poster

Komik a jeho svět (TV pořad)

Dokumentární / Komedie

Československo, 1979, 30 min

Režie:

Pavel Vantuch
 • MM_Ramone
  ***

  Táto dokumentárno zábavná relácia sa mi vryla do pamäti ako labutia pieseň starých, čiernobielých grotesiek bez zvukovej stopy v modernej televíznej ére. Dnes by podobná relácia len ťažko dostala vysielací priestor. Už je málo divákov, ktorých dokážu rozosmiať tieto predpotopné filmové snímky. Ale zasa na druhej strane verím, že medzi uživateľmi csfd sa nájde hodne takých, ktorí ocenia dokumentárno informačnú hodnotu tohto projektu. ***(10.3.2009)

 • anderson
  *****

  epizóda To je malér (uvádza Svatopluk Beneš) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 9.1.1982+epizóda Cirkus Legrando (uvádza Miloš Kopecký) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 19.6.1982+epizóda Bratři jak se patří (uvádza Miloš Kopecký) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 31.7.1982+epizóda V benzínovém opojení (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 9.10.1982+epizóda Zahrajte mi to, co mám rád ... (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 27.12.1987 (R: 29.1.1989)+epizóda Ve dvou se to hraje líp (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.1.1988+epizóda Sólo pro ... (uvádza Miloš Kopecký) - ČST 1 = 12.3.1988+epizóda Sejdem se na strážnici (uvádza Milan Neděla) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.7.1988+epizóda Dva a jeden (uvádza Milan Neděla) - ČST 1 = 17.6.1989+epizóda Hercem proti své vůli (uvádza Milan Neděla) - ČST 1 = 8.7.1989 --- Pamätám sa keď tento cyklus ešte uvádzal MILOŠ KOPECKÝ. Najväčšiu slávu KOMIK zažil v 80-tych rokoch, keď sa uvoľnili práva na CHAPLINa a ostatné klasické grotesky. Dnes už ČT bohužiaľ reprízuje (kvôli novým opletačkám s právami) iba epizódy dotýkajúce sa českých komikov. Je to škoda najmä kvôli tomu, že dnešná mládež by sa určite tiež rada pobavila klasickými groteskami spojenými s nenásilným a zábavným komentárom moderátora. Mojou najobľúbenejšou epizódou bola tá s názvom HUMOR 100x JINAK. Šanca na jej reprízu je dnes nulová. (9.10.2006)(9.10.2006)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Komik a jeho svět mě jako zvídavého juniora uvedl v omyl tím, že mi vsugeroval to, že grotesky trvají jen pár minut a vtipy v nich se skoro až předbíhají přitom, jak se hrnou k divákovi. Až později jsem zjistil, že trvají mnohem déle a zábava se v hromadě vaty nehledá až tak jednoduše. Proto děkuji Komikovi za jeho výcucy z grotesek, které mě zbavily zbytečných vycpávek a prováděly přímý útok na mou bránici.(21.4.2017)

 • kingik
  ***

  Když byly v pořadu uváděny (americké) grotesky, tak jednoznačně ano. Pak se to ale zkazilo a začaly se vysílat profily filmografiemi českých herců a jejich filmů pro pamětníky a to už nemělo to kouzlo vyjímečného pořadu, kterým se tato pravidelně vysílaná relace ve svých počátečních fázích jevila. Bolševik uměl kvalitu pořadu udržet velmi dlouho dobu, po jeho pádu to šlo do kopru. Milan Neděla se stal díky pořadu téměř legendárním a jeho uvádění se zhostil opravdu neotřele. 60%(15.6.2012)

 • Karlos80
  *****

  Fundovaný a příjemný průvodce, dobře a vtipně sestavené jednotlivé scénky z oblíbených filmů a grotesek, co víc si tehdy mohl filmový fanoušek klasické americké grotesky, české předválečné a poválečné filmové komedie přát. První dva díly co jsem viděl se věnovali našemu němému filmu (ale šli tam i třeba grotesky s Chaplinem), který člověk až zas tak běžně nemá možnost v televizi vidět každý den. Osobně pak celkem jsem viděl asi pět epizod ale nejvíce mi utkvěli v paměti "Šváb z malé strany", "Každý začátek je" a "Na strážnici" a díl se Svěrákem. Ale to je jen malý zlomek z dlouholetého cyklu, který tu za socíku šel.. Škoda že už dnes takovéto pořady až na vyjímky v České televizi nevznikají, kde jinde by se totiž filmový fanda o těchto filmech měl dozvědět více než právě tam. Jinak na tomto pořadu se dále podíleli režisér P. Vantuch a známý český filmový publicista, spisovatel a historik K. Čáslavský oba před časem v v televizi společně spolu-vytvářeli soutěžní filmový pořad o věcné ceny Videostop. Kopeckého a jiné osobnosti si z tohoto pořadu nepamatuju, byl to až Milan Neděla v 80 letech který mi utkvěl v paměti, zřejmě byl oním posl. moderátorem..(8.10.2006)