Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

golfista

Spolu s Heroes je to nejlepší seriál, který letos začal boj o přízeň televizního diváka .... Vstoupil do ringu bez velkých hereckých "es", ale s výborným scénářem, skvělým "filmovým" zpracováním a velmi, VELMI netradičním hrdinou... První 12 dílná série bude mít vzhledem k velkému diváckému ohlasu pokračování - už se moc těším ... GO DEXTER ! ()

kleopatra

Po páté sérii nemusím, ale chci zvednout na maximum s doznívajícím vzrušením a úlevným povděkem, že moje zásoby Dextera jsou zatím vyčerpány. Je potřeba se občas i umýt, najíst a jít do práce. ()

KevSpa

Dexter je přesně ten typ seriálu, který vás chytne, zaryje se vám pod kůži a už nepustí. To jsem tušila a proto jsem se mu celá léta vyhýbala, abych si jej pak mohla pustit najednou, bez čekání na další epizody a série. A po zhlédnutí první série musím říct, že jsem dobře udělala. To čekání bych nevydržela. :-) --- 1. série - 100%, 2. série - 90%, 3. série - 90%, 4. série - 90%, 5. série - 80%, 6. série - 80%, 7. série - 80%, Finálová řada za moc nestála a k samotnému finále můžu říct jen jedno - no to si dělaj kozy. 8. série - 60% ()

Lima

První díly lehký nadprůměr, ale postupem času se z toho vyklubala záležitost, na které není problém vypěstovat si závislost. Jiný tak dobrý seriál, s tak promakanou psychologií a přitom virtuozně brnkající na temné stránky lidské duše, v současnosti prostě není.___Hodnocení ZÁVĚREČNÉ SÉRIE: Chtělo by se napsat nejslabší série. Scenáristicky bezradná, křečovitá, s nesmyslnými nahodilými situacemi, s ještě nesmyslnějšími dějovými zvraty a v logice děravá jak švýcarský ementál. Jenže pak přišel závěrečný díl, který ten matný dojem aspoň zčásti spravil, kdy rozhřešení Dexterova a Debřina osudu dostalo fantasticky emocionální náboj a bylo tím nejlogičtějším a jediným správným (i když já, být v kůži tvůrců, bych byl ještě nekompromisnější).____ Je obdivuhodné, jakým uvěřitelným psychologickým vývojem Dexter prošel napříč celým seriálem, který si zachovával (až na některé řídké výjimky) kontinuálně kvalitu, kterou by mnohé konkureční TV série mohly jenom závidět. ()

Matty

První série: Občas se mi stane, že po skončení nějakého filmu zůstanu ještě pár vteřin mlčky sedět, jak silně na mne zapůsobil. Po skončení poslední epizody první série Dextera netrvalo vteřiny, ani minuty, ale desítky minut, než jsem byl opět schopný soustředěné činnosti. S úsměvem teď vzpomínám na rozpačitý dojem z první epizody, představující dílko až příliš netradiční. Chladnokrevný vrah jako hlavní hrdina? A to k němu mám cítit něco jiného než odpor? Nebojte se, díky charismatickému Michaelu C. Hallovi vám po pár hodinách nepřijde divný on, ale svět kolem něj. Zprvu jsem sledoval jenom řemeslně dobře zvládnutý krimiseriál s neobvyklou titulní postavou a smyslem pro morbidnější humor, nechápaje přitom, co na něm všichni vidí, čím si vysloužil tak vysoké hodnocení. S každým dalším dílem, kdy se mi dostával hloub a hloub pod kůži, to bylo nad slunce jasnější. Jsou to především výborně napsané postavy. Dexter Morgan - citově vyprázdněný, stále tápající, váhající a připomínající dravou šelmu uvězněnou v kleci, ze které sem tam uprchne. Jeho nemesis, které dostane konkrétní podobu teprve v závěru seriálu, není jenom dalším tuctovým psychopatem, ale plnokrevnou postavou s vyjasněnými motivacemi. Svědčí o tom mimo jiné finální odhalení, jež potěší i když jej odhalíte dopředu. Vnitřnímu souboji dvou vrahů odlišných povah je věnována hlavní dějová linie, ty ostatní s ní povětšinou úzce souvisí a ve výsledku jde o mimořádně sevřené dílo, pro jehož plné vychutnání netřeba načínat druhou sérii (což stejně rád učiním). Dexter má tudíž víc než kterýkoliv jiný seriál blízko k (jednomu delšímu) filmu a jak už jsem naťuknul, pro dobu strávenou s ústředními hrdiny je výsledný zážitek mnohem silnější. Poslední tři epizody = takřka nepřetržité zatajování dechu. Atmosféru ne nepodobnou hodně temnému thrilleru typu Mlčení jehňátek naštěstí občas učinil snesitelnější nějaký ten drsnější vtípek. Smysl pro humor - celkem odvaha zakomponovat něco podobného do televizního produktu bohatého na rozřezávání lidských těl, nicméně seriál s ním funguje a těžko si představit, jak by fungoval bez něj. Bez Dexterových vnitřních monologů, vtipně glosujících třeba povahu ostatních postav, bez dvojsmyslných otázek a cynického řešení morálních dilemat. Možná jsem Dexterovi propadl až příliš, pravdou každopádně je, že na něm nedokážu najít jediný negativní prvek, což jej řadí i nad ty nejlepší z doposud viděných hraných seriálů (mj. nad Bratrstvo neohrožených, Pohotovost, Prison Break…). Nemohu vám tento skvost z produkční stáje čím dál nápadnější kabelové stanice Showtime (Californication, Huff, Weeds) nedoporučit. Počítejte však, že vás bude do svého nitra vtahovat pozvolna, někoho možná neosloví vůbec, za zkoušku ten potenciální zážitek každopádně stojí. Apendix: Jedním jednoduchým slovem geniální úvodní titulky mě pokaždé, opravdu pokaždé dokázaly překvapit nějakým detailem. 95% Druhá série: Dexter si udržuje vysoko nastavenou laťku kvality, jenom už mu schází údernost prvních epizod. Některé situace jsou příliš vykonstruované, chování některých postav příliš podřízené záměru scénáře a poslední epizoda byla v porovnání s poslední epizodou „jedničky“ dosti nevýrazná. Výrazně ubylo černého humoru a byl rozšířen rodinný aspekt, což je nemile svou korektností, která mi k Dexterovi vůbec nesedí. Na slušné čtyři hvězdičky to (velkou měrou díky samotné, neměně kvalitní postavě Dextera) ovšem stačí. Dojem stále výborný, také proto nemám odvahu jít do dalších sérií a riskovat, že dojde ke kvalitativnímu propadu. 85% Zajímavé komentáře: Isherwood, wipeout, Kalimero13, Zadri () (méně) (více)

Tosim

Základem je, že každý v sobě máme nějakého většího, či menšího Dextera, tak mnohovrstevnatý (anti)hrdina prostě v TV tvorbě docela chyběl. Uvěříte mu vše, seriál si zručně pohrává s nejrůznějšími klišé, vždycky od nich ale umně uhne a divák, i když třeba tuší, jak věci budou, se třese po celém těle. Všechny mé pochybnosti, které jsem měl, byly rozptýleny na začátku druhé řady a mě nezvýbá, než se třást na další díly. JSEM DOBRÝ? JSEM ZLÝ? NA TO UŽ SE NEBUDU PTÁT. PROTOŽE NA TO SE NEDÁ ODPOVĚDĚT. NEBO VY SNAD ZNÁTE ODPOVĚĎ? ()

Cervenak

1. sezóna: 9/10 - - - 2. sezóna: 8/10 - - - 3. sezóna (zatiaľ najslabšia): 6/10 - - - 4. sezóna: 8/10 - - - 5. sezóna: 7/10 - - - Celkovo ale nemožno neudeliť plnú paľbu, v rámci televíznych seriálov je to špičková záležitosť. ()

Isherwood

V době, kdy se slovo seriál začíná stávat téměř až otravným pojmem, noří se z hlubiny nenápadnosti stylová pecka, které své souputníky převyšuje o tři hlavy. Případné zájemce o své příhody si Dexter – naprosto božský Michael C. Hall – ovine kolem prstu svým cynicky černohumorným pohledem do duše chladnokrevného vraha, který na krku nosí policejní odznak, aby po tomto skvělém manévru klamání tělem radikálně změnil image v detektivku, která diváka napne jako strunu, aby mu díl po dílu poodhalovala další tajemství, jejichž objevování nejenom, že nepřináší úlevu, nýbrž svou vypointovaností nechává přítomné divácké osazenstvo ve stavu totální konsternace, ze které se probere až s dojezdem titulků posledního dílu. Po skončení první sezóny můžu s klidem konstatovat, že v současné seriálové záplavě je to právě Dexter, který patří k úplné špičce! Po dalších sezonách je tomu jistě co vytýkat (odhadnutelné krimi linie, nedořešené postavy, logické lapsy), ale ty Dexterovy úvahy o životě (fantastické koketování s náboženstvím a vírou v šesté sérii), jsou prostě neskutečné a stále ženou seriál dopředu. Bohužel závěrečný, osmý, akt je něčím, co posune seriál do žánru sci-fi, který napsali scénáristé rodinné telenovely. Vývoj hlavního hrdiny byl fascinující do té doby, kdy někdo razítkem posvětil tvůrcům Dexterovu lobotomii. ()

Malarkey

Dexter se určitě nebude řadit mezi klasické kriminálky, kterých se v té době, kdy on začal vysílat, vyronily mraky. Ještě aby jo. Měl se odlišovat a tak se odlišoval. No a to byl také důvod, proč jsem na něj začal koukat. Po třetí sérii jsem to ale utnul, už mě to tolik nebavilo a trvalo dalších 5 let, než seriál skončil a mě donutilo se k seriálu vrátit, všechno zkouknout a teď to tady objektivně zhodnotit. Přiznám se, že ze začátku jsem z Dextra měl obrovskou radost. Byl to konečně seriál, který je nekonvenční a originální. Ono se nestává, abyste fandili sériovému vrahovi, ale budiž. Postupem času jsem si ale všímal, že seriál se stále dokola opakuje. A už to nemělo takový ten punc originality. Nakonec ale musím říct, že seriál skončil vcelku dobře. Zažil jsem lepší, ale na druhou stranu jsem zažil i daleko horší konce. Tenhle určitě bude jeden z těch, na který asi nezapomenu, což je dobře. Je vidět, že karmu má každý člověk jenom jednu. Spoilerovat nechci a tak to nechám na tom, co jsem napsal. Čtyři hvězdy naprosto oprávněné. Být to kratší, vůbec bych se nezlobil, ale je jasný, co zde zvítězilo. ()

T2

__Dexter: 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $6,972,530 //počet predaných kusov 283,710 ║ __Dexter: 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $14,036,020 //počet predaných kusov 558,490 ║ __Dexter: 4.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $25,518,738 //počet predaných kusov 882,737 ║ Po dlhšej dobe som sa dostal konečne k seriálu čo ma dokázal svojou témou zaujať a verím, že ďalšie časti len potvrdia dobre rozbehnutý trend. /90%/ ()

Marigold

1. série: Malý, milý a návykový podvod na diváka, který se sice tváří strašně radikálně, ale vlastně je jen černohumorným shazováním mnohých zaběhaných klišé. Dexter není ani zdaleka tak temnou postavou, za jakou by se rád měl, vlastně docela poslušně konvenuje diváckým očekáváním a nepouští se na tenkou hranu etiky – chtě nechtě mnohem problematičtěji než jeho řádění vyznívá Doakesova "poválečná" msta na haitském zločinci. Kdo by totiž toho rozkošného miláčka (medvídka, jak ho překřtila moje přítelkyně) chtěl soudit? Dexter mě v první sérii bavil a to navzdory poměrně brzkému odhalení, kdo je ice truck killer a jak je to s ním a hlavním hrdinou. Pocit natahované fusekle kompenzují výborní herce a snad ještě lépe napsané vedlejší figury. A hodně mě baví i Dexterův rodinný život. Neříkám, že se z postavy vraždícího sociopata s pověstí bezvadného kluka nedalo vytěžit víc, ale co tvůrci vytěžili, to sedí a baví. ()

Djkoma

Dexter je fajn chlapík. Sympaťák, co rád pomůže s odpadky postarší sousedce, ale zároveň jen tak mimochodem pořezává krky zlým chlapcům z okolí. Dvojí život, (skoro) žádné city a bystrá mysl. Co víc si přát? První sezona: 75% - pointa klišé, které nesedělo, trochu moc ukecané, ale jako začátek dobré. Hlavně emoce u Dextera mě fascinují, herecky je geniální, ale občas si protiřečí (nemám city->pár impulsivních zkratů apod.). Historie jedné rodiny se mi také pomalu zdá až moc komplikovaná, i když snad scénáristé vědí, co dělají a mají vše jasné dopředu. Druhá sezona: 85% - skvělý příběh, postavy, závěr, snad jen těch dílů bylo o něco víc než mělo. Třetí sezona: 60% - zbytečná sezona, která jen lehce prohloubila pár postav, ale postrádala jakýkoliv drive. Čtvrtá sezona: pomalu začínám. ()

