Reklama

Reklama

Je rok 1991 a do kostela kdesi na americkém středozápadě se trousí smuteční hosté. Marie (Neve Campbell) se třesoucím hlasem loučí se svým otcem, jehož památku přišli uctít váleční veteráni a další přátelé. Na lavičce před kostelem sedí Ethel (Shirley MacLaine), stále krásná žena, která se ale se svým zesnulým manželem Chuckem loučí po svém. Chucka nikdy doopravdy nemilovala, její srdce patřilo Teddymu, jinému vojákovi, jehož osud zůstal obestřen tajemstvím.

Tajemství prstenu nás zavádí do doby Druhé světové války, kdy se tři mladí Američané - Jeff, Teddy a Chuck - rozhodnou dobrovolně narukovat do války. Spojuje je blízké přátelství a také dívka jménem Ethel, do které jsou všichni tři zamilovaní a střídavě se ucházejí o její přízeň. Své srdce tenkrát dala Teddymu, ten se ale z války už nevrátil, a Ethel se uzavírá před světem a později i před svým novým manžele Chuckem i dcerou Marií a Jackem, posledním žijícím "členem" staré party.

Mezitím se v irském Belfastu mladík Jimmy seznámí se starým hasičem Michaelem, který se pokouší najít trosky letadla, jehož havárie byl za války svědkem. Začátkem devadesátých let je Severní Irsko ještě pekelně neklidné místo a hledání zavede Jimmyho s Michaelem přímo na místo, odkud IRA organizuje své teroristické útoky. A tak když zde později Jimmy najde zahrabané lidské tělo, mají o jeho služby, nebo spíš mlčení, zájem nejen Britové, ale i IRA. Jimmy ale najde ještě něco daleko zajímavějšího - zlatý prsten, na kterém je vyryté dívčí jméno Ethel. Jimmy neváhá a začne dívku hledat, najde její telefonní číslo a vydává se za ní do Ameriky. Nakonec je to právě on, kdo po víc než padesáti letech pomůže Ethel odhalit pravdu, které se celý svůj dospělý život zdráhala uvěřit.

Filmy Richarda Attenborough (např. Příliš vzdálený most nebo Gándhí) jsou oblíbené i u nás a Tajemství prstenu nebude výjimkou. Dramatický snímek, který je postavený na skvělé knižní předloze Petera Woodwarda (syn herce Edwarda Woodwarda) a především na výborných hereckých výkonech hlavních představitelů, velkolepé výpravě a silném příběhu inspirovaným skutečnými událostmi, si získá pozornost filmových diváků i kritiků. Tajemství prstenu je film o touze po svobodě a odpuštění, o protivenstvích života, které se nám sice mohou zdát nespravedlivá, ale musí se s nimi umět žít. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Recenze (37)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Příliš sentimentu na příliš otřepané téma. I když tam stará škola Richard Attenborough fedruje kvalitní ingredience (herci, šikovně propletený a do sebe zapadající děj) poměrně pravidelně, neubráním se pocitu, že to bylo příliš ubrečené, nezáživné a hlavně neopodstatněné. Nebývale staromódní film, který už dnes nemá příliš velkou šanci oslovit širší divácké spektrum. Bohužel ani brnkání na romantickou strunu mi nesedlo a zdálo se mi trochu více těžkopádné než by bylo záhodno. Možná by neškodil přece jen ten odchod do důchodu pane režisére. Bylo to hodně znát. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Tajomstvo prsteňa som roky obchádzal v dvd požičovni, až som na to natrafil na stanici film+. Nakoniec to vôbec nebol zlý film, najviac som si užíval momentyv ktorých sa príbeh pekne prelínal s írskym Belfastom. Nadšený, ale chudobný chlapec z Belfastu , ktorého zaujíma všetko o lietadlách bol asi najzaujímavejšou postavou. Tesne po ňom ma najviac zaujal herec P. Postlethwaite , ktorý sa po dráme V mene otca stal mojim obľúbencom. Keby som tušil, že vo filme hrá aj on, určite by som si ho vyhľadal skôr. Obsadenie je celkovo dosť hviezdne, film poháňa príjemná hudba a príbeh je z kategórie prijateľných. Celkovo fajn na pozretie, ale na štyri hviezdy to nevidím. 60%. ()

Reklama

Trellíno 

všechny recenze uživatele

Občas mě to úplně rozstřelilo (asi stárnu a měknu, páč jinak si to neumim vysvětlit), občas to šlo zase úplně mimo mě. Attenborough rozhodně i v požehnaném věku umí, i když mu v těch nejsilnějších scénách VYDATNĚ pomáhá hudba Jeffa Danny (sleduju tě chlape a jseš film od filmu lepší). P.S. Jaktože jsem až dodnes neznal Mischu Barton? Tomuhle říkám raketový nástup do mé osobní elitní snové skupinky, kde se nacházejí Jena Malone, Olivia Wilde a Evan Rachel Wood. Kritérium výběru asi netřeba dodávat. :-)) ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý snímek odehrávající se v Belfastu ovládaném Irou. Díky nalezenému prstenu v lese na svahu kopce se retrospektivně přeneseme do USA, odkud se tři mladí Amíci chystají odjet válčit do Evropy. Na mne ten sentiment moc nepůsobil, ani blonďatá kštice jednoho z hrdinů. Připadal mi jako pravý árijec. Hudební doprovod byl příjemný a já chtě nechtě musím připočíst body za to, že film pojednává o letcích za druhé světové a že se v něm mihla B17. Za vidění to stojí, ale žádného Anglického pacienta ani Memphiskou krásku z toho nečekejte... * * * ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

S obdivuhodnou precizností napsaný a především zrežírovaný příběh, ve kterém nakonec nebyla ani jedna postava a ani jedna scéna navíc. Těžko hledat ta správná slova. Výkony všech zúčastněných neměly chybu, scénář byl tak neuvěřitelný a přitom tak obyčejný zároveň, každá minuta filmu odhalovala nový kousek velké skládačky, konci nescházelo dojetí, které ovšem nebylo nijak laciné… Bravo. Na souhru Shirley McLaine a Christopher Plummera byla radost pohledět, stejně jako na kreaci mého oblíbeného Peta Postlethwaita. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama