Bezcenný syn

Nobel Son

Bezcenný syn

Komedie / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 106 min

Ohodnotit tento film je jeden z největších oříšků, které jsem zatím musela při hodnocení rozlousknout. Alan Rickman - my favourite, ve filmu, který by mě jinak nezaujal a nejspíš bych se na něj ani nepodívala. Obecně: výborně zahrané, dobré téma i obrat při vyšetřování a dokonce i patosový konec ujde.(22.8.2009)

Je to tak na hraně, zápletka nebo zápletky, chcete-li, jsou promyšleny, no, minimálně na nobelovu cenu. Jenže od jisté chvíle jste taženi kupředu a čekáte, jak to vlastně dopadne. V jiných případech by to nevadilo, ale zde mi chyběla jistá dávka napětí. To je sice umocněno slušnou hudbou, ta ale laťku pozornosti nezvedá do enormních výšin. Jinak si však můžeme užít lehkého nadprůměru ve "hrách na kočku a na myš" :-) 60%(14.1.2010)

Nuže, mně to vůbec nepřišlo jako špatný film. Určitě ale souhlasím s tím, že je hodně nevyrovnaný. Takže pěkně popořádku. Ze začátku klasika, seznámíme se s hlavním hrdinou (Rickman, i když tady není v patách Potterovi, ale synáčkovi, i tak je ďábelský), egoistickým hajzlem, který dělá, co se mu zlíbí (mimojiné si užívá se studentkami, aniž by za to něco dal na oplátku - třeba lepší známku. Těm slečnám prostě nestačí sexy mozek! Nechápu...). Ale pak se to celé zvrtne, když je unesen synáček, s nímž otec nemá zrovna láskyplný vztah. Prostřední část únosu je výtečná, zejména scéna s předáváním peněz, to je geniální...Druhá část už je ale horší a jako by nepatřila k té první (únosce má vše vymyšlené do sebemenšího detailu, a pak jen tak nechá uneseného, aby vše obrátil a převzal vedení, dřív, než stačí mrknout...to asi ne...). A pak dílko spěchá ke konci, který je zbytečně happy...Přesto to byla zajímavá podívaná a spíš bych to hodnotila jako lepší průměr, těch současných 63% je zcela v pořádku.(9.10.2009)

Díval jsem se na to hlavně kvůli Bryanovi, a ze začátku jsem si říkal, co je to za ptákovinu? Hudba byla strašná, a chvílemi jsem měl nutkání to vypnout, protože se to nedalo vydržet. Naštěstí druhá polovina už za něco stála, ale hvězda seriálu Dollhouse Eliza Dushku nestála za nic. Tři hvězdičky dávám akorát za ty zvraty, které vyplouvali na povrh v průběhu filmu, a scéna s mini cooprem v obchoďáku byla dobrá. Hodně mi to připomělo Nebezpečné hry s Mattem Dillonem v hlavní roli. Nečekal jsem od toho nějak moc, ale alespoň druhou polovinu jsem si užil.(30.7.2012)

• honajz

Alan Rickman dokazuje své herecké přednosti v roli cynického záletného držitele Nobelovky. Pak mu někdo unese syna. Pokud vás berou filmy, jež začínají tím, že chlápka u bankomatu někdo sejme pálkou a pak mu vesele (jakože to nejde, šlachy drží a tak) řeže palec u ruky, půjde o váš film. Pro ty ostatní předesílám varování, že snímek obsahuje nesympatické postavy, cynismus, jenž je na hony vzdálený tomu Housovu, zběsilé střihy, zběsilou kameru a v podstatě i pitomý příběh. Učitel fyziky šuká svoji studentku, ukradne kolegův nápad a dostane za něj Nobelovu cenu, uráží všechny kolem sebe, a když mu unesou syna, je mu to jedno, protože ho stejně nemá rád a považuje za blbce. Že to není pravda, dozví se až později, až bude pozdě... A to se ještě na scéně objeví synova láska, ztracený profesorův syn, do děje zasáhne i manželka, agentka FBI, a její kolega, policista... Ono to je trochu zmatené, přesto se dá v ději orientovat, problém je, že žádná postava vám není sympatická, všichni se chovají vypočítavě, i ti, kteří si zaslouží vyhrát. A osobně podobně jednostranné filmy, které se snaží vzbudit zdání, že všichni a všechno kolem nás je jen prohnilé a k ničemu, a záleží jen na penězích, nemám moc rád. Jedna hvězda za Rickmanovo herectví.(13.9.2009)