Moje nová oblíbená fantasy pohádka pro dospělý, tak výborně obsazená, hezká, nevlezle vtipná, srdečná, nenáročná a prostě zábavná, až si říkám, kéž bych teď hned měl možnost vidět další takový. Ze všech sil si odpouštím rýpnutí do Jacksonova HOBBITa (Rrrrrrrrrrrrrr) a po čtení "Nikdykde" už mám definitivně na čase přestat Gaimana dál ignorovat. 9/10. P.S. Sakra, Kate Magowan je nádherná.(12.5.2013)

FANTASIE. Jedno slovo, které vystihne snímek mnohem lépe než celá esej o tom, jak mohou a měli by být pohádky kouzelné. Hvězdný prach splňuje všechny nároky na pohádku i fantasy a konečně se jako jeden z mála filmů nebojí magie. Drobností je tu více než chlupů na koze, která bývala člověkem a sympatický hereckých výkonů se tu nedopočítávám ani kdybych byl vládce černé magie. Každá postava je působivě a smysluplně napsaná ( i ty, které překvapí svými excesi - případ De Nirovi kapitána) a překvapí i hraní "hvězd dnů minulých" mezi které patří Michelle Pfeiffer(stále nádherná), De Niro(stále si svou postavu umí užít na maximum) a Peter O'Toole(stále umí nastavit svou tvář, aby vypadal schopně). Hvězdičky budoucnosti se rozzáří světlem nejsilnějším. To splňuje hlavně Claire Danes, která konečně ukázala, že je herečkou, na kterou by jednou mohli chodit davy. Vybrala si úžasnou roli v úžasném filmu a Charlie Cox jí sekunduje velmi podařeně. Pocit z celého snímku nemůže být záporný, i kdyby jste hledali všechny možné chybičky. Těch je jak hvězd na nočním nebi, ale stejně jako tam jsou některé velké a září více než ostatní, ale přesto dotváří snímek do jeho pohádkové dokonalosti. Některé scény jsou tak geniálně vybroušené a ozvučené, že vás bude mrazit v zádech a budete doufat, že ten okamžik neskončí. On skončí, bohužel, ale přijde další a bude střídat s dalšími neméně úchvatnými, které v pár okamžicích dají vzpomenout na nejvýpravnější snímky posledních let. Osobně jsme se měl na co dívat stále možná i více než v Pánovi prstenů. To jsem nezmínil hudbu, která má v pár okamžicích opravdu úchvatnou kvalitu. Neil Gaiman je tvůrce, který při vymýšlení svých úchvatných příběhů občas neví, kde jsou hranice vkusu, které se vztahují na daný žánr. Proto je dobře, že podle jeho novely byl scénář přepracován a opravdu až na pár drobností přetvořen ve film, který je pro širší publikum. Ale je i trochu problematické říct, kdo by měl na Hvězdný prach jít do kina, protože, i když je to romantická pohádka, děti nepochopí všechno a možná se budou ztrácet a někteří dospělý právě naopak budou ohrnovat nos nad klišé a "všemi prvky, bez kterých by pohádky nebyly tak nádherné". Ať si každý sám rozhodne zda našel svou hvězdu a ta mu zasvítí. Já ji našel.(21.12.2007)

Tomu filmu sa dá vytknúť to i ono - premrštená stopáž, potkýnavé tempo (bombastická, veľmi dramatická hudba občas zachraňuje situáciu tam, kde réžia začína byť silne zadychčaná), lacná výprava, nekvalita niektorých trikov či vyložené vizuálne podvádzanie, smrdiace chýbajúcimi peniazmi (premena sedliackeho junáka na capa) a vôbec, už som z toho neustáleho chodenia postáv hore-dole po kráľovstve začínal byť vážne utrmácaný. LENŽE... Popri všetkých tých nedostatkoch a hluchých miestach Stardust stále obsahuje také množstvo vydarených, nápaditých a skvelými gagmi nabitých scén, že je v konečnom dôsledku dokonale neodolateľný. Imf vo svojom komentári tvrdí, že na film si už koncom roka nikto nespomenie - ja si naopak myslím, že užívajúci si Bobby a Michelle, obetovanie zvieratiek, make-up Ruperta Everetta, čelný stret capka-krčmára s jednorožcom, Shakespearovo vyjednávanie o cene bleskov, otrávený biskup, Lamiino spadnuté ňadro, neuveriteľný záverečný súboj Tristana s polámaným princom (ako to natočili?!) a hlášky typu "Ať tě ta děvka neutahá!" urobia z Hviezdneho prachu sice nenápadnú, ale aj tak milovanú a nestarnúcu klasiku. Keď tak o tom rozmýšľam: videli sme od Pána prsteňov lepšiu fantasy?(2.10.2007)

