Dexter (TV seriál)

Dexter

Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006–2013, 84 h 36 min (Minutáž: 47–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Frederick Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Greg Ellis, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernee Watson, Christine Nguyen, Bart Braverman, Steve Stapenhorst, Annie Little, Travis Winfrey, Roger Rignack, Kim Robillard, Bjorn Johnson, Jack Axelrod, Chad Todhunter, Jason Manuel Olazábal, Lou Volpe, Joseph Lyle Taylor, Brian Gattas, Krista Swan, Avery Phillips, J.R. Cacia, Brad Grunberg, Douglas Bennett, Dream Kasestatad, René Ashton, Ashton Moio, Kim Estes, Julie McKinnon, Carlos Linares, Bunnie Rivera, Peggy Blow, Rolando Molina, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, David Carey Foster, John Marshall Jones, Coleman Lannum, Lewis T. Powell, Judith Scott, Nick McCallum, Gino Cafarelli, Terry Woodberry, P.J. Marino, Julie Lancaster, Elisa Perry, Ty Haile, Skye P. Marshall, Burl Moseley, Gino Montesinos, Gina Hecht, Jason Ross-Azikiwe, Erica Shaffer, George Gerdes, Nikki Novak, De' Leon Howard III, Nina Onuora, Terricka Rogers, Michael Patrick McGill, Cheryl Carter, J. Rene Pena, Jarrett Sleeper, Anna Maganini, Japheth Gordon, Brooks Almy, Dianna Miranda, Anastasia Ganias

Trvalo mi více než rok, než jsem našel sílu k vyřčení závěrečného ortelu nad Dexterem. Myslel jsem, že čas všechno spraví, ale největší seriálová křivda ve mně zůstává i nadále. Pojďme ale pěkně od začátku. Nebyla to láska na první pohled. Při seznámení sice ihned přeskočila jiskra, ale tempo první třetiny série bylo přeci jen vlažnější. Pak se ovšem dostavily momenty, na které nikdy nezapomenu. Zástavy srdce, vyražené dechy, neschopnost mrknout. To vše mi tato floridská jízda v kubánském rytmu nabízela a já nic jiného nechtěl. Navíc ten příběh o muži, který na ostatní musí hrát divadlo, aby zapadl, mi něco silně připomínal, takže už před koncem první série pro mě byl Dexter modlou. Zběsilá naháněná s Doaksem ve druhé sérii mě s Dexterem definitivně svázala a já začal šířit seriálovou osvětu jako Ježíš křesťanství. Chtěl jsem, aby všichni věděli, kdo právě sedí na trůnu. Rita pro mě byla imaginární manželkou, Masuka ten nejperverznější hláškař a Debra stylová fuckerka. Vše bylo zalité sluncem a krasojízda pokračovala. Třetí série přinesla ještě více rodinných problémů a skvělou spolupráci s Miguelem (zdravím jeho haters), čtvrtá zase nelítostný souboj s Trinitym (hlavně, že z něho uchcáváte ještě dneska) a také nejkrutější twist posledním let. Pátá tak měla téměř nesplnitelný úkol a stejně to díky propracovanému vztahu s Lumen zvládla. Poté přišlo první velké škobrtnutí, které doteď někteří dokonce obhajují. Náboženské bláboly, CGI hadi (předzvěst tragického finále) a jeden pošuk, který nebyl hoden tak významnému soupeři. To vám jako stačí? Zřejmě někteří poprvé viděli slušný cliff, takže to ještě přejdu, protože sedmá série díky tomu přinesla dlouho očekávané prozrazení. Debra byla svému bratrovi rovnocenným spoluhráčem, klaunské duo Batista, Quinn na svém tvůrčím vrcholu a Hannah zase tou největší samičkou, kterou jsem Dexovi mohl přát. Poslední série však smrděla od začátku. Naprosto amatérské šťourání do minulosti (Vogel), impotentní vedlejší linky (Elway, Zach, U.S. Marshal) a "záporák" Saxon mně přivodili značné obavy o důstojné finále. Příliš tomu nepomohl ani vytoužený návrat Hannah a obavy se potvrdily. Seriál plný sarkasmu (vnitřní monology, oslavné finále první série) a černého humoru (jasným vrcholem Dexter s ušima Mickey Mouse), kde celou dobu sledujeme sériového vraha, který navíc kosí (skoro vždy) jen další vrahy, s nadhledem mu fandíme, tak tento seriál se v úplném finále musí začít brát vážně a nedopřát mu happy end v Argentině, ale jen dementní odchod do lesů, kde bude čumět do blba. To, že má poslední díl na IMDb jasně nejhorší hodnocení ze všech, jen dokazuje, o jak nedůstojné finále šlo a za to by měly padat hlavy. Hodně smutný pád ze seriálového trůnu a vůbec nejhorší je, že jak o tom po čase píšu, tak jsem se zase nasral, kurva! 1. série: 90%, 2. série: 100%, 3. - 5. série: 95%, 6. série: 70%, 7. série: 90%, 8. série: 60%.(4.2.2011)

