Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Fr

Většina lidí má se společností tajnou dohodu. ,,ŽIJ DOBRÝ ŽIVOT A SPOLEČNOST SE O TEBE POSTARÁ“. Ale když společnost selže, někdo to musí napravit. TO JE PRÁCE PRO MĚ!.… Dex je normální hrdina v normálním světě. Hrdina? Proč ne. Není dokonalej, víme čím byl, čím je, jak přemýšlí, jak ,,pracuje“. Přesto je v jeho životě tolik tajemství!! Tento seriál si udržuje vysokou kvalitu již od I.série. Navíc se mi zdá, že každá další řada je ještě lepší. A ta třetí, je (zase) zatraceně dobrá! Nevěříte? VIDÍM VAŠI BUDOUCNOST V PLASTIKOVÉ FÓLII! PÁTÁ SÉRIE ***** ,,Vypadá to tak jednoduše. Spojit se s další lidskou bytostí“.... Nejdokonalejší vraždící flegmatik prožívá těžké období a jeho prázdnotu zaplní zase jenom smrt. Překvapivě dělá hodně chyb, díky kterým je seriál snad napínavější než kdy jindy. DEXTER, JE ZŘEJMĚ můj NEJLEPŠÍ SERIÁL!!!! Zřejmě. ŠESTÁ SÉRIE **** ,,STÁL JSEM NA MOŘSKÉM PÍSKU. A SPATŘIL JSEM, JAK Z MOŘE VYSTUPUJE NESTVŮRA SE SEDMI HLAVAMI. A NA TĚCH HLAVÁCH MĚLA ROUHAVÉ JMÉNO“.... Všichni jdeme dál. Dex miluje svýho syna a bude řešit další výzvu: víru v Boha a smysl života. Ale nejen on něco hledá.... Zvrhlý hry ,,ukecanýho“ vraha (...I V LUMPECH DŘÍMÁ BŮH...) a Dexter obklopen démony a vírou. Hloubavější, ukecanější (těch monologů...) série. Trošku jsem zklamanej, ale..... ta otázka (?) na konci! Chci zase! SEDMÁ SÉRIE ***** ,,NA SVĚTĚ MUSÍ BEJT RODINY, KTERÝ JSOU JEŠTĚ POSRANĚJŠÍ“..... Fantastická a kurevským fofrem sjetá série! Co díl, to prekérka, či dvě! Dexův svět se mění na svět, kde přežije ten nejlepší a sraček, do kterých se zamotává (nejen on) přibejvá. Mám radost z ,,vedlejšáku“ Raye Stevensona, ale i ze sexy ,,květinářky“ Yvonne Strahovski. JE TOHLE NOVEJ ZAČÁTEK? NEBO ZAČÁTEK KONCE? Temnej jezdec totiž neexistuje! (Nechápu, proč není Dexter nejoblíbenější seriál….) OSMÁ SÉRIE **** ,,TOHLE JE RODINNÁ ZÁLEŽITOST…“ /// Hledání ztracené cesty za pomoci ,,zaříkávačky“ psychopatů. Dexter zabředlej v rodinnejch trablech, páč rodinu nedefinuje nic líp, než slova - LÁSKA A SRAČKY. Standardní série, která zvyšuje psychologický i thrillerový napětí čím víc se blíží konci. Dextere, 8 let! Ty krávo! ()

Dever

// Production Companies: Showtime Networks // Tak jedinečná myšlienka hodená do TV seriálu, ktorá ho robí určite jedinečným. Zabíjať ľudí ktorí neboli potrestaní je fakt obdivu vhodné a jedinečne-originálne, no škoda že to takto nefunguje aj v našej realite. ()

Subjektiv

Dám pět, ale není to úplně čisté. Vadila mi jedna věc - že nevidíme mrazovrahu do karet a tak nemůžeme posoudit jeho genialitu. Nebo se tvůrci báli, že by v té jeho "genialitě" nasekali moře chyb? Edit 4.11.2008 - Po druhé sérii a prvním díle série třetí jsem došel k závěru, že nového už mnoho k vidění nebude, snížil hodnocení a sledování utnul. ()