Renton

Knižní předloha: Jeff Lindsay, scénář & developer: James Manos Jr. .. Anděl společensky neakceptovatelné spravedlnosti má jméno DEXTER MORGAN. Tichý, uzavřený, emocionálně prázdný jak málokterý člověk. Zpočátku jsem měl problém do seriálu proniknout, představitel hlavní role Michael C. Hall mi nebyl natolik sympatický, jenže geniálně napsaný charakter se postupně odkrýval a díky dokonalé černým a ironickým hláškám v podobě jeho tichých monologů mě po několika epizodách plně dostal do jeho světa. Světa prosáklého krví skrz naskrz. Ještě více se mi však líbila postava jeho sestry Deb, jejíž úsek životní cesty byl až neuvěřitelně dobře napsán a poutavý od počátku. Samozřejmě hodně pomáhalo i herecké podání Jennifer Carpenter. Dexter si Vás chtě nechtě prostě získá do své moci. Omotá si Vás transparentní fólii kolem prstu a těm co zlobí poskytne na hraní i svoji neposednou vrtačku... ___ Za druhou sérii beru jednu hvězdičku dolů (důvody podrobně v diskuzi). ___ O třetí.. škoda mluvit :-/ (důvody již jen zřídka, taktéž v diskuzi) _ 75%. ()

larelay

S Dexterom som otalala uz od zaciatku... proste som sa mu vyhybala, ani nevedno preco. Ale zaciatkom januara som si povedala, preco nie? No a vysledok? Komplet 5 serii pozretych za mesiac a to v tom boli este dva tyzdne Australian Open :D Takze tak za 2 tyzdne cisteho casu, ked mam byt uprimna. Druha seria mi velmi nesadla, Dexterova nahla tuzba po bledej anglicanke a cele to vyustenie so serzantom, ktory chudak skoncil tak ako skoncil, mi prislo absurdne, ale serial ma proste tolko energie, vtipu (hlavne vdaka Deb), ze sa od neho neda odtrhnut. Ano, kazda seria je v podstate nalinajkovana uplne rovnako - Dexter, Deb, seriovy vrah, rodinne trable, vrazda milovanej osoby atd, ale zaroven ma kazda seria proste svoje caro. No a teraz cakat na siestu seriu... Nevadi, najdem si zatial nejaky iny serial na potlacenie zavislosti :D ()

Anthony

Můj nejoblíbenější dramatický seriál vůbec. Je neuvěřitelné, že i po páté dokáží tvůrci přijít s napínavou, skvěle vypointovanou zápletkou. Klíčová je samozřejmě hlavní postava, která je jednak skvěle vymyšlená a napsaná, ale i zahraná Michaelem C. Hallem. Dobře napsaní a obsazení jsou však i všichni ostatní. Úvodní znělka Rolfa Kenteho patří mezi mé nejoblíběnější seriálové skladby. ()

Adrian

Aj Patrick Bateman by sa mohol este vela od Dextera priucit... ;-) Rozhodne zaujimavy namet, resp. sposob jeho uchopenia musi byt chutnym bonbonikom pre chore mysle choreho sveta. Moj nevynimajuc. 1. seria - 80%, 2. seria - 90%, 3.seria - 70%, 4. seria - 85 %, 5.seria - 95%, 6. seria - 40%, 7. seria - 90% (hlavne za Hannah), 8. seria - 80% (stale za Hannah). ()

Radek99

Vynikající, novátorský a skutečně hodně originální seriál s eticky spornou (eufemisticky řečeno) hlavní postavou. Dexter Morgan. Sériový vrah. Jaké seriály se asi budou natáčet za deset let? Série 1 - 100%, série 2 - 90%, série 3 - 100%, série 4 - 90% ()

