Dexter (TV seriál)

• Austrálie

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006–2013, 84 h 36 min (Minutáž: 47–59 min)

Tvůrci:

James Manos Jr.

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April Hernandez Castillo, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Frederick Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Greg Ellis, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernee Watson, Christine Nguyen, Bart Braverman, Steve Stapenhorst, Annie Little, Travis Winfrey, Roger Rignack, Kim Robillard, Bjorn Johnson, Jack Axelrod, Chad Todhunter, Jason Manuel Olazábal, Lou Volpe, Joseph Lyle Taylor, Brian Gattas, Krista Swan, Avery Phillips, J.R. Cacia, Brad Grunberg, Douglas Bennett, Dream Kasestatad, René Ashton, Ashton Moio, Kim Estes, Julie McKinnon, Carlos Linares, Bunnie Rivera, Peggy Blow, Rolando Molina, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, David Carey Foster, John Marshall Jones, Coleman Lannum, Lewis T. Powell, Judith Scott, Nick McCallum, Gino Cafarelli, Terry Woodberry, P.J. Marino, Julie Lancaster, Elisa Perry, Ty Haile, Skye P. Marshall, Burl Moseley, Gino Montesinos, Gina Hecht, Jason Ross-Azikiwe, Erica Shaffer, George Gerdes, Nikki Novak, De' Leon Howard III, Nina Onuora, Terricka Rogers, Michael Patrick McGill, Cheryl Carter, J. Rene Pena, Jarrett Sleeper, Anna Maganini, Japheth Gordon, Brooks Almy, Dianna Miranda, Anastasia Ganias, David Lengel, S.A. Griffin, D. David Morin, Kevin Thompson, Lucas Adams, Martha Hackett, Josh Wingate, Casey Kramer, Winston Story, Liza Colón-Zayas, Andi Chapman, Jonathan Camp, Maya Goodwin, Andrew Elvis Miller

Trvalo mi více než rok, než jsem našel sílu k vyřčení závěrečného ortelu nad Dexterem. Myslel jsem, že čas všechno spraví, ale největší seriálová křivda ve mně zůstává i nadále. Pojďme ale pěkně od začátku. Nebyla to láska na první pohled. Při seznámení sice ihned přeskočila jiskra, ale tempo první třetiny série bylo přeci jen vlažnější. Pak se ovšem dostavily momenty, na které nikdy nezapomenu. Zástavy srdce, vyražené dechy, neschopnost mrknout. To vše mi tato floridská jízda v kubánském rytmu nabízela a já nic jiného nechtěl. Navíc ten příběh o muži, který na ostatní musí hrát divadlo, aby zapadl, mi něco silně připomínal, takže už před koncem první série pro mě byl Dexter modlou. Zběsilá naháněná s Doaksem ve druhé sérii mě s Dexterem definitivně svázala a já začal šířit seriálovou osvětu jako Ježíš křesťanství. Chtěl jsem, aby všichni věděli, kdo právě sedí na trůnu. Rita pro mě byla imaginární manželkou, Masuka ten nejperverznější hláškař a Debra stylová fuckerka. Vše bylo zalité sluncem a krasojízda pokračovala. Třetí série přinesla ještě více rodinných problémů a skvělou spolupráci s Miguelem (zdravím jeho haters), čtvrtá zase nelítostný souboj s Trinitym (hlavně, že z něho uchcáváte ještě dneska) a také nejkrutější twist posledním let. Pátá tak měla téměř nesplnitelný úkol a stejně to díky propracovanému vztahu s Lumen zvládla. Poté přišlo první velké škobrtnutí, které doteď někteří dokonce obhajují. Náboženské bláboly, CGI hadi (předzvěst tragického finále) a jeden pošuk, který nebyl hoden tak významnému soupeři. To vám jako stačí? Zřejmě někteří poprvé viděli slušný cliff, takže to ještě přejdu, protože sedmá série díky tomu přinesla dlouho očekávané prozrazení. Debra byla svému bratrovi rovnocenným spoluhráčem, klaunské duo Batista, Quinn na svém tvůrčím vrcholu a Hannah zase tou největší samičkou, kterou jsem Dexovi mohl přát. Poslední série však smrděla od začátku. Naprosto amatérské šťourání do minulosti (Vogel), impotentní vedlejší linky (Elway, Zach, U.S. Marshal) a "záporák" Saxon mně přivodili značné obavy o důstojné finále. Příliš tomu nepomohl ani vytoužený návrat Hannah a obavy se potvrdily. Seriál plný sarkasmu (vnitřní monology, oslavné finále první série) a černého humoru (jasným vrcholem Dexter s ušima Mickey Mouse), kde celou dobu sledujeme sériového vraha, který navíc kosí (skoro vždy) jen další vrahy, s nadhledem mu fandíme, tak tento seriál se v úplném finále musí začít brát vážně a nedopřát mu happy end v Argentině, ale jen dementní odchod do lesů, kde bude čumět do blba. To, že má poslední díl na IMDb jasně nejhorší hodnocení ze všech, jen dokazuje, o jak nedůstojné finále šlo a za to by měly padat hlavy. Hodně smutný pád ze seriálového trůnu a vůbec nejhorší je, že jak o tom po čase píšu, tak jsem se zase nasral, kurva! 1. série: 90%, 2. série: 100%, 3. - 5. série: 95%, 6. série: 70%, 7. série: 90%, 8. série: 60%.(4.2.2011)