novoten

1. série - 85% - V samém jádru jeden malý, příjemně gradující případ, ve kterém se kolem hlavního hrdiny děje nějak moc osobních náhod. A ve větším obrázku první krok sympaticky rafinovaného seriálu, který diváky opil sladkým pocitem, že ví víc než všichni kolem ústřední postavy, aby se zároveň nechali vést stopami neznámého vraha. Ve výsledku pak nenuceně pozvolná podívaná, která mě svého času zavedla do světa kabelových televizí a darovala mi divácky vděčného zločince s čistě logickým uvažováním a svým způsobem šlechetnými úmysly. Nic ale není černobílé a spousta zvratů teprve leží na cestě. 2. série - 90% - Chladná logika dostává trhliny kvůli živočišné síle v podobě lascivně působící cizinky, sympatie si každým dílem víc a víc krade nekompromisní Debra a v neposlední řadě si svoje místo na slunci zasluhuje i spanilá Julie Benz jako diváky zbytečně opovrhovaná Rita. Právě v této sezóně našli tvůrci onu ideální hranici, která jim na pěkných pár let dopředu zaručila pozici seriálu, který sleduje každý (a nebo se ho alespoň každou chvíli chystá sledovat začít). A nutno říct, že zaslouženě, protože dynamika vztahů Dexter-Doakes, Dexter-Lila nebo Debra-Lundy umí přikovat k obrazovce setsakra pevně. 3. série - 70% - Překvapivé klopýtnutí právě v době, kdy by měly všechny linky nabírat na síle. Laguerta i přes občas příliš okaté upřednostňování její důležitosti nezaujme a proti nezklamávající Debře nebo Ritě "tuším, ale víc raději vědět nechci" Bennett nemá šanci uspět. Sám Dexter pak bojuje s téměř anonymním nepřítelem a do dalšího snažení se pouští s poněkud problematickým sidekickem Miguelem. Právě tady, ve třetím roce miamských eskapád jsem dostal pocit, že scénář umí až nebezpečně zakolísat a v nesprávných rukou by mohl celý seriál skončit v nečekaně kalných vodách. Naštěstí se tak nestalo, Skinnerův případ byl ukončen se ctí a nezbývalo než čekat na trochu výživnější kořist. A nebylo třeba čekat dlouho. 4. série - 100% - Vrchol celé krvavé show, který co se týče nekompromisnosti, nervozity nebo lapání po dechu při nečekaných zvratech ani není možné překonat. Trinity Killer se stal pro Dextera symbolem, etalonem prvotřídního záporáka, kterému se každý následující jen bude snažit všemi silami přiblížit - a nikdy se mu to nepovede. Ve chvíli, kdy konečně fungují naplno i linky kolem Batisty nebo Joeyho Quinna, je rozhodnuto. Královská jízda s dech beroucím thrillerem v podobě finálového dílu jako pravděpodobně divácky nejoblíbenější trofej vítězné vitríny stanice Showtime. 5. série - 100% - Změna ústředního tvůrce poprvé a rovnou trefa do černého. Chip Johannessen si sice vyzkoušel roli vůdce na jediný rok, ale právě jím kormidlovaná sezóna je mou z celého seriálu nejoblíbenější. Půvabná Lumen, maniakální Jordan Chase a příjemně se proplétající vztahy jednotlivých hlavních i vedlejších postav mi zkrátka poskládali dohromady nerozbitný celek v čele se stále více polidštěným titulním hrdinou. Srdcové období, které bohužel nemohlo trvat navždy. 6. série - 80% - Změna ústředního tvůrce podruhé a začátek konce. Právě od příchodu Scotta Bucka na pozici showrunnera se některým slibným linkám přestaly dostávat pointy a v samotném Dexterovi se občas onen původní nečitelný hrdina rozpoznával jen velmi těžko. Naštěstí pořád dokonale funguje napětí i gradování jednotlivých zvratů a náboženský podtext také padl na nečekaně úrodnou půdu. Hodnocení tak níž neshazuje ani téměř již nesnesitelná Maria Laguerta (v žádném případě nic proti přesné Lauren Vélez), ani pocit, že některé látky by se neměly přepírat moc dlouho. 7. série - 80% - Nových klíčových postav jako na orloji a občas i spousta otazníků nad jednáním těch starých. Někdo vysloveně vadí (Louis, Nadia), někdo potěší (neselhávající Yvonne Strahovski jako Hannah) a někdo si trochu překvapivě krade každý díl pro sebe (Ray Stevenson a jeho nosorožčí sveřepost v kůži mafiána Sirka). Jako celek mě to i tentokrát baví natolik, že napětím poposedávám nejen na kraji křesla, ale občas už téměř na jeho opěradle, ale výsledné dojmy utíkají podobně jako loni snad i trochu do ztracena. Zatímco první série měly tempo rozvláčnější, ale v hlavě zůstávaly celé měsíce, sezóny novější - i přes srdceryvné nebo zcela klíčové události - nezvládají vyloženě ohromit. Zůstává tak jediná, ale o to zásadnější neznámá, tedy kvalita závěrečné várky krve, důkazů a monologů. Právě u Dextera totiž, snad více než u kteréhokoli jiného seriálu, závisí na kvalitě samotného finiše, aby podpořila či naopak shodila série předchozí. 8. série - 60% - Příjemné návraty, překvapující vysvětlovačky a pomalu se bortící domeček z karet. Co na začátku vypadá jako parafráze dřívějších námětů (Dexter jako mentor i žák) se ale posléze vlivem nefungujících vedlejších postav (Elway a maršál) zvrhne do poněkud tuctovější zápletky a co je nejhorší - do naháněčky s jednoznačně nejhorším záporákem. Že právě tento amatérsky jednající jedinec zatopí Dexovi, Deb i všem přítomným takovýmhle způsobem, považuji za regulérní scenáristický přehmat. Finální sezóna tak místo pocitu završení paradoxně působí jen jako řadová příhoda a je proto značným zklamáním. Vždyť i nijak neuzavřená série sedmá by jako finiš působila o něco osudověji, protože ke svým pointám alespoň nějakým způsobem postupně došla. Zato osmička jen pracuje kolem nových postav, v posledních dvou epizodách zkusí uzavřít vše, co se zavřít musí - a zbytek nechá ležet. Bez katarze vedlejších charakterů nebo odpovědí na palčivé otázky posledních let. Již nějakou dobu pozvolně mělněné nejvyšší hodnocení tak zákonitě mizí v nenávratnu a z konce diváckého kultu dělá zbytečně trpké sousto. Nechat nás po nejhorší epizodě vůbec čekat dlouhé roky na nápravu, bylo k zbláznění. V zimě 2021 ale vše odpuštěno. New Blood - 75% - Překvapivě samostatný projekt, který takhle odstřižený mnoha lety funguje o něco lépe než jako případná devátá sezóna. A na to, jak dlouho kolem jejího vzniku tvůrci našlapovali, jsou teď trochu jako sloni v porcelánu a ve chvíli, kdy mají přitvrdit, tak stojí na místě a když by se hodilo počkat, tak peláší honem kupředu, že se nestačím ani rozhlédnout a už je děj někde jinde. Nicméně co zůstává stejně, to je atmosféra, která i bez slunce a miamských pláží přináší zase tu paranoidní podívanou, ve které hlavní hrdina roztáčí napínavá kolečka do všech směrů. Vzývané i nenáviděné finále rozhodně není nejlepším dílem, naštěstí není ani tím nejhorším a s přehledem tak napravuje škody, které napáchala poslední epizoda o téměř dekádu dříve. Je jen škoda, že se právě tam spěchá zdaleka nejzběsileji, protože už v tu chvíli divák tuší, jak by mohl celý seriál skončit a jen váhá, kdo koho a s kým zabije, kdo a s kým kde zůstane a jen v takových rovnicích prohazuje figury. Protože ale tvůrci nechávají diváka tápat velmi dlouho, je ještě nějakých dvacet minut před koncem možné dosadit do takového hlavolamu takřka libovolné složení a když pak konečně dojde na lámání chleba, ztrácí v emocích tu tíhu, kterou se devět předchozích epizod snažilo nasávat. New Blood se tak nezařazuje mezi nejlepší sezóny, ale někam na úroveň třetí, šesté nebo sedmé, tedy těch dostatečně dobrých a tuze snadno sledovatelných, dosáhne až překvapivě snadno. Bez do očí bijících logických zkratek, kdy je hlavním postavám spousta věcí nevěrohodně usnadněna (viz velice příhodná konference nebo čím dál rychlejší dávání si dvou a dvou dohromady), bych byl ještě o třídu spokojenější, hlavní cíl se ale splnit podařilo. Seriál, který jsem ještě po páté sezóně považoval za jeden z nejlepších (minimálně z tehdy běžících), mi na svém prvním konci najednou byl úplně jedno, protože mi přišlo, že ze mě tvůrci dělají hlupáka. Teď mi jedno rozhodně není a vzpomínky na Dextera jako na celek se konečně zase patřičně rozjasnily. () (méně) (více)

