Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

Veniss

Příběhy ze Zeměplochy ke mně promlouvají z knih, divadelních prken i z TV filmů. Otec prasátek je někdy delší než by musel být, po prvním zhlédnutí jsem z něho nebyla zas tak nadšená, ale při dalším jsem si už vychutnávala drobné nuance filmu. Časnačaj je bezchybný. Marca Warrena jsem znala odjinud, nedokázala jsem si představit, jak se popere s touhle rolí a ejhle, jiného bych tam už vidět nechtěla. Smrť je chlapík k pohledání. Přála bych si vidět zfilmovaného Morta. ()

Stejšn

Velice nesourodý film. Některé postavy má dobře zahrané (Lord Odkraggli, Zuzana), některé hůře (mágský sbor), některé vyloženě strašně (Časnačajova parta, městská hlídka). Výtky mám i k obsazení některých postav (Noby, Viola, dětské postavy, které jsou o 5 let starší než by měly být) a také k dabingu (skřet Bradavčák, Časnačaj, ale i Smrť). Na druhou stranu má snímek ale velice pěknou výpravu a vizuál, to se musí nechat. Kniha Otec Prasátek je tu ovšem převedená na plátno otrocky doslovně, téměř slovo od slova a to filmu děsně škodí. Já sám jsem u filmů pro věrnost předloze, ale tohle je převedení 1:1 knihy, která není psaná jako scénář. Chyběly mi tu jen dva mé oblíbené momenty - Žlučoblijova pomsta Vínozpěvovi a tužkožrout. Jako obrazová ilustrace knížky je to pěkné, jako film ale naprostá hrůza. Kdo knížku nezná, bude se pekelně nudit a možná i ztrácet v postavách i faktech. Takže po zvážení pro a proti dávám průměrné tři. PS: Zuzana Stohelitská je ve své strohé chladnosti prostě nádherná. ()

Nathaniell

Dlouho, dlouho, předlouho jsem přemýšlel, jaké hodnocení tomuhle filmu dát. Nejdříve jsem totiž poctivě dočetl knihu (včera) a pak shlédl tento film (dnes). Co by se dalo vyčíst oproti originálu je snad hlavně mnohem menší prostor Krysího Smrtě, který celou knihu dokonale odzbrojoval, zatímco tady se mihnul jen tak na dvě minuty. Za chybný jsem považoval i charakter arcikancléře Výsměška, který je v knize pěkně aktivním zmeťourem a na svůj věk je to často energetickej aktivní blbec. Jeho protagonista do toho dal málo života... ... Se stopáží 3 hodin čistého času je film důkazem, že menší počet stran neznamená malý obsah a chvílemi přechází ze svižné chůze vyprávění až do ostrého sprintu. Co bylo hodně mile překvapující, byl český dabing, který se až obdivuhodně držel Kantůrkova překladu a je víc než očividné, že to není jen náhoda... ... Přesto si mohly dle mého názoru jisté scény dovolit zkrácení, dovysvětlení a možná i nechání prostoru jiným scénám. Každopádně výsledek není vůbec špatný a z celku jako takového vyzařuje neskutečná snaha popsat Zeměplochu co nejlépe... ... Přesto ale mám pocit, že kdo to nečetl, ten asi některé věci nepochopí. Nebo je nepochopí správně, či v úplném znění... ... Celkově je nejlepší u filmů s knižní předlohou znát i originál. A u Terryho literatury to platí desetinásobně... Co bylo odzbrojující, ač jsem o tom věděl a rád bych to vyzdvihl v závěru svého komentáře, je - zde v zajímavostech napsaný - Terry Pratchett v roli prodavače hraček. To byla pro nového nadšence jeho knih, jakým jsem se tak nějak nechtěně stal, opravdu skvělá tečka na závěr... Ehm, ehm, má to tady 80%. A víte co? Podle mě je to přesně optimální. 4* ()

Efreeti

Užasná pohádková podívaná...řekl bych přímo vrchol televizní produkce. Solidní triková stránka(na televizní film). Marc Warren v roli nájemného vraha s odporně kňučivým hláskem - Časnačaje zasloužil Oscara. Pratchett měl na tvorbě velký vliv a je to vidět. Vůbec si myslím, že jeho příběhy mají OBROVSKÝ FILMOVÝ POTENCIÁL, určitě větší než knižní předlohy Eragon nebo Harry Potter. Je jen škoda, že se nikdo nepustil... ()

Huncút

Asi je to otázka vkusu, ale mňa ten film nesmierne nadchol. Napriek nevídanej dĺžke si dokázal udržať napínavosť, vtip a atmosféru po celú dobu a neprekážali ani tie zbesilé prestrihy. Možno práve vďaka nim som prvýkrat zažil taký zvláštny pocit, že sledovaním filmu vlastne čítam knihu. Možno to bol zámer, možno náhoda. Rozhodne ale musím vyzdvihnúť réžiu a scenár, Pratchett to zauzlením zauzleného deja a tisícom postáv vo svojich v knihách nerobí ľahké ani čitateľom, dej tohto filmu je preto v porovnaní s nimi priamočiare leporelo. Keď už to začína pripomínať chválospev, úžasné boli efekty a celá výprava, z ktorej občas sršala tá správna naivita. Najväčšiu radosť som však mal z hercov, ústredná trojka (Zuzana, Smrť a Čas-na-čaj) bola famózna, Smrť bol spracovaný dokonale! Rozhodne podarené a dôstojné zobrazenie sveta Terryho Pratchetta so skvelou atmosférou. Alebo Predvianočná nočná mora na Plochzemi. Tlieskam! ("Ľudia robia život tak zaujímavým. Uvedomuješ si, že vo vesmíre plnom zázrakov sa im podarilo vynájsť nudu?") ()

