Dexter

(TV seriál)
Trailer 12
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2021), 94 h 25 min (Minutáž: 47–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, (více)

Série(9) / Epizody(106)

Je inteligentní, okouzlující a má skvělý smysl pro humor. Je to Dexter Morgan (držitel Zlatého glóbu Michael C. Hall), všemi oblíbený sériový vrah. Coby forenzní expert u miamské policie ve dne vraždy vyšetřuje a v noci je páchá. Dexter se však řídí přísným etickým kodexem, který je jak jeho spásou, tak i celoživotním břemenem. Dexter, rozpolcený mezi nutkáním zabíjet a touhou po skutečném štěstí, žije v hlubokém konfliktu se světem i se sebou samým. V první řadě se dozvíme, že Dexter Morgan ve čtyřech letech osiřel a nese si s sebou traumatické tajemství. Byl adoptován policejním důstojníkem, který odhalil Dexterovy vražedné sklony a naučil syna ventilovat hrůznou touhu po lidské krvi konstruktivním způsobem – zabíjením odporných zločinců, kteří buď stojí nad zákonem, nebo se jim podařilo proklouznout spravedlnosti. (HBO Europe)

Trailer 12

Recenze (2 134)

Lima

První díly lehký nadprůměr, ale postupem času se z toho vyklubala záležitost, na které není problém vypěstovat si závislost. Jiný tak dobrý seriál, s tak promakanou psychologií a přitom virtuozně brnkající na temné stránky lidské duše, v současnosti prostě není.___Hodnocení ZÁVĚREČNÉ SÉRIE: Chtělo by se napsat nejslabší série. Scenáristicky bezradná, křečovitá, s nesmyslnými nahodilými situacemi, s ještě nesmyslnějšími dějovými zvraty a v logice děravá jak švýcarský ementál. Jenže pak přišel závěrečný díl, který ten matný dojem aspoň zčásti spravil, kdy rozhřešení Dexterova a Debřina osudu dostalo fantasticky emocionální náboj a bylo tím nejlogičtějším a jediným správným (i když já, být v kůži tvůrců, bych byl ještě nekompromisnější).____ Je obdivuhodné, jakým uvěřitelným psychologickým vývojem Dexter prošel napříč celým seriálem, který si zachovával (až na některé řídké výjimky) kontinuálně kvalitu, kterou by mnohé konkureční TV série mohly jenom závidět. ()

golfista

Spolu s Heroes je to nejlepší seriál, který letos začal boj o přízeň televizního diváka .... Vstoupil do ringu bez velkých hereckých "es", ale s výborným scénářem, skvělým "filmovým" zpracováním a velmi, VELMI netradičním hrdinou... První 12 dílná série bude mít vzhledem k velkému diváckému ohlasu pokračování - už se moc těším ... GO DEXTER ! ()

