Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Rozpočet$70milionovTržby USA $38,634,938Tržby Celosvetovo $135,560,026Tržby za predaj DVD v USA $27,214,511║ Režisér Matthew Vaughn , ktorý je pomerne neznámy na poli filmovom, prekvapuje po všetkých stránkach spracovania. Absolútne sa nesnaží nijako moc okato kopírovať predošlé fantasy hity tipu Pán prsteňov či Narnia, v prvom rade tu úplne obchádza veľkolepé súboje, tie nahrádza len mini súbojmi asi piati proti piatim aj to len v krátkom zostrihu, prípadne súboj Tristana proti čarodejniciam používajúcich dokonca aj voodo techniku čo fakt nevidno u takýchto druhov rozprávok. V prvom rade sa nám snaží povedať určitú mytológiu tohto príbehu aj keď zo začiatku asi prvá štvrtina filmu tu pôsobí až moc jednoducho poňate až nezáživne. A to hlavne keď nám ukazuje Anglicko a čarovnú krajinku ukrytú za múrom so strážiacim - 97ročným starcom ovládajúcim rýchle kung-fu chvaty, čo možno vyznie smiešne ale na plátne to je dosť obstojné spravené takže samoúčelnosť tu nehrozí. V podstate po celý film nás čaká množstvo nečakaných prekvapení a aj narážok na dnešní spôsob života, čo len dopomôže rozvíjajúcemu sa príbehu v odľahčenie a dostane ho do ľahko plynúcej pohody, ktorú navodí hlavne „tvrdácka“ postava Kapitána Shakespeara. Z neho sa vykľuje niečo úplne iné než v prvej chvíli predstavuje, až vtedy sa neubránite smiechu lebo taká komická postava na tak krátkom priestore vo filme tu už dávno nebola. Ústredná dvojica hercov Charlie Cox a Claire Danes nie je najväčšou výhrou z hereckého obsadenia. Zo začiatku pôsobia dosť nesúrodo ale postupom času im to ako filmovej dvojici začne klapať až im začnete fandiť a prežívať s nimi ich útrapy. _Herecké obsadenie bolo na Anglickú produkciu dosť slušné, počnúc neznámym Charlie Coxom v úlohe Tristana, ktorý počas príbehu prejde riadnou hereckou premenou od neohrabaného nedomýšľavého sedliačika v rozvážneho muža. Partnerkou mu je Claire Danes ako Yvaine, tá už nie je taká sympatáčka ako pred 10 rokmi vo filme Romeo a Julia ale do svojej postavy vnesie aspoň určitý impulz vyzretosti. Michelle Pfeiffer hrá čarodejnicu Lamiu, nuž dosť nechutní make-up si musela vytrpieť taká staršia ale elegantná kráska, aspoň sa mohla v tejto úlohe poriadne vyzúriť. (asi ju začali baviť negatívne postavy naposledy bola dosť nepríčetná aj v Hairsprey). V malej úlohe sa tu mihne aj Peter OۢToole ako kráľ, ktorý neváha pre boj o kráľovský trón obetovať aj vlastných synov. Sienna Miller ako zvodkyňa Victoria, a nesporné čaro filmu dodáva Robert De Niro ako Kapitán Shakespeare s neochvejnou pozíciou na lietajúcej lodi kradnúcej z oblohy blesky s malou posádkou ale zábavnejšou než všetci piráti okolo Jacka Sparrowa v sérii Pirati Karibiku a to tam majú fakt len malý priestor na to aby sa predviedli. _Hviezdny prach sa zrovna nestane žiadnym veľkým hitom roka , hlavne pre slabé tržby s USA aj keď ho kritika dobre hodnotí ale časom určite nadobudne u fanúšikov fantasy viac uznania než sa jej dostáva teraz. V Amerika aj tak málokedy niečo uspeje stvorené na Anglickom kontinente a to ani moc neovplíva tento film suchým Anglickým humorom. Po trikovej stránke sa dá povedať že to je na dnešnú dobu na slušnej priemernej úrovni , to ale neznamená že by tam niečo pôsobilo rušivo práve naopak , krajinka, hrad, pohľady z hora, lietajúca pirátska loď, má v stvárnení svoje kreatívne plusy. Takže nízky rozpočet nijak neznížil kvality filmu. /videl v kine: 75%/(28.10.2007)