tron

„Dokážem človeka rozštvrtiť, zahladiť všetky stopy a ešte stihnúť správy o pol ôsmej, ale keď je moja priateľka smutná, neviem, čo jej mám povedať.“ I. séria: Otec policajt ho učil zahladzovať stopy a keď Dexter (hypnotický a pritom „obyčajne nenápadný“ Michael C. Hall) vyrástol, zamestnal sa u polície (aby mohol pracovať s krvou, ktorá ho fascinuje). Vo voľnom čase zabíja sériových vrahov, odolával platonicky ho zbožňujúcej šéfke, sex ho nudil natoľko, že keď ho k nemu chcela nútiť (v minulosti znásilnená, ale nie ním) priateľka, chcel sa s ňou rozísť. Užíva si neschopných kolegov, ktorí ho nikdy nemali šancu chytiť (a ktorí sa na vrahov, vraždiacich v noci, de facto nehnevajú kvôli vraždám samotným, ale preto, že ich prevádzajú v noci a oni teda nemôžu spať) a snaží sa pomôcť na vyššie miesto peknej (ale ako tágo sprostej) sestre, ktorá by sa tam sama nebol nikdy dostala (ani cez posteľ). Tak toto je NÁPAD, vážení – za toto sa medzi scenáristami zabíja! Ja som bol z prvej epizódy skoro rovnako mimo, ako keď som prvý raz zbadal Rickyho Gervaisa v „Kancli“ a ak za televíznu udalosť pokladáte „Akty X“, „Gumkáčov“, „Nezvestných“ a „Dr. Housea“, potom z "Dextera" budete mimo aj vy. Čertovsky dobre napísaná postava, brutálny slang (v slovenskom dabingu som prvý raz v živote počul „pičus“) a sranda pre tých, ktorým pripadalo „Milénium“ ako dosť slabý seriál o sériových vrahoch. Výslednú kvalitu dotvárajú mrazivé medicínske fakty (viete, čo to urobí, ak človeku pretnete tepnu?). ()

dO_od

// Nejsympatičtější masový vrah v historii kinematografie. Někdo nesouhlasí? Však on už vám to Dexter - 80% vysvětlí. edit:// Závěr otevřený, nejasný, zvláštní - Dexter prošel komplexní změnou ale pokud se zeptáte mě, tu závěrečnou řadu (znova) by fakt potřeboval. Dřevorubec pátrajicí po své identitě? Why not. ()

