Dexter (TV seriál)

Dexter

Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006 - 2013, 84 h 36 min (Minutáž: 96x55 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Frederick Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Jonny Rees, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernée Watson-Johnson, Christine Nguyen, Bart Braverman, Steve Stapenhorst, Annie Little, Travis Winfrey, Roger Rignack, Kim Robillard, Bjorn Johnson, Jack Axelrod, Chad Todhunter, Jason Manuel Olazábal, Lou Volpe, Joseph Lyle Taylor, Brian Gattas, Krista Swan, Avery Phillips, J.R. Cacia, Brad Grunberg, Douglas Bennett, Dream Kasestatad, René Ashton, Ashton Moio, Kim Estes

V době, kdy se slovo seriál začíná stávat téměř až otravným pojmem, noří se z hlubiny nenápadnosti stylová pecka, které své souputníky převyšuje o tři hlavy. Případné zájemce o své příhody si Dexter – naprosto božský Michael C. Hall – ovine kolem prstu svým cynicky černohumorným pohledem do duše chladnokrevného vraha, který na krku nosí policejní odznak, aby po tomto skvělém manévru klamání tělem radikálně změnil image v detektivku, která diváka napne jako strunu, aby mu díl po dílu poodhalovala další tajemství, jejichž objevování nejenom, že nepřináší úlevu, nýbrž svou vypointovaností nechává přítomné divácké osazenstvo ve stavu totální konsternace, ze které se probere až s dojezdem titulků posledního dílu. Po skončení první sezóny můžu s klidem konstatovat, že v současné seriálové záplavě je to právě Dexter, který patří k úplné špičce! Po dalších sezonách je tomu jistě co vytýkat (odhadnutelné krimi linie, nedořešené postavy, logické lapsy), ale ty Dexterovy úvahy o životě (fantastické koketování s náboženstvím a vírou v šesté sérii), jsou prostě neskutečné a stále ženou seriál dopředu. Bohužel závěrečný, osmý, akt je něčím, co posune seriál do žánru sci-fi, který napsali scénáristé rodinné telenovely. Vývoj hlavního hrdiny byl fascinující do té doby, kdy někdo razítkem posvětil tvůrcům Dexterovu lobotomii.(21.12.2006)

Aj Patrick Bateman by sa mohol este vela od Dextera priucit... ;-) Rozhodne zaujimavy namet, resp. sposob jeho uchopenia musi byt chutnym bonbonikom pre chore mysle choreho sveta. Moj nevynimajuc. 1. seria - 80%, 2. seria - 90%, 3.seria - 70%, 4. seria - 85 %, 5.seria - 95%, 6. seria - 40%, 7. seria - 90% (hlavne za Hannah), 8. seria - 80% (stale za Hannah).(16.12.2006)

|| Scenár: Jeff Lindsay, James Manos Jr., ... | Hudba: Daniel Licht, Rolfe Kent | Produkcia: Robert Lloyd Lewis, Lauren Gussis, Drew Z. Greenberg | Distribúcia: CBS Television Distribution || Seriál, ktorý kúsok po kúsku rastie, vyvýja sa, až v 6. epizóde dosiahne svôj vrchol napätia a filmárskej dokonalosti. Seriál, ktorý dokázal udržať všetky svoje kvality neuveriteľných osmem rokov! Neskutočná invenčnosť, jedinečnosť a krása. Dexter. Najnapínavejší počin, aký som kedy videl! s01: 100% | s02: 95% | s03: 90% | s04: 100% | s05: 90% | s06: 90% | s07: 95% | s08: 90%. |(9.10.2009)

