Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Recenze uživatele Cappuccino k tomuto seriálu (12)

Dexter (2006)

V posledných týždňoch bol pre mňa Dexter modlou - a pochopiteľne ňou stále je. Pevne verím, že raz docieli statusu "kultová záležitosť", ktorá vo svojom žánri nebude mať absolútne žiadnu konkurenciu. Každopádne, gule seriál k niečomu takému vlastní. Milujem začiatočnú zvučku, priebeh celého vyšetrovania, spomienky na minulosť, masakrálne miesta činu, psychologické hrátky a vždy niečim prekvapivý záver. God, i love this! VIAC TU __ 1. séria 85% 2. séria 95% (Dexter sa mení, všetko v seriáli je akési zaužívanejšie, pestrejšie a obsahujúce ešte viac napätia. Prichádza pochybovanie o Harryho princípe a pochybovanie o sebe samotnom. I'm Monster? 3. séria 80% (Zatiaľ najslabšia séria, no i tak stále vysoký nadpriemer, ktorý stojí za hriech. Predovšetkým zamrzí rýchla premena Miguela - až moc jednoduchý a uspěchaný záver.) 4. séria 100% (Čo tretia séria vzala, štvrtá priniesla. Sto percent som pri hodnotení seriálových séríí ešte nikdy nikomu nedal, aneb všechno je raz po prvé. Nádhera, nádhera, nádhera. Záverom si vás tvorcovia učičíkajú ako malé batoľa.. a.. potom nastane zlom.) 5. séria 95% (Vysoká kvalita je pre Dextera akýmsi prekliatím i požehnaním zároveň.. a dúfajme, že to tak zostane naďalej. Spočiatku veľmi depresívna sezóna, ktorá však postupom času naberá grády, až ku koncu vyvrcholí ťažko popísateľným finále. Neviem. Malo pôsobiť smutne? Alebo radostne? Z každého rožku trošku, povedal by som. Každopádne spokojnosť neustále obrovská. Tak sfúkneme sviečky.. a čakáme, čakáme.) 6. séria 85% (Nu, priznám sa, že nastalo malé sklamanie. Dexter sa síce stále drží medzi špičkou, ale oproti posledným dvom sériám (5. a 4.) prišiel pokles kvality - najmä čo sa týka zaujímavosti tématiky jednotlivých dielov. No i tak som sa kúsok po kúsku tešil na novú časť stále viac a viac, takže v podstate spokojnosť zostala.) __ 96/96, koniec seriálu. P.S. 7mu a 8mu sériu som zabudol percentuálne zhodnotiť. ()

Nová krev (2021) (S09)

Verní nadšenci seriálu by mali dať pokračovaniu New Blood šancu napriek tomu, že má svoje chyby. Kvalitu prvých sérií, ktoré mali veľmi blízko ku genialite, však rozhodne netreba čakať. Definitívna rozlúčka s Dexterom nie je vôbec dokonalá a logické nezrovnalosti by rozhodne vydali aj na samostatný článok. Seriálu však nechýba napätie, kúsok (i keď nie úplne využitej) nostalgie a vynikajúca záporná postava. S prižmúrením oka preto New Blood dávam 7 z 10, i keď som dlhšie zvažoval zníženie o jeden bod. Bližšie som sa k New Blood rozpísal v recenzii. ()

Studený start (2021) (S09E01)

Deviata séria s názvom New Blood má veľký potenciál stať sa úctyhodným zakončením, po akom fanúšikovia seriálu dlhé roky túžia. Chmúrny rozbeh v novom zasneženom prostredí vo mne vyvolal zimomriavky a neukojiteľný hlad po ďalších epizódach, ktoré bude Showtime dávkovať každý týždeň. Azda jedinú väčšiu výčitku by som smeroval na nedostatok výrazných vedľajších postáv, ktoré by do Dexterovho temného života priniesli trochu šťavy. Možno sa ich dočkáme v ďalších častiach, uvidíme. Ak nie, absencia druhého Vinca Masuku či Angela Batistu môže zamrzieť. Viac som sa rozpísal tu. ()

