, ich vyšperkovanie detailami a prekrútením diváckych očakávaní robí zo Stardust prvé naozaj kvalitné fantasy odkedy sa Aragorn posadil na trón Gondoru. Čo treba oceniť je to, že Gaimanov príbeh neobsahuje pátos tak obvyklý pre žáner a so svojimi hrdinami sa nemazná – tento film určite zničí reputáciu Roberta deNira :-). Nadsázka a morbídne súčasti príbehu sú určené dospelému divákovi a deti si zas prídu na svoje v jednoduchej rovine „ako išiel Janko do sveta a kráľovstvo získal“. Stardust má svoje muchy a nie je ich málo, ale je tak strašne milo odzbrojujúci, že mu nemôžem dať menej než päť hviezdičiek. 9/10 A idem čítať všetkých Gaimanov.(7.1.2008)

FANTASIE. Jedno slovo, které vystihne snímek mnohem lépe než celá esej o tom, jak mohou a měli by být pohádky kouzelné. Hvězdný prach splňuje všechny nároky na pohádku i fantasy a konečně se jako jeden z mála filmů nebojí magie. Drobností je tu více než chlupů na koze, která bývala člověkem a sympatický hereckých výkonů se tu nedopočítávám ani kdybych byl vládce černé magie. Každá postava je působivě a smysluplně napsaná ( i ty, které překvapí svými excesi - případ De Nirovi kapitána) a překvapí i hraní "hvězd dnů minulých" mezi které patří Michelle Pfeiffer(stále nádherná), De Niro(stále si svou postavu umí užít na maximum) a Peter O'Toole(stále umí nastavit svou tvář, aby vypadal schopně). Hvězdičky budoucnosti se rozzáří světlem nejsilnějším. To splňuje hlavně Claire Danes, která konečně ukázala, že je herečkou, na kterou by jednou mohli chodit davy. Vybrala si úžasnou roli v úžasném filmu a Charlie Cox jí sekunduje velmi podařeně. Pocit z celého snímku nemůže být záporný, i kdyby jste hledali všechny možné chybičky. Těch je jak hvězd na nočním nebi, ale stejně jako tam jsou některé velké a září více než ostatní, ale přesto dotváří snímek do jeho pohádkové dokonalosti. Některé scény jsou tak geniálně vybroušené a ozvučené, že vás bude mrazit v zádech a budete doufat, že ten okamžik neskončí. On skončí, bohužel, ale přijde další a bude střídat s dalšími neméně úchvatnými, které v pár okamžicích dají vzpomenout na nejvýpravnější snímky posledních let. Osobně jsme se měl na co dívat stále možná i více než v Pánovi prstenů. To jsem nezmínil hudbu, která má v pár okamžicích opravdu úchvatnou kvalitu. Neil Gaiman je tvůrce, který při vymýšlení svých úchvatných příběhů občas neví, kde jsou hranice vkusu, které se vztahují na daný žánr. Proto je dobře, že podle jeho novely byl scénář přepracován a opravdu až na pár drobností přetvořen ve film, který je pro širší publikum. Ale je i trochu problematické říct, kdo by měl na Hvězdný prach jít do kina, protože, i když je to romantická pohádka, děti nepochopí všechno a možná se budou ztrácet a někteří dospělý právě naopak budou ohrnovat nos nad klišé a "všemi prvky, bez kterých by pohádky nebyly tak nádherné". Ať si každý sám rozhodne zda našel svou hvězdu a ta mu zasvítí. Já ji našel.(21.12.2007)

Poutavé vyprávění s příjemným espritem britského suchého humoru a konečně po dlouhé době pohádka, která nedělá z dětského diváka blbce a toho dospělého potěší vtipem a originalitou pohádkového prostředí. Od podivína Gaimana si někdy určitě něco přečtu, Matthew Vaughn se pochlapil a sympaťák De Niro už dlouho neměl tak vděčnou roli (jeho "travesty taneček" v šatníku je, řekl bych, ojedinělým okamžikem v jeho předlouhé herecké kariéře :o)). Viditelně omezený rozpočet vůbec neřeším, tahle podívaná má totiž duši a to se cení. Snad jen škoda poněkud "přepáleného" finále, jinak moc pěkné.(25.12.2007)

Rozkošná pohádka, která svým barvitým vyprávěním, něhou, lehkostí, důvtipností i samotným humorem musí okouzlit srdce nejednoho odrostlého kořena. Předvídatelnost i klišeé se ztrácí v požitku z propracované (zbožnuju nápad s mrtvými královými syny), i když vlastně úplně jednoduché dobrodružné výpravy do magického světa, který se, jako každý jiný svět, točí jen kolem pravé lásky (...zde vlož cynické uvozovky). Zní to možná tuctově, ale s překrásnou hvězdou Claire Danes, hravým De Nirem a kouzelnou režií budoucího velikána Matthew Vaughna to skutečně funguje. 9/10(4.3.2008)

Reziser pri natacani Stardustu zvoli naozaj vybornu cestu. FIlm nieje ani tak celkom rozpravkou, ani filmom pre dospelych, ale je hadam pre kazdeho. Tych menej narocnych skvelo zabavi, narocnejsich neurazi a ponukne im film, ktory vysoko vycnieva nad vacsinu fantasy z poslednej doby. Ziadne hluche miesta, neutichajuca dejova pestrost, rychly spad a cierny humor ktory zusmevnuje aj tie najvaznejsie okamihy. Milo ma prekvapilo aj mlade ustredne duo, ktore bez problemom stacilo sekundovat hereckym legendam. No najvacsiu radost zrejme kazdy bude mat z Roberta De Nira, ktory si svoju rolu prenaramne uziva. Ako urcity nedostatok povazujem vypravu. Hrdinovia mnoho krat pobehuju po fadnych lukach, kopcoch, lesoch a prave v tychto chvilach sa trochu straca atmosfera a je citit, ze predloha si po vypravnej stranke ziadala doraznejsi pristup a trocha tej "Gilliamovskej" fantazie . No nic to. Nemozem mat vsetko. Klasika zo Stardustu zrejme nebude, no status vyborneho fantasy mu nikto neodskriepi. Musim este spomenut zaverecnu sermiarsku scenu - zombie serm bol bezchybny :). (8.5/10)(25.4.2008)

• - Poté, co čarodějnice přesekne pás, měl by být vidět i zářez i na dřevě, protože sekla silně. Po zářezu však není ani stopy. (Pepy)

• - Pohádkový příběh vznikl v roce 1997 původně jako komiks. Když ho o rok později Neil Gaiman přepracoval do knižní podoby, ta se okamžitě stala bestsellerem a začalo se mluvit o filmovém zpracování. (venus)

• - Oproti knižní předloze se z filmu vytratilo několik postav (např. mluvící dub). (xjane)