První řada: DEXTER není ten typ seriálu, který si vás získá hned od prvního okamžiku, ale čím více se do jeho světa propadáte, tím lepší to je. Hlavním kladem je prvotní myšlenka. Sériový vrah bez emocí co předstírá, že je "normální" a pracuje jako specialista na krev pro Miamskou policii. Geniální! Jak prosté a přesto je to něco, co tady ještě v seriálovém prostředí nebylo. Michael C. Hall má navíc talent a jeho DEXTER je sympaťák i když zrovna krájí na kusy třeba svého psychiatra. Problém je však s ostatními postavami. Některé jsou hodně otravné (hlavně Dextrova sestra mi občas pila krev), některé jsou fajn (Dexův táta, ujetý číňan nebo pohodový Angel), ale většina jich je nudných. S přibývajícími díly se to trochu zlepšuje, ale na Dextra a jeho Max Payneovské hlášky nemají. Ještě bych chtěl poděkovat Farsovi za to, že mi tenhle seriál doporučil. Jsem zvědavý co přenese druhá řada... Řada druhá: Jestli vydrží stupňující se tendence tak tady budeme mít nejlepší nebo spíš nejkvalitnější seriál všech dob. Několik zvratů za každý díl, čím dál lépe se rozvíjející zápletka. To je jako sen ze kterého se člověk nechce probudit. Životy jiných před vámi nabývají skutečných tvarů a vy zjišťujete, že nehodnotíte herecké výkony a nenimráte se v logice. Všechno je uvěřitelné a zapadá do sebe jako puzzle, které jste jako dítě skládali. Michael C. Hall je DEXTER a příběh, který se odehrál během druhé řady patří, nebo spíš je to nejlepší co jsem na seriálovém poli zatím viděl. Třetí sezóna byla nedávno potvrzena a já už se těším. A těším se opravdu moc... Řada třetí: Po druhou sérií vysoko nastavené laťce jsem nečekal, že by nové díly byly lepší, ale doufal jsem, že si přeci jen udrží svou kvalitu. To se tvůrcům povedlo. Díky bohu. Navíc se Dexter pouští neočekávanými zákoutími a téma "přátelství", které bylo pro tuhle řadu hlavní, získává novou, jinou perspektivu. Michael C. Hall je stejně vynikající jako vždy, ale jsem rád, že i ostatní postavy dostávají lepší příležitosti k tomu projevit se. Jindy otravná LaGuertová byla vcelku příjemná a Vincovi příhody jsou čím dál lepší. Navíc Dexův nový právnický kamarád (výborný Jimmy Smits) ukazuje kousek po kousku svou pravou tvář. Jediné co mě štve je , že musím zase rok čekat. Je to jako když dobrý kamarád odjede na nějakou dobu pryč a začne vám chybět. Čtvrtá řada získala ve finále jasný směr a já jsem vážně zvědavý jak se s tím Dexter popere. Tak za rok na viděnou...Čtvrtá řada: Rok se s rokem sešel a čerstvý ženáč Dexter má za sebou pěkně pekelné období. Rodina mu bere všechen čas a on zoufale nestíhá. Letos se v seriálu opravdu šlapalo na plyn. Každý díl je doslova nacpaný k prasknutí událostmi, překvapivými zvraty a atmosférou, která se doslova dá krájet. Třetí série jela oproti téhle na volnoběh, to mi věřte. Hodně pěkně je pečováno i o vedlejší postavy, Deb i Quinn mají skvělé příběhové linky a letošní zabiják John "Trinity" Lithgow patří k trumfům téhle sezóny. Poslední díl je emocionální smršť ze které se pomalu vzpamatovám těmito řádky a závěr je poetičnost sama. I přesto jsem se cítil tak nějak... smutný. Pátá řada: Člověk by řekl, že po těch sračkách, kterýma Dex prošel ho tvůrci nechají chvilku odpočinout (v pokoji), ale oni mu udělají takovou sviňárnu. Tentokrát se netlačí tak na pilu jako u čtverky a spíš se hraje na komornější nástroje. Deb nám pomalu dospívá, jsem zvědavý kdy nechají padnout ten Damoklův meč, který se nad sourozeneckým vstahem vznáší už od začátku série. Quinn vyrostl v parádní postavu, hodně jsem si ho v páté řadě oblíbil a docela by mě zajímalo jak se pro něj bude vyvíjet další řada. Nově příchozí Lumen, v podání mojí oblíbené Julie Stiles, je vítaným zpestřením v Dexterově životě a hnacím motorem celé série. Zajímalo by mě s čím příjdou příště. Připadá mi, že už Dexterovi můžou vzít jenom jednu věc a to se v televizi nikdy nestane. To by neprošlo. Nebo že by...? Šestá řada: Takhle zprasit potenciálně nejlepší námět na sezónu. Konec světa, Bůh, otcovství. Ingredience tu byly, ale někdo nedělal svoji práci tak jak měl. Scénáristi se v honbě za senzacemi v druhé půlce řady rozběhli nelogickými cestami. Dexter je neopatrný a až nepatřičně emocionální, postavy se chovají divně. První půlka má perfektní rozjezd. Nějákých pět dílů je ukázkových, o to větší pád na hubu jsou ty další. Deb se od té chvíle mění na ubrečenou kňochtu což jí nesedí, Quinn je super (ale má málo prostoru), nováček Mike je pak najednou do počtu. A teď k záporákům/záporákovi. Slibný plán dvojce vrahů, žáka a učedníka je zadupán klišoidním zvratem a nezvyklým prodlužováním existence Trevise. Starý Dexter by byl s tímhle párem hotový raz dva.Proč? Protože neměl emoce. Závěr pak konečně přinesl to na co všichni čekali, ale udělal to tak babrácky předvídatelně, že finále páte řady proti tomu vypadá jako geniální psaní. No doufám že si seriál sedmou řadou spraví reputaci, protože takovou nedbalost si Dex nezaslouží. To by se mu ani trochu nelíbilo. Sedmá řada: Konečně je Deb zatažena do víru Dexterova tajemného řádění a tvůrci znovu tnou do živého, hlavně v závěru téhle sezóny. Hlavní záporáci tu vlastně ani nejsou záporáci, Dexter je v porovnání s nimi nezměrně větší svině. Vždyť to uzná i hlavní zlé maestro téhle řady ukrajinský mytič Issac Sirko (výborný Ray Stevenson), jehož předčasný odchod jsem nesl s nezvyklým smutkem. Druhý záporák je tu slečna Hannah, jejíž osud jsem (pitomá, paličatá Deb!) sice nepředvídal, ale je dost zdařilý a doufám, že jsme ji neviděli naposled. Celá tahle série si drží hodně vysokou kvalitu a na to už je to sedm let co Dex krájí lidi je až nečekaně vynalézavá a svěží. V závěru se vrací hodně do mé "all time favourite" druhé řady, ale i celý ukrajinský úvod byl vydařený a nebál bych se říct knižní. Má to příběh, děj, napětí a určitou dávku reality, která se v šesté řadě ztratila. Napravená reputace, výborný a slibný závěr. Nemůžu se dočkat osmé řady. Tak o tomhle to bylo? Najít své lidství je nahouby? Docela depresivní. Osmá řada: Měla zajímavý nápad v návratu Dexterovy stvořitelky a do toho podle vzoru řady předchozí míchala různé ingredience z řad předcházejících. Situace okolo Deb vedla k docela zajímavých událostem a vrah co vydlabává mozek je poměrně originální. Všechno bylo fajn. Jen znovu poslední řada ukazovala Dextera chybujícího, ale teď alespoň schopného si to uvědomit, až se ve finále zachoval jako psychopat/člověk dohromady. Unikát. Dexter. Docela mě to i dojalo.(2.8.2007)

