Záhořanský hon (TV film)

Komedie

Československo, 1968, 87 min

Pokrytecká nadutost rokokového panstva? Ale kdeže! Charakteristika vrchního myslivce (J. Satoranský) - neumět nic, nedělat nic, ničemu nerozumět, kdekoho využít, a přitom být nedotknutelný a nenahraditelný; říkejte si, co chcete, na to je třeba silný charakter - je nadčasová. Výborní herci ( za všechny Jan Přeučil v nezvyklé roli, mladičká Jana Drchalová-Preissová a Bohuš Záhorský se svým - Obora není moje, ale žízeň, ta je moje!), scénář, který je zábavnější než předloha, vyvolávají nostalgii po podobných televizních počinech. Nechápu, proč se toto povedené dílko neopráší a nevysílá častěji. Že by kvůli charakteristice "rokokového" panstva?(2.3.2012)

Nesmrtelná zásluha Zdeňka Nejedlého spočívá v tom, že dokázal několika generacím totálně znechutit Jiráska. Což je škoda, protože tohle je náhodou moc dobrý!(24.2.2015)

• anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 24.12.1968, pôvodný televízny film (18.2.2011)(18.2.2011)

Alois Jirásek a jeho dílo bývá spojováno s dávnější českou minulostí. Méně známo je, že podstatná část jeho díla je buď současná, nebo splývá s bližší minulostí a že jeho tvorba se zdaleka neomezuje na beletrii, ale také na dramatickou tvorbu a zčásti i pohádkové věci. Drobná novela se stala nikoliv náhodou podnětem pro i dnes zajímavou televizní iscenaci, v níž láska a pokrok - míněn liberální pokrok - jednoznačně vítězí. Milostný příběh i celé pozdně feudální prostředí jsou - pokud mi po čtyřiceti letech slouží paměť - vystiženy úspornou, hutnou zkratkou, která by si svou diváckou vděčnost bezpochyby uchovala i dnes.(4.4.2008)

Po opětovném zhlédnutí přidávám hvězdu. Milý a úsměvný film s nezapomenutelnými herci. Jan Přeučil ještě se kšticí.(29.5.2013)