Gimli

Brilantní pohled do nitra člověka, který musí tajit to, čím je. Svým způsobem to děláme všichni. A prostřednictvím Dextrových vnitřních monologů můžeme tyhle černé skříňky otevřít i v nás. Přináší to úlevu a fascinaci postavou, které bychom vlastně neměli fandit. 1. série - 100%, 2. série - 100%, 3. série - 80%, 4. série - 100%, 5. série - 100%, 6. série - 100%, 7. série - 100%, 8. série - 100% ()

Flipnic

Po shlédnutí první série dávám 4/5. Je to dobré, má to skvělý závěr, ale zatím to není pro mne tak TOP, jak se z toho dělá. Ovšem uvidíme dále ... "Go! Dexter! Go!!" :-) ... O druhé sérii pro mne platí to stejné jako o první. 4/5 Třetí série o něco slabší než předchozí dvě, ale také dobrá. Znovu 4/5. Čtvrtá série jasně nejslabší. Amerikánský řešení rodiny na pozadí "Dexterova dramatu" mi rozhodně nesedělo. Každopádně ze závěru mi spadla klapačka ... 3/5. Pátá série absolutně nejlepší!! Naprostá pecka, špičkové herecké výkony, perfektní zápletky a skvělý směr Dexterových dobrodružství. 5/5 = jako celek 4/5. ()

monolog

Poslední díl 8. série zabil perfektní seriál. Deb je postřelená a její mozek umře na sraženinu, Dexter jí odpojí přístroje a odveze její tělo do bouře, kde bídně zhyne. Syna nechá své lásce Hanně. A pak je scéna, kdy fousatý Dexter o pár let později vozí klády na severu USA... Fakt super vymyšlené a určitě to sedí do charakteru postavy... Osobně asi budu radši dělat, že to nenatočili takhle, a že to byl špatný sen jak v Dallasu. Fakt by mě zajímalo, co si tvůrci mysleli a co si říkali herci, když jim dali scénář. Já osobně bych to odmítl hrát, protože jedním špatným dílem zničili dobrý pocit každému, kdo to sledoval. Kdyby tam nakonec dodali scénu, kde se Dexter s trhnutím probudí vedle Hannah, tak fajn. Mohli jsme si to domyslet, co se stalo a i tak by to byl dobře temný konec. Jenže takhle zbývá jen nahořklá pachuť, které se ještě dlouho nezbavím. A co jsem tak slyšel o další sérii, kde se dozvíme, že Hannah umřela na rakovinu a Harrison skončil v děcáku... Tak sorry jako, ale myslel jsem si, že víc posrat už to nepůjde. A ono přece... Asi si tvůrci myslí, že sérioví vrazi si happyend nezaslouží... Nasrat, jo nasrat! ()

Boss321

Tenhle seriál mě chytl a nepustil takovým způsobem, až jsem si v jednu chvíli říkal, jestli jsem v pořádku a nepotřebuji psychiatra :-). ()

Faidra

Jak moje babička říkává, chlap potřebuje nějakého koníčka... a jak říká můj úplně nejvíc nejlepší přítel: "Máš problém? Tak si ho vyřeš!" Nelítostný ovčácký pes Dexter řeší problém a zabíjí nejen svůj volný čas střežením lidského stáda, protože kdo líp ochrání ovce před vlky než nejbližší příbuzný vlků? Do miamského tavicího kotle je vydatně přikládáno denním topným přídělem vražd a násilností a když ani kriminálka Miami nestačí, nastupuje noční šichtu jeden velmi specializovaný forenzní znalec. Jeden z mála případů, kdy se adaptace vyrovná předloze a místy ji i předčí, protože i když jsou Lindsayho knihy temnější a sarkastičtější, jsou ve své ich-formě i omezenější v možnostech zachycení Dexova okolí a jejich ostatní protagonisté o poznání jednorozměrnější než ve své viditelné podobě. Sice se z mého hlediska shodují v tom, že do třetice všeho dobrého i zlého ne vždy platí, protože třetí knihou i sérií počínaje celý projekt občas ztrácí dech rychleji než Dexovy nepolitováníhodné oběti a počet nelogičností kolikrát převyšuje počet zrůd v Miami (a že jich tam je), ale po zhlédnutí zatím poslední řady se zatím pořád nedá říct, že by nastal definitivní downfall drahouška dorasovaného Dextera.... Následuje shrnutí dosavadních šesti sérií, spoilers included. 1. Znamenitě se těží z hlubokého dolu faktu, že každý důvěrně známe každodenní přetvářku před okolím a obavu, že černý pasažér na zadním sedadle vozidla našeho vědomí se může kdykoli zmocnit volantu a pak to teprve bude ta pravá jízda. A úsloví, že v každé rodině je něco, jaksi nepočítá s variantou, že některá rodinná pouta nepřetnete sebeostřejším nožem a faktem, že nejděsivějším zjištěním vašeho života nemusí být to, že jste sériový vrah, ale že váš rodič nebyl vševědoucí božstvo, ale - ta hrůza - jen člověk 2. Dark Passenger může být pro druhé Dark Avenger aneb Dexter se emancipuje poněkud později a poněkud jinak než většina z nás. Z učedníka je mistr, který čím dál víc zapadá do nejednoznačnosti, ale přesto si neumí představit, že by kdy našel spřízněnou duši. Jak pravil jeden moudrý muž, Bůh nás trestá za to, co si neumíme představit 3. Ďábel nosí jméno Prado. Kdo najde přítele, najde poklad, a Miguel je opravdový poklad - jen ho zakopat 4. Chudáku Dexi. Kdysi byl můj život sex, chlast a rock, tvůj čepel, krev a lov, ale teď jsou naše vyhlídky zkrouhnuty na plínky a dudlíky. Drasticky domestikovanému Dexterovi Rita zdatně přitahuje otěže a zavádí dvě pravidla: 1/ za všechno může Dexter, 2/ pokud za to náhodou nemůže, platí pravidlo č.1. Bravo, Rito. Bejt ten nesympatičtější v páru, když je ten druhý sériový vrah, není nic lehkého, ale ty to zvládáš na jedničku a dcerunka ti zdatně sekunduje. Je vidět, že Dex fakt není normální. Normální chlap by na ty dvě dávno vzal sekeru. Americkou krvavou krásu stranou, tohle byla nejlepší série nejen proto, že finic coronat opus. A vedle Trinityho vypadá i Hannibal Lecter jako hodný strejda s malinko výstřední gastronomickou zálibou 5. Skutečného kamaráda poznáte podle toho, že když se rozhodnete někoho zabít, stráví s vámi romantický večer na místě činu. Dexter je dobrý kamarád... a možná by mohl být něčím víc. Ovšem žádný dobrý skutek nezůstane nepotrestán. Ve smečce se sice loví líp, ale na to, jak to zatím vždycky dopadlo, když si Dex myslel, že našel parťáka ve zločinu, se nedá zapomenout 6. This is the way the world ends - not with a bang, but with a whimper. V Miami se schyluje k bitvě andělů světla a tmy, svévolníkům nebude dopřáno pokoje a nočním lovcům zase ne rodinná idylka. Fightclubový twist nevadí, ve výsledku je i šokující, protože je natolik předvídatelný, že je neuvěřitelné, že ho opravdu použili. Ale Colin Hanks je z hereckého hlediska jablko, které se zakutálelo někam pod fíkovník, a deus ex machina švihá spolu s Dexterovým andělem strážným přesčasy tak očividně, že to bije do očí i v téhle nábožensky orientované sérii. Rozhodně to ale není důvod k povzdechnutí typu "seriály, seriály, kolik času už nás stály," protože na mnohé naše společné večery s Dexterem a jeho sbírkou budu vždy s láskou vzpomínat. I když chvíli trvalo, než mi to přešlo do krve. () (méně) (více)

pan Hnědý

Dlouho jsem obcházel tenhle seriál a dlouho jsem se okrádal o tak dokonalou podívanou. To už je dávno zamnou, a když jsem viděl všechny díly měl jsem pocit, že jsem viděl něco velmi silného a originálního. Hlavní postava i znělka mi natolik vlezla pod kůži, že jsem hltal i tři díly po sobě. První sezona: poznaní Dextera Morgana - osobnost, závislost, temný pasažér, první trofeje, komisařství-postavy, zápletky a emoce. Po zhlédnutí posledního dílu čtvrté sezony jsem zůstal sedět s pusou dokořán, přilepený na židli a nevěřícně zíral (co jsem už dlouho nezažil). Každá série má svou váhu. DEXTER patří naprosto k nejlepším seriálům posledních let. ******* Možným úpadkem hodnocení DEXTERA je příčinou špatného dabingu v TV programu, kdy si to divák nevychutná tak naplno, jako v originálu! ()

Jara.Cimrman.jr

„Doufám, že se nezabije sám. To by byla tragédie!“ Každý policejní okrsek by si zasloužil přídělit do služby jednoho bezcitného cynika, který systematicky ochuzuje svět o přítomnost dobráků, kteří svým brilatním kličkováním mezi paragrafy berou slušným lidem víru ve spravedlnost. Já bych pro tuto práci sice neměl úplně dokonalé předpoklady, ale když už televize vysílá tento solidní manuál, tak začínám věřit v to, že bych pro ten náš zkorumpovaný svět mohl přece jen něco udělat. ()

