Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Od začátku podceňovaný a nakonec přesně takový, jak jsem předpokládal. Problém Hvězdného prachu imho není v samotné podstatě Gaimanovy knížky, ale především ve Vaughnově neschopnosti celý "kolos" ustát se ctí. I pouhopouhých 70 milionů dolarů se režisérské hvězdičce rozplývá před nosem a nedostatek prostředků se bohužel těžce odráží na atmosféře. Triky s postupující stopáží čím dál víc ruší a závěrečný střet je digitálním bordelem se vším všudy, který mě svou neuvěřitelností těžko vtahoval dovnitř. Hvězdný prach je sice pohádka, ovšem nečekal jsem, že scénář bude až takhle naivní a vykonstruovaný. Celý Stormholm připomíná místo velkého, rozlehlého panství jen malou vesničku, kde se pět postav neustále potkává a vše je řízeno vyšší mocí. Vaughn nezvládá držet tempo a kolikrát mu ve scénách těžce nesedí hudební podkres. Co s tím? Naštěstí je po ruce slušná kopa vtipů ( některé jsou už příliš nucené) a hlavně sympatické obsazení. Umouněný Charlie Cox je sympaťák, Claire Danes je rozkošná, Peter O'Toole nevypadá, že za pět minut zemře a nad všemi pak stojí Robert De Niro v snad nejdivnější roli své kariéry. Tohle netrumfne ani stále sexy Michelle Pfeiffer. Teď se jen děsím toho, že se Vaughn skutečně pustí do natáčení komiksů. Ten člověk na to nemá... zatím.(15.8.2007)

„Má 97 rokov!“ – „Takže mal dosť času trénovať.“ Knihu Neila Gaimana som nečítal, ale viete, z čoho súdim, že film HVIEZDNY PRACH je zlou adaptáciou? Z toho, že je nepochopiteľný (Gaiman ako producent výrazne zasahoval do nakrúcania resp. už do písania scenára). Dobré filmové spracovanie knihy má byť pochopiteľné i pre diváka, ktorý ju nečítal. Tí, čo nečítali Stephena Kinga, nepochopili MISERY NECHCE ZOMRIEŤ? Nie, pochopili ju a to dokonca veľmi dobre. HVIEZDNY PRACH som vôbec nepochopil. Už od prvých minút som sa neorientoval vo svete, ktorý tvorcovia predstavili, nevraviac o jednotlivých postavách, ich motiváciách a zvrat(k)och. Kde sa vzal jednorožec a o čo mu išlo? Ako skončil „muž-capko“ a prečo kráľovstvo nezdedila hrdinova mama, keď ako jediná spomedzi súrodencov prežila? V akom svete sa príbeh odohráva? Je to alternatívna dimenzia, v ktorej môže vedľa seba fungovať Londýn a gigantická rozprávková ríša? Kto vlastne je „mäkký kapitán Shakespeare“, koho prepadáva vo vzduchu a prečo je vlastne v príbehu (lebo bol v knihe?)? Z tempa som bol vyhodený tak často, že ma nebavilo užívať si hŕstku vtipov (duchovia), hercov (predovšetkým Michelle Pfeifferá, Robert De Niro a Claire Danes), uchádzajúcu výpravu a pekné masky. Presne TOTO je ten typ rozprávok, ktoré ak si pozrie našinec, bude krútiť hlavou „nad tou hlúpou západnou produkciou“.(11.1.2010)

Scénář: Jane Goldman, Matthew Vaughn .. Sice skromnější fantazy rozprávka staroanglického střihu, přesto svým osobitým způsobem dostatečně poutavá. O mladém, zamilovaném muži ze strohého prostředí divoké Anglie, kde za Zdí padají hvězdné ženy z noční oblohy, piráti brázdí nebe a sešlé čarodějnice či proradní dědicové trůnu hrají ty špatné. Gaimanovu pestrou směsice razantně upravil velice nadějný režisér Matthew Vaughn, tu ubral, tu přidal, ale výsledek chvílemi trpí zbytečnou rozkolísaností. Body k dobru nepřidají ani některé triky nebo druhé polovina děje, která bude pro sečtělého diváka lehce předvídatelná, protože zvraty a rozřešení přicházejí přesně podle rozdaných indicií. Stardust však v žádném případě nestojí na objevném příběhu nebo akčních sekvencích - o početných bitvách si nechte zdát, tohle je příběh jen několika málo postav v takřka vylidněném kraji - i když zde nějaké samozřejmě jsou. Jde o ryzí romanticko-dobrodružné putování za poznáním sebe sama a principů světa, ve kterém Tristan žije. Za velký klad považuji neustálé prokládání děje mnoha vtipnými momenty a samozřejmě líbivé herecké obsazení, kde kreace De Nira musí potěšit a půvab Claire Danes rozpálit. ____ Každopádně zadaptovaný Neil Gaiman zaujal a než si v blízké době vychutnám Stardust bez zbytečného dabingu, seženu si pro rozšíření obzorů Neverwhere.(24.9.2007)

Za devatero horami a devatero řekami, žila, nežila, vskutku podivná kompanie. Jelito s vizáží B.Frasera na dietě, neustále se rozšiřující princovské bratrstvo duchů, po kráse toužící čarodějnice na kozím spřežení a taky jeden kapitán vzdušného korábu se zálibou v transvestitismu, jenž dle mého nebyl bukanýrem (tzn. námořník na lodi z bukového dřeva), ale prostě se jen rád hezky oblékal.. Potřebným nadhledem obohacená vzkazka, co stahuje žánrovým stereotypům potměšile kalhoty, nicméně postrádal jsem od Vaughna více vypravěčské dynamičnosti, kterou naplno ukázal až v poslední dvacetiminutovce. Nu co, s odstupem času už stejně víme, že pochybovačům nakopal zadek a zařadil se do režisérské první třídy.. Od nynějška, až půjdu po ulici a uvidím Claire Danes jak skáče ze střechy výškového domu, budu si něco přát..(13.8.2012)

-"Jsme lidé, protože zíráme na hvězdy, nebo na ně zíráme proto, že jsme lidé?" Dala jsem si po osmi letech film znovu a ocitla jsem se ve velkém úžasu, snad ještě ve větším, než při prvním shlédnutí. Z čeho mě srdce hřálo nejvíc bylo precizně fungující strukturování, protože mám dojem, že dramaturgie v poslední době víc než cokoliv jiného ve světě kinematografie (a té velkofilmové dvojnásob) znamená sprosté slovo. Nicméně ultimátním slovem, kterým bych film ráda ocenila, je bystrost, protože nejlépe popisuje všechny aspekty, kterými mě Hvězdný prach okouzlil. A mým nejoblíbenějším článkem filmu i nadále zůstávají modře krvácející sarkastičtí princové (zvlášť když si člověk poskládá dohromady, že je všechny zná z IT Crowdu či jiných přidružených taškařic) s čestným hostem Peterem O'Toolem. (29. 3. 2016)(7.10.2008)

• - Režisér Matthew Vaughn spolu se scénáristkou filmu Jane Goldmanovou chtěli film natočit "jako něco v duchu Princezny Nevěsty s humorem jak z Půlnočního běhu". Druhý z filmů je také důvodem proč chtěli do role kapitána Shakespeara obsadit v první řadě De Nira, přestože vyjednávání probíhala například i s Jackem Nicholsonem či Stephenem Fryem. (DaViD´82)

• - Cesta lesem Tristana (Charlie Cox) a Yvaine (Claire Daneú byla natočena v Black Park ve vesnici Iver Heath, která leží v hrabství Buckinghamshire. Okolí kolem Victoriina (Sienna Miller) domu je stavení Arlington Row ve vesnici Bibury v hrabství Gloucestershire. Průchod ve Zdi se natáčel v Ashridge Park ve vesnici Little Gaddesden nacházející se v hrabství Hertfordshire. Hospoda U zamaskovaného prince se natáčela v Britons Arms coffee shop v ulici Elm Hill ve městě Norwich v hrabství Norfolk. Pouliční záběry ve vesnici Zeď jsou z hradu Castle Combe v hrabství Wiltshire. Scény, ve kterých kapitán Shakespeare (Robert De Niro) prodává blesky, se točily ve skladišti Keeley Hire Warehouse ve městě Hoddesdon v hrabství Hertfordshire. V Skotsku se potom točily záběry, kdy Lamia (Michelle Pfeiffer) dorazila k povozu Sal, a scény, kdy Lamia používá runy a Tristan a Yvaine najdou cestu ke zdi. Lolita 1.1.2013 15:12 Stardust Pro závěrečné titulky byla nahrána píseň „Rule The World“ od britské skupiny Take That. (Lolita)

• - V jedné ze scén se hlavní čarodějnice (Michelle Pfeiffer) zjevuje svým sestrám v zrcadle v omládlé podobě i přesto, že bezprostředně před i po této scéně je zestárlá používáním kouzel. Přitom zrcadlo ve všech ostatních scénách zobrazuje čarodějničinu podobu autenticky. (Thanoris)