poster

Skapinova šibalství (TV film)

 • Československo

  Šibalství Scapinova

Komedie

Československo, 1961, 84 min

 • hanikrivi
  ***

  Ladislav Pešek se mi líbil jako Šibal více, než jak ho ztvárnil Menšík. Ale s Moliérem mám zatím problém stejně jako uživatel D.Moore, a to i v případě rozhlasového zpracování. František Filip je zkušený režisér, herecký výběr kvalitní, ale komedie jako by postrácela švih a dokázala vyvolat maximálně lehký úsměv. Žádné salvy smíchu. (Ostatně ani novější zpracování.) Ale jako archivní, spíše divadelní záležitost stojí za zhlédnutí.(2.4.2017)

 • Ironfood
  ***

  Tahle Molierova hra se mi zdála celkem slabá už v rozhlasové verzi, připadala mi jako takový odvar z Lakomce. A ani toto zpracování mě navzdory luxusnímu hereckému obsazení o jejích kvalitách nepřesvědčilo. Je tu sice jistá snaha o "modernizaci", ta ale bohužel spočívá hlavně v tom, že hercům na jevišti překážejí nějaké velké kostky a zaclání partička baletek, či co je to zač. Výsledkem jsou takové slabší 3*.(23.11.2017)

 • ostravak30
  ***

  Verze z roku 1961 mě bohužel nenadchla. Moliérovy hry mě jinak baví, ale nelíbila se mi tato. Možná, že jiná verze by se mi líbila více, kdo ví. Když pominu plejádu vynikajících herců, z nichž máme unikátní možnost sledovat na divadle Ladislava Peška či F. Filipovského nebo dokonce J. Marvana, což pro mě bylo skvělé, neboť tyto herce často vidíme převážně ve filmu, trochu mě tohle divadlo nudilo. Tanečnice s kostkami, pouze jedna scéna a to vše navíc černobíle. Omlouvám se pánům hercům tam nahoru, ale tahle verze dnešního diváka již nejspíš neuchvátí. Za kvalitní a profesionální divadlo a výkony si však poctivou trojku zaslouží.(7.11.2016)

 • curil
  ****

  Obsazení výtečné, je radost sledovat herecké umění "staré" gardy Národního divadla - Jaroslava Marvana, Františka Filipovského, Ladislava Peška, Josefa Pehra a dalších. Únosná délka, jen nechápu režijní záměr s baletním ansámblem. Osm baletek neustále na scéně v trikotech, pod kterými se krabatí spodní prádlo. Nevkusné.(26.9.2020)

 • gombarix
  ***

  Samotná hra je patrně hrozná hovadina, ale zahraná je výborně a pojetí scény je když nic, tak originální. Kdo přetrpí nekonečné úvodní titulky, už to asi dodívá. Některé hlody jsou skvělé a zaujme mladá Holišová jako naivní blonďatá kráska (a za 22 let zahlásí "To je dost, žes nás taky někam vyvez!"). 70 %(29.7.2019)