H34D

"If i had a heart, it might be breaking right now" - soudní znalec Dexter je člověk poškozený obrovským traumatem z dětství, a tak se chová "trochu" jinak, než ostatní. Nejen, že má vážné emocionální problémy s tím, že vlastně žádné emoce nemá, ale ještě k tomu čas od času cítí nepřekonatelnou touhu vraždit. Dexter je velice originální kriminálka, s netradičním pojetím a konečně trochu jiným hlavním hrdinou - sympatickým zabijákem... Propracovaný příběh, hustá atmosféra a (nejen) vnitřní sarkastické poznámky Dextera se zaručeně postarají, aby vám Dexter vlezl pod kůži... První čtyři série jsou vskutku brilantní svými propracovanými zápletkami, chytlavostí, napětím i šokujícími závěry. Díky nim tedy seriálu nechávám své původní hodnocení, i když kvalita s pátou sérií znatelně upadla... 9/10 ()

xxmartinxx

Dexter opakuje nekonečně dokola jeden motiv a postupně měkne. Poslední (tuším pátou) řadu už jsem raději přestal sledovat, abych si na tento jinak skvělý seriál nezkazil názor. Opakovat se pořád dokola není nikdy k dobru věci. ()

tombac

Ačkoliv se seriálům programově vyhýbám, nelitoval jsem, že jsem se dál zlákat všeobecnou chválou a v jeden den věnoval Dexterovi necelých 11 hodin. A ačkoliv v něm není nic, co by mělo potenciál mě emocionálně dostat na lopatky, musím mu i přes pár mírně rušivých elementů švihnout hodnocení nejvyšší. Okamžiky, ve kterých necitlivý a sexuálně chladný Dexter musí předstírat emoce a city, přičemž ve skrytu duše trpí jako malý kluk a vnitřně to všechno sarkasticky komentuje, posouvají formálně výborný a tuze zajímavým příběhem disponující seriál o level výše. Naštěstí má seriál jen 12 epizod a charismatická hlavní postava má v každé největší prostor, takže nehrozí rozmělnění a byť jen částečná ztráta divákovy pozornosti. Málokterý sériový vrah je tak odzbrojující, sympatický, pozorný parťák a partner jako Dexter. Zkrátka ideální chlap do nepohody. 9/10 ()

