Dexter (TV seriál)

Dexter

Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006–2013, 84 h 36 min (Minutáž: 47–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Frederick Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Greg Ellis, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernee Watson, Christine Nguyen, Bart Braverman, Steve Stapenhorst, Annie Little, Travis Winfrey, Roger Rignack, Kim Robillard, Bjorn Johnson, Jack Axelrod, Chad Todhunter, Jason Manuel Olazábal, Lou Volpe, Joseph Lyle Taylor, Brian Gattas, Krista Swan, Avery Phillips, J.R. Cacia, Brad Grunberg, Douglas Bennett, Dream Kasestatad, René Ashton, Ashton Moio, Kim Estes, Julie McKinnon, Carlos Linares, Bunnie Rivera, Peggy Blow, Rolando Molina, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, David Carey Foster, John Marshall Jones, Coleman Lannum, Lewis T. Powell, Judith Scott, Nick McCallum, Gino Cafarelli, Terry Woodberry, P.J. Marino, Julie Lancaster, Elisa Perry, Ty Haile, Skye P. Marshall, Burl Moseley, Gino Montesinos, Gina Hecht, Jason Ross-Azikiwe, Erica Shaffer, George Gerdes, Nikki Novak, De' Leon Howard III, Nina Onuora, Terricka Rogers, Michael Patrick McGill, Cheryl Carter, J. Rene Pena, Jarrett Sleeper, Anna Maganini, Japheth Gordon, Brooks Almy, Dianna Miranda, Anastasia Ganias, David Lengel

Komentáře uživatele Matty k tomuto TV seriálu

První série: Občas se mi stane, že po skončení nějakého filmu zůstanu ještě pár vteřin mlčky sedět, jak silně na mne zapůsobil. Po skončení poslední epizody první série Dextera netrvalo vteřiny, ani minuty, ale desítky minut, než jsem byl opět schopný soustředěné činnosti. S úsměvem teď vzpomínám na rozpačitý dojem z první epizody, představující dílko až příliš netradiční. Chladnokrevný vrah jako hlavní hrdina? A to k němu mám cítit něco jiného než odpor? Nebojte se, díky charismatickému Michaelu C. Hallovi vám po pár hodinách nepřijde divný on, ale svět kolem něj. Zprvu jsem sledoval jenom řemeslně dobře zvládnutý krimiseriál s neobvyklou titulní postavou a smyslem pro morbidnější humor, nechápaje přitom, co na něm všichni vidí, čím si vysloužil tak vysoké hodnocení. S každým dalším dílem, kdy se mi dostával hloub a hloub pod kůži, to bylo nad slunce jasnější. Jsou to především výborně napsané postavy. Dexter Morgan - citově vyprázdněný, stále tápající, váhající a připomínající dravou šelmu uvězněnou v kleci, ze které sem tam uprchne. Jeho nemesis, které dostane konkrétní podobu teprve v závěru seriálu, není jenom dalším tuctovým psychopatem, ale plnokrevnou postavou s vyjasněnými motivacemi. Svědčí o tom mimo jiné finální odhalení, jež potěší i když jej odhalíte dopředu. Vnitřnímu souboji dvou vrahů odlišných povah je věnována hlavní dějová linie, ty ostatní s ní povětšinou úzce souvisí a ve výsledku jde o mimořádně sevřené dílo, pro jehož plné vychutnání netřeba načínat druhou sérii (což stejně rád učiním). Dexter má tudíž víc než kterýkoliv jiný seriál blízko k (jednomu delšímu) filmu a jak už jsem naťuknul, pro dobu strávenou s ústředními hrdiny je výsledný zážitek mnohem silnější. Poslední tři epizody = takřka nepřetržité zatajování dechu. Atmosféru ne nepodobnou hodně temnému thrilleru typu Mlčení jehňátek naštěstí občas učinil snesitelnější nějaký ten drsnější vtípek. Smysl pro humor - celkem odvaha zakomponovat něco podobného do televizního produktu bohatého na rozřezávání lidských těl, nicméně seriál s ním funguje a těžko si představit, jak by fungoval bez něj. Bez Dexterových vnitřních monologů, vtipně glosujících třeba povahu ostatních postav, bez dvojsmyslných otázek a cynického řešení morálních dilemat. Možná jsem Dexterovi propadl až příliš, pravdou každopádně je, že na něm nedokážu najít jediný negativní prvek, což jej řadí i nad ty nejlepší z doposud viděných hraných seriálů (mj. nad Bratrstvo neohrožených, Pohotovost, Prison Break…). Nemohu vám tento skvost z produkční stáje čím dál nápadnější kabelové stanice Showtime (Californication, Huff, Weeds) nedoporučit. Počítejte však, že vás bude do svého nitra vtahovat pozvolna, někoho možná neosloví vůbec, za zkoušku ten potenciální zážitek každopádně stojí. Apendix: Jedním jednoduchým slovem geniální úvodní titulky mě pokaždé, opravdu pokaždé dokázaly překvapit nějakým detailem. 95% Druhá série: Dexter si udržuje vysoko nastavenou laťku kvality, jenom už mu schází údernost prvních epizod. Některé situace jsou příliš vykonstruované, chování některých postav příliš podřízené záměru scénáře a poslední epizoda byla v porovnání s poslední epizodou „jedničky“ dosti nevýrazná. Výrazně ubylo černého humoru a byl rozšířen rodinný aspekt, což je nemile svou korektností, která mi k Dexterovi vůbec nesedí. Na slušné čtyři hvězdičky to (velkou měrou díky samotné, neměně kvalitní postavě Dextera) ovšem stačí. Dojem stále výborný, také proto nemám odvahu jít do dalších sérií a riskovat, že dojde ke kvalitativnímu propadu. 85% Zajímavé komentáře: Isherwood, wipeout, Kalimero13, Zadri(3.1.2008)