Gin'iro no kami no Agito

Origin: Spirits of the Past

Animovaný / Drama / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2006, 95 min

Taku Iwasaki

Když si odmyslím pár drobností a zejména „válečný vulkán“, který jako by vypadl z úplně jiného filmu, je Origin dobře odvedené postapo anime se zajímavou zápletkou a tradičně krásným prostředím. Trochu lituji nevyužitého melancholického potenciálu světa stojícího na troskách své historie. 3¾.(3.3.2013)

• Chrustyn

Musím uznat, že jak jsem něměl rád japonský anime filmy, tak jsem si na ně začal v poslední době docela zvykat. Originální nápady a ve většině případů i bezkonkurenční 2D animace. V tomto případě to však dopadlo jinak. Vizuální stránka sice neexceluje ale rozhodně není špatná stejně tak i originální prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Bohužel mě však příběh nebavil, hodně jsem se v něm ztrácel a málokdy věděl co, že se zrovna děje.(4.6.2009)

• mandelbrot

Hezky vypadající ale příběhově naprosto nezvládnuté anime. Film bývá často označován jako nepodařená kopie Princezny Mononoke, což je docela přesné. Zhruba tak do půlky ještě celkem ujde, ale další děj je jen přehlídkou těžkopádně prezentovaných ekologických poselství, klišé a nesmyslů. I ty dvě hvězdičky jsou možná moc.(24.5.2008)

Tak dlouho si japonci strkali železné trubky do prdelí a elektrické kabely do páteře(za doprovodu orchestru těžkých továrních mašin) až se z toho-jakoby mimochodem-zrodil Biopunk. Úchylný a zatím poněkud nedoceněný brácha cyberpunku s nálepkou eko na prdeli a nevyléčitelným fetišem na les....... Naftou a uhlím odkojený našinec připojený k síti jen nasadí brýle cynismu a smete tyhle varovné audiovizuály ze stolu jako debilní hipísáckou agitku. Ti odvážnější se ale možná zamyslí odkud že se bere potřeba vkládat tolik energie do takovýchto témat(?)... Na plnou palbu to objektivně není ale já s tím poselstvím prostě souhlasím.(7.4.2013)

Počátek: Duchové z minulosti. Krásná animace a hudba. Zajímavý námět - dívka, která se po staletích probouzí, aby zjistila, že svět, který znala, neexistuje a musí si zvolit, jestli je lepší chtít za každou cenu vrátit původní stav nebo zachovat svět, který existuje. Co pokulhává, je scénář. Jeho kulhání však není tak zásadní, abych chtěl toto anime třemi hvězdičkami posunout do průměru.(28.8.2010)