Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Prvně jsem film viděl, a dal mu čtyři hvězdy. Po roce jsem si film pustil znovu a dal tomu plnej počet. Proč? Protože takovéhle fantasticky pohádkovské příběhy se prostě už tolik netočí a já si jich odteď začnu nesmírně vážit. Hvězdný prach je opravdu moc hezká pohádka...ano pohádka, proč by ne. Vypráví moc milý příběh s herci, kteří se mně ve všech ohledech líbí a s hudbou, která mě v každé scéně nesmírně těší. Věřte mi ale, že všecko tohle může být opravdu hezké, ale když dojde na Roberta De Nira, který si užívá jednu z nejzábavnějších rolí, které kdy dostal, tak okamžitě zapomenete na veškeré chmury. U něj už je vidět, že to, co točí, točí proto, že ho to baví. Protože pustit se do takovéto role už dokáže opravdu jen frajer a on u mě frajerem je, obrovským. Tomuto filmu se tak prostě nedá vytknout vůbec nic. Je nádherně kouzelný, atmosférou, dějem, hudbou, vším. A také to je jeden z filmů, na které se rád podívám kdykoliv budu mít tu možnost. Tak se také stalo, že jsem film odchytnul v pátek večer na Nově a v sobotu odpoledne ho tam dávali znova. Tak jsem si ho pustil ještě jednou. I když mi nejde na mysl, proč poslední dobou takhle blbě opakujou filmy.(25.12.2010)

Rozpočet$70milionovTržby USA $38,634,938Tržby Celosvetovo $135,560,026Tržby za predaj DVD v USA $27,214,511║ Režisér Matthew Vaughn , ktorý je pomerne neznámy na poli filmovom, prekvapuje po všetkých stránkach spracovania. Absolútne sa nesnaží nijako moc okato kopírovať predošlé fantasy hity tipu Pán prsteňov či Narnia, v prvom rade tu úplne obchádza veľkolepé súboje, tie nahrádza len mini súbojmi asi piati proti piatim aj to len v krátkom zostrihu, prípadne súboj Tristana proti čarodejniciam používajúcich dokonca aj voodo techniku čo fakt nevidno u takýchto druhov rozprávok. V prvom rade sa nám snaží povedať určitú mytológiu tohto príbehu aj keď zo začiatku asi prvá štvrtina filmu tu pôsobí až moc jednoducho poňate až nezáživne. A to hlavne keď nám ukazuje Anglicko a čarovnú krajinku ukrytú za múrom so strážiacim - 97ročným starcom ovládajúcim rýchle kung-fu chvaty, čo možno vyznie smiešne ale na plátne to je dosť obstojné spravené takže samoúčelnosť tu nehrozí. V podstate po celý film nás čaká množstvo nečakaných prekvapení a aj narážok na dnešní spôsob života, čo len dopomôže rozvíjajúcemu sa príbehu v odľahčenie a dostane ho do ľahko plynúcej pohody, ktorú navodí hlavne „tvrdácka“ postava Kapitána Shakespeara. Z neho sa vykľuje niečo úplne iné než v prvej chvíli predstavuje, až vtedy sa neubránite smiechu lebo taká komická postava na tak krátkom priestore vo filme tu už dávno nebola. Ústredná dvojica hercov Charlie Cox a Claire Danes nie je najväčšou výhrou z hereckého obsadenia. Zo začiatku pôsobia dosť nesúrodo ale postupom času im to ako filmovej dvojici začne klapať až im začnete fandiť a prežívať s nimi ich útrapy. _Herecké obsadenie bolo na Anglickú produkciu dosť slušné, počnúc neznámym Charlie Coxom v úlohe Tristana, ktorý počas príbehu prejde riadnou hereckou premenou od neohrabaného nedomýšľavého sedliačika v rozvážneho muža. Partnerkou mu je Claire Danes ako Yvaine, tá už nie je taká sympatáčka ako pred 10 rokmi vo filme Romeo a Julia ale do svojej postavy vnesie aspoň určitý impulz vyzretosti. Michelle Pfeiffer hrá čarodejnicu Lamiu, nuž dosť nechutní make-up si musela vytrpieť taká staršia ale elegantná kráska, aspoň sa mohla v tejto úlohe poriadne vyzúriť. (asi ju začali baviť negatívne postavy naposledy bola dosť nepríčetná aj v Hairsprey). V malej úlohe sa tu mihne aj Peter OۢToole ako kráľ, ktorý neváha pre boj o kráľovský trón obetovať aj vlastných synov. Sienna Miller ako zvodkyňa Victoria, a nesporné čaro filmu dodáva Robert De Niro ako Kapitán Shakespeare s neochvejnou pozíciou na lietajúcej lodi kradnúcej z oblohy blesky s malou posádkou ale zábavnejšou než všetci piráti okolo Jacka Sparrowa v sérii Pirati Karibiku a to tam majú fakt len malý priestor na to aby sa predviedli. _Hviezdny prach sa zrovna nestane žiadnym veľkým hitom roka , hlavne pre slabé tržby s USA aj keď ho kritika dobre hodnotí ale časom určite nadobudne u fanúšikov fantasy viac uznania než sa jej dostáva teraz. V Amerika aj tak málokedy niečo uspeje stvorené na Anglickom kontinente a to ani moc neovplíva tento film suchým Anglickým humorom. Po trikovej stránke sa dá povedať že to je na dnešnú dobu na slušnej priemernej úrovni , to ale neznamená že by tam niečo pôsobilo rušivo práve naopak , krajinka, hrad, pohľady z hora, lietajúca pirátska loď, má v stvárnení svoje kreatívne plusy. Takže nízky rozpočet nijak neznížil kvality filmu. /videl v kine: 75%/(28.10.2007)