DaViD´82

Takes life. Seriously. Sympatický i úspěšný forenzní detektiv miamské policie, který je oblíbený a má šťastný vztah... Jenže pouze zdánlivě. Dexter své city jen předstírá, ve skutečnosti žádných není schopen. A mimochodem je také sériový vrah, který sice vraždí pouze jiné vrahy, ale jak známo s jídlem roste chuť. Ne, tady opravdu nejde o další variaci na CSIčka. A osobně bych to primárně ani neoznačil za krimi thriller seriál. Výkon Michaela C. Halla (David Fischer z Odpočívej v pokoji, ten chlapík má na silné role a práci s mrtvolami zkrátka přirozený talent) v hlavní roli se vám dostane pod kůži a i když i tentokrát má co dočinění se smrtí, tak ve zcela jiném duchu. A opět se s tím vypořádal bravurně, bez něj by Dexter nefungoval ani vteřinu, a celý koncept by se rozpadl jako domeček z karet. Znepokojivý a pokládanými otázkami kontroverzní seriál. Vyvedlo se naprosto vše od výběru herců přes zachycení specifické atmosféry Miami až po technikou stránku, v níž je soundtrack pomyslnou třešničkou na dortu. Již úvodní "švankmajerovské" titulky či dokonale "temný" klavír při těch závěrečných jsou střípky geniálnosti. Ač se Dexterův psychologický profil od knihy dost liší (respektive naprosto; v předloze je regulérní magor na hranici šílenství a schizofrenie), tak to v rámci seriálu vůbec není na škodu. Ten to vynahrazuje propracovanými příběhy ostatních členů sboru. Jakoby se tvůrci spíše našli v argentinské minisérii Epitafios. To pro změnu v knize chybí, ta je vskutku jen o jedné choré mysli. A druhá série? Někomu ulítnou vrány, někomu holt uplavou mrtvoly. Výrazně jiné než první řada. A věřte nebo ne, ač se to zpočátku možná nezdá, tak je ještě o chlup lepší. A i ve třetí sezóně se podařilo laťku značné kvality přeskočit, byť pravda je, že tentokrát musela být o něco snížena. I přesto je Dex stále jedinečný a hlavně neuvěřitelně pravdivý. Aspoň co se života týče. Opět, stále, zas a znovu. Body ztrácí především v linii s hlavním záporákem která je... No, ohraná a tuctová. Série čtvrtá je pak nejen díky fenomenálnímu Lithgowovi tou (zatím) úplně nejlepší sérií. Samozřejmě, pokud bych Dextera bral primárně jako kriminální seriál, tak bych asi tak nadšen nebyl, ale já ho beru především jako seriál "o životě". Dexterovi vztahové, rodinné, společenské problémy řeší dříve či později každý a právě v tom je seriál nejsilnější. Pokud k tomu navíc přičtu, že je to zaobaleno do napínavého a strhujícího kabátu, tak jen dobře. Ovšem jsem přesvědčen, že by to stejně dobře fungovalo i bez tohoto kabátu. Pátá série je jak jinak než opět zcela vynikající, ale na můj vkus se příliš odklonila od Dexterova řešení "lidskosti" ke klasické žánrovce (byť s přesahem o jakém si i nadstandardní thrillery mohou nechat zdát). Ta thrillerovitost nenachází tak úplně oporu v logice jednání několika postav i policie; na druhou stranu to zásadně přispívá budování atmosféry i napětí. Dex je tentokrát odsunut tak trochu na vedlejší kolej a největším vývojem si projde dívčí duo Debra/Lumen. Není to zápor, má to i opodstatnění, ale to by museli scenáristé čtvrthodinku před koncem dupnout na pedál a ne zbaběle zařadit zpátečku, čímž vrátili celý seriál vlastně tam, kde již jednou byl po čtvrté sérii. Právě tímto udělali z této řady sice vysoce kvalitní (a velice chutnou), ale přeci jen poněkud zbytečně nastavovanou kaši. Šestou sérii jsem si pokřtil na „nejrozháranější“. Opět nikoli špatná či jen průměrná, ale přeplácaná a zároveň skoro v ničem dotažená; přesto