Allia

Přestože ani Barva kouzel ani Otec prasátek nepatří k mým nejoblíbenějším Zeměplochám, filmové verze rozhodně zařadím k mým oblíbeným filmům. Tvůrci si výborně poradili se ztvárněním Pratchettovského světa, což mě velmi příjemně překvapilo. ()

Audrey.H

Řekla bych, že jako adaptace je to skvěle zpracované. Samozřejmě tam něco chybí, Pratchettův humor se nedá jen tak přehodit na plátno. Ale kupodivu mě to nenaštvalo a to jsem jeho velkým fandou. Smrť je v tomto podání prostě úžasný a Zuzanu si nedovedu představit lépe zahranou. ()

samuelsson

Som veľkým fanúšikom Terryho Pratchetta, jeho knihy sú originálne, nikam nezaraditeľné, nenapodobiteľné, proste geniálne. Od filmu som moc neočakával, predpokladal som niečo na štýl Stopárovho sprievoda galaxiou. Musím priznať, že som veľmi milo prekvapený. Režisér do filmu zahrnul množstvo skvelých prvkov typických pre Pratchetta, napríklad geniálne dialógy. Naopak opisy postáv (mimochodom ďalší perfektný Pratchettovský fenomén) vo filme pochopiteľne vôbec neboli. Môj celkový dojem z filmu je veľmi dobrý, preto mu dávam 5 hviezdičiek. ()

Klemi

Je těžké ohodnotit. Vizuálnem naprosto dokonalý film. Snad jediný případ filmu, kde postavy vypadají přesně jak jsem si je představoval z knížky. Bohužel mám pocit, že tvůrci pojali knížku rovnou jako scénář, což filmu nijak neprospělo. Téma, které by mohlo být zcela strhující a napínavé, tak plyne poklidným knižním tempem téměř bez gradace. ()

White-Man

Jednalo se sice o slabší kousek, narozdíl od Barvy kouzel, ale i přesto musím říci, že se podařilo knihu docela dobře zfilmovat. Skoro mi někdy připadá, že „nizkorozpočtové“ zfilmování knížní předlohy dopadá daleko lépe, než „velkorozpočtové“. ()

DicTrix

Do tohohle filmu sem sel s obavami...nikdy sem zadnou Pratchettovku necetl. Tezko rict, jestli presto, nebo prave kvuli tomu me HogFather tak uchvatil:-). A ty tri hodiny uzasne zabavy ubehly rychleji, nez jsem predpokladal. ()

SB

Pro koho je vlastně film určen? Pro děti je to moc morbidní, pro dospělé moc infantilní. Nehledě na okatou více než inspiraci tlustým prasetem Santa Klausem, šílené konstrukty, poměrně řídký příběh a levné moralizování. Je to chyba adaptace, nebo jde o rukopis Pratchetta? Samotná adaptace mi přišla kýčovitá s většinou zoufalými hereckými výkony. Kdybych nevěděl, že je to britské, skoro bych řekl, že to dělali američani. Jedna hvězda za pár dobrých vtípků. ()

PetrJulian

Moje vůbec první seznámení s Pratchettem nevyznělo nakonec vůbec špatně, i když jsem si musel na jeho specifický humor zvykat několik desítek minut. Ono ale není divu - jsem spíš fandou čisté sci-fi než fantasy. I tohle mě ale dokázalo oslovit, i při té délce. ()

Screenname

Film výborně skloubený se svojí knižní předlohou tělem i duší. Vadim Jean mě opravdu velmi mile překvapil, když předvedl že i s nízkým rozpočtem na SkyOne zhotovil snímek, který by se absolutně nemusel stydět šoupnout do kin. Ztvárnění postav, kostýmů byl přesně tak jak jsem si je představoval. Zvláště ztvárnění mágů a Smrtě je výborný. Myslím, že ani Terry Pratchet si nemůže stěžovat. ()

Eonex

Nakonec mám pocit, že Otec prasátek se mi ze všech filmů podle Pratchetta líbil nejvíc. Smrť rozvážející dětem dárky je se svými hláškami napsorosto fantastický, magie Vánoc (tedy Svátku prasečí hlídky) dýchá z každého koutku a blonďatý vrahoun Časnačaj je jedním z padouchů, kteří budou mezí mými oblíbenci už napořád :-) Kostýmy jsou pěkné, prostředí a efekty také - nemám výhrady. ()

Parisée

Tohle se docela povedlo. Časnačaj je psychopat k pohledání a Smrť je ve své neznalosti lidských poměrů opravdu kouzelný. Nechybí i nějaký ten hluboký moment, který jsem u dalších filmů podle Pratchetta postrádal. ()