"If i had a heart, it might be breaking right now" - soudní znalec Dexter je člověk poškozený obrovským traumatem z dětství, a tak se chová "trochu" jinak, než ostatní. Nejen, že má vážné emocionální problémy s tím, že vlastně žádné emoce nemá, ale ještě k tomu čas od času cítí nepřekonatelnou touhu vraždit. Dexter je velice originální kriminálka, s netradičním pojetím a konečně trochu jiným hlavním hrdinou - sympatickým zabijákem... Propracovaný příběh, hustá atmosféra a (nejen) vnitřní sarkastické poznámky Dextera se zaručeně postarají, aby vám Dexter vlezl pod kůži... První čtyři série jsou vskutku brilantní svými propracovanými zápletkami, chytlavostí, napětím i šokujícími závěry. Díky nim tedy seriálu nechávám své původní hodnocení, i když kvalita s pátou sérií znatelně upadla... 9/10(5.7.2008)

Možná je příliš bizarní držet palce sériovému vrahovi, ale to je nejspíš to, co dělá z tohoto seriálu výjimečnou, populární a celkem diskutabilní záležitost poslední doby. Kdo miluje detektivky, tak se mu budou dělat bubliny u nosu, protože tohle je napínavé jako prase a to vůbec netuším, jak obyčejně lze prasata napínat. UPDATE 27. 5. 2015: Jelikož vím, že všichni rádi čtou dlouhé komentáře, tak jsem se rozhodl důkladněji rozebrat jednotlivé série. Samozřejmě to prozrazuje děj i konec celé detektivky. PRVNÍ. 5* Seznámení s hlavními figurkami proběhne poměrně svižně a nenásilně. Od třetího dílu vás začnou pomalu a jistě zajímat a ke konci vám už samotný Dexter přiroste natolik k srdci, že už netrpělivě vyhlížíte další pokračování. Zjistíte, že jste svědky dramaticky kvalitního seriálu, který z televizní selanky vystupuje (kromě samotného téma) i zobrazováním bizarních vražd. DRUHÁ. 5* Pokud vám konec první sezóny přišel neskutečně napínavý, v druhé sezoně zjistíte, že to ještě nic nebylo. Zde si tvůrci už vyloženě hrají s vašimi nervy. Aby ne. Miláčkovi Dexterovi jsou objeveny téměř všechny mrtvoly, které dosud zdárně odhazoval do moře. (Anti)hrdina má teď za prdelí pěkně horkou koudel, zvlášť, když se jeho sestra Debra začala tahat s postarším agentem FBI, specialistou na tento „úlovek“. Na paty mu ale mnohem více šlape kolega, drsný seržant Doakes. Do toho se Dex zaplete s dalším sociopatem, žhářkou Lilou. On to samozřejmě vše bravurně vyřeší. Prostě všechny zabije. Dobře nejspíš chápe, že nejlepší obranou je protiútok. Byly to nervy a laťka zdvižená hodně vysoko. TŘETÍ. 4* Bylo otázkou, s čím přijdou tvůrci nyní, pokud by chtěli překonat výborné téma "odhalení Dextera". A přišli. Našli mu kamaráda, který by s ním hrozně rád vraždil v tandemu. Proč ne, navíc sám pan státní návladní, že ano?! Vysoká hra patriotů však končí jednoduše. Návladní Miguel Prado umírá a Elvíra se Soňou dožívají svůj život na statku v Cáchách. Karel se stal plukovníkem a jeho syn Bedřich byl přijat na hospodářskou školu. Šílenství Žofiino je tedy jediným tragickým tónem v celém tak rozmarném příběhu. ČTVRTÁ. 5* Protihráčem „Řezníkovi ze zálivu“ se stává vrah jménem Trinity. Je to chladnokrevný killer, který však na rozdíl od toho našeho vraždí pouze nevinné ženy a sprchuje se vařící vodou. Má však skvělé krytí a je vskutku nevypočitatelný. A než se Dexter naděje, Trinity zabíjí jeho manželku Ritu. Závěr této sezony je jářku strhující. Co si teď "řezník" počne s fakany na krku, že? PÁTÁ 3* Tato sezóna působí jen jako normální pokračování dobře rozjeté partie. Nepřináší nic, co jsme ještě neviděli, ani nevrhá hrdinu do natolik