Poslední člověk na Zemi není sám. Will Smith v roli toho, který přežil. Já, legenda – impozantní, akční dobrodružství plné znepokojivých záběrů vylidněného Manhattanu. Vojensky virolog Robert Neville (Smith) je nevysvětlitelným způsobem imunní vůči nezastavitelnému a nevyléčitelnému viru, který postihl obyvatele New Yorku, možná celého světa. Zmutované oběti neznámého moru se plíží ve stínech a sledují každý Nevillův pohyb. Čekají, až udělá osudnou chybu. Nevilla pohání jediný cíl – vyrobit lék z vlastní krve a čas pracuje proti němu. (Magic Box)

gudaulin

Řečeno bez servítek, Já, legenda je tupě napsané a rutinně natočené béčko, které kromě slušného postkatastrofického vizuálu nemá divákovi co nabídnout. Neznám nic profláknutějšího než motiv ničivého viru, který lidstvo změní v armádu krvežíznivých zmutovaných zombies - a tady se s ním pracuje, diplomaticky řečeno, neobjevně. Chytré na tomhle filmu není nic, Will Smith nezvládá ani to minimum psychologického herectví, které se po něm požaduje, a nad existencí zobrazovaného světa a chováním hrdiny příběhu je lepší se nezamýšlet. Idylická komunita přeživších s běloučkým kostelem uprostřed na mě působila spíš jako zdvižený prostředníček. Snímek je snadno zapomenutelný počin hodný leda odvysílání na Nově po 23. hodině. Celkový dojem: 25 %. ()

choze

Hollywoodská odpověď na 28 DNÍ POTÉ. Dobrá kamera a výprava dechberoucí, pro newyorčany musí být pohled na zarostlé a liduprázdné ulice Velkého jablka obzvlášť působivý. Ale ty odporně počítačové upíry si fakt mohli odpustit (zvířata mi až tak nevadila), tam měli být jednoznačně namaskovaný lidi, aspoň já se shluků pixelů nebojím. A každopádně je to přes řadu fajn nápadů vykalkulované a cityždímající až to hezké není. Ale mezi blockbustery tahle komorní one man show zajímavě vyčuhuje. ()

Dudek

SPOILER: Will Smith ve filmu, který lidstvu oznamuje, že rakovina by se léčit neměla. A teď vážně. Od tohoto snímku jsem si sliboval hodně, i když pravda, vzhledem k tématu se nabízel i prostor pro velké zklamání, nakonec to vše však zůstalo někde mezi. Zde několikrát zmiňovaný parádní začátek se mi vůbec nelíbil. Liduprázdné město, jedno pěkné auto a lov působí příliš stroze, celé této části chybí energie, je bohužel unylá. Potulování tmavým domem překvapí svou tmou, ale to je tak všechno, vzhledem k tomu, že nic nevíme, může dojít tak maximálně k nějakému šoku, ten se však nekoná... Když se tvůrci v polovině snímku pomalu sunou k jasnému žánrovému uchopení, konečně začíná Já, legenda v mezích fungovat. Tutam je nepovedený pokus o humor a zmizí i trapná snaha o vykreslení psychického stavu hrdiny. Francis Lawrence si v žánrových scénách věří mnohem více a pouští se do víceméně riskantních kousků, které velmi dobře fungují. Když už jsem zmínil osobu režiséra, musím zároveň oznámit, že režie je opravdu to jediné, co v tomto snímku funguje. Scénář je totiž jeden dlouhý průšvih, který se na svých bedrech snaží Lawrence ukočírovat do snesitelné podoby. Obrazová kompozice funguje na jedničku, díky čemuž si může režisér v určitých fázích dovolit absenci hudebního doprovodu... První opravdu velmi povedná scéna přichází na řadu vypuštěním zmutovaných psů, její vyústění však bohužel opět směřuje k trapnému duchu předcházejících scén. (Před)Závěr má oproti zbytku tu výhodu, že nepostrádá tempo. Jenže bohužel mutanti jsou příliš nevýrazní a působí spíše komickým dojmem, takže správná atmosféra není navozena ani zde. Bohužel... ()