No jasně, že je to pohádka pro dospělé a jaká pánečku. Třeba pro nás kluky, mávne se rukou a je postavenej krásnej barák bez hypoték a bez stavebního povolení nebo pro holky třeba tohle, potkají se s otravným chlapem mávnou rukou a je z něj kozel, dobrý ne ? Pro nás filmový gurmány třeba Robert De Niro jako transvestita, krása. Při filmu uděláme: nad hudbou týý jo, u vtipu hahaha, nad Michelle Pfeiffer roztoužené och a nad příběhem romantické ach. Pak odejdeme z kina, dáme si pivčo a večku, pomilujeme se a ráno jdem do práce nebo do školy a budeme se těšit na další pohádku, protože se rádi díváme, jak pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.(7.10.2007)

Spadla hvězda, kdo ji asi chytí....Ať ten či ten, Stardust se nerozsvítí. Mám slabost pro oscarové transvestity s kukučem Roberta DeNira. Mám nekrofilní sympatie pro prince tuhnoucí v modré krvi, kteří se mají rádi až za hrob (doslova) a z komentátorské sedačky na Onom světě glosují dění sarkastičtěji než Larry King. Mám ráda psychotického tyrana se smyslem pro humor Petera "Žabáka" O´Toolea, který rozehrává vybíjenou a la Deset malých černoušků. Ano, nejsympatičtější postavy v Hvězdném prachu jsou mrtvoly. Dojímá mě čistá láska mezi nekňubovitým Charliem Coxem a padlou blýskavicí Claire Danes a baví jejich verbální přestřelky. KONEC pozitivního hlášení... Ten film se cpe všude-chce být romantickou fantasy pohádkou, ve snaze nahnat do kina hordy vyhladovělých lotrofilů, máchovské duše i rodinky s caparty. Fantasy motivy jsou jako falešné ozdoby na přeplácaném stromečku a pohádková synopse Jak si zasloužit supernovu vyčpělá až běda. Stardust je z astronomického hlediska ve výsledku tzv. hnědý trpaslík. Napůl fantazijní hvězda, napůl planetární pohádka- šup s ní do černé díry zapomnění. Laciné triky odpouštím, ale když se kočáry a koníci prohání za doprovodu hudby, která burácí jak husitské pluky u Lipan, každých pět minut po louce deset krát dvanáct metrů, mám pocit, že Vaughn chtěl zdolat Taxisův příkop na zdrchaném kozlovi. Ale zapomněl doma režisérský bič, uzdu na scénáristy a sedlo pro případ, že mu herec vypadne z role. Nebýt duchařského voice-overu, DeNira ve voláncích , občasného budíčku z dílny skladatele Eshkeriho a úcty ke kmetovi O' Tooleovi, asi bych to uprostřed té rozmáchlé hyjé, hyjé jízdy zalomila. Prrr....100 minut nudy a 27 minut smíchu.(4.10.2007)

• - Živočich, který se objeví ke konci filmu a je označen za "myš", je ve skutečnosti plšík africký. (Jirka_Šč)

• - Obydlí čarodějnic je inspirováno Versailleskou Zrcadlovou galerií. Akorát v černém provedení. (DaViD´82)

• - Režie byla nabídnuta nejprve Terry Gilliamovi, ale ten prohlásil, že chce pauzu od pohádek. Jeho poslední film byl Bratři Grimmové. (don corleone)