Mr.Apache

První sezóna: Seriál, jehož hlavním (a kladným) hrdinou je sériový vrah? Už tento fascinující nápad si zaslouží tři hvězdičky. Uvidíme, jaké bude zpracování. Dexter je kladným hrdinou, protože i když vrah, zabíjí pouze jiné vrahy. Jelikož pracuje pro policii (díky tomu své "oběti" snadno vyhledává), je tu věnováno mnoho času také jeho policejním kolegům a různým vyšetřováním - a to může být velkou překážkou pro diváky, které různé ty Policie Las Vegas a Kriminálky Miami vůbec netankujou. Například pro mě. Ale téma sériového vraha, kterému fandíte, je příliš lákavé, takže se to dá přežít. Jenže to už je za námi pět částí, prvotní zvědavost vyprchala a ono jaksi furt nic. Ale pak to přijde. Šestá část! Dexterovi hrozí odhalení, nervy pracují, zdá se, že vše je ztraceno! Tohle na mě funguje - konečně nějaké napětí, konečně se pořádně bojíme o hlavního hrdinu. Paráda. Pak se k hlavnímu slovu dostane dějová linka se záhadným Dexterovým protivníkem Ice Truck Killerem, který toho o našem Dexíkovi ví až příliš. Z této zápletky (respektive z jejího rozuzlení) pak vyplývají poněkud vykonstruované věci a jisté osudové náhody, které mi osobně moc neseděly a dodnes jsem jim příliš neuvěřil. Ale ty tři, hned zpočátku nasazené hvězdičky, si Dexter uhájil. Druhá sezóna: Prý "něco úplně jiného", hlásili mnozí. Neřekl bych. Prvotní očekávání "jak tvůrci naloží se svým skvělým nápadem?" mám už dávno za sebou, teď jsem zvědav, co nového z toho vyždímají. Naštěstí se tu ždíme ve velkém právě z toho, co v mém případě zachránilo celou první sezónu (jen pro připomenutí: Šestá část! Dexterovi hrozí odhalení...). Ano, s tímhle se teď hraje ve velkém a funguje to parádně. Alespoň na mě. Protože to vypadá, že tentokrát už je opravdu VŠE ztraceno a z tohohle se Dexter prostě NEMŮŽE dostat. Napětí, přirozenost, žádné velké vykonstruovanosti naštěstí nezaznamenávám. Možná jen nemám čas vydechnout si a zaznamenat je. :-) Své tři hvězdičky si Dexter i v druhé sezóně v pohodě uhájí. A možná má i na víc. Ale tak vyčkejme další řady... Třetí sezóna: Ajajaj. Takový úpadek. Rutina. V podstatě nuda. A co to Dexter dělá za dětinské chyby? To snad ani není on. Opravdu tak přilnul k té nejnesympatičtější slizké kreatuře, jaká se kdy v seriálu objevila? Hm. Jasně, už v druhé řadě projevil jistou slabost k poněkud vyšinuté osobě, jež ho spolehlivě táhla do pekel, ale protože to byla sexy žena, dá se to celkem pochopit. Ale tenhle hnusec? No, mazec, alespoň že ten konec to trochu napravuje. Dvě hvězdičky - tahle řada opravdu nestála za můj čas. Čtvrtá sezóna: Po zklamání z třetí série jsem se musel do sledování té čtvrté opravdu nutit. Ještě že jsem byl v poslední době tak zničený z práce, že jsem se už k ničemu kloudnějšímu než právě k Dexterovi nedonutil. A to jsem se do toho musel zakousávat na několik pokusů, než jsem se chytl. ALE... Tentokrát nelituju ničeho. Trinity je nenebezpečnější protivník, jakého kdy Dexter měl a čtvrtá řada je asi vůbec nejlepší a nejpropracovanější ze všech. A ten závěr! ŠOK. Čtyři hvězdičky za celou tuhle čtvrtou, hodně podařenou (vražednou) zábavu. Resumé: Dvakrát po třech, jednou dvě a jednou čtyři hvězdičky dělají v průměru pořád ty tři, na kterých u mě Dexter začínal. A tři hvězdičky z mého pohledu znamenají, že to za jedno podívání určitě stojí. Poznámka: Kdysi jsem tu zaznamenal něčí názor, že zpracování úvodních titulků k Dexterovi je tak kvalitní, že je to jediná seriálová znělka, kterou onen divák (nebo divačka) neřeší rychloposuvem. Mě se ta srandička přejedla poměrně brzy, dávno se s ní nezdržuju. Ale takové úvodní titulky k Buffy, to je jiné kafe. :-) Pátá sezóna: Ale jo, myslím, že to na ty čtyři hvězdičky celkově nakonec zvednout můžu. Ne že by snad tahle řada přinesla něco zásadního, jako celku se však Dexterovi jakž takž daří udržet si jisté kvality, což je po pěti sezónách u jakéhokoliv seriálu hodno uznání. A to přesto, že se stále víc dostavuje pocit okoukanosti a zajetých kolejí. Šestá sezóna: Nemůžu se rozhodnout, zda nejhorší série byla třetí a nebo tahle. :-( Námět poměrně zajímavý, BUT zpracování chaotické, nedůvěryhodné, rozhárané (ha, teď vidím, že totéž slovo použil v komentu i DaViD´82, tak asi na tom něco bude), atakdále. Prostě zas to klesá a můj zájem ochabuje. Plus se tam začíná rýsovat něco, co mi vůbec nevoní. Otázky: Zvládnu ještě jednu sezónu? Udrží si Dexter ty čtyři hvězdičky, které jsem mu před časem věnoval? (Už teď mám nutkání mu je zase sebrat.) Začínám být skeptický. Sedmá a osmá sezóna: Mysleli jste si, že ještě nějaká série Dextera dosáhne úrovně čtvrté řady? Já jsem v to doufal. Ale jak šel čas, tahle možnost se ukazovala být stále nepravděpodobnější. Vezměme si sedmou sérii. Zprávy hovořily o tom, že Dexter bude mít tentokrát za protivníka ruskou mafii. Znělo to slibně, a co z toho bylo? Z nadějného hlavního záporáka se vyklubal citlivý homosexuál a na scénu vstoupila Dexterova nejméně sympatická přítelkyně. Nabízený potenciál byl scénáristy doslova zabit. Úpadek pak byl ještě potvrzen závěrečnou scénou. Doufali jste, že poslední sezóna vše napraví? Já už ani ne. A taky že nic nenapravila - naopak, bezpečně poslala do kytek vše, co tam tvůrci nestačili poslat už předtím. Sedmá řada je jedno velké zoufalství, kde blbost začíná zcela jistě vítězit nad lží a nenávistí, a scénáristé si ze všech nápadů bezpečně vyberou ty nejhorší. Sem tam ještě zasvítí paprsek naděje, který je ale rychle a nemilosrdně zlikvidován. Převládá otrávený pocit z vtírající se nudy. Abych citoval jeden internetový článek: Tento seriál skončil na dně.... Přesto s celkovým hodnocením pod ty tři hvězdičky nepůjdu. Abych Dextera až tak zatratil, na to mi ten seriál nabídl příliš mnoho zábavných a napínavých momentů. Svůj vrchol si ovšem odbyl čtvrtou řadou. Po ní už to bohužel šlo jenom z kopce. Prostě takový smutný příběh. () (méně) (více)

Shit

První díl nadprůměrnej, ale až ke konci mě začal víc zaujímat, ale v dalších dílech se to docela pěkně rozjede a zase sem do toho spad a musel sem pouštět jeden díl za druhým a fakt sem se v přítomnosti Michaela C. Halla dokonale bavil, v tu chvíli mi to přišlo jako jeden z nej seriálu co znám, nejenže je příběh originální, skoro bych řek, že originálnější a pro mě zajímavější seriál sem ani neviděl, ale je i skvěle zpracovanej a celá série má svůj postupující vývoj, ale i každej díl má ještě několik dalších linií, který se taky během serie vyvýjej a nebo nějaký pěkný jednorázovky, takže nějaká nuda, zapříčiněná okoukáním, fakt nehrozí. Jenže bohužel zhruba 3 díly před koncem první série mě seriál drtivě zklamal. Zza prvý, Dexter nějak divně měkkne, drsnej a bezohlenej Dexík se mi líbil víc a za druhý šokující odhalení pro mě nebyly šokující, protože sem to věděl dávno předem, jak to bude, i když je možný, že je to spíš mojí degenerací, kdy toho mam nakoukaný mraky a pak je těžký mě nečim překvapit a v podstatě moc možností jak příběh vyvíjet už neni, ale přece jen sem pointu čekal lepší. Nicméně, kvalita seriálu tim rozhodně neklesá, to spíš jen pro toho malýho úchyláčka ve mě, to bylo trošku zklamání. [2. série] Zamotanější než první,ale stejně dobrá, možná příběhově ještě lepší a napínavější, ale na můj vkus je málo Dextrových obětí a až moc se řeší věci kolem. [3. série] Opět vysoká kvalita, úžasně napsaný všechny postavy, dokonalý dialogy, perfektní a někdy i nečekaný zvraty a události. Třetí série je dost možná zatim to nejlepší, co se v Dexterovi událo, prostě paráda, už teď se nemůžu dočkat série čtvrtý. GO DEXTER GO ()