nakonec sympaticky "soap operově" odvážná (tedy pokud se tu situaci v další sezóně podaří scénáristům správně uchopit/rozehrát). Ovšem v prvních dvou třetinách série je to takový boj zajímavých nápadů versus vyznívání do ztracena. Zatímco odchod Rity byl logický (a ostatně i nutný krok), který seriálu jen a pouze pomohl, tak (dočasný?) odchod Lumen je mnohem více na škodu a tak se Dexterova linie (opět) točí v již dobře známém kruhu, který nenaruší ani Dexovo koketování s náboženstvím. To je sice skvostné, ale tato slibná linie skončí dříve než se stihne rozvinout v něco nosného. Uzavírání dějových linek z minulých sérií působí spíše jako z nouze ctnost (epizoda Nebraska) a hlavní "vražedná" linie není sice bez zajímavosti, ale všímavějším divákům její (dobrá, ne že ne) pointa dojde dlouho před vyjevením. A především je celá ta linie s nábožensky motivovanými vraždami na dlouho nedůstojně odsunuta na druhou kolej a působí, že vlastně nikoho z policejního sboru ani nezajímá. Navíc deus ex machina se tentokrát dostává k hlavnímu slovu až příliš často, stejně jako to, že Dex dělá chybu za chybou a nemá to vůbec žádné následky (jaký to rozdíl oproti prvním sériím či jiným nekompromisním seriálům, kde má každá akce odpovídající reakci). Jediné co se daří bez výhrad je vše okolo Debry. Jak se z poněkud přebytečné postavy (kterou v druhé a třetí sérii byla) podařilo udělat hlavní tahounku celého seriálu (sorry Dexi), to zaslouží uznání. A vzhledem k tomu jakým směrem tu postavu vyslali, tak beru dokonce zpět i svou námitku k závěru minulé série. Mělo smysl si na "to" počkat o sezónu déle. Sedmá série začne nejlepší epizodou seriálu a... A nic z toho. Ve vedlejších liniích se toho děje sice více než kdy jindy (včetně fantastického Stevensona), ale nic z toho nemá adekvátní prostor. Důvod? Linie Dex/Debra, která si pro sebe krade většinu času. Problém? Ne, pokud by nebyla odbyta během čtyřech úvodních dílů. Seriál na "tom" stojí od počátku, půda pro "to" se připravovala šest let. A co z toho? "Celé" čtyři epizody! A s ohledem na to, jak s podobnou situací naložili jiné seriály (T Shield či Breaking Bad), tak je to ještě o to více tristní. Navíc to je tak odbité pouze proto, aby tvůrci mohli Dextera poslat vstříc další touze po vztahu, který navíc tentokrát hlavní postavu nikam neposouvá a nemá tudíž vůbec poprvé žádné opodstatnění. Změna chování Dextera do polohy "namyšlený kokůtek nedbající na následky" rovněž ničemu nepřidává. Se skutečností, že Dexter jako seriál není (a asi již nikdy nebude) tou přesahovou záležitostí co původně, která používala krimi háv pouze jako lapač na diváky, jsem se již nechtíc smířil. Nevidím ovšem důvod, proč se nyní smiřovat i s tím, že již není ani kriminálním seriálem, ale má až nebezpečně blízko špatně napsané telenovele; a není to tím, že ústředním tématem série je tentokrát láska. Spojit pod přísným dohledem nekompromisního dramaturga to nejlepší z posledních dvou řad, tak by vznikla jedna důstojná, která by sérii jako celku ostudu nedělala. Takhle vznikla jedna zdařilá a jedna, na kterou lépe rychle zapomenout. Finální série osmá mohla celý seriál vzít hrobníkovi z lopaty a zachránit ho i navzdory (ne)kvalitě posledních sezón; stačilo málo, dát tomu nekompromisní nezapomenutelný závěr. jenže ani to se hrubě nepovede a tak se o osmé sérii dá tak akorát říci, že je to nemlich to samé co předchozí dvě. A to je špatně; moc špatně. S1: 4/5 S2: 5/5 S3: 4/5 S4: 5/5 S5: 5/5 S6: 4/5 S7: 3/5 () (méně) (více)