Gilmour93

Nenechte se zmást rozhovory s figurínami a pohledy na prázdné sedadlo spolujezdce. I am Legend je prachobyčejné béčko oděné v luxusním kabátě s dílny módního návrháře Francise Lawrence, který po hodinové promenádě po přehlídkovém molu stejně s gustem sežere skupinka religiózních molů. Oceňuji ten alternativní závěr, který se po nich alespoň pokusil donquijotsky hodit pár kuliček naftalínu.. Will Smith má po filmech sebestředných názvů, či obsahu (Ali; Já, robot; Já, legenda; Hancock; Sedm životů) zcela jistě našlápnuto na roli politicky korektního Supermana. Bicepsy na to má, natuženou vlnku na čele by si nechal narůst a na základě vyjádření některých jeho kolegyň v bulváru by si prý ani nemusel vycpávat rozkrok párem ponožek.. ()

Psema

Smith je definitivně bůh, pes si zaslouží vlastního Oscara, Lawrence je talent od boha a Goldsman je nejhorší scénárista všech dob. Sečteno podtrženo- vymažte z paměti poslední dvě minuty a přivřete oči nad rozporuplnými triky (v noci jsou ok, ale ve dne je to utrpení) a nemůžete ten film nemilovat. I Am Legend je důkaz, že když blbé béčko natočí člověk s citem, nápady a Willem Smithem, nemůže výsledek dopadnout špatně. ()

Aluska88

Vítejte v post-apo světě, kde si Will Smith chodí půjčovat filmy do videopůjčovny, hovoří s figurínami v životní velikosti a prchá před armádou digitálních zmutovaných kdysi-lidí. Tento film mě zajímal také kvůli svému působivému soundtracku. Jenže při zhlédnutí jsem došla k závěru, že kvality, jaké vykazuje pouze jediná hudební melodie, vysoce předčí kvality samotného obsahu i zpracování celého filmu. Mám dojem, že kdyby zde nehrál Will Smith, nedoprovázel jej ten krásný vlčák a vizuální stránka opuštěného města by nebyla tolik líbivá, hodnotila bych i méně. Od sci-fi, kde na mě již od začátku a poté i v průběhu celého děje udeří jisté množství logických chyb spolu s počítačově vzhlížejícími potvorami, už postupně přestanu čekat na nějaký obrat a smysly vytuším, že nic jiného mi už nejspíš tato exkurze do budoucnosti nenabídne. Mně v tomto případě jen vizuál nestačí. Ale zcela chápu, že lidé mají takové filmy rádi a dívají se na ně hlavně kvůli efektům a akci. A ať je film obsahuje nebo ne, nějaké logické chybky je nezajímají či si jich ani nevšimnou. Škoda, Já, legenda je podivným, nedotaženým a o vysokou úroveň se až křečovitě a bez úspěchů snažícím filmem. Stačilo přitom více zapracovat na příběhu, který je velmi plytký, na scénáři či si trochu pohrát na provedení "krvežíznivých monster." Jedna z věcí, které na filmu nemám ráda a kterých je velká škoda, je nevyužitý, nebo ještě hůře odfláknutý námět a možnosti, které skýtá. ()

genetique

Lawrence sa nepúšťa len tak do hocijakých projektov. Už druhý film, ktorý svojim multižánrovým poňatím vo svojej málopočetnej konkurencii ťažko nájde premožiteľa. Zo začiatku jednoznačne na plné hodnotenie, postapokalyptická hra s divákom je v tomto filme vrcholom žánru a 'Mad Max' môže ísť hrabať seno. Po hlavnom zvrate je to však scenárovo trošku šok, zbrklé a príliš hŕ. Vôbec do toho nemuseli miešať iné postavy, naopak nápad so psom, stiesnená atmosféra jediného človeka na zemi bola dokonalá. Smith opäť potvrdil herecké a teda hlavne aj zárobkové kvality. A navyše jeden z mála filmov, kde sa mi alternatívny koniec nepozdáva až tak, ako originálny. 85%. ()