Matty

První série: Občas se mi stane, že po skončení nějakého filmu zůstanu ještě pár vteřin mlčky sedět, jak silně na mne zapůsobil. Po skončení poslední epizody první série Dextera netrvalo vteřiny, ani minuty, ale desítky minut, než jsem byl opět schopný soustředěné činnosti. S úsměvem teď vzpomínám na rozpačitý dojem z první epizody, představující dílko až příliš netradiční. Chladnokrevný vrah jako hlavní hrdina? A to k němu mám cítit něco jiného než odpor? Nebojte se, díky charismatickému Michaelu C. Hallovi vám po pár hodinách nepřijde divný on, ale svět kolem něj. Zprvu jsem sledoval jenom řemeslně dobře zvládnutý krimiseriál s neobvyklou titulní postavou a smyslem pro morbidnější humor, nechápaje přitom, co na něm všichni vidí, čím si vysloužil tak vysoké hodnocení. S každým dalším dílem, kdy se mi dostával hloub a hloub pod kůži, to bylo nad slunce jasnější. Jsou to především výborně napsané postavy. Dexter Morgan - citově vyprázdněný, stále tápající, váhající a připomínající dravou šelmu uvězněnou v kleci, ze které sem tam uprchne. Jeho nemesis, které dostane konkrétní podobu teprve v závěru seriálu, není jenom dalším tuctovým psychopatem, ale plnokrevnou postavou s vyjasněnými motivacemi. Svědčí o tom mimo jiné finální odhalení, jež potěší i když jej odhalíte dopředu. Vnitřnímu souboji dvou vrahů odlišných povah je věnována hlavní dějová linie, ty ostatní s ní povětšinou úzce souvisí a ve výsledku jde o mimořádně sevřené dílo, pro jehož plné vychutnání netřeba načínat druhou sérii (což stejně rád učiním). Dexter má tudíž víc než kterýkoliv jiný seriál blízko k (jednomu delšímu) filmu a jak už jsem naťuknul, pro dobu strávenou s ústředními hrdiny je výsledný zážitek mnohem silnější. Poslední tři epizody = takřka nepřetržité zatajování dechu. Atmosféru ne nepodobnou hodně temnému thrilleru typu Mlčení jehňátek naštěstí občas učinil snesitelnější nějaký ten drsnější vtípek. Smysl pro humor - celkem odvaha zakomponovat něco podobného do televizního produktu bohatého na rozřezávání lidských těl, nicméně seriál s ním funguje a těžko si představit, jak by fungoval bez něj. Bez Dexterových vnitřních monologů, vtipně glosujících třeba povahu ostatních postav, bez dvojsmyslných otázek a cynického řešení morálních dilemat. Možná jsem Dexterovi propadl až příliš, pravdou každopádně je, že na něm nedokážu najít jediný negativní prvek, což jej řadí i nad ty nejlepší z doposud viděných hraných seriálů (mj. nad Bratrstvo neohrožených, Pohotovost, Prison Break…). Nemohu vám tento skvost z produkční stáje čím dál nápadnější kabelové stanice Showtime (Californication, Huff, Weeds) nedoporučit. Počítejte však, že vás bude do svého nitra vtahovat pozvolna, někoho možná neosloví vůbec, za zkoušku ten potenciální zážitek každopádně stojí. Apendix: Jedním jednoduchým slovem geniální úvodní titulky mě pokaždé, opravdu pokaždé dokázaly překvapit nějakým detailem. 95% Druhá série: Dexter si udržuje vysoko nastavenou laťku kvality, jenom už mu schází údernost prvních epizod. Některé situace jsou příliš vykonstruované, chování některých postav příliš podřízené záměru scénáře a poslední epizoda byla v porovnání s poslední epizodou „jedničky“ dosti nevýrazná. Výrazně ubylo černého humoru a byl rozšířen rodinný aspekt, což je nemile svou korektností, která mi k Dexterovi vůbec nesedí. Na slušné čtyři hvězdičky to (velkou měrou díky samotné, neměně kvalitní postavě Dextera) ovšem stačí. Dojem stále výborný, také proto nemám odvahu jít do dalších sérií a riskovat, že dojde ke kvalitativnímu propadu. 85% Zajímavé komentáře: Isherwood, wipeout, Kalimero13, Zadri ()

KevSpa

Dexter je přesně ten typ seriálu, který vás chytne, zaryje se vám pod kůži a už nepustí. To jsem tušila a proto jsem se mu celá léta vyhýbala, abych si jej pak mohla pustit najednou, bez čekání na další epizody a série. A po zhlédnutí první série musím říct, že jsem dobře udělala. To čekání bych nevydržela. :-) --- 1. série - 100%, 2. série - 90%, 3. série - 90%, 4. série - 90%, 5. série - 80%, 6. série - 80%, 7. série - 80%, Finálová řada za moc nestála a k samotnému finále můžu říct jen jedno - no to si dělaj kozy. 8. série - 60% ()

Tosim

Základem je, že každý v sobě máme nějakého většího, či menšího Dextera, tak mnohovrstevnatý (anti)hrdina prostě v TV tvorbě docela chyběl. Uvěříte mu vše, seriál si zručně pohrává s nejrůznějšími klišé, vždycky od nich ale umně uhne a divák, i když třeba tuší, jak věci budou, se třese po celém těle. Všechny mé pochybnosti, které jsem měl, byly rozptýleny na začátku druhé řady a mě nezvýbá, než se třást na další díly. JSEM DOBRÝ? JSEM ZLÝ? NA TO UŽ SE NEBUDU PTÁT. PROTOŽE NA TO SE NEDÁ ODPOVĚDĚT. NEBO VY SNAD ZNÁTE ODPOVĚĎ? ()

Galerie (1 308)

• Herci na Dexterovom (Michael C. Hall) stole sú naozaj nahí. Majú na sebe iba tangá telovej farby a k stolu sú pripútaní tak pevne, že bez cudzej pomoci by z neho vstať nedokázali. (Zdroj: edna.cz) (m.a.t.o.)
  • V 5. epizodě 6. série Travis (Colin Hanks) a Gellar (Edward James Olmos) srazí autem mladý pár. Travis vystupuje, u toho otevírá kufr. Když však odnáší omráčenou brunetu do kufru, otevírá ho znovu. (Shaleman)
  • Dexter (Michael C. Hall) nerad používá střelné zbraně, aniž by někdy vysvětlil proč. Za celý seriál ji k zabití člověka použije jen jednou, a to v 11. epizodě 2. sezóny při přestřelce u lesní chaty. Všechny ostatní vraždy vykonává "ručně" a v náčiní není příliš vybíravý, ať už se jedná o nůž, sekáček, kladivo, dřevěný kůl, vidle, harpunu, motorovou pilu, defibrilátor, hasící přístroj, kreditní kartu, propisku, dřevěnou tyč na záclony, jed, uškrcení, utopení, lámání vazu, udušení polštářem nebo odpojení od přístrojů. (ing.Frosty)