kritických situací, abychom se v nervech dávili popkornem. Najde si novou kamarádku, za prdelí má soukromé očko, hlavní protivník opět není jen tak někdo... Problémy se zase kupí a milý Dexter to znovu vyřeší po svém, všechny rozseká na kousky a hodí do moře. No bóže. Zde jsem i seriál přestal sledovat a dlouhý čas ho udatně ignoroval. Ale resty se musí dohánět a tak: ŠESTÁ 5* Říkal jsem si, kam ho cesty páně zavedou po pěti letech řádění v ulicích města, zda najde ještě víc super tvrdšího protivníka, a ono se tak vážně stalo. Duo podivínů, náboženských fanatiků, velice rádo aranžuje mrtvoly dle biblických výjevů a detektivové z Metro Miamy mají o zábavu postaráno. Dex koketuje s náboženstvím, což nádherně posouvá jeho charakter ve vývoji. Byla to lahůdka a finále, kdy byl odhalen Debrou... co vám budu povídat. Byla to pravá seriálová orgie. Co teď bude, když TO zjistila, že jo? SEDMÁ 3* Události na sebe nedají dlouho čekat a Debra, psychicky destabilizovaná kvůli hrůznému zjištění, padá do propasti osobní krize identity. Náš zabiják se bincá od rohu k rohu, žehlí problémy, dál si dělá svoje, a čeká, jak se co vyvine. Celá šou působí, jako kdyby tvůrcům docházel dech, jak se tak říká. Sice se opět zamiluje a to rovnou do sériové vražedkyně, ale to není právě nic nového, to už jsme viděli ve „dvojce“. Navíc se zdá, že se v této řadě objevuje mnohem víc dějově logických chyb, než obvykle. OSMÁ 5* Poslední sezóna završuje všechny předchozí, je důstojným zakončením. Miamy se stává pro Dextera horkou půdou a tak hodlá zmizet i se svou milou a outěžkem do Argentiny. V cestě mu však brání vražedná povinnost, sprovodit ze světa sobě rovného zabijáka, syna psycholožky Vogelové, která onehdy stála u stvoření jeho kodexu zabíjení. Stejná pravidla u svého syna však nezvládla a tak se jí to nyní vrací jako bumerang a synátor jí za to podřízne hrdlo. Finále nabírá neúprosné tempo a souboj s časem se obrací proti Dexterovi. Co bravurně zvládal v předchozích dobách, teď pokazí a stojí to život jeho sestry Deb. Opouští svou milou a syna. Stane se z něj osamělý vlk. Co lepšího bychom mohli přát, že? Osm let uteklo jako voda a fanoušci žánru mohou marně vyhlížet seriál, který by se alespoň tomuto trochu přiblížil. Dlužno dodat, že zakončení bylo velmi chytré. Svou postavu úplně vyřídili, ukončili, a přesto ji nechali žít a my můžeme už jen domýšlet, zda vraždí padouchy dál.(24.4.2011)

Knižní předloha: Jeff Lindsay, scénář & developer: James Manos Jr. .. Anděl společensky neakceptovatelné spravedlnosti má jméno DEXTER MORGAN. Tichý, uzavřený, emocionálně prázdný jak málokterý člověk. Zpočátku jsem měl problém do seriálu proniknout, představitel hlavní role Michael C. Hall mi nebyl natolik sympatický, jenže geniálně napsaný charakter se postupně odkrýval a díky dokonalé černým a ironickým hláškám v podobě jeho tichých monologů mě po několika epizodách plně dostal do jeho světa. Světa prosáklého krví skrz naskrz. Ještě více se mi však líbila postava jeho sestry Deb, jejíž úsek životní cesty byl až neuvěřitelně dobře napsán a poutavý od počátku. Samozřejmě hodně pomáhalo i herecké podání Jennifer Carpenter. Dexter si Vás chtě nechtě prostě získá do své moci. Omotá si Vás transparentní fólii kolem prstu a těm co zlobí poskytne na hraní i svoji neposednou vrtačku... ___ Za druhou sérii beru jednu hvězdičku dolů (důvody podrobně v diskuzi). ___ O třetí.. škoda mluvit :-/ (důvody již jen zřídka, taktéž v diskuzi) _ 75%.(26.1.2007)