sniper18

Je to nadpriemerný sci-fi thriller. Má výborný príbeh o vedcovi, ktorý už tri roky žije sám v New Yorku, keďže kvôli mimoriadne nebezpečnému vírusu ľudská populácia prakticky skončila a vírus ich premenil na nemysliace vražedné tvory, ktoré ale nemôžu na denné svetlo. A tak vedec, ktorému spoločnosť robí iba verný pes môže aspoň vtedy žiť pomerne normálnym životom a stále sa snaží objaviť liek, no uvedomuje si, že jeho nepriatelia sú stále inteligentnejší a tak aj jeho život je stále vo väčšom ohrození. Spracovanie nie je najhoršie, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Spočiatku pôsobí všetko úplne ideálne, výborná zápletka, atmosféra opusteného mesta, hlavný hrdina so svojim skvelým spoločníkom a pocit, že tam vonku je niečo mimoriadne nebezpečné. Ale veľká škoda, že dej je aj vo svojej kategórii až príliš jednoduchý, čo pritom ani nemá čím nahradiť a tak je to celkovo čím ďalej menej zaujímavé a nanešťastie aj stále viac hlúpejšie, čo sa neskončí až do konca, od ktorého by som teda čakal podstatne viac. Ale aspoň to hlavne vďaka rozpočtu stále má aj nejaké klady, hlavný hrdina ma bavil a občas sa nájde aj nejaký zaujímavý prvok alebo vydarená situácia, hlavne posledné spoločné chvíle so psom boli aj celkom silné a tak sa to dá bez väčších problémov dopozerať až do konca. Sklamanie prevláda aj po stránke akcie, film na nej určite nie je postavený, nájde sa tu len pár akčných sekvencií, ale až na tú prvú, ktorá mi prišla napínavá a aj obsahovo celkom zaujímavá ma už nebavila žiadna. Herecké obsadenie je na tom dobre, Will Smith si vystačí takmer sám a nemám s ním žiadny problém, fandil som mu. A čo sa týka réžie a technickej stránky, po vizuálnej stránke sa toho nedá moc vytknúť, obzvlášť opustené mesto dokáže hlavne spočiatku dostatočne zaujať a rozpočet bol viditeľne viac než ideálny, ale tým to vlastne aj končí, hlavne mi tu chýba tá pravá atmosféra. Takže Ja, legenda určite nie je zlý film, dokonca som ho už videl niekoľkokrát, ale nie som ani až tak moc spokojný. Malo to byť dejovo prepracovanejšie, atmosférickejšie alebo aspoň akčnejšie, takto je to vlastne len štandardný blockbuster, ktorý mnohým filmom s podobnou tématikou aj napriek omnoho vyššiemu rozpočtu prakticky nemôže konkurovať. 60% ()

mysicka

líbila se mi tahle postapokalyptická vize z roku 2012, zaujal mě příběh posledního přeživšího z opuštěného new yorku doktora roberta nevilla.. zamlouval se mi jeho optimismus, jeho víra, jeho odhodlání najít lék.. a už vím, s kým bych chtěla zůstat poslední na zemi a čelit zástupu nakažených a to nejen proto, že je fantastický genetický materiál..;o) ono když máte rádi film a fantazie vám i v pokročilejším věku pracuje na plné obrátky a nebojíte se přistoupit na kdejakou hru, tak snad ani zklamáni být nemůžete.. hloubku hledejte v sobě.. a nebo v moři..;-) ()

