V podzemí Třetí říše

Das unterirdische Reich. Die geheimen Welten der Nazis

Dokumentární / Historický

Německo, 2004, 2x52 min

Michael Kloft

Zajímavý dvoudílný dokument popisující a rozebírající bunkry a podzemní komplexy Třetí říše. Od továren dalekonosných raket až po rozsáhlý supertajný vůdcův bunkr jsou popisovány všechny strasti spojené s jejich utajením a především zbudováním vězni. Popis jednotlivých podzemních komplexů je dáván do souvislosti s vojenskou strategií a aktuálními politickými náladami.(4.2.2016)

Obdivuhodné podzemní komplexy Třetí říše, do kterých ke sklonku války Německá mašinérie přesouvala továrny na výrobu munice, letecké motory, zbraně odplaty, kuličková ložiska, bojový plyn a mnoho dalšího. Celkem jich bylo projektováno na 800, zrealizováno okolo 350. Jiné podzemní komplexy byly projektovány jako protiletecké kryty pro Německé pohlaváry. Ohromující jsou výměry podzemních továren, množství železobetonu a rychlost, s jakou byly budovány další. Strašlivé byly podmínky dělníků, tedy nuceně nasazených z koncentračních táborů. Rozhodně se nabízí otázka, zda kdyby došlo k rozběhnutí výroby těchto podzemních továren, aplikaci bojového plynu, sériové výrobě a odpalování V2, zaplnění nebe proudovými letadly a další úspěšně rozvinuté projekty, zda by mohl být vývoj války a zejména její závěr jiný. Domnívám se, že ano.(22.11.2008)

Velmi jedinecny dokument odlisuje sa od tych beznych o WWII 1. diel uzasny(5*) 2. uz trosku slabší (4*) priemer teda 4,5* čo sa ale udat nedá tak to pišem sem... inac fakt stoji za to si to pozret moc som bol prijemne prekvapeny a mam chut sa tam ist popozerat keby to šlo... a odpoved na otazku či by bolo viac obetí a predĺžilo by to vojnu, keby dostavali tie továrne a bunkry atď moja odpoveď znie ano ale nie velmi mali by sice vojaci techniku mohli byt bunkry mohli byt zbrane ale nemecku dochadzali trenovany vojaci takže si mylsim, že by so vojnu len mierne rpetiahlo a pocet tych obeti by bol vyssi iba vtedy ak by nejake tie nove zbrane vyvynuli(23.8.2013)

Souvislosti.¬         Mám rád dobré dokumentární filmy, mapující na rozdíl od knihy i vizuelně určitou oblast, o níž mi není známo třeba nic nebo pouze velmi málo; nejde-li o delší seriál, potom mi v kostce shrnou poznatky, jejichž dohledávání bych jinak musil věnovati neskonale delší čas. Dobrý dokument ukáže a řekne v souhrnu vše potřebné k tomu, abych se s ukazovanou věcí seznámil, mohl si na ni udělati nějaký alespoň povšechný názor a přinejlepším abych jí začal rozumět — pakliže jde o dokument hlavně poznávací —, nebo mi dobrý dokument otevře vizuelně nějakou oblast esteticky — pakliže jde o dokument hlavně obrazový, jakými jsou na příklad některé přírodopisné snímky. Samozřejmě, řada dokumentů, včetně tohoto, má z obého něco.¬                 Nemám rád špatné dokumentární filmy, ukazující věci pro účin, s opakujícími se obrazovými vložkami, čímž se snímek natáhne na patřičnou délku a ukáže tak málo z toho, co by ukázati mohl; omílající dokola několik poznatků, takže v celku je řečeno málo; dokumenty povrchní, podobající se noticce v novinách; vyhýbající se skutečnému problému, poukazujíce na malichernosti; špatně natočené, v nichž kamera snímá pár tváří a pár prkotin.¬                 Nejlepšími dokumentárními filmy jsou ale ty, ukazující souvislosti mezi věcmi, událostmi; souvislosti se světem vně oblasti, jíž se dokument zabývá. Dalším průvodním znakem bývá to, že se snaží zodpověděti otázku proč. Takových dokumentů si velice vážím. Je jich stejně málo, jako vynikajících filmů uměleckých, nedokumentárních. Já sám znám pouze jeden takový dokumentární film, který se tomu blíží, film o vojenských systémech Třetí říše na sklonku války a o tom, proč ji Německo prohrálo; žel, název jsem zapomněl; ale možná znám pouze jediný proto, že znám málo dokumentů. Možná, že takové dokumenty se ze své definice ani netočí a já si je vymyslel.¬                 V podzemí Třetí říše považuju za dobrý dokument. Dovolil mi pohlédnouti v prostory, které by mi byly jinak na věky uzavřeny; nepostřehl jsem, že by se opakovalo totéž dvakrát; o námětu bylo řečeno dost na to, abych si udělal obrázek. Je to, myslím, dobře zpracované dílo, zajímavě natočené, v němž se prokládají původní historické záběry s novodobými výzkumy. Jenom mi na to, abych je ohodnotil opravdu vysoko, chybí ty souvislosti.(11.5.2016)

O tom, že ani ke konci roku 1944 nemělo nacistické Německo předem nic prohrané, nás může přesvědčit tento dokument. Plány na podzemní továrny mi vůbec nepříjdou jako, jak mnohokrát v dokumentu zaznělo, šílené, ale naopak jako zcela racionální rozhodnutí. I s odstupem času ty stavby vypadají strašlivě a zároveň i majestátně, i když stálo jejich vybudování tolik nevinných lidkých životů. Snad už jen zbývá odpovědět na otázku, zda-li by to stálo mnoho miliónu životů navic, kdyby nacisté stihli dokončit továrny včas. Ovšemže ano. Ale oni to nestihli.(1.1.2007)