Hvězdný prach

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Velmi milé překvapení.(15.8.2007)

Co všechno chybělo třetímu Shrekovi, to má Hvězdný prach...(21.9.2007)

Absolutne jsem nevedel, co od filmu cekat, ale nakonec jsem se dobre bavil. Kazdopadne to je neco naprosto jinyho, nez velky fantasy typu Pana prstenu. Tohle je spis fakt pohadka, ale zase to neni pohadka typu Letopisy Narnie, ktery jsou spis pro deti, protoze tohle mi prislo, ze se u toho muze bavit kazdej, nehlede na vek. Jinak pribeh je proste to, co v spravny pohadce ma bejt, takze kouzla, romantika atd. Co se tyce triku, tak je videt, ze patri mezi ty levnejsi, nicmene velky platno to zachranuje a precejen od dob traileru se krapet zlepsily. A hudba je, jak je zvykem skoro ve vsech vetsich fantasy, velmi slusna. Prvni vytku mam mozna krapet k nevyvazenemu scenari, obcas je ve filmu naka slusna akce, jede to na plny obratky a perfektni hudba a za chvily uz je film komorni romantika a takle to obcas preskoci a pak to v nekolika momentech nepatrne nudi. Co se tyce hercu, az na jednu vyjimku mi nikdo neprisel nejak vyrazne skvele hrajici a zaroven ani nemel nejak spesl mega postavu, aby stal za zminku. Vsichni zkratka odvedli slusnou praci, tak, aby jejich vykony film nerusily. Tou vyjimkou je, jak uz mozna nekdo tusi, Robert De Niro. Ani tak nejde o jeho hereckej vykon, i kdyz vetsinu hercu zastinuje, ale jde o jeho postavu. Tak neskutecnou mega buznu sem snad ve filmu jeste nevidel, v podani De Nira je to primo dabelsky, uz kuli tomu se tenhle film musi videt. Celkove jsem se u filmu dobre bavil, je to takova prijemna pohadka se spoustou vtipu, ktera sazi spis na slusny fory nez velkolepou vypravu a dari se ji to velmi slusne. Tak po druhym skouknuti jsem se bavil jeste vic a o hvezdicku zvedam.(9.10.2007)

Jedno z najpríjemnejších filmových prekvapení vôbec! Po nie až tak zaujímavom úvode som nečakal, že sa to tak rozbehne. Úplne ma film do seba vtiahol. Nádherný príbeh, ktorý má veľa vtipných momentov a v tých najsladších scénach je stále nad vecou. Potrebný nadhľad s humorom, ktorý je vtipný. Dobrým postavám držíte palce a tie zlé sú naozaj zlé. Skvelí herci a ich výber do jednotlivých rolí. Robert De Niro ako kapitán Shakespeare je nezabudnuteľný. On a jeho družina, duchovia kráľovského rodu, ale aj všemožné vedľajšie či hlavné postavy - treba ich jednoducho vidieť. Všetko klape ako má. Hudba je neskutočne vydarená a aj keď mi niektoré tóny pripomínali Pána prsteňov, tento soundtrack sa mu môže smelo postaviť. V dojímavých scénach silné, v odľahčujúcich scénach úsmevné v hrdinských scénach burcujúce. Žiadna trápna scéna. Toto je fantasy ako má byť. Dokonalá rozprávka pre dospelých. Autor knižnej predlohy Neil Gaiman sa vyjadril nasledovne:,,Keď som si prečítal prvú verziu scenára, doslova som zalapal po dychu. Prišlo mi to ešte vtipnejšie a napínavejšie než moja vlastná predloha."Byť lepších efektov, idem ešte vyššie, som však nadmieru spokojný. 90%(6.9.2008)

„Má 97 rokov!“ – „Takže mal dosť času trénovať...“ Knihu Neila Gaimana som nečítal, ale viete, z čoho súdim, že film HVIEZDNY PRACH je zlou adaptáciou? Z toho, že je nepochopiteľný (Gaiman ako producent výrazne zasahoval do nakrúcania resp. už písania scenára). Dobré filmové spracovanie knihy má byť pochopiteľné i pre diváka, ktorý ju nečítal. Tí, čo nečítali Stephena Kinga, nepochopili MISERY NECHCE ZOMRIEŤ? Nie, pochopili ju veľmi dobre. HIEZDNY PRACH (od inak talentovaného Matthewa Vaughna - PO KRK V EXTÁZE) som vôbec nepochopil. Už od prvých minút som sa neorientoval vo svete, ktorý nám tvorcovia predstavili, nevraviac o jednotlivých postavách, ich motiváciách a zvrat(k)och. Kde sa vzal jednorožec a o čo mu išlo? Ako skončil „muž-capko“ a prečo kráľovstvo nezdedila hrdinova mama, keď ako jediná spomedzi súrodencov prežila? V akom svete sa príbeh odohráva? Je to alternatívna dimenzia, v ktorej môže vedľa seba fungovať Londýn a gigantická rozprávková ríša? Kto vlastne je „mäkký kapitán Shakespeare“, koho prepadáva vo vzduchu a prečo je vlastne v príbehu (lebo bol v knihe?)? Z tempa som bol vyhodený tak často, že ma nebavilo užívať si hŕstku vtipov (duchovia), hercov (predovšetkým Michelle Pfeifferová, Robert De Niro a Claire Danesová), uchádzajúcu výpravu a pekné masky. Presne TOTO je ten typ rozprávok, ktoré ak si pozrie našinec, bude krútiť hlavou „nad tou hlúpou západnou produkciou“.(11.1.2010)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 22. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - U přívěsku, který létá před umírajícím králem, je možné rozpoznat, že je zavěšen na provázku. (Pepy)

• - Oproti knižní předloze se z filmu vytratilo několik postav (např. mluvící dub). (xjane)