Hergot, to byla ale šlupka! Tomuhle říkám popcorn, jak má být. Vrcholně zábavný a svižný (zdánlivě nadutá dvouhodinová stopáž utekla jak voda), vtipný (takhle jsem se u filmu od srdce nesmál ani nepamatuju - viz. De Niro a Gervais), brilantně obsazený (počáteční rozpaky nad fotoskami ústředního páru a zdánlivě účelově obsazeným De Nirem se rozplynuly jak pára nad hrncem), dramaticky vystavěný (ať už mluvíme o celkovém uplácání příběhu - pramenícího z předlohy, či mnoha jednotlivých, vypjatých momentech) a velice účinně romantický ("záření" hvězdy, odhalující její nejnitrnější pocity je zkrátka geniální) snímek, který nemá obdoby. Srovnávat ho s Pánem Prstenů je stejně směšně opovážlivé, jako zbytečné (pokud v rámci imaginativní literatury existuje nějaká opravdu citelná hranice mezi fantasy eposem a pohádkou - téma, rozebírané Kamilem Filou v jednom článku Cinemy - těžko byste hledali názornější příklad) Vyčítat mu "lotrovsky" působivé kamerové záběry je pak čistým kritickým macešstvím a snahou uvařit z minima vytknutelných prvků obvinění z plagiátorství. Co se týče Gaimanovy knižní předlohy, ta patří v jeho díle mezi mé nejoblíbenější po boku Dobrých znamení, kousek před malinko serióznějším Nikdykde a kus před trochu plytčejšími Anansiho chlapci. I tak musím říct, že se mi tahle adaptace z mnoha důvodů líbila víc než předloha. Nakonec jsem se ještě chtěl vrátit k dvoum perličkám, které výrazně přispěli k mému pětivhězdí - Ricky Gervais mě ve své zatím jediné filmové roli poslal do kolen, protože spíš než on sám hraje malou roli obchodníka jeho alter ego, David Brent. A De Niro. Jeho kapitán Shake-spear (tenhle vtípek mě přímo zničil) je kategorický důkaz o jeho komediálním talentu. Kankánová scéna, prostříhávaná se soubojem na lodi vstoupila do zlatého pantheonu mých nejmilejších filmových scén. Amen. 90% P.S.:Zbylých deset procent musí přidat zkouška času.(13.1.2008)

O tomhle filmu jsem slyšela hrozně moc, všechny názory byly kladné a přesto jsem si ho nedokázala pustit, ono samo o sobě Michelle Pfeiffer pro mě není ničím přitažlivá a i když je za tuhle roli vynášena do nebes, pro mě to nebylo dostatečné vodítko, tím bylo až zjištění jakou roli zde má Robert De Niro a že zde hraje Sienna Miller! :) Překrásnej film, od začátku až do úplného konce!(23.5.2008)

„Má 97 rokov!“ – „Takže mal dosť času trénovať.“ Knihu Neila Gaimana som nečítal, ale viete, z čoho súdim, že film HVIEZDNY PRACH je zlou adaptáciou? Z toho, že je nepochopiteľný (Gaiman ako producent výrazne zasahoval do nakrúcania resp. už do písania scenára). Dobré filmové spracovanie knihy má byť pochopiteľné i pre diváka, ktorý ju nečítal. Tí, čo nečítali Stephena Kinga, nepochopili MISERY NECHCE ZOMRIEŤ? Nie, pochopili ju a to dokonca veľmi dobre. HVIEZDNY PRACH som vôbec nepochopil. Už od prvých minút som sa neorientoval vo svete, ktorý tvorcovia predstavili, nevraviac o jednotlivých postavách, ich motiváciách a zvrat(k)och. Kde sa vzal jednorožec a o čo mu išlo? Ako skončil „muž-capko“ a prečo kráľovstvo nezdedila hrdinova mama, keď ako jediná spomedzi súrodencov prežila? V akom svete sa príbeh odohráva? Je to alternatívna dimenzia, v ktorej môže vedľa seba fungovať Londýn a gigantická rozprávková ríša? Kto vlastne je „mäkký kapitán Shakespeare“, koho prepadáva vo vzduchu a prečo je vlastne v príbehu (lebo bol v knihe?)? Z tempa som bol vyhodený tak často, že ma nebavilo užívať si hŕstku vtipov (duchovia), hercov (predovšetkým Michelle Pfeifferá, Robert De Niro a Claire Danes), uchádzajúcu výpravu a pekné masky. Presne TOTO je ten typ rozprávok, ktoré ak si pozrie našinec, bude krútiť hlavou „nad tou hlúpou západnou produkciou“.(11.1.2010)

Překvapení se nekoná a Hvězdný prach sice je slušnou pohádkou pro děti (ve které se vraždí zvířata, padají hlavičky a každá druhá postava tu má solidní komplexy), ale v rámci filmového roku si na ní nevzpomenou snad ani příbuzní štábu. Slušní herci se proplétají s neslušnými, fantastický (nebo jen uřvaný? ;) soundtrack tahá rozmázlé triky a vylidněné lokace z nejhoršího a Peter O'Toole s Robertem De Nirem rozsvěcují scénu, aby v tom upejpavý Charlie Cox nebyl úplně sám. Problém je v tom, že tahle nesourodá směska herců nedokáže skrýt roztříštěnost scénáře, několik vyloženě směšných scén (v důsledku nízkého rozpočtu a snahy nacpat to všechno do jednoho filmu) a Vaughnovu příliš laxní režii. Milý Matthew se prostě smířil s tím, že má málo peněz a tak letos kouzlit nebude. Když bičuje starověká filmová klišé a buduje pohádkovou atmosféru, jde mu to celkem od ruky, ale akčnější pasáže (finále) a kurník plný různorodých postav mu dělají potíže. Zkrátka to neužóngluje a tak i když je Hvězdný prach snesitelný, do zábavnosti mu chybí pořádných pár kroků. Jednou jsem to vytrpěl, uznávám, že to má navrch nad českými pohádkami, ale ať mě do toho probůh nikdo nenutí podruhé. Teplí piráti a umírající hajzlíkové s královskou korunou jsou sice fajn, ale ruku do ohně bych kvůli nim znovu nedal. (50%)(15.8.2007)

No jasně, že je to pohádka pro dospělé a jaká pánečku. Třeba pro nás kluky, mávne se rukou a je postavenej krásnej barák bez hypoték a bez stavebního povolení nebo pro holky třeba tohle, potkají se s otravným chlapem mávnou rukou a je z něj kozel, dobrý ne ? Pro nás filmový gurmány třeba Robert De Niro jako transvestita, krása. Při filmu uděláme: nad hudbou týý jo, u vtipu hahaha, nad Michelle Pfeiffer roztoužené och a nad příběhem romantické ach. Pak odejdeme z kina, dáme si pivčo a večku, pomilujeme se a ráno jdem do práce nebo do školy a budeme se těšit na další pohádku, protože se rádi díváme, jak pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.(7.10.2007)

• - Kódové označení filmu při cestě do kin: "Rusty" nebo "Bright". (duklak2)

• - Pro závěrečné titulky byla nahrána píseň „Rule The World“ od britské skupiny Take That. (Lolita)

• - Tři čarodějnice mají jména podle démonů z řecké mytologie. Lamia a Mormo byli démoni, kteří pojídali děti, a Empusa byla nestvůra seslaná bohyní Hekaté k pojídání cestovatelů. (montana_cz)