70% Příjemná podívaná, která by potřebovala víc peněz (=lepší triky a velkolepější výpravu) a vyváženější scénář. Odvázaného humoru je někdy možná příliš, dojem naštěstí vyvažuje půvabně zpracovaná lovestory. Romantika ze staré školy... padlá hvězda... naivka měnící se v muže... pramínek vlasů jí ustřihnu potají... polibek před zlou čarodějnicí... prostě fajnová pohádka pro děti i dospělé. A Matthew Vaughn po mém soudu rozhodně patří do horních dvaceti procent nejschopnějších popcorňáků, co jsou k mání.(15.8.2007)

Veľmi pekné fantasy, ktoré by si žiadny milovník fantastickej dokonalosti nemal nechať ujsť. Michelle Pfeiffer je pekelne úžasná - možno tkvejúca z mojej osobnej slabosti pre zlomyseľné čarodejnice a Robert DeNiro v úlohe "bláznivého chytača bleskov" ju šikovne vyrovnáva. Originálny námet obsiahnutý fantastickou výpravou - lietajúca loď bola skvostná - okorenený svižnou hudbou, dynamickými hereckými výkonmi a klasickou výhrou dobra nad zlom, ktoré musí zvíťaziť už len preto, že je jednoducho dobrom.(29.8.2008)

Gaimanova předloha je pouze těžký hype, jehož největší slabinou je autorova neschopnost pořádně rozvinout motivy „jiné“ fantasy, za kterou se vydává, proto se filmová očekávání rovnala nule. O to větší je nakonec překvapení, jelikož se odvažuju říct, že Hvězdný prach je nejlepším fantasy filmem od Pána prstenů. Neohromí vás sice bombastickými triky (zde velmi silně podfinancovanými) či propracovaným dějem (z předlohy toho stejně víc vymáčknout nešlo), ale z celé řady Jacksonových následovníků teprve až teď přišel snímek, z něhož nečouhá producentský kalkul jako sláma z bot, ale naopak je natočený s noblesou, jistotou a řádným autorským zanícením. Charlie Cox je sympaťák, Claire Danes krásná opravdu jako hvězda na obloze, Michelle Pfeiffer stále vyzařuje neodolatelný sex-appeal, ale nic nezmohou před Robertem De Nirem, který evidentně po letech vycítil pořádnou roli a svého drsného kapitána s nežnou duší transvestity si užívá tak fenomenálně, až jsem (s prominutím) sral blahem. Z filmařského hlediska to na plný počet není, ale za tu upřímnost, která mě dvě hodiny neskonale bavila, nakonec plnou taxu, s přimhouřením oka, dávám.(20.2.2008)

Neskutečné! Nejlepší Pohádka, Fantasy, co jsem Kdy viděl! Od začátku to nabírá to Úžasné Pohádkové Kouzlo s Nejlepším Vizuálem, co jsem kdy Viděl! Příběh je silně Spletitý, Všude číhá Nebezpečí a Zlo.. Piráti, Čarodějnice Atd... Celé je to napínavé, parkrát se mi chtělo brečet .. Tohle je KULT!! Doporučuji všem všemi deseti.. U mně 120% !!(25.8.2012)

• - V jedné ze scén se hlavní čarodějnice (Michelle Pfeiffer) zjevuje svým sestrám v zrcadle v omládlé podobě i přesto, že bezprostředně před i po této scéně je zestárlá používáním kouzel. Přitom zrcadlo ve všech ostatních scénách zobrazuje čarodějničinu podobu autenticky. (Thanoris)

• - Poslední film, ve kterém se objevil Mark Burns. Zemřel před premiérou filmu. (don corleone)

• - Prvotní Vaughnův záměr byl natočit kompletní snímek na Islandu. Nakonec se však natáčelo na více místech. Krom Islandu ještě ve Walesu, Anglii, Skotsku atd. (DaViD´82)