Hvězdný prach

• Nizozemsko

Stardust

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Mé milé čarodějnice, v dnešní hodině si zopakujeme, jak udělat z malé šedé myšky pořádného chlapa. Jak se to dělá? Ano, správně, najděte mu ženu. A co je žena? Opět správně, hvězda! :o) Ačkoli tady za proměnu myšky v chlapa měl zásluhu tranvestita Robert De Niro (detail :o). To stejně nemění nic na tom, že dobrodružství ústředních hrdinů, kteří byli tak laskaví a dali prostor i ostatním postavám (též výtečným), mi připravilo opět podívanou, na kterou budu ráda vzpomínat. Nádherný příběh se střídá se skvělým hereckým obsazením, vynikajícími efekty, vtipnými situacemi a pohádkovým koncem, kdy dobro zvítězí nad zlem :o)(1.6.2010)

Moje nová oblíbená fantasy pohádka pro dospělý, tak výborně obsazená, hezká, nevlezle vtipná, srdečná, nenáročná a prostě zábavná, až si říkám, kéž bych teď hned měl možnost vidět další takový. Ze všech sil si odpouštím rýpnutí do Jacksonova HOBBITa (Rrrrrrrrrrrrrr) a po čtení "Nikdykde" už mám definitivně na čase přestat Gaimana dál ignorovat. 9/10. P.S. Sakra, Kate Magowan je nádherná.(12.5.2013)

V priebehu dvoch týždňov sa budem opakovať, ale po Berserkovi konečne nejaké fantasy, ktoré nepotrebuje žaby a krokodíly na to, aby ponúklo zaujímavý príbeh plný fantázie, ktorý diváka drží od začiatku do konca. A hoci motívy príbehu Yvaine a Tristana nie sú nijak extra originálne, ich vyšperkovanie detailami a prekrútením diváckych očakávaní robí zo Stardust prvé naozaj kvalitné fantasy odkedy sa Aragorn posadil na trón Gondoru. Čo treba oceniť je to, že Gaimanov príbeh neobsahuje pátos tak obvyklý pre žáner a so svojimi hrdinami sa nemazná – tento film určite zničí reputáciu Roberta deNira :-). Nadsázka a morbídne súčasti príbehu sú určené dospelému divákovi a deti si zas prídu na svoje v jednoduchej rovine „ako išiel Janko do sveta a kráľovstvo získal“. Stardust má svoje muchy a nie je ich málo, ale je tak strašne milo odzbrojujúci, že mu nemôžem dať menej než päť hviezdičiek. 9/10 A idem čítať všetkých Gaimanov.(7.1.2008)

Od začátku podceňovaný a nakonec přesně takový, jak jsem předpokládal. Problém Hvězdného prachu imho není v samotné podstatě Gaimanovy knížky, ale především ve Vaughnově neschopnosti celý "kolos" ustát se ctí. I pouhopouhých 70 milionů dolarů se režisérské hvězdičce rozplývá před nosem a nedostatek prostředků se bohužel těžce odráží na atmosféře. Triky s postupující stopáží čím dál víc ruší a závěrečný střet je digitálním bordelem se vším všudy, který mě svou neuvěřitelností těžko vtahoval dovnitř. Hvězdný prach je sice pohádka, ovšem nečekal jsem, že scénář bude až takhle naivní a vykonstruovaný. Celý Stormholm připomíná místo velkého, rozlehlého panství jen malou vesničku, kde se pět postav neustále potkává a vše je řízeno vyšší mocí. Vaughn nezvládá držet tempo a kolikrát mu ve scénách těžce nesedí hudební podkres. Co s tím? Naštěstí je po ruce slušná kopa vtipů ( některé jsou už příliš nucené) a hlavně sympatické obsazení. Umouněný Charlie Cox je sympaťák, Claire Danes je rozkošná, Peter O'Toole nevypadá, že za pět minut zemře a nad všemi pak stojí Robert De Niro v snad nejdivnější roli své kariéry. Tohle netrumfne ani stále sexy Michelle Pfeiffer. Teď se jen děsím toho, že se Vaughn skutečně pustí do natáčení komiksů. Ten člověk na to nemá... zatím.(15.8.2007)

Za devatero horami a devatero řekami, žila, nežila, vskutku podivná kompanie. Jelito s vizáží B.Frasera na dietě, neustále se rozšiřující princovské bratrstvo duchů, po kráse toužící čarodějnice na kozím spřežení a taky jeden kapitán vzdušného korábu se zálibou v transvestitismu, jenž dle mého nebyl bukanýrem (tzn. námořník na lodi z bukového dřeva), ale prostě se jen rád hezky oblékal.. Potřebným nadhledem obohacená vzkazka, co stahuje žánrovým stereotypům potměšile kalhoty, nicméně postrádal jsem od Vaughna více vypravěčské dynamičnosti, kterou naplno ukázal až v poslední dvacetiminutovce. Nu co, s odstupem času už stejně víme, že pochybovačům nakopal zadek a zařadil se do režisérské první třídy.. Od nynějška, až půjdu po ulici a uvidím Claire Danes jak skáče ze střechy výškového domu, budu si něco přát..(13.8.2012)

• - Poté, co čarodějnice přesekne pás, měl by být vidět i zářez i na dřevě, protože sekla silně. Po zářezu však není ani stopy. (Pepy)

• - Většina replik Rickyho Gervaise byla improvizace. (don corleone)

• - U přívěsku, který létá před umírajícím králem, je možné rozpoznat, že je zavěšen na provázku. (Pepy)