První řada: DEXTER není ten typ seriálu, který si vás získá hned od prvního okamžiku, ale čím více se do jeho světa propadáte, tím lepší to je. Hlavním kladem je prvotní myšlenka. Sériový vrah bez emocí co předstírá, že je "normální" a pracuje jako specialista na krev pro Miamskou policii. Geniální! Jak prosté a přesto je to něco, co tady ještě v seriálovém prostředí nebylo. Michael C. Hall má navíc talent a jeho DEXTER je sympaťák i když zrovna krájí na kusy třeba svého psychiatra. Problém je však s ostatními postavami. Některé jsou hodně otravné (hlavně Dextrova sestra mi občas pila krev), některé jsou fajn (Dexův táta, ujetý číňan nebo pohodový Angel), ale většina jich je nudných. S přibývajícími díly se to trochu zlepšuje, ale na Dextra a jeho Max Payneovské hlášky nemají. Ještě bych chtěl poděkovat Farsovi za to, že mi tenhle seriál doporučil. Jsem zvědavý co přenese druhá řada... Řada druhá: Jestli vydrží stupňující se tendence tak tady budeme mít nejlepší nebo spíš nejkvalitnější seriál všech dob. Několik zvratů za každý díl, čím dál lépe se rozvíjející zápletka. To je jako sen ze kterého se člověk nechce probudit. Životy jiných před vámi nabývají skutečných tvarů a vy zjišťujete, že nehodnotíte herecké výkony a nenimráte se v logice. Všechno je uvěřitelné a zapadá do sebe jako puzzle, které jste jako dítě skládali. Michael C. Hall je DEXTER a příběh, který se odehrál během druhé řady patří, nebo spíš je to nejlepší co jsem na seriálovém poli zatím viděl. Třetí sezóna byla nedávno potvrzena a já už se těším. A těším se opravdu moc... Řada třetí: Po druhou sérií vysoko nastavené laťce jsem nečekal, že by nové díly byly lepší, ale doufal jsem, že si přeci jen udrží svou kvalitu. To se tvůrcům povedlo. Díky bohu. Navíc se Dexter pouští neočekávanými zákoutími a téma "přátelství", které bylo pro tuhle řadu hlavní, získává novou, jinou perspektivu. Michael C. Hall je stejně vynikající jako vždy, ale jsem rád, že i ostatní postavy dostávají lepší příležitosti k tomu projevit se. Jindy otravná LaGuertová byla vcelku příjemná a Vincovi příhody jsou čím dál lepší. Navíc Dexův nový právnický kamarád (výborný Jimmy Smits) ukazuje kousek po kousku svou pravou tvář. Jediné co mě štve je , že musím zase rok čekat. Je to jako když dobrý kamarád odjede na nějakou dobu pryč a začne vám chybět. Čtvrtá řada získala ve finále jasný směr a já jsem vážně zvědavý jak se s tím Dexter popere. Tak za rok na viděnou...Čtvrtá řada: Rok se s rokem sešel a čerstvý ženáč Dexter má za sebou pěkně pekelné období. Rodina mu bere všechen čas a on zoufale nestíhá. Letos se v seriálu opravdu šlapalo na plyn. Každý díl je doslova nacpaný k prasknutí událostmi, překvapivými zvraty a atmosférou, která se doslova dá krájet. Třetí série jela oproti téhle na volnoběh, to mi věřte. Hodně pěkně je pečováno i o vedlejší postavy, Deb i Quinn mají skvělé příběhové linky a letošní zabiják John "Trinity" Lithgow patří k trumfům téhle sezóny. Poslední díl je emocionální smršť ze které se pomalu vzpamatovám těmito řádky a závěr je poetičnost sama. I přesto jsem se cítil tak nějak... smutný. Pátá řada: Člověk by řekl, že po těch sračkách, kterýma Dex prošel ho tvůrci nechají chvilku odpočinout (v pokoji), ale oni mu udělají takovou sviňárnu. Tentokrát se netlačí tak na pilu jako u čtverky a spíš se hraje na komornější nástroje. Deb nám pomalu dospívá, jsem zvědavý kdy nechají padnout ten Damoklův meč, který se nad sourozeneckým vstahem vznáší už od začátku série. Quinn vyrostl v parádní postavu, hodně jsem si ho v páté řadě oblíbil a docela by mě zajímalo jak se pro něj bude vyvíjet další řada. Nově příchozí Lumen, v podání mojí oblíbené Julie Stiles, je vítaným zpestřením v Dexterově životě a hnacím motorem celé série. Zajímalo by mě s čím příjdou příště. Připadá mi, že už Dexterovi můžou vzít jenom jednu věc a to se v televizi nikdy nestane. To by neprošlo. Nebo že by...? Šestá řada: Takhle zprasit potenciálně nejlepší námět na sezónu. Konec světa, Bůh, otcovství. Ingredience tu byly, ale někdo nedělal svoji práci tak jak měl. Scénáristi se v honbě za senzacemi v druhé půlce řady rozběhli nelogickými cestami. Dexter je neopatrný a až nepatřičně emocionální, postavy se chovají divně. První půlka má perfektní rozjezd. Nějákých pět dílů je ukázkových, o to větší pád na hubu jsou ty další. Deb se od té chvíle mění na ubrečenou kňochtu což jí nesedí, Quinn je super (ale má málo prostoru), nováček Mike je pak najednou do počtu. A teď k záporákům/záporákovi. Slibný plán dvojce vrahů, žáka a učedníka je zadupán klišoidním zvratem a nezvyklým prodlužováním existence Trevise. Starý Dexter by byl s tímhle párem hotový raz dva.Proč? Protože neměl emoce. Závěr pak konečně přinesl to na co všichni čekali, ale udělal to tak babrácky předvídatelně, že finále páte řady proti tomu vypadá jako geniální psaní. No doufám že si seriál sedmou řadou spraví reputaci, protože takovou nedbalost si Dex nezaslouží. To by se mu ani trochu nelíbilo. Sedmá řada: Konečně je Deb zatažena do víru Dexterova tajemného řádění a tvůrci znovu tnou do živého, hlavně v závěru téhle sezóny. Hlavní záporáci tu vlastně ani nejsou záporáci, Dexter je v porovnání s nimi nezměrně větší svině. Vždyť to uzná i hlavní zlé maestro téhle řady ukrajinský mytič Issac Sirko (výborný Ray Stevenson), jehož předčasný odchod jsem nesl s nezvyklým smutkem. Druhý záporák je tu slečna Hannah, jejíž osud jsem (pitomá, paličatá Deb!) sice nepředvídal, ale je dost zdařilý a doufám, že jsme ji neviděli naposled. Celá tahle série si drží hodně vysokou kvalitu a na to už je to sedm let co Dex krájí lidi je až nečekaně vynalézavá a svěží. V závěru se vrací hodně do mé "all time favourite" druhé řady, ale i celý ukrajinský úvod byl vydařený a nebál bych se říct knižní. Má to příběh, děj, napětí a určitou dávku reality, která se v šesté řadě ztratila. Napravená reputace, výborný a slibný závěr. Nemůžu se dočkat osmé řady. Tak o tomhle to bylo? Najít své lidství je nahouby? Docela depresivní. Osmá řada: Měla zajímavý nápad v návratu Dexterovy stvořitelky a do toho podle vzoru řady předchozí míchala různé ingredience z řad předcházejících. Situace okolo Deb vedla k docela zajímavých událostem a vrah co vydlabává mozek je poměrně originální. Všechno bylo fajn. Jen znovu poslední řada ukazovala Dextera chybujícího, ale teď alespoň schopného si to uvědomit, až se ve finále zachoval jako psychopat/člověk dohromady. Unikát. Dexter. Docela mě to i dojalo.(2.8.2007)

• - Postavenie Dexterovho (Michael C. Hall) "zabijáckeho kútika" trvá kulisárom približne 12 hodín. (Zdroj: edna.cz) (m.a.t.o.)

• - Nehty v ledu z první série nejsou ve skutečnosti v ledu. Místo ledu byla použita kostka acetátu, která se nerozpustila a stále existuje. Stále jsou v ni tak uvězněny prsty ze silikonu, které jsou natřeny lakem na nehty. (Lucasion)

• - Dexter (Michael C. Hall) v průměru jednou za měsíc zabije jednu osobu, což znamená, že v letech 2006 až 2013 činil zhruba 15 % – 20 % vražd v Miami (v tomto období bylo 59–79 vražd ročně). Nicméně, oběti vraždy Dextera jsou často hlášeny jako pohřešované osoby. (Delock)