Základem je, že každý v sobě máme nějakého většího, či menšího Dextera, tak mnohovrstevnatý (anti)hrdina prostě v TV tvorbě docela chyběl. Uvěříte mu vše, seriál si zručně pohrává s nejrůznějšími klišé, vždycky od nich ale umně uhne a divák, i když třeba tuší, jak věci budou, se třese po celém těle. Všechny mé pochybnosti, které jsem měl, byly rozptýleny na začátku druhé řady a mě nezvýbá, než se třást na další díly. JSEM DOBRÝ? JSEM ZLÝ? NA TO UŽ SE NEBUDU PTÁT. PROTOŽE NA TO SE NEDÁ ODPOVĚDĚT. NEBO VY SNAD ZNÁTE ODPOVĚĎ?(10.4.2008)

• - V 5. epizodě 6. série Travis (Colin Hanks) a Gellar (Edward James Olmos) srazí autem mladý pár. Travis vystupuje, u toho otevírá kufr. Když však odnáší omráčenou brunetu do kufru, otevírá ho znovu. (Shaleman)

• - Michael C. Hall, představitel Dextera, omylem při natáčení naboural svou loď "Slice of Life" do mola. Škoda se vyšlhala na 8 000 amerických dolarů. (cihlenka)

• - Spoiler: Herečka Jennifer Carpenter prozradila, že prý od začátku tušila, že její postava Debry tajně miluje svého seriálového bratra Dextra (Michael C. Hall) a od začátku seriálu tak svou roli i hrála. (cihlenka)