Djoker

Trvalo mi více než rok, než jsem našel sílu k vyřčení závěrečného ortelu nad Dexterem. Myslel jsem, že čas všechno spraví, ale největší seriálová křivda ve mně zůstává i nadále. Pojďme ale pěkně od začátku. Nebyla to láska na první pohled. Při seznámení sice ihned přeskočila jiskra, ale tempo první třetiny série bylo přeci jen vlažnější. Pak se ovšem dostavily momenty, na které nikdy nezapomenu. Zástavy srdce, vyražené dechy, neschopnost mrknout. To vše mi tato floridská jízda v kubánském rytmu nabízela a já nic jiného nechtěl. Navíc ten příběh o muži, který na ostatní musí hrát divadlo, aby zapadl, mi něco silně připomínal, takže už před koncem první série pro mě byl Dexter modlou. Zběsilá naháněná s Doaksem ve druhé sérii mě s Dexterem definitivně svázala a já začal šířit seriálovou osvětu jako Ježíš křesťanství. Chtěl jsem, aby všichni věděli, kdo právě sedí na trůnu. Rita pro mě byla imaginární manželkou, Masuka ten nejperverznější hláškař a Debra stylová fuckerka. Vše bylo zalité sluncem a krasojízda pokračovala. Třetí série přinesla ještě více rodinných problémů a skvělou spolupráci s Miguelem, čtvrtá zase nelítostný souboj s Trinitym a také nejkrutější twist posledním let. Pátá tak měla téměř nesplnitelný úkol a stejně to díky propracovanému vztahu s Lumen zvládla. Poté přišlo první velké škobrtnutí, které doteď někteří dokonce obhajují. Náboženské bláboly, CGI hadi (předzvěst tragického finále) a jeden pošuk, který nebyl hoden tak významnému soupeři. To vám jako stačí? Zřejmě někteří poprvé viděli slušný cliff, takže to ještě přejdu, protože sedmá série díky tomu přinesla dlouho očekávané prozrazení. Debra byla svému bratrovi rovnocenným spoluhráčem, klaunské duo Batista, Quinn na svém tvůrčím vrcholu a Hannah zase tou největší samičkou, kterou jsem Dexovi mohl přát. Poslední série však smrděla od začátku. Naprosto amatérské šťourání do minulosti (Vogel), impotentní vedlejší linky (Elway, Zach, U.S. Marshal) a "záporák" Saxon mně přivodili značné obavy o důstojné finále. Příliš tomu nepomohl ani vytoužený návrat Hannah a obavy se potvrdily. Seriál plný sarkasmu (vnitřní monology, oslavné finále první série) a černého humoru (jasným vrcholem je Dexter s ušima Mickey Mouse), kde celou dobu sledujeme sériového vraha, který navíc kosí (skoro vždy) jen další vrahy, s nadhledem mu fandíme, tak tento seriál se v úplném finále musí začít brát vážně a nedopřát mu happy end v Argentině, ale jen dementní odchod do lesů, kde bude čumět do blba. To, že má poslední díl na IMDb jasně nejhorší hodnocení ze všech, jen dokazuje, o jak nedůstojné finále šlo a za to by měly padat hlavy. Hodně smutný pád ze seriálového trůnu. Návrat sice potěšil, ale počáteční nadšení rychle opadlo, když se ukázalo, že půjde o další křeč. Ukončení trápení tak bylo nejlepším řešením pro všechny. 1. - 5. série: 100%, 6. série: 80%, 7. série: 90%, 8. série: 70%, 9. série: 60%. ()

M.a.t.t.

Pôsobivá sonda do hlavy, na prvý pohľad obyčajného člena policajného zboru, ktorý len tak mimochodom trpí úchylkou, v dôsledku ktorej rád zabíja ľudí, pretože jedine vtedy dokáže "cítiť". Začiatky neboli ľahké, trvalo istý čas, kým ma Dexter pustil do svojho sveta a v momente, keď ma tam už takmer napevno držal, ma zvratmi postavenými na náhode a dielmi akoby z iného seriálu ľahkovážne na moment pustil. Naštastie som si už bol dostatočne vedomý jeho kvalít aby som sa nechal odradiť. A vyplatilo sa. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021