Dexter (TV seriál)

Dexter

Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006 - 2013, 84 h 36 min (Minutáž: 96x55 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Frederick Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Jonny Rees, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Mónica García, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernée Watson-Johnson, Christine Nguyen, Bart Braverman, Steve Stapenhorst, Annie Little, Travis Winfrey, Roger Rignack

Dlouho jsem obcházel tenhle seriál a dlouho jsem se okrádal o tak dokonalou podívanou. To už je dávno zamnou, a když jsem viděl všechny díly měl jsem pocit, že jsem viděl něco velmi silného a originálního. Hlavní postava i znělka mi natolik vlezla pod kůži, že jsem hltal i tři díly po sobě. První sezona: poznaní Dextera Morgana - osobnost, závislost, temný pasažér, první trofeje, komisařství-postavy, zápletky a emoce. Po zhlédnutí posledního dílu čtvrté sezony jsem zůstal sedět s pusou dokořán, přilepený na židli a nevěřícně zíral (co jsem už dlouho nezažil). Každá série má svou váhu. DEXTER patří naprosto k nejlepším seriálům posledních let. ******* Možným úpadkem hodnocení DEXTERA je příčinou špatného dabingu v TV programu, kdy si to divák nevychutná tak naplno, jako v originálu!(28.8.2011)

1. sezóna: 9/10 - - - 2. sezóna: 8/10 - - - 3. sezóna (zatiaľ najslabšia): 6/10 - - - 4. sezóna: 8/10 - - - 5. sezóna: 7/10 - - - Celkovo ale nemožno neudeliť plnú paľbu, v rámci televíznych seriálov je to špičková záležitosť.(2.6.2009)

Seriál, který mě získával velmi pomalu, přesto jsem si však na něm vybudoval jistý druh závislosti. Prvních pár epizod mi nepřišlo nijak zajímavých, spíše jsem byl odrazen od dalšího sledování, ale pak nastala rapidní změna. Seriál dostal spád a Dexterova fascinace "Mrazákovým vrahem" přešla i na mě. Pomalu, ale jistě, jsem začal propadat Dextrovu světu, což je mimochodem velmi zvláštní, protože hrdina samotný mě zase tak moc nezaujal. Nejdříve jsem s oblíbil podezřívavého Doakese, který v Dextrovi hned odhalil bezemotivní 'monstrum' a obohacuje děj povedenými sarkastickými hláškami a poté jsem začal propadat i ostatním postavám, z nichž každá má zajímavý život. Postupem času se mi začala líbil i práve tvůrců, ať je to zdánlivě nehodící se hudební složka, která perfektním způsobem podbarvuje "zvrácenost" hlavního hrdiny nebo jemný smysl pro detail a vlastní přůběh v každé epizodě. Perfektní je třeba i postupné seznamování s "Mrazákovým vrahem", už při prvním příchodu na scénu naznačují tvůrci jemně divákovi, že tenhle člověk nebude úplně v pořádku, v další epizodě je již téměř jisté, že se jedná o vraha a dochází tak k perfektní situaci, kdy divák ví více než hrdinové, ale přesto to není taková ta křečovitá situace, jako když má někdo v zádech vraha a vás neskutečně štve, že o tom neví... O epizodu později již není pochybností o tom, že náš tip byl zcela pravdivý, tvůrci identitu vraha již nijak netají, spíše nám neustále potvrzují, že je to opravdu on... A víte co? Nám je tato postava stále sympatická, hledáme její motivaci a spolu s Dexterem pomalu procházíme jednotlivé stopy až nám konečně dojde proč to všechno dělá. Je to magické, zatímco Dexter hledá ve stopách kdo je vrah, divák se může soustředit právě jen na ten motiv... Úžasné. Velmi povedený seriál, který v několika momentech vyloženě exceluje a překvapuje svou genialitou, na druhou stranu občas někdy klame tělem. Miluji momenty, kdy Dexter mluví se svým psychologem nebo v pozdější fázi s "Mrazákovým vrahem". Tohle hledání identity je úžasným podtržením celého díla. ___ Po polovině třetí série snižuji hodnocení a přestávám sledovat.(24.3.2008)

Ako by len bolo na svete pekne, keby sme tu mali zopár takých Dexterov. No nadšenie vyprchalo v posledných dieloch, kde z Dextera urobili magora a vraha nevinných, čím úplne otočili pointu prvých sérií. Poondiati americkí moralisti.(8.7.2012)

„Dokážem človeka rozštvrtiť, zahladiť všetky stopy a ešte stihnúť správy o pol ôsmej, ale keď je moja priateľka smutná, neviem, čo jej mám povedať.“ I. séria: Otec policajt ho učil zahladzovať stopy a keď Dexter (hypnotický a pritom „obyčajne nenápadný“ Michael C. Hall) vyrástol, zamestnal sa u polície (aby mohol pracovať s krvou, ktorá ho fascinuje). Vo voľnom čase zabíja sériových vrahov, odolával platonicky ho zbožňujúcej šéfke, sex ho nudil natoľko, že keď ho k nemu chcela nútiť (v minulosti znásilnená, ale nie ním) priateľka, chcel sa s ňou rozísť. Užíva si neschopných kolegov, ktorí ho nikdy nemali šancu chytiť (a ktorí sa na vrahov, vraždiacich v noci, de facto nehnevajú kvôli vraždám samotným, ale preto, že ich prevádzajú v noci a oni teda nemôžu spať) a snaží sa pomôcť na vyššie miesto peknej (ale ako tágo sprostej) sestre, ktorá by sa tam sama nebol nikdy dostala (ani cez posteľ). Tak toto je NÁPAD, vážení – za toto sa medzi scenáristami zabíja! Ja som bol z prvej epizódy skoro rovnako mimo, ako keď som prvý raz zbadal Rickyho Gervaisa v „Kancli“ a ak za televíznu udalosť pokladáte „Akty X“, „Gumkáčov“, „Nezvestných“ a „Dr. Housea“, potom z "Dextera" budete mimo aj vy. Čertovsky dobre napísaná postava, brutálny slang (v slovenskom dabingu som prvý raz v živote počul „pičus“) a sranda pre tých, ktorým pripadalo „Milénium“ ako dosť slabý seriál o sériových vrahoch. Výslednú kvalitu dotvárajú mrazivé medicínske fakty (viete, čo to urobí, ak človeku pretnete tepnu?).(11.3.2009)

• - Spoiler: Dexter (Michael C. Hall) měl původně zemřít ve finále poslední série seriálu, televizní stanice Showtime však tento závěr nepovolila. (cihlenka)

• - V 9. epizodě 8. série je vidět v pase Hannah McKay datum narození 30. červenec 1982, které se shoduje s datem narození její představitelky Yvonne Strahovski. (mottty)

• - V 8. epizodě 8. série, kdy jede Zach Hamilton (Sam Underwood) v autě s Dextrem (Michael C. Hall), Hannah McKay (Yvonne Strahovski) a prohlásí: "Už tam jsme?" což v kontextu odkazuje na podobnou scénu z filmu Už tam jsme? (2005). (Velorahex)