Santa má bráchu

Fred Claus

Aj Santa má brata

Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2007, 111 min

Pierne prepiaty príbeh, stokrát videný bez nejakého väčšieho rozmyslu, ktorý ani tak nie je streštenov komédiou ako v predchádzajúcich dobkinových filmov ale má určité čaro ktorým si ma získal. Neviem či je to blížiacimi sa vianocami alebo skrátka takou povznesenou náladou, ktorá bola vidieť na každom jednom políčku tohoto filmu, ale ja som si to skrátka užil. Scenár je samozrejme úplne pre detské publikum ale kupodivu si tento snímok dokážu vychutnať aj starší a to hlavne atmosférou, ktorá celému príbehu ako by dodávala šmrnc. Vaughn je skrátka komik a všetky scény s ním sršia tými jeho kecami , ktoré sú dakedy trefné a dakedy len sú, ale rozhodne on je ťahúňom a fantastický giamatti mu skvelo sekunduje. Ostatné postavy sú tam na okrasu a dotvárajú to zvláštne kúzlo, ktoré skončí udobrením bratov a novým začiatkom v ich životoch. A bohužiaľ koniec podkopáva celý film.Ešte aj toho Vaughna ako santa clousa by som ustál , ale ten pocit radosti na konci, mi prišiel až neskutočne silený a americký a neveril som mu ani za mak. Čo zamrzí o to viec že to malo slušný rozbeh. Vtipov na ktorých som sa smial tu bolo pomenej ale tu išlo o tu atmosféru vianoc. ja som si to užil a začínam sa pomaly pripravovať na vianoce ale rozhodne dobrá nálada s tohoto ostala a ostane ešte pekne dlho.(5.12.2008)

Vianočná rodinná komédia, ktorú ako tak zachraňuje výborné herecké obsadenie na čele s Vince Vaughnom a Rachel Weisz. Príbeh o tom, že má Santa bráchu Freda, ktorý žil v tieni Santu, ma už pri úvodnej scéne zaujala. Myslím, že film, ktorý je pre Vianoce ako stvorený a vo vianočnom období je ešte silnejší. Každého fanúšika Supermana musí odkaz na Supermanov plášť potešiť, zvlášť, keď si ho nasadí samotný Kevin Spacey, môj obľúbený herec, ktorý stvárnil kedysi Supermanovho najväčšieho protivníka Lexa Luthora. Jednoducho nádherné. Šťastný koniec nesmie chýbať, vo vianočnom filme určite nie, je to viac než len pozerateľná rodinná komédia, rozhodne skvelá, nenáročná zábava pre celú rodinu. A to som od toho nečakal vôbec nič. /75%/(22.12.2010)

Ne každý má to štěstí, že má za mladšího bráchu Santa Clause. Fred takové štěstí má, ale nemá z toho pražádnou radost. Jako jeho starší bratr je v jeho věčném stínu a postupně vůči němu zatrpkne. V dospělosti, a po letech odloučení, si Fred chce otevřít hernu v centru města, ale nemá potřebné finanční prostředky. Po potížích, které mu to způsobí, se s prosbou obrátí na svého dobrotivého bratra, který léta obývá zimní království na Severním pólu a o Vánocích nosí všem hodným lidem vánoční dárky. Fredovi, i přes ochladlé bratrské vztahy nabídne, aby si potřebný finanční obnos vydělal službou u něho. Tomu se nápad příliš nezamlouvá, ale nic jiného mu nezbývá. V kouzelném království plném věčného ledu a sněhu poznává skutečné hodnoty přátelství, o kterých dříve smýšlel povrchně a sobecky. Navíc na něm závisí budoucnost Santovy tradice rozdávání dárků, protože zlý inspektor chce úřad z důvodu nízké efektivity jednou provždy zrušit. A to se nesmí stát. Specialista na komedie David Dobkin v produkci proslulého Joela Silvera natočil nečekaně originální, příjemnou a místy až anti-vánoční komedii vzpírající se zaběhaným schématům vánočních komedií určených pro celou rodinu. Od desítek podobných filmů s vánoční tématikou se odlišuje především vyzrálým pojetím, nadhledem a solidně zvládnutou režií. Víc než to zaujme silné herecké obsazení čítající řadu zvučných jmen. Dominuje mu především skvělý Vince Vaughn, který se na filmu podílel také produkčně a svoje eskapády předvádí se sympatickou grácií, tentokrát se oprostil od jeho tradiční trapnosti. O nic méně pozadu nezůstávají ani ostatní, přinejmenším Kevin Spacey v roli zlého inspektora se z diváckého hledáčku zájmu jen tak nevytratí. Hezkou vedlejší roli, zastupující "povinný" sexy prvek, dostala Elizabeth Banks, zajímavý byl také Paul Giamatti, jehož Santa dostal od scenáristů lidský komplex z nadváhy a jen Rachel Weisz tady byla nadbytečná a její role nic podstatného neřešila a šlo jen o to, aby měl hrdina v říši lidí nějakou přítelkyni. Nápadů má film plný vánoční pytel a až do konce je sype v rychlém a vtipném sledu. Santa má svoji ochranku z trpaslíků, kteří se chovají jako bodyguardi hlavy státu a nechybí dj, co pořád hraje dokola jeden vánoční song. Frustrace ze slavného sourozence jde tak daleko, až se Fred rozhodne navštívit terapeutické sezení, kde není jediný, kdo má tento komplex a setkává se zde s neúspěšnými bratry svých slavných bratrů z řad celebrit. Tenhle nápad se už sice v jednom filmu objevil, ale tady byl lépe použitý. Tahle komedie disponuje vesměs vkusným a neagresivním humorem. Chválím ji až na ten morálně-ústupný závěr. Tvůrci si zkrátka neodpustili ho tam vlepit. Vše končilo schématem dobře známým z desítek jiných komedií, kterým se film vehementně a dovedně po celou dobu vzpíral. V závěru už tvůrci s ničím úžasným, co by diváka překvapilo nebo příjemně zaskočilo, nepřišli. Za rozplizlý závěr strhávám hvězdičku. Hou, hou, hou, sobí spřežení s Vincem Vaughnem si dojelo pro dobré bodové hodnocení. 80%(28.3.2014)

Santa má bráchu je další z mnoha variací na téma, jak vznikl kult Santy Clause (a že už jsem jich viděl docela dost, vzhledem k tomu, že se na vánoční filmy specializuji). Tentokrát k tomu jako bonus dostáváme i Santova bráchu, který vyrůstal v jeho stínu a od jisté doby nenávidí Santu i Vánoce, a navrch tu máme i Santovy rodiče, což hned tak v nějakém filmu o Santovi neuvidíte. Ale film zachází ještě dál. Santa totiž není svým pánem, ale má nadřízeného, kterým je expert v oboru výkonnosti (charismatický záporák v podání výtečného Kevina Spaceyho) a který chce Severní pól a tím pádem i Santu zrušit. A když se do toho začne plést Santův brácha, tak se opravdu můžeme začít reálně bát, že Vánoce už nikdy nebudou. Takže pokud jste až dosud poctivě četli můj komentář, tak vám asi došlo, že tenhle film se snaží od ostatních variací na vznik Santa Clause některými prvky odlišit a být originální. Což se mu možná i místy daří, ale faktem zůstává, že chvílemi nehorázně nudí a jindy si zase až moc vymýšlí. Ale naštěstí je povětšinou film vyvážený a děj se tak kolem poloviny filmu solidně rozjíždí. Navíc Rachel Weisz svou krásou prozáří každý film, kde se objeví, a ani zde tomu nebylo jinak. A jak už tu zmiňují někteří jiní uživatelé, nápad s anonymními bratry slavných lidí byl prostě a jednoduše geniální a neměl chybu. Ale nakonec se tedy přikláním k průměrnému hodnocení v podobě tří hvězdiček, protože tenhle film zřejmě v mých očích a myšlenkách nebude patřit k těm nezapomenutelným.(3.1.2010)

Věděli jste, že Santa není jedináček ? Netradičně pojatá vánoční komedie, zaměřená tentokrát na Freda Clause, který žije již od pradávna ve stínu svého slavného bratra.. Je to takové originálně neoriginální, ale já se dobře bavila. Celý film navíc trochu vyzdvihuje Kevin Spacey, sympaťandy Rachel Weisz a Elizabeth Banks a tak trochu i Paul Giamatti, který ztvárnil snad nejméně pohádkového Santu v historii, ale zato takového nejlidštějšího. Měl by si však lépe vybírat choť, protože paní Clausová byla neskutečně otravná :) O Vánocích nelogiku a hloupoučké momenty ráda odpustím, protože jinak se mi to líbilo..(19.12.2012)

• - Clyde, kterého hrál Kevin Spacey, dostal od Santy Clause na Vánoce vytoužený Supermanův plášť. Spacey si v roce 2006 zahál Lexe Luthora ve filmu Superman se vrací. Tam má Kryptonian základnu na Severním pólu stejně Santa v tomto filmu. (HappySmile)

• - Film byl původně pojmenován "Fred Claus", ale kvůli potenciálním problémům s filmovými právy byl název změněn na "Joe Claus". Následně se situace ohledně práv vyřešila a název byl vrácen zpět na "Fred Claus". (HappySmile)

• - Film byl zaslán do některých kin pod falešným názvem "Brotherly Love" (Bratrská láska). (HappySmile)