Letmý polibek (festivalový název)

• hindský

Kannathil Muthamittal

Peck on the Cheek, A

Drama / Válečný

Indie, 2002, 123 min

A.R. Rahman

Mani Ratnam

Dokonalá ukázka toho, kde mám zatím největší problém s Bollywoodem, v tomto případě přesněji s Kollywoodem. A není to ani tanec, romance, naivnost, typizovanost, ale způsob, jakým vypráví příběh. Začátek v ohnivém rytmu, oheň v očích malé Amudhy, a když je jí sdělena skutečnost a vy máte konečně možnost prožít onen šok spolu s ní -STOP - 20 minut příběhu její adopce, který šel vyřešit pár černobílými flashbacky, a který z ničeho nic přesune těžiště na její rodiče. Přijde důležitý moment setkání, jeden čeká, co z toho ve vztazích vykrystalizuje - BUM - zaútočí Tamilští tygři a vy rázem přemýšlíte o něčem úplně jiném. V letadle se najednou asi na 2 věty zjeví Amudin voice-over, ale před tím ani potom nemá ve filmu absolutně žádnou návaznost, atd. Pokud je to v nějaké roztančené juchandě, budiž, ale u příběhů jako je tento, mi to trochu vadí. Přesto přese všechno se mi film líbil, jak už jsem řekl i díky malé hlavní představitelce a ohnivému náboji, který dodává i hudba spolu s (pro mě) netradiční tamilštinou. Ale možná jen Bollywoodu stále dobře nerozumím.(15.10.2006)

Začalo to kouzelnou scénou svatby, na konci se rozpoutala vynikající přestřelka a mezi tím byla spousta nádherných záběrů přířody i emotivní scén - zkrátka Mani Ratman se rozhodně nezapřel. Nepovedlo se mu ovšem zkrotit množství motivů, které Kannathil Muthamittal obsahuje a výsledek je myšlekově i narativně dosti neutříděný a chaotický. Támhle jedna nedořečená ideová linka utíká z autorovy pozornosti, támhle se rodí nová (se zbytkem příliš neosuvisející) a támhle zas tři plynou vedle sebe a režisér se ne a ne rozhodnout, které z nich se držet víc. Zkrátka zmatek nezastřešitelný ani opakujícím se motivem deštníku a já proto musím sáhnout po nižším hodnocení. Leč o zklámání rozhodně nejde a zhlédnutí můžu jen doporučit.(29.6.2009)

Konečne som sa k tomu dostal a musím uznať, že to bola naozaj emocionálne vypätá tamilská dráma. Rozbeh a prvá polovica síce trochu slabšia, ale akonáhle sa dej presunul na Sri Lanku, tak to bola dráma ako sa patrí. Občianska vojna, boje medzi armádou a partizánmi, vysťahovanie dedín, permanentný strach,... a do toho príchod manželov s adoptovanou dcérou túžiacou stretnúť svoju biologickú matku. Už len táto samotná atmosféra vytvárala fascinujúce kulisy pre celý príbeh. Treba pochváliť aj samotný koncept, ktorý nebol priamočiary, ale z minulosti nás vrátil do prítomnosti a počas filmu sme sa dočkali ešte ďalšej retrospektívy. Výborný dej, rovnako aj postavy, akurát tá prvá polovica bola v porovnaní s tou druhou o dosť slabšia, takže preto to nie je plný počet hviezd.(13.11.2016)

Veľmi dobré, celý film mi veľmi ladí, nie je nič čo by mi v ňom nesedelo. Rolu malej Amudhy zahrala P.S. Keerthana skvelo... veľmi zaujímavý príbeh na pozadí vojny, ktorá však naozaj tvorí len pozadie ľudskému a citlivému príbehu dieťaťa, ktoré po zistení, že je adoptované, sa snaží nájsť svojským spôsobom svoju identitu. Dobrý príbeh, dobre stvárnený, natočený, zahraný... veľmi ma zaujal.(30.6.2017)