V podzemí Třetí říše

Das unterirdische Reich. Die geheimen Welten der Nazis

Dokumentární / Historický

Německo, 2004, 2x52 min

Michael Kloft

Označit výstavbu podzemních bunkrů a továren za šílenou? Podle mého názoru nikoliv, spíš bych si dovolil použít přívlastky jako chytré a taktické... K našemu štěstí to však Němcům nedošlo dříve a my se můžeme dívat na tenhle a jemu podobné dokumenty. První díl byl opravdu vynikající, pronikali jsme do podzemních továren, kde se vyráběly nebo měly vyrábět nové, moderní zbraně pro obrat ve vývoji války a kde pracovali po většinou totálně nasazení Židé, váleční zajatci a další "nepohodlní" obyvatelé Třetí říše. Bylo to zkrátka nádherné a dost děsivé zároveň dívat se na ty rozsáhlé komplexy, vyvážené nelidskými podmínkami při výstavbě "moderními otroky", to všechno dohromady nahánělo až hrůzu! První díl bych tedy stoprocentně ohodnotil pěti hvězdičkami, ten druhý však byl o něco slabší. Exkurze po různých podzemních bunkrech a komplexech mne zkrátka až tolik nezaujal a připadal mi provařeně, i tak to však bylo zajímavé a autentické záběry, například ty z osobního bunkru Goebbelsových, tomu dodávaly ten správný říz. Druhou část bych tedy ohodnotil za lepší tři a celý dokument "V podzemí Třetí říše" za zprůměrované čtyři!(9.9.2010)

Velmi jedinecny dokument odlisuje sa od tych beznych o WWII 1. diel uzasny(5*) 2. uz trosku slabší (4*) priemer teda 4,5* čo sa ale udat nedá tak to pišem sem... inac fakt stoji za to si to pozret moc som bol prijemne prekvapeny a mam chut sa tam ist popozerat keby to šlo... a odpoved na otazku či by bolo viac obetí a predĺžilo by to vojnu, keby dostavali tie továrne a bunkry atď moja odpoveď znie ano ale nie velmi mali by sice vojaci techniku mohli byt bunkry mohli byt zbrane ale nemecku dochadzali trenovany vojaci takže si mylsim, že by so vojnu len mierne rpetiahlo a pocet tych obeti by bol vyssi iba vtedy ak by nejake tie nove zbrane vyvynuli(23.8.2013)

Nacistické podzemní komplexy si v ničem nezadají například s naší železobetonovou hranicí. Je ale smutné, že tyto německé monumentální železobetonové monstra na sobě mají krev tisíců nevinných lidí, takže budí dojem pomníků jejich práce a utrpení. Na fakta obsáhlý dokument, doplněný výborným videomateriálem hlavně z interiérů bunkrů.(6.1.2015)

O tom, že ani ke konci roku 1944 nemělo nacistické Německo předem nic prohrané, nás může přesvědčit tento dokument. Plány na podzemní továrny mi vůbec nepříjdou jako, jak mnohokrát v dokumentu zaznělo, šílené, ale naopak jako zcela racionální rozhodnutí. I s odstupem času ty stavby vypadají strašlivě a zároveň i majestátně, i když stálo jejich vybudování tolik nevinných lidkých životů. Snad už jen zbývá odpovědět na otázku, zda-li by to stálo mnoho miliónu životů navic, kdyby nacisté stihli dokončit továrny včas. Ovšemže ano. Ale oni to nestihli.(1.1.2007)

Zajímavý dvoudílný dokument popisující a rozebírající bunkry a podzemní komplexy Třetí říše. Od továren dalekonosných raket až po rozsáhlý supertajný vůdcův bunkr jsou popisovány všechny strasti spojené s jejich utajením a především zbudováním vězni. Popis jednotlivých podzemních komplexů je dáván do souvislosti s vojenskou strategií a aktuálními politickými náladami.(4.2.2016)