Superpero

Dokonalost. Kriminální seriály nemám zas až tak oblíbený, ale postava Dextera je prostě tak originální a cool, že to nejde popsat. Herci jsou fakt skvělí, takže se přidám a taky napíšu že Michael C. Hall je prostě numero uno. Celou dobu jsem čekal, jak to vyvrcholí (1. série) a opravdu mě to dostalo, nikdy bych nečekal že mě emocinálně dostane něco takového, jelikož by stačilo fakt malé zaškobrtnutí a z "Dextera" by se stala natahovaná trapná limonáda ve stylu "Hannibala." Druhou sérii nechci, prostě si nedovedu představit, že by si udržela laťku. P.S. béčkař James Remar zde září ve skvělé roli, vše odpuštěno za "Mortal Kombat 2." // Druhá série překvapila a je rovněž dokonalá, nemám co dodat, prostě pecka. // Třetí série je taky dobrá, ale přece jenom už zaostává. // Čtvrtá série je hodně dobrá, ale nasralo mě to. Dexter tam zbytečně chybuje a taky na to dojede. Je tu taky nejlepší záporák, skvěle zlý, perfektně hrající John Lithgow. Čtvrtá řada se může směle postavit po boku řady první a druhé. Třetí byla o něco slabší, ale zase říkám že ta čtvrtá mě prostě nasrala. Až dokoukáte uvidíte proč. // Pátá si drží standard a bavila mne. // Šestá série je docela shit, přirovnal bych jí ke slabé třetí. // Sedmá zatím baví Yvonne Strahovski je hot a Ray Winstone je můj oblíbenec už od dob Říma. ()

Tom Riddle

Když mi bylo zhruba dvanáct let, začaly se rodit moje spisovatelské touhy, a v hlavě mi vykvetla myšlenka na příběh o vrahovi, co zabíjí vrahy. Vzhledem k věku jsem pochopitelně neměl nijak zvlášť rozsáhlou slovní zásobu, a co do znalosti technických prvků pro mě bylo prakticky nemožné nápad jakkoli dál rozvíjet. Spokojil jsem se tedy s tím, že snad jednou... Bohužel jsem nebyl jediný, kdo s nápadem o vrahovi vrahů přišel. Jeff Lindsay vytvořil Dextera, krevního analytika a soudního znalce, který se ve volném čase věnuje svojí nejmilejší zálibě, a díky svojí profesi má prakticky nevyčerpatelnou databázi potenciálních obětí, z největší části vraždících psychopatů. Jsem majitel Lindsayho dvou prvních knih o Dexterovi, přičemž obě jsem přečetl přibližně během jednoho týdne. A byly strašné. Myšlenka tam sice je, ale autor s ní neumí pracovat, až to skoro vypadá, že knížky napsalo moje dvanáctileté já. Postavy jsou nevyhraněné, a když už, tak je jejich chování často nesmyslné, celkově to postrádá jak napětí, tak vtip, moment překvapení, a nemá to žádnou šťávu. Naštěstí pro fandy kvalitních kriminálek je tu kabelová televize Showtime, která jak král Midas, na co sáhne, to přemění na zlato. Tým zkušených scénáristů si vzal nápad, postavy a částečně jejich vztahy a historii, a ejhle, zrodila se seriálová supernova. Dexter. Důležité samozřejmě je, co všechno oni scénáristi vystřihli, upravili a předělali. I v seriálu nadále funguje formulka "jedna kniha/sezóna, jeden velký případ plus mnoho malých", z velkých případů vždycky ale zůstává jenom kostra, a i ta má ve výsledku mnohdy jinou (a ve většině případů výrazně uspokojivější a dramatičtější) pointu. A pokud jde o ty případy malé, z části jde o rutinu, z části o originální střípky ze života vrahů, ale skoro vždycky baví. Showtime si navíc naštěstí může dovolit i špičkový casting, a ten se opravdu vyvedl. Těžko lze mířit výš než na velkou hvězdu seriálového svatého grálu Six Feet Under Michaela C. Halla, nebo televizní veteránku, rozkošnou Julii Benz. Díky nim a mnoha dalším a jejich vzájemné chemii se papírově už tak zajímavé scénáře mnohdy stávají nesmrtelnými. Plné hodnocení s čistým svědomím dát nemůžu, protože Dexter je na obrazovkách už dost dlouho, a snad proto na několika místech skřípe víc, než jsem schopný tolerovat, už mě ale nemrzí, že mi Jeff Lindsay "ukradl" můj nápad. Americká televize by si totiž určitě českou knížku na zfilmování nekoupila a dneska už stejně (bohužel) nikdo nečte, takže bych na tom nic moc nevydělal. SPOILEROIDNÍ P.S. Pokud si chcete Dextera ve svojí mysli uchovat jako kult, přestaňte koukat po finále čtvrté sezóny, pokud Vám to nedá, přestaňte po konci sedmičky a předstírejte, že Debra se rozhodla pro druhou možnost. Osmá sezóna úspěšně zabíjí všechno, co kdy bylo na Dexterovi dobré. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021