„Dokážem človeka rozštvrtiť, zahladiť všetky stopy a ešte stihnúť správy o pol ôsmej, ale keď je moja priateľka smutná, neviem, čo jej mám povedať.“ I. séria: Otec policajt ho učil zahladzovať stopy a keď Dexter (hypnotický a pritom „obyčajne nenápadný“ Michael C. Hall) vyrástol, zamestnal sa u polície (aby mohol pracovať s krvou, ktorá ho fascinuje). Vo voľnom čase zabíja sériových vrahov, odolával platonicky ho zbožňujúcej šéfke, sex ho nudil natoľko, že keď ho k nemu chcela nútiť (v minulosti znásilnená, ale nie ním) priateľka, chcel sa s ňou rozísť. Užíva si neschopných kolegov, ktorí ho nikdy nemali šancu chytiť (a ktorí sa na vrahov, vraždiacich v noci, de facto nehnevajú kvôli vraždám samotným, ale preto, že ich prevádzajú v noci a oni teda nemôžu spať) a snaží sa pomôcť na vyššie miesto peknej (ale ako tágo sprostej) sestre, ktorá by sa tam sama nebol nikdy dostala (ani cez posteľ). Tak toto je NÁPAD, vážení – za toto sa medzi scenáristami zabíja! Ja som bol z prvej epizódy skoro rovnako mimo, ako keď som prvý raz zbadal Rickyho Gervaisa v „Kancli“ a ak za televíznu udalosť pokladáte „Akty X“, „Gumkáčov“, „Nezvestných“ a „Dr. Housea“, potom z "Dextera" budete mimo aj vy. Čertovsky dobre napísaná postava, brutálny slang (v slovenskom dabingu som prvý raz v živote počul „pičus“) a sranda pre tých, ktorým pripadalo „Milénium“ ako dosť slabý seriál o sériových vrahoch. Výslednú kvalitu dotvárajú mrazivé medicínske fakty (viete, čo to urobí, ak človeku pretnete tepnu?).(11.3.2009)

Dokonalost. Kriminální seriály nemám zas až tak oblíbený, ale postava Dextera je prostě tak originální a cool, že to nejde popsat. Herci jsou fakt skvělí, takže se přidám a taky napíšu že Michael C. Hall je prostě numero uno. Celou dobu jsem čekal, jak to vyvrcholí (1. série) a opravdu mě to dostalo, nikdy bych nečekal že mě emocinálně dostane něco takového, jelikož by stačilo fakt malé zaškobrtnutí a z "Dextera" by se stala natahovaná trapná limonáda ve stylu "Hannibala." Druhou sérii nechci, prostě si nedovedu představit, že by si udržela laťku. P.S. béčkař James Remar zde září ve skvělé roli, vše odpuštěno za "Mortal Kombat 2." // Druhá série překvapila a je rovněž dokonalá, nemám co dodat, prostě pecka. // Třetí série je taky dobrá, ale přece jenom už zaostává. // Čtvrtá série je hodně dobrá, ale nasralo mě to. Dexter tam zbytečně chybuje a taky na to dojede. Je tu taky nejlepší záporák, skvěle zlý, perfektně hrající John Lithgow. Čtvrtá řada se může směle postavit po boku řady první a druhé. Třetí byla o něco slabší, ale zase říkám že ta čtvrtá mě prostě nasrala. Až dokoukáte uvidíte proč. // Pátá si drží standard a bavila mne. // Šestá série je docela shit, přirovnal bych jí ke slabé třetí. // Sedmá zatím baví Yvonne Strahovski je hot a Ray Winstone je můj oblíbenec už od dob Říma.(27.2.2007)

Ououou... Narovinu. Po pilotu jsem byl nadšený. Po dalších 4 dílech jsem od nadšení upustil a přikláněl se k průměrnosti. Ovšem druhá polovina 1. série mě tak nakopla, že jsem jí sfouknul za jeden večer ( nejsem blázen ), což se mi stalo jen jednou - u PB. Každopádně, Dexter ( jak správně popisuje kolega Riddle ) má hodně plusů - obsazení, námět atd... ale i jedno podstatné mínus - předvídatelnost. Pokud nepočítám finále, ničím mě vlastně tvůrci nepřekvapili. I tak jsem ale abnormálně zvědavý, jak se bude ten blázinec okolo sériového vraha vyvíjet a to jest ten důvod, proč jdu do plného hodnocení - 85% po 1. sérii. EDIT 22.02.2010: Po druhé a třetí sérii mi nezbývá, než zvýšit na 100%. Dexter se v těchto dvou sezónách vyvíjel stejně tak dobře, jak jsem si to představoval a problém první série se tu ani trochu neprojevil.(29.1.2010)

Lost je sice Lost, ale Dexter mu po první sérii začíná solidně funět na záda. Uvdíme o čem bude ta druhá, první zatím za jasný kilo. Poslední tři díly jsem skoro nedýchal a při přepínání posledního jsem se cestou přerazil o židli. Ano, i takhle se dá do něčeho zažrat. Paráda, která minimálně ve svym žánru nemá a zřejmě ani nebude mít konkurenci. Btw, až na ty vraždy na ten svět koukám až podezřele podobně jako hlavní postava. Takže bacha, třeba mě jednou taky něco nastartuje. :-)(24.1.2008)

• - Během 8. série seriálu zahrál roli Angela Batisty místo Davida Zayase představitelův syn David Zayas Jr. (cihlenka)

• - V 10. epizodě sedmé série se objevuje herec Jim Beaver (hraje Clinta McKaye) známý ze seriálu Supernatural (od 2005). V této epizodě se také často mluví o Bobbym, přičemž právě Jim Beaver se nejvíce proslavil rolí Bobbyho Singera z již zmíněného seriálu. (tb_23)

• - Vyhledávač „Elliot“, který Louis Greene (Josh Cooke) doporučil Dexterovi (Michael C. Hall) v 6. sérii (2011), skutečně existuje. (Delock)