Hakha

Očekávání obrovské a zklamání žádné. Will Smith je čím dál tím lepší a je zárukou kvalitního filmu. Francis Lawrence mistrovsky převedl napětí a strach na plátno, vážně jsem měl nahnáno a bál se každých lekacích a napínavých okamžiků. Naprosto věrohodně podaný post-apokalyptický svět a navíc film neztrácí tempo, je atmosférický a není toho mnoho, co by se dalo vyčíst, snad jen horší počítačová animace. Jsem rád, že jsem si počkal na kino, mé hodnocení 4 hvězdičky... ()

zelvopyr

Jezdí hezkým Mustangem GT 500 Shelby. I další product placement je úctyhodný... Jo -- a film vlastně.... Hm, zajímavá atmosféra, místy divný, místy dobrý... a závěr ho dost pokazil. ***1/2 ... při použití alternativního závěru bych možná uvažoval o čtyřech. ()

Eliott

Na filmu je pravděpodobně nejlepší první polovina, kdy si užijeme ukázku života posledního člověka v New Yorku, což je samozřejmě natočeno ostrýmy záběry a senzačně je na nich zachycena hloubka v podobě ohromné dávky zoufalství. Moc se mi líbí i první kontakt s nakaženými, což je velice strašidelné a skoro až pro diváka nepříjemné na pohled. Celý film je pak doprovázen perfektně zvolenými flashbacky, které nám pomohou pochopit co se vlastně stalo až do samého finále, ve kterém film nabere trochu jiný směr a změní se z hororu na klasický survival a nebo the last stand akčňák. Od prvního shlédnutí jsem film viděl mnohokrát a stále baví, vystraší a dokonce i dojme, díky čemuž ho také považuji za naprosto jedinečný. 97% PS: fanouškům doporučím pustit si obě verze a to studiovou i alternativní verzi podle režiséra. Myslím, že budete mile překvapeni. ()

Ainy

Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila proč je Nový Jork pustý a zničený. Řeknu vám, tolik let být úplně sám pouze v doprovodu věrné fenky, je na mašli. Zcvokla bych se už mnohem, mnohem dřív a nechala se dobrovolně ohlodat zombíky. Vzhledem k tomu, že jsem tak trochu poseroutka a tmy se bojím, bála jsem se i tady. V momentě, kdy něco jako srna vběhlo do temné haly, miláček Samantha za ní a za ní i Robert, klopila jsem zrak a měla jsem nutkání poposunout film trochu dopředu, abych se přesvědčila, že to Sam i s páníčkem přežili. Svět měl veliké štěstí, že jediný přeživší byl úplnou náhodou vědec s plně vybavenou domácí laboratoří, spíž nacpanou jídlem a skříň palebným arzenálem. A hlavně, že to byl Američan, né. Nicméně je jedno, na kterých bedrech visela záchrana lidstva, opět. Pro mě bylo důležité, že na mě tento postapokaliptický příběh zapůsobil tak jak měl ... svižně, temně, napínavě. ()

3DD!3

Hned po tom co jsem na své osobní rušičce hluku nastavil kanál číslo 4 mě pohltila skvělá atmosféra pustého New Yorku. Scenérie je opravdu působivá a to ticho, to ticho (přes zapnutou rušičku ničené chroupáním bramborových lupínků a chichotáním) je mrazivé. Francis Lawrence to opravdu vzal za ten správný konec. Will Smith hraje velice působivě i přes to, že to není role do které by se... no řekněme hodil. Hlavně v druhé polovině filmu ukazuje, že dokáže nejen vtipkovat. Co se týče "upírů" nebo chcete-li světloplachých, stojím si za tím, že lidi v maskách by vážně nemohli působit tak odcizeně a nelidsky. Rozhodně chápu Lawrencův tah udělat je digitální, protože takhle mě vážně děsili. I když uznávám že jim k dokonalosti ještě chybělo hodně. Co mi ale brání dát plné hodnocení je ale fakt, že scénář se začíná (hlavně ke konci) chovat až moc "americky" otáčí se od neviděného k okoukanému žánru a nucené osudovosti. To fungovalo možná dřív, ale dnes už s tím alespoň já nejsem spokojen. To nemůže film prostě normálně skončit? A jmenovat se to mělo JSEM LEGENDA. Za tím si stojím. ()

