Prstoklad (TV film)

Zlodějka

Fingersmith

Drama / Krimi / Romantický

Velká Británie, 2005, 181 min

Vážně to mělo tři hodiny? Minimálně první půlka uběhla velmi rychle. Propracované vykreslení viktoriánské Anglie, úžasný kontrast akcentů, dvě výborné herečky s nádhernýma rukama a děj plný zvratů. Dokonce i humor v tom byl. Škoda poslední půlhodiny (do které nepočítám posledních 5 minut), která tam seděla jako pěst na oko.(3.11.2009)

Život v reále viktoriánského Londýna by pro mou pedantskou povahu okresního hygienika znamenal destruktivní záhul. Avšak ve filmu si všechna ta špinavá zákoutí ponořená v oparu a intrikách požitkářsky vychutnávám. Fingersmith skýtá ještě mnohem víc. Nejhlubší a nejvroucnější lásku, v jejíž nevídané intenzitě blednou i klasici Romeo s Julií jak akrofobik na Petřínské rozhledně. Do té míry nahuštěnou koncentraci vášně, něhy a touhy, které z každého pohledu obou protagonistek vyzařovaly, nabízejí stříbrná plátna či televizní obrazovky poskrovnu. Sarah Waters napsala napínavý a poutavý příběh, BBC obstaralo fantastickou výpravu a hlavní představitelky oplývaly dočista magnetickou chemií, což úhrnem vyústilo v zážitek, na který se nezapomíná.(24.3.2012)

Doporučuji románovou předlohu Sarah Watersové (pod názvem Zlodějka vydalo Argo), ta je za pět hvězd i víc -- myslím si, že SW dokáže navázat na dickensovský odkaz anglické litertury tak jako žádný jiný současný spisovatel. Filmové ztvárnění za románem zákonit pokulhává, obrazy oplývají barvitostí, hloubkou i historickou věrností, ale složitý děj se scenáristům nepodařilo odvyprávět nejlépe. Sám s tím mám nějaké zkušenosti, takže vím, jak je to těžké -- logika románu je prostě jiná než logika filmu, mnohem svobodnbější a rozevlátější, mnohačasová. Neumím si představit, že bych děj pochopil, kdybych neznal předlohu, to je myslím zásadní nedostatek této inscenace. Jako dodatečná ilustrace však ve mně hlavně díky hereckým výkonům Sally Hawkinsové a Elaine Cassidyové zanechává silný dojem. Pokud by ČT dovedla vytvářet aspoň takovéto adaptace literárních děl, byl bych spokojený.(3.1.2011)

Téměř dokonalý film, který britskou krev nezapře. Říkám téměř dokonalý, protože, herci s neotřelými tvářemi hrají skvěle, příběh je to originální, s takovými zvraty, že nemůžete předvídat, co se stane za pět minut, nemůžete ani hádat, jestli vše skončí pohádkově spravedlivě nebo ne. Bohužel ale tříhodinová délka je na filmu znát, protože jsem měla všudypřítomný pocit, že se film vleče, jen proto, aby nám ukázal na některé detaily, které si myslí, že by nám neměly uniknout. Bohužel pohled na tyto detaily je někdy až příliš dlouhý. Ale v kostce je to skvělý film, takový který je dobré vidět, pokud si libujete v syrovosti historické Anglie a britských dramatech vůbec.(31.1.2009)

• hellstruck

Připadá mi jakoby u tohoto dílka většina diváků objevila Ameriku. Lesbická láska v kombinaci s viktoriánskou Anglií? Jak nevídané.. Přes ten poutavý námět je zpracování naprosto příšerné - po herecké stránce slabé, po hudební mizerné a po vizuální laciné a otřesné. Pravděpodobně jsem ještě neviděla dobový film, který by mě tolik nudil. Dokážu si ale představit, že s výraznějšími a schopnými herci bych se na to dívala úplně jinak. Jakmile ale hlavní postavy postrádají charisma - ba co charisma, i ten talent, příběh mě prostě nedokáže vtáhnout. Takže za mě bohužel dvě hvězdičky. A to ještě z milosti.(13.6.2013)

• - Sama spisovatelka Sarah Waters si ve filmu zahrála malou roli služebné, po které malá Maud (Elaine Cassidy) hodí rukavice po výstupu z kočáru. (veronica 01)

• - Sally Hawkins, představitelka Sue Trinder, se objevila už v předchozí adaptaci knihy Sarah Watersové Na špičce jazyka (2002). (Akesha)