Dexter (TV seriál)

Dexter

Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006 - 2013, 84 h 36 min (Minutáž: 96x47–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Frederick Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Jonny Rees, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernée Watson-Johnson, Christine Nguyen, Bart Braverman, Steve Stapenhorst, Annie Little, Travis Winfrey, Roger Rignack, Kim Robillard, Bjorn Johnson, Jack Axelrod, Chad Todhunter, Jason Manuel Olazábal, Lou Volpe, Joseph Lyle Taylor, Brian Gattas, Krista Swan, Avery Phillips, J.R. Cacia, Brad Grunberg, Douglas Bennett, Dream Kasestatad, René Ashton, Ashton Moio, Kim Estes, Julie McKinnon, Carlos Linares, Bunnie Rivera, Peggy Blow, Rolando Molina, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, David Carey Foster, John Marshall Jones, Coleman Lannum, Lewis T. Powell, Judith Scott

Když mi bylo zhruba dvanáct let, začaly se rodit moje spisovatelské touhy, a v hlavě mi vykvetla myšlenka na příběh o vrahovi, co zabíjí vrahy. Vzhledem k věku jsem pochopitelně neměl nijak zvlášť rozsáhlou slovní zásobu, a co do znalosti technických prvků pro mě bylo prakticky nemožné nápad jakkoli dál rozvíjet. Spokojil jsem se tedy s tím, že snad jednou... Bohužel jsem nebyl jediný, kdo s nápadem o vrahovi vrahů přišel. Jeff Lindsay vytvořil Dextera, krevního analytika a soudního znalce, který se ve volném čase věnuje svojí nejmilejší zálibě, a díky svojí profesi má prakticky nevyčerpatelnou databázi potenciálních obětí, z největší části vraždících psychopatů. Jsem majitel Lindsayho dvou prvních knih o Dexterovi, přičemž obě jsem přečetl přibližně během jednoho týdne. A byly strašné. Myšlenka tam sice je, ale autor s ní neumí pracovat, až to skoro vypadá, že knížky napsalo moje dvanáctileté já. Postavy jsou nevyhraněné, a když už, tak je jejich chování často nesmyslné, celkově to postrádá jak napětí, tak vtip, moment překvapení, a nemá to žádnou šťávu. Naštěstí pro fandy kvalitních kriminálek je tu kabelová televize Showtime, která jak král Midas, na co sáhne, to přemění na zlato. Tým zkušených scénáristů si vzal nápad, postavy a částečně jejich vztahy a historii, a ejhle, zrodila se seriálová supernova. Dexter. Důležité samozřejmě je, co všechno oni scénáristi vystřihli, upravili a předělali. I v seriálu nadále funguje formulka "jedna kniha/sezóna, jeden velký případ plus mnoho malých", z velkých případů vždycky ale zůstává jenom kostra, a i ta má ve výsledku mnohdy jinou (a ve většině případů výrazně uspokojivější a dramatičtější) pointu. A pokud jde o ty případy malé, z části jde o rutinu, z části o originální střípky ze života vrahů, ale skoro vždycky baví. Showtime si navíc naštěstí může dovolit i špičkový casting, a ten se opravdu vyvedl. Těžko lze mířit výš než na velkou hvězdu seriálového svatého grálu Six Feet Under Michaela C. Halla, nebo televizní veteránku, rozkošnou Julii Benz. Díky nim a mnoha dalším a jejich vzájemné chemii se papírově už tak zajímavé scénáře mnohdy stávají nesmrtelnými. Plné hodnocení s čistým svědomím dát nemůžu, protože Dexter je na obrazovkách už dost dlouho, a snad proto na několika místech skřípe víc, než jsem schopný tolerovat, už mě ale nemrzí, že mi Jeff Lindsay "ukradl" můj nápad. Americká televize by si totiž určitě českou knížku na zfilmování nekoupila a dneska už stejně (bohužel) nikdo nečte, takže bych na tom nic moc nevydělal. SPOILEROIDNÍ P.S. Pokud si chcete Dextera ve svojí mysli uchovat jako kult, přestaňte koukat po finále čtvrté sezóny, pokud Vám to nedá, přestaňte po konci sedmičky a předstírejte, že Debra se rozhodla pro druhou možnost. Osmá sezóna úspěšně zabíjí všechno, co kdy bylo na Dexterovi dobré.(20.2.2013)

Trvalo mi více než rok, než jsem našel sílu k vyřčení závěrečného ortelu nad Dexterem. Myslel jsem, že čas všechno spraví, ale největší seriálová křivda ve mně zůstává i nadále. Pojďme ale pěkně od začátku. Nebyla to láska na první pohled. Při seznámení sice ihned přeskočila jiskra, ale tempo první třetiny série bylo přeci jen vlažnější. Pak se ovšem dostavily momenty, na které nikdy nezapomenu. Zástavy srdce, vyražené dechy, neschopnost mrknout. To vše mi tato floridská jízda v kubánském rytmu nabízela a já nic jiného nechtěl. Navíc ten příběh o muži, který na ostatní musí hrát divadlo, aby zapadl, mi něco silně připomínal, takže už před koncem první série pro mě byl Dexter modlou. Zběsilá naháněná s Doaksem ve druhé sérii mě s Dexterem definitivně svázala a já začal šířit seriálovou osvětu jako Ježíš křesťanství. Chtěl jsem, aby všichni věděli, kdo je právě sedí na trůnu. Rita pro mě byla imaginární manželkou, Masuka ten nejperverznější hláškař a Debra stylová fuckerka. Vše bylo zalité sluncem a krasojízda pokračovala. Třetí série přinesla ještě více rodinných problémů a skvělou spolupráci s Miguelem (zdravím jeho haters), čtvrtá zase nelítostný souboj s Trinitym (hlavně, že z něho uchcáváte ještě dneska) a také nejkrutější twist posledním let. Pátá tak měla téměř nesplnitelný úkol a stejně to díky propracovanému vztahu Dextera s Lumen zvládla. Poté přišlo první velké škobrtnutí, které doteď někteří dokonce obhajují. Náboženské bláboly, CGI hadi (předzvěst tragického finále) a jeden pošuk, který nebyl hoden tak významnému soupeři. To vám jako stačí? Zřejmě někteří poprvé viděli slušný cliff, takže to ještě přejdu, protože sedmá série díky tomu přinesla dlouho očekávané prozrazení. Debra byla svému bratrovi rovnocenným spoluhráčem, klaunské duo Batista, Quinn na svém tvůrčím vrcholu a Hannah zase tou největší samičkou, kterou jsem Dexovi mohl přát. Poslední série však smrděla od začátku. Naprosto amatérské šťourání do minulosti (Vogel), impotentní vedlejší linky (Elway, Zach, U.S. Marshal) a "zaporák" Saxon mně přivodili značné obavy o důstojné finále. Příliš tomu nepomohl ani vytoužený návrat Hannah a obavy se potvrdily. Seriál plný sarkasmu (vnitřní monology, oslavné finále první série) a černého humoru (jasným vrcholem je scéna, kde Dexter dětem sděluje, že jejich matka je mrtvá a pořád má uši Mickey Mouse), kde celou dobu sledujeme sériového vraha, který navíc kosí (skoro vždy) jen další vrahy, s nadhledem mu fandíme, tak tento seriál se v úplném finále musí začít brát vážně a nedopřát Dexterovi happy end v Argentině, ale jen dementní odchod do lesů, kde bude čumět do blba. To, že má poslední epizoda na IMDb jasně nejhorší hodnocení ze všech, jen dokazuje, o jak nedůstojné finále šlo a za něco takového měly padat hlavy. Hodně smutný pád ze seriálového trůnu až na hranici naší lokální ochotničiny a vůbec nejhorší je, že jak o tom po čase píšu, tak jsem se zase nasral, kurva! 1. série: 90%, 2. série: 100%, 3. - 5. série: 95%, 6. série: 75%, 7. série: 90%, 8. série: 55%.(4.2.2011)

S Dexterom som otalala uz od zaciatku... proste som sa mu vyhybala, ani nevedno preco. Ale zaciatkom januara som si povedala, preco nie? No a vysledok? Komplet 5 serii pozretych za mesiac a to v tom boli este dva tyzdne Australian Open :D Takze tak za 2 tyzdne cisteho casu, ked mam byt uprimna. Druha seria mi velmi nesadla, Dexterova nahla tuzba po bledej anglicanke a cele to vyustenie so serzantom, ktory chudak skoncil tak ako skoncil, mi prislo absurdne, ale serial ma proste tolko energie, vtipu (hlavne vdaka Deb), ze sa od neho neda odtrhnut. Ano, kazda seria je v podstate nalinajkovana uplne rovnako - Dexter, Deb, seriovy vrah, rodinne trable, vrazda milovanej osoby atd, ale zaroven ma kazda seria proste svoje caro. No a teraz cakat na siestu seriu... Nevadi, najdem si zatial nejaky iny serial na potlacenie zavislosti :D(12.2.2011)

Ououou... Narovinu. Po pilotu jsem byl nadšený. Po dalších 4 dílech jsem od nadšení upustil a přikláněl se k průměrnosti. Ovšem druhá polovina 1. série mě tak nakopla, že jsem jí sfouknul za jeden večer ( nejsem blázen ), což se mi stalo jen jednou - u PB. Každopádně, Dexter ( jak správně popisuje kolega Riddle ) má hodně plusů - obsazení, námět atd... ale i jedno podstatné mínus - předvídatelnost. Pokud nepočítám finále, ničím mě vlastně tvůrci nepřekvapili. I tak jsem ale abnormálně zvědavý, jak se bude ten blázinec okolo sériového vraha vyvíjet a to jest ten důvod, proč jdu do plného hodnocení - 85% po 1. sérii. EDIT 22.02.2010: Po druhé a třetí sérii mi nezbývá, než zvýšit na 100%. Dexter se v těchto dvou sezónách vyvíjel stejně tak dobře, jak jsem si to představoval a problém první série se tu ani trochu neprojevil.(29.1.2010)

Dexter je seriál, který stojí na charismatické postavě - od dob doktora Lectera se tu neobjevil tak zajímavý sériový vrah s tak dobře a divácky vděčně zkonstruovaným charakterem. Je tam všechno - napětí, zločiny, intriky, vášně, zvrhlost, zdařile napsané typizované postavy a řada nečekaných zvratů. Špičkový, rafinovaně strukturovaný komerční produkt, který boduje zejména díky atmosféře a vnitřním nezúčastněně ironickým komentářům Dextera. Máte rádi cool zábavu, provokaci, vybočení z šedi mainstreamu, ale zároveň nic hlubokomyslného a obtížně stravitelného? Sáhněte do Dexterovi. Tedy za předpokladu, že vám nevadí morální relativizace, která v seriálu zašla hodně daleko. Abyste rozuměli, Dexter je psychopat a sériový vrah, který má to štěstí, že pracuje jako forenzní vyšetřovatel pro miamskou policii a ze své pozice má jedinečnou možnost zametat po sobě stopy, nehledě na důvěrnou znalost policejních metod. Až na dva zmíněné drobné nedostatky je Dexter každým coulem sympaťák se slušným vychováním a pečlivě udržovaným zevnějškem, který upřímně slouží stát se normálním, založit rodinu a překonat svůj handicap. Zatím aspoň dodržuje kodex - mučí a zabíjí výhradně ty, kteří si to zaslouží. Tedy zločince a nemorální lidi. Aby to měl divák ještě jednodušší, jsou to lidé obecně nesympatičtí, navíc ukazovaní v nelichotivých situacích, zkrátka postavy, které vám nebudou chybět a nebudete s nimi soucítit. Dexterovy souboje s protivníky z podsvětí jsou napínavé stejně jako vědomí, že se Dexter pohybuje na nebezpečné půdě policejního okrsku a scénárista ho čas od času vystaví nebezpečné zkoušce. Pravda, z psychologického hlediska je koncept postavy naprosto nesmyslný, rozuzlení první série urážlivě hloupé, resp. jako by vypadlo ze ztřeštěné parodie. Úspěšná zápletka se ve všech sezónách neustále recykluje a závěr končí tím nejbanálnějším způsobem v momentě, kdy je publikum unavené a seriálu klesá sledovanost. Celkový dojem: 60 %.(16.8.2017)

• - Spoiler: Herečka Jennifer Carpenter prozradila, že prý od začátku tušila, že její postava Debry tajně miluje svého seriálového bratra Dextra (Michael C. Hall) a od začátku seriálu tak svou roli i hrála. (cihlenka)

• - V 5. epizodě 6. série Travis (Colin Hanks) a Gellar (Edward James Olmos) srazí autem mladý pár. Travis vystupuje, u toho otevírá kufr. Když však odnáší omráčenou brunetu do kufru, otevírá ho znovu. (Shaleman)

• - Dexterova (Michael C. Hall) syna Harrisona hraje v 8. sérii hnědooký plavovlasý Jadon Wells. Ve všech předešlých sériích hrají Harrisona modrooká blonďatá dvojčata Luke Andrew Kruntchev a Evan George Kruntchev. (Kockoocko)