Průtrž průserů (2021) (S09E02)

I have a bad feeling about this. Dexterove schopnosti sa za dlhé roky bez praxe posunuli na úroveň, ktorá odráža kvality druhej časti. Miesto napínavej zápletky zameranej na hlavného záporáka, ako sme si zvykli z predošlých sérií, sa seriál až extrémne sústredí na vzťah otec-syn (a otcova partnerka+jej dcéra). Rozumiem, že scenáristi chcú poukázať na Jima, zmeneného človeka v kontraste k jeho spomienkam z minulosti, na čo slúži aj Harrison. Otázne je, či majú diváci o takéhoto Dextera záujem. ()

Kouřové signály (2021) (S09E03)

Scéna so sniperom sa mi páčila, ale epizóda bola tiež plná vaty. Mrzí ma, že sa dáva príliš veľký priestor Harrisonovi, ktorý mi nepríde príliš zaujímavý. ()

H jako hrdina (2021) (S09E04)

Začína to naberať správne tempo, ale scenár je stále v niektorých oblastiach veľmi prvoplánovaný. ()

Na útěku (2021) (S09E05)

Konečne sa to začína rozbiehať a Dextera dobieha jeho minulosť. Príbeh je však stále trochu predvídateľný a kroky záporáka nie sú práve dvakrát chytré. ()

Příliš mnoho tuňákových sendvičů (2021) (S09E06)

Po dlhej dobe sa začína Dexter vracať ku svojím koreňom. A  že už bolo načase, máme tu šiesty diel. Nie je pritom sám, kto potrebuje, aby sa starý dobrý Dexter vrátil na scénu. Scéna rozhovoru Angely a Dextera v kancelárii mohla byť emotívnejšia s hudobným podmazom navyše, ale záver som si fakt užil. Len tá podcasterka Molly by si mohla všimnúť, kto bol muž poslednej obete, ktorú zabil Trinity Killer. ()

S kůží na trh (2021) (S09E07)

Jim sa aspoň pred Angelou premieňa na Dextera a pomáha pri vyšetrovaní starej vraždy, čím seriál viac ťaží z nostalgie. Potešilo ma tiež to, že tvorcovia čoraz viac používajú staré hudobné motívy. Otvorený konflikt medzi hlavným hrdinom a záporákom má šmrnc, no neustále nahnevaný tínedžer Harrison mi už lezie na nervy. ()

Nefér hra (2021) (S09E08)

Logické diery v seriáli naďalej pokračujú, ale pre záverečné napätie dávam hviezdu navyše. ()

Zůstane to v rodině (2022) (S09E09)

Obával som sa, že sa seriál nakoniec vyvinie, ako už názov epizódy napovedá, v štýle rodinného biznisu. Obaja sú zrodení z krvi, obaja majú temného pasažiera? To znie príliš zjednodušene. Spoločné chvíle s Harrisonom a Dexterom som si konečne užíval, ale ničím ma neprekvapili. Dúfam, že aspoň záverečná časť prinesie neočakávaný zvrat. ()

Otcovy hříchy (2022) (S09E10)

Je zaujímavé sledovať, ako ľudia, ktorí si užívali viaceré pomerne povrchné časti novej série, sú nakoniec z finále sklamaní. Zdá sa mi, že na predošlých častiach teda nehodnotili ani tak ich kvalitu, ako obsah. Respektíve, že sa im scenáristi trafili do vkusu a načrtli taký vývoj, aký očakávali. Pre mňa je naopak záver pomerne uspokojivý a veľmi dobre poukázal na to, že keď sa káce les, lietajú triesky. Dexter totiž niekedy chtiac či nechtiac pripravil o život aj nevinné osoby, len aby mohol pokračovať v uspokojovaní temného pasažiera. Udalosti z poslednej časti však mohli byť pokojne roztiahnuté na viac epizód aj so zapojením Angela a detailnejším poukázaním na činy Bay Harbor Butchera. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021