Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Až v samotném závěru dloubne Matthew Vaughn svůj film pořádně do slabin, děj se zrychlí, zdynamičtí, nakumuluje se napětí a konečně se Hvězdný prach zhmotní v pravou pohádku. Bohužel předchozích 80 minut je to čistokrevná nuda, výpravně chabá, dějově nezajímavá. Výjimku tvoří banda posmrtných vtipálků, z jejichž vzezření lze vyčíst způsob, kterým sešli ze světa. Během filmu jich přibývá a svým neustálým hodnocením stávající situace připomínají českou komentátorskou elitu - Zárubu, Svěceného, Bosáka, Čapka nebo Nikodýma při pracovní náplni. Film se láme do zábavnější části příchodem Roberta de Nira coby kapitána Shakespeara, velitele vzducholodě, lovící v bouřkových mračnech blesky. Povedený svým pojetím je závěrečný šermířský souboj, hvězdička Claire Danes září i v hereckém univerziu a Michelle Pfeiffer si svojí roli nadmíru užívá. Jinak je to suché jako ten britský humor, zbytečně dlouhé a povětšinou průměrné. 70 miliónů dolarů(rozpočet)/134 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(15.12.2007)

Za devatero horami a devatero řekami, žila, nežila, vskutku podivná kompanie. Jelito s vizáží B.Frasera na dietě, neustále se rozšiřující princovské bratrstvo duchů, po kráse toužící čarodějnice na kozím spřežení a taky jeden kapitán vzdušného korábu se zálibou v transvestitismu, jenž dle mého nebyl bukanýrem (tzn. námořník na lodi z bukového dřeva), ale prostě se jen rád hezky oblékal.. Potřebným nadhledem obohacená vzkazka, co stahuje žánrovým stereotypům potměšile kalhoty, nicméně postrádal jsem od Vaughna více vypravěčské dynamičnosti, kterou naplno ukázal až v poslední dvacetiminutovce. Nu co, s odstupem času už stejně víme, že pochybovačům nakopal zadek a zařadil se do režisérské první třídy.. Od nynějška, až půjdu po ulici a uvidím Claire Danes jak skáče ze střechy výškového domu, budu si něco přát..(13.8.2012)

-"Jsme lidé, protože zíráme na hvězdy, nebo na ně zíráme proto, že jsme lidé?" Dala jsem si po osmi letech film znovu a ocitla jsem se ve velkém úžasu, snad ještě ve větším, než při prvním shlédnutí. Z čeho mě srdce hřálo nejvíc bylo precizně fungující strukturování, protože mám dojem, že dramaturgie v poslední době víc než cokoliv jiného ve světě kinematografie (a té velkofilmové dvojnásob) znamená sprosté slovo. Nicméně ultimátním slovem, kterým bych film ráda ocenila, je bystrost, protože nejlépe popisuje všechny aspekty, kterými mě Hvězdný prach okouzlil. A mým nejoblíbenějším článkem filmu i nadále zůstávají modře krvácející sarkastičtí princové (zvlášť když si člověk poskládá dohromady, že je všechny zná z IT Crowdu či jiných přidružených taškařic) s čestným hostem Peterem O'Toolem. (29. 3. 2016)(7.10.2008)

Začínalo sa to s podobnou zúfalosťou, ako pri Narnii, potom to prešlo do úplnej looserskej komédie za pár stoviek, kde som si myslel, že takýto blábol sa proste nedá natočiť a hlavne s takými amatérskymi hereckými výkonmi a réžiou. Povedal som si: fakt to myslíte vážne? Uplinulo ešte pár scén, a k podivu, niečo sa vo mňe začalo diať. ...Zrazu som sa ocitol v rozprávke, kde mi bola každá veta zdelovaná ako dieťatku, kde som sa stotožnil na sto precent s každučkou postavou, vžil som sa do srdcovej záležitosti Tristana, uveril som vyznaniu lásky Yvaine a proste všetky elementy, ktoré sa na začiatku zdali byť smiešnymi, sa zrazu stali vieruhodnými a čarovnými. To sa mi ešte nikdy nestalo. A nakoniec som bol dokonca svedkom takých originálnych vtipov a fórov, ktoré už plátnu fakt chýbali. No a to, že tu De Niro tiež niečo predvedie, to som už vôbec nečakal. V pohode by som bral takúto padlú hviezdu pod krídla aj viackrát :) Ťúúúú, to bol rehooot :D(24.11.2008)

Konečne 'iný' štýl fantasy vyjadrenia, ktorý nám načrtol Matthew Vaughn a podľa mňa sa môžme tešiť na ďalšie jeho diela, ktoré aj keby neboli z fantsy žánru, určite budú mať ten svojský štýl. Pritom ani nejde o tak nezvyčajný námet. Veď postavy, stvorenia a veci, ktoré tu vystupujú nie sú ničím závratne inovatívnym (čarodejnice, hviezdy, kúzla, piráti, rozprávkový svet). Ide skôr o kúzlo nasmerovať to všetko správnym smerom. A všetko to tým smerom aj išlo. Do protismeru mierne zablúdila len Claire Danes. Nie, že by mi vyslovene vadila, na jej rolu a vyjadrovanie som si počas filmu celkom zvykol, len k tej 'star' sa mi akosi nehodila. Gradujúci a efektný záver, baletín De Niro a všetko okorenené tou správnou dávkou magického humoru. Chápem, prečo sa to všetkým tak páči. A ja nie som výnimka. 85%.(5.11.2007)

• - Většina replik Rickyho Gervaise byla improvizace. (don corleone)

• - Režisér Matthew Vaughn spolu se scénáristkou filmu Jane Goldmanovou chtěli film natočit "jako něco v duchu Princezny Nevěsty s humorem jak z Půlnočního běhu". Druhý z filmů je také důvodem proč chtěli do role kapitána Shakespeara obsadit v první řadě De Nira, přestože vyjednávání probíhala například i s Jackem Nicholsonem či Stephenem Fryem. (DaViD´82)

• - Kapitán Shakespeary (Robert De Niro) učí Yvaine (Claire Danes) tančit valčík na hudbu Slovanského tance č. 6, D dur, op. 46 allegretto scherzando od Antonína Dvořáka. (Faramir)