Začínalo sa to s podobnou zúfalosťou, ako pri Narnii, potom to prešlo do úplnej looserskej komédie za pár stoviek, kde som si myslel, že takýto blábol sa proste nedá natočiť a hlavne s takými amatérskymi hereckými výkonmi a réžiou. Povedal som si: fakt to myslíte vážne? Uplinulo ešte pár scén, a k podivu, niečo sa vo mňe začalo diať. ...Zrazu som sa ocitol v rozprávke, kde mi bola každá veta zdelovaná ako dieťatku, kde som sa stotožnil na sto precent s každučkou postavou, vžil som sa do srdcovej záležitosti Tristana, uveril som vyznaniu lásky Yvaine a proste všetky elementy, ktoré sa na začiatku zdali byť smiešnymi, sa zrazu stali vieruhodnými a čarovnými. To sa mi ešte nikdy nestalo. A nakoniec som bol dokonca svedkom takých originálnych vtipov a fórov, ktoré už plátnu fakt chýbali. No a to, že tu De Niro tiež niečo predvedie, to som už vôbec nečakal. V pohode by som bral takúto padlú hviezdu pod krídla aj viackrát :) Ťúúúú, to bol rehooot :D(24.11.2008)

Hvězdný prach je skvost s hravou duší ukrytý v nedůstojně ošuntělém technickém hávu. Tedy přesně opačná kombinace, než-li bývá v poslední době zvykem. PS po cca roce a půl: S každou další projekcí (to je sám o sobě zázrak, že já si něco dobrovolně pustím více než jednou) to miluju víc a víc. Pomalu, ale velmi jistě, to u mě táhne na TOPku... ♫ Hodnocení OST: 5/5(27.9.2007)

Opravdu krásná pohádka. Nádherně napsaná, nádherně zahraná, nádherně natočená. Dobro a zlo je jasně vymezeno, lehký sentiment střídá romantiku, napětí zase ředí humor, příslovečná filmová výprava do fantastických světů má potenciál oslovit diváka dětského i odrostlého. Neboť kdo by nechtěl najít svou hvězdu, žije už dávno v zapovězeném světě...(18.12.2010)

• - Kapitán Shakespeary (Robert De Niro) učí Yvaine (Claire Danes) tančit valčík na hudbu Slovanského tance č. 6, D dur, op. 46 allegretto scherzando od Antonína Dvořáka. (Faramir)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 22. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Obydlí čarodějnic je inspirováno Versailleskou Zrcadlovou galerií. Akorát v černém provedení. (DaViD´82)