Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (105)

Dexter (2006)

Tak jeden z najoriginálnejších kriminálnych seriálov skončil aj pre mňa, i keď niekoľko rokov po tom, že pre väčšinu divákov a môžem skonštatovať, že som si ani lepšie vybrať nemohol. Každá séria mala svoje vlastné témy a motívy, pričom s niektorými sa pracovalo priebežbe aj naprieč sériami. Zároveň sa vyvíjali aj vzťahy medzi postavami a keďže máme v hlavnej úlohe masového vraha, avšak s kódexom, tak ten vývoj vzťahov bol značne netradičný. Pre každého fanúšika žánru je tu niečo špeciálne, napínavé vyšetrovania, hry na viaceré strany, politikárčenie, námety na hlbšie premýšľanie aj tie romantické vzťahy. Tie som síce neobľuboval, ale zároveň ma zase približovali viac k postavám a chápal som ich. No a je fajn, že sa nepokračovalo ďalej, aj keď trochu otvorené dvierka tu zostali. Časopriestorové nedostatky v logike som príliš neriešil, načo si kaziť (takmer) dokonalý zážitok. ()

Série 1 (2006) (S01)

Prvá séria ponúkla ucelený a takmer do poslednej bodky premyslený príbeh. Perfektného hrdinu, alebo možno pre moralistov antihrdinu, vyberte si sami. Tém je tu na premýšľanie dostatok, pričom sa dotýkajú ako vzťahov, tak prípadu a všetko sa to nakoniec zmieša v jeden koherentný celok. Niektoré veci sa možno úplne nedomysleli, to nikto nehľadá vraha-manžela z polovice série? Prípadne si očas tvorcovia pomohli nejakou lacnejšou chybou inak dokonalého vraha, aby sa mohli posunúť vpred. Za tieto nedostatky asi percento dole. Osobne som vážne zvedavý, čo na nás majú tvorcovia pripravené ďalej. ()

Dexter (2006) (S01E01)

Nakusnutie ďalšieho postaršieho seriálu, ktorý tak všetci zbožňujú. A začína to skutočne skvele. Dexterove metódy vzhľadom na fakt, na kom vyburuje svoje nutkania vraždiť nie sú prezentované nejako ambivalentne, dotyční si smrť skrátka zaslúžia. Prípad vrážd prostitútok je zatiaľ pomerne "tradične netradičný", asi chápeme, že podobne by v skutočnosti nikto takto nevraždil, ale to rovnako platí aj pre Dextera. Tak som zvedavý, akým smerom sa to celé vyvinie. ()

Krokodýlí slzy (2006) (S01E02)

Tak samotná hlavná dejová línia sa až zas tak extra dopredu nepohla, ale je tu veľa nového. Sestrička sa dostáva na oddelenie vrážd a pribúda nám tu jeden nový a závažný prípad. Zdá sa, že celé oddelenie bude mať čo dočinenia s istým hustým mafiánom. Výsledkom sú už tri mŕtvoly počas epizódy číslo 2. No a Dexter pokračuje v tom, čo mu ide najlepšie, v prevádzkovaní vyššej spravodlivosti. A opäť jeho obeti nič príjemnejšie ako ho čaká na Dexterovom privítacom stole neprajeme. ()

Nevinné mládí (2006) (S01E03)

Tretia epizóda vo väčšej miere osvetľuje Dexterovu minulosť, respektíve jeho výchovu a základy jeho motivácie. Navyše tu dochádza k momentu, kedy jeho potenciálna obeť mohla byť po spáchaní zločinu taktiež obeťou, čím sa vynára otázka, či skutočne všetká tá chvályhodná činnosť, ktorú tento chlapík vykonáva, nemá občas aj trhliny. Uvidíme možno neskôr. Inak epizóda ako stvorená pre hokejových brankárov. ()

Pomocná ruka (2006) (S01E04)

Do istej miery sa tu uzatvára časť vyšetrovania v spojitosti s mrazákovým vrahom a úplne sa uzatvára prípad s Gehrerom, aj keď bohvie. Ten sa ukázal ako šikovne premyslený plán, len s jedným obetným baránkom, ale ten to nakoniec v pohode zvládne a má aspoň lekciu do života. Pokiaľ predchádzajúca epizóda urobila radosť hokejistom, tak táto zase urobí radosť futbalovým fanúšikom. Ale skôr tým, ktorí nemajú problémy s chodidlami. ()