Le_Chuck

Kde je ta "bombastická" akčná scéna za 30-melónov a odkedy sa blockbustery hrajú na umenie? Scénar na facku a Lawrance natočil najpremarneší príbeh minimálne sezóny, na ktorého posolstvo s prepáčením sere pes. Ano New York je peckový, Will je istota, ale chroptiaci zombíci a zúfalé vrávoranie mestom baví tak pol hoďku. Absencia príbehu sa jednoducho musí niečim kompenzovať. Kuknite trajler a hádajte čo to nebude. Alternate ending to trochu vylepšil. 70% ()

Kaka

Atmosfericky výtečně zvládnutý počin, který se přes několik nesporných kladů a inovací bohužel moc nepovedl. Vylidněný New York je strhující. Příčina vylidněného New Yorku už zavání fušerinou a je těžce zkratkovitá. Atmosféra je chytlavá, stejně jako kvalitně namixovaný zvuk (venkovní pazvuky a ozvěny v průběhu noci). Ovšem hlavní záporací jsou bohužel trapnost sama. Počítače z nich přímo koukají, jednu chvíli meditují v opuštěném domě aniž by reagovali na světlo, poté se chovají jako hladová smečka s mozečkem velikosti mandarinky a hned za chvíli tam lídr (WTF ?) skupiny házi rozkazy a gestikuluje vesele a bez zábran. O inteligenci, síle a způsobu existence protivníka se nedozvíme vlastně vůbec nic. Vše se točí jen kolem snahy o záchranu/vynikajícího opuštěného Willa Smithe. Konec je ukázkově předvídatelný a nezbývá než konstatovat, že z Legendy nebude legenda ani náhodou. ()

Spiker01

Chápu výtky ohledně podivného znásilnění předlohy a velmi producentsky (=mainstreamově) upravených posledních 20ti minut (existuje ale i alternativní konec). Ovšem bez toho se už bohužel u takto drahého projektu neobejdeme. Pro mě je hlavní atmosféra, nápad, ztvárnění, herecké výkony...to vše funguje. Samozřejmě hlavně díky tradičně skvělému Willu Smithovi a jeho věrné zvířecí Sam, jejichž vztah patří vůbec k nejlépe ztvárněným, ovšem také Francisu Lawrencovi, který dokázal natočit film, který má co říct a není primárně jen povrchní popcornovka. Je třeba také ocenit exteriéry, u nichž jste svědky kromě různých twistů zejména kompletně vylidněného New Yorku, přičemž nemáte pocit nějaké přehnané digitalizovanosti. I Am Legend není příliš dlouhý, má spád, tempo, napětí a baví...9o% ()

Lavran

Perfekcionistická kamera, detaily, zvuk, atmosféra i minimalistické hudební vstupy JHN tvoří kompaktní a slušivý celek a můžete si tvrdit, že triky zamrzly v čase před deseti lety, ale mě je to upřímně ukradené. A hlavně, ten kdo roztrubuje, že scénář je "o ničem" by se měl zamyslet nad tím, o co v celém snímku vlastně běží. Anebo lépe - Představte si sami sebe po tři léta odsouzené k misionářskému živoření v pesimistickém postapokalyptickém světě a uvidíme, co z vás bude padat za vytříbené perly. Zvláštní pochvalu si u mě zaslouží civilní a degradovaný Will Smith (je to prostě machr) ve své nekonečné samotě v opuštěném a bolném "Velkém jablku", kde jeho jedinými společníky jsou věrný vlčák a kilometry zpuštošených ulic, ze kterých vpravdě naskakuje husí kůže. ()

Krouťák

Ponurá atmosféra.. Nahlédnutí do běžného dne Willa Smithe, jakožto osamělého lovce hledajícího lidský kontakt mě úplně pohltilo - 90%. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

26.08.2022

Já, legenda dostane pokračování

Já, legenda dostane pokračování

05.03.2022

Postapokalyptický akční snímek Já, legenda, v němž si v roce 2007 zahrál hlavní roli Will Smith (Mizerové), se oficiálně dočká dvojky. Scénář opět napíše Akiva Goldsman (Šifra mistra Leonarda, Čistá… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech