Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Tosim

Základem je, že každý v sobě máme nějakého většího, či menšího Dextera, tak mnohovrstevnatý (anti)hrdina prostě v TV tvorbě docela chyběl. Uvěříte mu vše, seriál si zručně pohrává s nejrůznějšími klišé, vždycky od nich ale umně uhne a divák, i když třeba tuší, jak věci budou, se třese po celém těle. Všechny mé pochybnosti, které jsem měl, byly rozptýleny na začátku druhé řady a mě nezvýbá, než se třást na další díly. JSEM DOBRÝ? JSEM ZLÝ? NA TO UŽ SE NEBUDU PTÁT. PROTOŽE NA TO SE NEDÁ ODPOVĚDĚT. NEBO VY SNAD ZNÁTE ODPOVĚĎ? ()

M.a.t.t.

Pôsobivá sonda do hlavy, na prvý pohľad obyčajného člena policajného zboru, ktorý len tak mimochodom trpí úchylkou, v dôsledku ktorej rád zabíja ľudí, pretože jedine vtedy dokáže "cítiť". Začiatky neboli ľahké, trvalo istý čas, kým ma Dexter pustil do svojho sveta a v momente, keď ma tam už takmer napevno držal, ma zvratmi postavenými na náhode a dielmi akoby z iného seriálu ľahkovážne na moment pustil. Naštastie som si už bol dostatočne vedomý jeho kvalít aby som sa nechal odradiť. A vyplatilo sa. ()

Radko

Dexter sympaťák, no scénaristicky mäkota. Skladačkový vrah je jeho tatko alebo mamka, myslel som si. No riešenie bolo také kus biblické. Potom večne milujúca ségra, policajtka. Návrat k náboženstvu v VI. sérii. Mysticky sa zjavujúci mŕtvy tata furt. V inej sérii zase iný tato, od inej rodiny, slušný človek, čo zabíjal, koho mohol. Medzitým (predtým aj potom) mal Dexter lásku, frajerky, decko, čiže šecko, čo vyžaduje USA seriál aj rodina. Aj kolegu mal, čo ho podozrieval, aj šľahnutú milenku. V polovici šiestej série som to prestal kukať a nijako mi to nechýba. Ba dokonca, ani si na to nejako zvlášť nespomínam. Čiže produkt kvalitný, no veľmi jednorazový a sterilný. Niečo ako hamburger v bio kvalite z domáceho chovu, gmo modifikovaný z argentínskych steakov, biotronicky ošetrený, posvätený jogínskym guru Pahásvámí Mahéšvárárandou VII. A milovaný masami ako to najkvalitnejšie masso, massíčko, čo sa urodilo v seriálovej svätyni. Kvalitný pop-produkt priživujúci sa na pocitovo-politických symptómoch dnešnej postpubertálnej biohumanoidnej generácie, do značnej miery ovládanej strojovými a technologickými zariadeniami. Podobne ako v sexe: potreba zasunúť kábel či dobíjačku do nejakej diery a potom dlhý, úľavný výdych: Boha sme v tom, sme napojení! Konkrétne generačné symptómy sú napríklad: nedostatok empatie; neschopnosť otvorene prejaviť city; túžba pomstiť každú nespravodlivosť, pretože skoro každý má pocit zlyhania oficiálnej spravodlivosti; dočasnosť vzťahov, práce i obydlia; deklarovanie potreby zlepšenia mravov navonok. A kto nemá dobré mravy, nech bárs aj zgegne. Hocijako. Čo sa presne v Dexterovi deje. Preto je taký sympatický. ()

Sarkastic

(Viděno kompletních 9 sérií) Tvůrci seriálu ví, jak na diváka, a umí ho dostat tam, kam chtějí, takže hltá díl za dílem a stále nemá dost. Dexter je bez nadsázky 1 z nejpropracovanějších a nejsympatičtějších seriálových postav vůbec. Fandíte mu, žerete jeho vnitřní ironické, cynické poznámky („Debra už nemůže spát v prázdném domě. Vlastně skoro vůbec nespí. To se asi stává, když se vás snoubenec snaží rozřezat na malé kousky.“), objevujete jeho osobnost a vytváříte si k němu neobyčejný vztah. Samotnou kapitolou jsou velmi dobře napsaní záporáci, mně osobně přišel nejstylovější hned první z nich, Ice Truck Killer. Seriál si po celou dobu drží svou úroveň, i když samozřejmě někdy zakolísá a původní konec (8. série), působí malinko bezradně. O to víc jsem byl zvědavý na New Blood. Těch 8 let změnilo mnohé, přesto po pár dílech cítíte toho starého dobrého Dextera, i když teplo vystřídá mrazivá zima. A definitivní konec? Těžko soudit jistá rozhodnutí, přesto je ten závěr dost symbolický a jde o dobrou nápravu toho původního. ()

Segrestor

Možná je příliš bizarní držet palce sériovému vrahovi, ale to je nejspíš to, co dělá z tohoto seriálu výjimečnou, populární a celkem diskutabilní záležitost poslední doby. Kdo miluje detektivky, tak se mu budou dělat bubliny u nosu, protože tohle je napínavé jako prase a to vůbec netuším, jak obyčejně lze prasata napínat. UPDATE 27. 5. 2015: Jelikož vím, že všichni rádi čtou dlouhé komentáře, tak jsem se rozhodl důkladněji rozebrat jednotlivé série. Samozřejmě to prozrazuje děj i konec celé detektivky. PRVNÍ. 5* Seznámení s hlavními figurkami proběhne poměrně svižně a nenásilně. Od třetího dílu vás začnou pomalu a jistě zajímat a ke konci vám už samotný Dexter přiroste natolik k srdci, že už netrpělivě vyhlížíte další pokračování. Zjistíte, že jste svědky dramaticky kvalitního seriálu, který z televizní selanky vystupuje (kromě samotného téma) i zobrazováním bizarních vražd. DRUHÁ. 5* Pokud vám konec první sezóny přišel neskutečně napínavý, v druhé sezoně zjistíte, že to ještě nic nebylo. Zde si tvůrci už vyloženě hrají s vašimi nervy. Aby ne. Miláčkovi Dexterovi jsou objeveny téměř všechny mrtvoly, které dosud zdárně odhazoval do moře. (Anti)hrdina má teď za prdelí pěkně horkou koudel, zvlášť, když se jeho sestra Debra začala tahat s postarším agentem FBI, specialistou na tento „úlovek“. Na paty mu ale mnohem více šlape kolega, drsný seržant Doakes. Do toho se Dex zaplete s dalším sociopatem, žhářkou Lilou. On to samozřejmě vše bravurně vyřeší. Prostě všechny zabije. Dobře nejspíš chápe, že nejlepší obranou je protiútok. Byly to nervy a laťka zdvižená hodně vysoko. TŘETÍ. 4* Bylo otázkou, s čím přijdou tvůrci nyní, pokud by chtěli překonat výborné téma "odhalení Dextera". A přišli. Našli mu kamaráda, který by s ním hrozně rád vraždil v tandemu. Proč ne, navíc sám pan státní návladní, že ano?! Vysoká hra patriotů však končí jednoduše. Návladní Miguel Prado umírá a Elvíra se Soňou dožívají svůj život na statku v Cáchách. Karel se stal plukovníkem a jeho syn Bedřich byl přijat na hospodářskou školu. Šílenství Žofiino je tedy jediným tragickým tónem v celém tak rozmarném příběhu. ČTVRTÁ. 5* Protihráčem „Řezníkovi ze zálivu“ se stává vrah jménem Trinity. Je to chladnokrevný killer, který však na rozdíl od toho našeho vraždí pouze nevinné ženy a sprchuje se vařící vodou. Má však skvělé krytí a je vskutku nevypočitatelný. A než se Dexter naděje, Trinity zabíjí jeho manželku Ritu. Závěr této sezony je jářku strhující. Co si teď "řezník" počne s fakany na krku, že? PÁTÁ 3* Tato sezóna působí jen jako normální pokračování dobře rozjeté partie. Nepřináší nic, co jsme ještě neviděli, ani nevrhá hrdinu do natolik kritických situací, abychom se v nervech dávili popkornem. Najde si novou kamarádku, za prdelí má soukromé očko, hlavní protivník opět není jen tak někdo... Problémy se zase kupí a milý Dexter to znovu vyřeší po svém, všechny rozseká na kousky a hodí do moře. No bóže. Zde jsem i seriál přestal sledovat a dlouhý čas ho udatně ignoroval. Ale resty se musí dohánět a tak: ŠESTÁ 5* Říkal jsem si, kam ho cesty páně zavedou po pěti letech řádění v ulicích města, zda najde ještě víc super tvrdšího protivníka, a ono se tak vážně stalo. Duo podivínů, náboženských fanatiků, velice rádo aranžuje mrtvoly dle biblických výjevů a detektivové z Metro Miamy mají o zábavu postaráno. Dex koketuje s náboženstvím, což nádherně posouvá jeho charakter ve vývoji. Byla to lahůdka a finále, kdy byl odhalen Debrou... co vám budu povídat. Byla to pravá seriálová orgie. Co teď bude, když TO zjistila, že jo? SEDMÁ 3* Události na sebe nedají dlouho čekat a Debra, psychicky destabilizovaná kvůli hrůznému zjištění, padá do propasti osobní krize identity. Náš zabiják se bincá od rohu k rohu, žehlí problémy, dál si dělá svoje, a čeká, jak se co vyvine. Celá šou působí, jako kdyby tvůrcům docházel dech, jak se tak říká. Sice se opět zamiluje a to rovnou do sériové vražedkyně, ale to není právě nic nového, to už jsme viděli ve „dvojce“. Navíc se zdá, že se v této řadě objevuje mnohem víc dějově logických chyb, než obvykle. OSMÁ 5* Poslední sezóna završuje všechny předchozí, je důstojným zakončením. Miamy se stává pro Dextera horkou půdou a tak hodlá zmizet i se svou milou a outěžkem do Argentiny. V cestě mu však brání vražedná povinnost, sprovodit ze světa sobě rovného zabijáka, syna psycholožky Vogelové, která onehdy stála u stvoření jeho kodexu zabíjení. Stejná pravidla u svého syna však nezvládla a tak se jí to nyní vrací jako bumerang a synátor jí za to podřízne hrdlo. Finále nabírá neúprosné tempo a souboj s časem se obrací proti Dexterovi. Co bravurně zvládal v předchozích dobách, teď pokazí a stojí to život jeho sestry Deb. Opouští svou milou a syna. Stane se z něj osamělý vlk. Co lepšího bychom mohli přát, že? Osm let uteklo jako voda a fanoušci žánru mohou marně vyhlížet seriál, který by se alespoň tomuto trochu přiblížil. Dlužno dodat, že zakončení bylo velmi chytré. Svou postavu úplně vyřídili, ukončili, a přesto ji nechali žít a my můžeme už jen domýšlet, zda vraždí padouchy dál. () (méně) (více)

Galerie (1 416)

• Michael C. Hall (Dexter) při udělování Zlatých glóbů prozradil, že v lednu 2010 onemocněl Hodgkinovým lymfomem, ale na seriálu dál pracoval. Většinu hereckých kolegů tato zpráva překvapila, protože během natáčení svůj stav neprozradil. Od poloviny roku 2010 je Hall v remisi. (Delock)
  • Dexterova (Michael C. Hall) "uspávací" injekční stříkačka údajně obsahuje M-99 (Etorphine Hydrochloride). Tuto látku používají veterináři k uspávání zvířat velikých jako sloni. Tuto látku lze legálně získat a podávat pouze s licencí od DEA (amerického Úřadu pro potírání drog). (Delock)
  • Dexterova (Michael C. Hall) loď se jmenuje „Slice of Life“, což v překladu znamená „kousek života“. „Slice“ lze přeložit i jako „rozřezat“ nebo „nakrájet“. (Delock)

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021