Americký sen (2006) (S01E05)

Prvá polovica skôr taká upotená, druhá už šľape naplno a vrcholí dokonale. Mám na mysli najmä to oko v kapote. Ktovie, možno sa táto dejová linka prepojí aj s tou hlavnou, človek pri Dexterovi nikdy nevie, pokojne by som takýto zvrat privítal. Len bacha, aby si nerdi neprečítali odkaz tohto dielu v tom zmysle, že ak sa nechajú zohaviť,tak im sexy policajtka vybaví sex zadarmo. Tu sme čisto vo fikcii. Výrazný posun vpred vďaka krysám kvitujem, kto videl túto epizódu, už nikdy nebude mať negatívny vzťah k týmto domácim miláčikom. ()

Vráceno odesílateli (2006) (S01E06)

Tak tu sa ide úplne na doraz. Dokonale premyslené zvraty, Dexter našponovaný až na hranu, tentokrát musí vymýšľať za behu ako dostať veci opäť do správnych koľají, pretože sa dopustil...chvíľka napätia...chyby. Po tejto epizóde síce budete obdivovať jeho chytrosť, rovnako tak ale aj chytrosť jeho sestry a tej vám bude úprimne ľúto. Ale ako hovorí jej brat, je to žena s veľkým srdcom a časom odpustí... perfektný diel. ()

Okruh přátel (2006) (S01E07)

Tak a máme vraha! Alebo žeby predsa len nie? ()

Cvokař k večeři (2006) (S01E08)

Áno, tak sme sa dozvedeli, že pán podozrivý nie je tým pravým. Zároveň sa ale tvorcovia definitívne rozhodli odkryť identitu páchateľa. Popravde to bolo asi preto, lebo táto varianta napadla už snáď každého diváka, takže skvelé načasovanie. Epizóda ale paradoxne víťazí práve vďaka vedľajšej dejovej línii s psychiatrom, akého by ste určite za terapeuta chcieť mať nechceli. Ale práve cez neho ešte viac na povrch vyplavuje myšlienka o temnej stránke, akú by sme mali prijať a skamarátiť sa s ňou. Nie je to ale vôbec jednoduché. ()

Táta to ví nejlíp (2006) (S01E09)

Dexter sa vydáva s frajerkou na menší víkednový výlet do domu jeho biologického otca, ktorý práve zdedil. Jeho sestra si asi myslí, že im bude dvom smutno a tak príde aj s frajerom na návštevu. Opäť skvelá kriminálna zábava, len mi po tom, čo už divák pozná vraha, pripadá samotný Dexter trochu pribrzdený. Ono tých nápovied tam zopár je, pričom ich hlavná postava absolútne priehlada. ()

Vidět rudě (2006) (S01E10)

Ide sa do (takmer) finále a tvorcovia vedia, ako diváka maximálne napnúť. No presne tak, ako sú schponí dostať do úzkych samotného Dextera. Dostaneme odpoveď, kde skončila všetka tá krv z mŕtvol a je fajn, že upratovačky nemusia chodiť na rozličné miesta, ale vydrhnú podlahy a steny na mieste jednom. Dexterove a Rudyho posedenia pri pive by si možno zaslúžili celý diel ladený ako divadelná hra, stále však nemôžem pochopiť, prečo Dexter pri svojej intuícii nie je schopný vydedukovať, odkiaľ vietor fúka. ()

S pravdou ven (2006) (S01E11)

Drvivá väčšina epizódy rieši osobné vzťahy, najmä tie nevydarené milostné/manželské, ale aj vzťahy detí s otcom. Hľadanie paralel medzi postavami v tomto zmysle nemá chybu. Uťahovanie slučky okolo vraha mi ale pripadalo tak nejak konvečnejšie, než som si myslel, že bude. Každopádne je jasné, že do hry sa opäť dostal obal z mentolky, chyba ohľadom kamerového záberu z chladiarne je ale skôr z kufríka deus ex machina. ()

Volání krve (2006) (S01E12)

Všetko sa uzavrelo, všetko sa vysvetlilo. Teda nie všetko, ale finále prvej série asi nemohlo byť lepšie napísané a asi ani nakrútené. A to aj čo sa týka záveru. Ono ak by bol iný, tak aj druhá séria by mala úplne inak vytýčený smer, ale skrátka sa pôjde inou cestou a osobne som rád, že sa tento 12-dielny príbeh uspokojivo uzavrel a môže sa ísť takpovediac odznova. No a tá bota na záver a ten kolegov úškrnok... dokonalé. ()

Série 2 (2007) (S02)

I keď ma druhá séria nezasiahla tak, ako tá prvá a väčšina dielov nie je za plný počet, ako celok ale opäť výborne funguje. Treba sa zmieriť s občasnou haprujúcou logikou, ale na čo si ničiť zážitok zbytočným frflaním. Ono ten záver premiérovým divákom asi sľuboval, že to najlepšie nás ešte čaká, vlažné ohlasy na tretiu sériu skôr potvrdzujú opak. No, treba sa presvedčiť sám. Každopádne Dexter sa javí ešte ako komlikovanejšia osobnosť než po prvej sérii. A osobne som rád že jeho hlavný oponent sa v seriáli už ďalej objavovať nebude. Ani jedna otravná ženská... ()

Ono to žije (2007) (S02E01)

Parádny čiernohumorný otvarák druhej sezóny, kedy sa Dexterovi skrátka všetko zosypalo na hlavu. Ak by sme mu nedržali palce, tak by sme povedali, že božie mlyny melú pomaly... ale takto ide vážne o čienry humor na úkor obľúbenej postavy. Samozrejme nepochybujem, že chlapík voľačo vymyslí a celá séria tak bude mať aj poriadne grády. ()

Až si vydechnu (2007) (S02E02)

Tak o moc lepšie to Dexterovi v druhej epizóde nejde, proste pokiaľ nie je v pokoji, tak sa mu trasú ruky a veci sa kazia. Ak sa ale trochu upokojí, na chvíľu zamyslí, tak hneď ide všetko od ruky, ako ukazujú posledné minúty. Len tu zrazu nemáme naoko ústredný prípad, keďže ten z prvej epizódy sa podľa všetkého uzavrel a nález v mori som považoval skôr za vedľajšiu dejovú líniu s poriadnou dávkou čierneho humoru. Uvidíme. ()

Nepříjemná lež (2007) (S02E03)

S nábehom na plný počet, ale ten si nechám pre napínavejšie epizódy, kde už pôjde skutočne do tuhého. Skôr psychologicky ladená časť, avšak opäť dôjde aj na ďalšiu Dexterovu obeť a ako obvykle to zase nie je žiaden sympaťák. A to dokonca ani s maskou, akú nosí na verejnosti. Len mi nejde do hlavy, prečo Ritu nezaujíma, že Dexter nemá na pažiach ani inde žiadne vpichy po ihlách, sex už predsa spolu, aspoň na na jej radosť, viackrát mali. ()

Průhledný (2007) (S02E04)

Tak onečne si Dexter môže povedať, že na svete sú aj ľudia, ktorí mu môžu rozumieť. To bol aj brat, len ten bol príliš radikálny. No a nejde len o partnerku z anonymných fetošov, prekvapivo môže mať Dexter spojenca aj v matke svojej priateľky, ak bude chcieť. Linka s prenasledovaním bola ukončená vtipne, ale myslím, že nie je ešte všetkým dňom koniec. Máme tu jednu vraždu, ktorá sa vyrieši skôr ako sa vôbec začne vyšetrovať, avšak opäť skvele zapadá do myšlienkových prúdov seriálu. ()

Temný ochránce (2007) (S02E05)

Tak mýlil som sa, Ritina matka žiaden Dexterov spojenec nebude. Ale ani sa jej nečudujem, vzhľadom na tú sieť klamstiev, z ktorých sa len ťažko bude vymotávať. Našťastie je tu nová soulmate a možno sa súkromný život hlavnej postavy razantne zmení. Retrospektívy a nové okolnosti jeho minulosti do prebiehajúceho deja skvele zapadajú, tie v piatej epizóde môžeme nazvať až šokujúcimi. No a posledný záber opäť nemal chybu, tvorcovia si skrátka povedali, že čierny humor druhej série sa bude zameriavať na škodoradosť ohľadom Dexterových činov. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021