Strange Circus: Kimjó na circus

Strange Circus

Mysteriózní / Horor / Thriller

Japonsko, 2005, 108 min

Džun'iči Itó

Tak to bola teda zaujíma štúdia do najhlbších tajomstiev ľudskej duše, temnoty, komplexov a potláčania mysle! Neskutočne bizarné, hlúpe a daktoré postavy neskutočne iritijúce, ktoré hrajú na pokraji až samotného prehrávania. Či je to presne na opak? A hrajú tak neskutočne skvelo, že je to až neuveriteľné? Toto sa len tak nevidí, toto môžu natočiť fakt len Aziati! (teda tak aby to malo aj zmysel)(4.8.2018)

• Tyckin

Tenhle kousek od Sona byl na můj vkus až příliš - moc násilí, brutality, sexu, perverzností zvráceností, nechutností, ulítlostí či hysterie. Mám smysl pro "divné" filmy, ale toto mi zkrátka nesedlo. Dobrou půlhodinku jsem se ukrutně nudil, prostředek lehce prozíval a ač závěr byl relativně solidní, tak celkový dojem zůstal negativní - 47%.(27.7.2017)

Další "divný" japonský film o jedné takové (ne)normální japonské rodince. Otci nestačí, že nutí svou nezletilou dcerušku, aby se dívala, jak klátí její maminku, ale začne ji klátit taky. Matka namísto toho, aby toho odporného úchyla v noci podřízla, nebo ho aspoň nabonzovala policajtům, začne na dcerku hystericky žárlit a mlátit ji hlava nehlava. No a tak dceruška matku srazí ze schodů, to dá rozum. Ovšem část duše mrtvé matky se vtělí do těla dcerky, takže ta má do budoucna zaděláno na celkem slušnou schízu. Tak, teď jsem to asi kapánek zjednodušil (i zamotal), ale kostra příběhu sedí. Ale tohle všechno je prosím teprve začátek filmu, následuje další přehlídka roztodivných bizarností, decentních i nechutných obscénností a šílených fantasmagorií. A závěr je hodně zajímavý a trochu i psychologizující. A k tomu všemu zní jako pěst na oko krásná hudba, kromě několika známých klavírních skladeb i něco málo z tvorby samotného režiséra. Vrcholný deviantně estetický zážitek.(19.4.2014)

Je to výborný mierne mysteriózne ladený psychologický thriller od Shiona Sona. Má dosť dobrý príbeh o dievčati, ktoré svojich rodičov prichytí pri milovaní, ale jej zvrhlý otec si to všimne a časom ju začne zapájať do svojich zvrhlých hier, či už pasívne alebo aj aktívne, čo má samozrejme zlý vplyv na jej psychiku. Navyše na ňu jej matka začne žiarliť, čo nakoniec kvôli nešťastnej náhode spôsobí jej smrť a tak dcéra u svojho otca vyrastá sama, až časom dospeje a stane sa úspešnou spisovateľkou, no kvôli ťažkej psychickej záťaži to možno nie všetko bolo úplne tak, ako si dcéra spomína. So spracovaním som dosť spokojný, ale myslím, že sa to dalo podať ešte aj o niečo lepšie. Už od samotného začiatku je jasné, že sa bude jednať o mimoriadne nevšedný filmový zážitok, čo sa aj úplne vyplní, spočiatku ma síce trochu prekvapila až moc výrazná erotická forma, ktorá už možno ide trochu aj za hranicu, samozrejme hlavne kvôli zapojeniu dieťaťa, síce nie priamou formou viditeľnou v obraze, ale naznačené je to jasne a ťažko sa mi k tomu získaval nejaký postoj a tak som to skôr bral len za fakt, ktorý tak má byť, inak by zápletka až tak nefungovala. Ale inak ma tu úplne pohltilo mnoho perfektne podaných scén, Sonov štýl je skutočne nezameniteľný a geniálny. V priebehu filmu sa tu dá stretnúť s viacerými typmi úchyliek, ktoré sú ale podané inteligentnou formou a veľkú pochvalu si zaslúži to časté prehadzovanie úloh medzi matkou a dcérou, čo sa mi veľmi páčilo. A všetko to vygraduje tradične extrémnym finále. A tak o nude tu nemôže byť ani reči, dokonca aj dĺžka filmu je kratšia, než obvykle, ale niektoré prvky mi sadli menej, než by som chcel a to ma mrzí. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, postava matky a aj dcéry sú skvelo podané a aj zahrané, k tomu nepríjemne pôsobiaci otec a viacero zaujímavých vedľajších postáv, tu sa nedá nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú perfektné, Shion Sono je skutočne génius a to vidno v každom zábere, vizuál je prvotriedny a nápaditý a veľkú pochvalu si zaslúži aj výborná hudba, tá do niektorých scén sedí dokonalo. Škoda, tých pár scenáristických prvkov mi nesadlo až tak dobre a jedine kvôli tomu nedávam plné hodnotenie, ale aj tak je to ďalší výborný film od Shiona Sona, ktorý mi už dlhú dobu dokazuje, že to je najkvalitnejší režisér súčasnosti. Aspoň nikoho na vyššej úrovni nepoznám. 83%(23.12.2012)

Toto je ďalší z filmov, ktorý svojou formou i obsahom vie diváka silno pripútať do kresla, ale tento film je len pre menšinového diváka, ostatný tento film asi nepochopia. Film je neskutočne prepracovaný, ktorému parádne sekunduje perfektný vizual. Len niektoré scény boli riadne pritiahnuté za vlasy, naozaj by som chcel vidieť ako dospelá žena sa vojde do puzdra od hudobného nastroja, ale no to je sprostosť. Hudba sa sem veľmi hodila.Za prepracovanú dejovú linku a zaujímavý scenár dávam 4*.(8.8.2015)

• - Dům, ve kterém se děj odehrává, je skutečný. Režisér Sion Sono jen požádal jeho majitelé o povolení v něm natáčet. (Othello)