Spiknutí (TV seriál)

USA, 2006, 13x40 min

Tvůrci:

Josh Berman

Robert Duncan

John Allen Nelson, Gale Harold, Rebecca Gayheart, Esai Morales, Penelope Ann Miller, Bianca Kajlich, Christopher Egan, Margarita Levijeva, Ming-Na Wen, Josh Hopkins, John Patrick Amedori, Christopher Cousins, Randy Oglesby, Carlos Gómez, Rick Cramer, Kerris Dorsey, Robert Hoffman, Susan Misner, Griff Furst, Ashlyn Sanchez, Allisyn Ashley Arm, David Berman, Brandon Quinn, Elizabeth Lackey, Deena Dill, Conni Marie Brazelton, Ted Garcia, Emerson Brooks, Leith M. Burke, Chris Ellis, John Ales, Juliette Goglia, Joanne Kelly, Nick Wechsler, Dilshad Vadsaria, Richard Gant, Don McManus, Nathan Moore, Dennis Arndt, Leslie Odom Jr., Jordan Marder, Tina Holmes, Alex Craig Mann, Bonnie Root, Anna Zielinski, Gina Gallego, Darin Heames, Michael Mantell, Matt Riedy, Joseph C. Phillips, S.E. Perry, James Huang, Sunkrish Bala, Michael Harney, Tom Schmid, Yara Martinez, James Martin Kelly, Timon Kyle Durrett, Craig Nigh, Jonathan Fraser, Robin Pearson Rose, Jill Remez, Tom Choi, Mel Fair, Ryan Van de Kamp Buchanan

"Drama-thiller" seriál, který si na nic nehraje. Sice se námět zdá jako dost značně béčkový ovšem kombinace politického thilleru, spiknutí novodobých zednářů a vyšetřování FBI funguje až překvapivě dobře. Vanished si sice vypůjčuje z každého úspěšnějšího seriálu poslední doby nějaký prvek, ale dokázal si vyšlapat vlastní cestu jak tyto prvky spojit. Celá série jakoby vizuálně z oka vypadla "24" (holt FOX se nezapře). Filmové vzezření, skvělá práce s hudbou, napínavé epizody, některé opravdu netradiční dějové zvraty a hlavně slušné tempo dělají z Vanished ve svém žánru rozhodně nadstandardní počin. Mezi slabiny patří ztvárnění některých postav, ale naštěstí zatím žádná není k nepřežití (byť po pilotu jsem většinu z nich upřímně nesnášel) a především s pozdějšími díly i stále větší zamotávání děje lacinými konspiračními teoriemi. Mezi výhody rozhodně patří, že jednotlivé epizody nemají stále stejné dějové schéma a že většina se stylem a někdy i žánrem výrazně odlišuje. Dobře je, že seriál "nepřežil" první sezónu, jelikož zase tak velký potenciál v sobě neměl, ale na těch třináct solidních epizod (poslední čtyři byly odvysílány již pouze na webu) to akorát vystačilo.(10.10.2006)

SPOILER: Veliká škoda, že tenhle seriál vlastně není ukončen, takže jeho hodnocení je tak troškou faux pas, přesto si dovolím odhadnout, jak by to celé asi mohlo dopadnout. Jak už napsal DaViD´82 jeho nespornou výhodou je zejména neidentická dějová linie u jednotlivých epizod, což občas může pomoci zahnat vidinu stereotypnosti a přílišného opakování se. Samotné "zakončení" ovšem výslednému dílu vráží kudlu do zad, neboť je prostě veškeré žádné. Hlavní dějovou linii sice můžeme uvažovat za uzavřenou, ale stejně jednoduše si lze domyslet, že podivná postava, o které toho beztak moc nevíme není zrovna tou osobou, které bychom měli důvěřovat. Otázky zůstávají, ba přichází jich ještě mnohem víc, a dovoluji si napsat, že témat je tu ještě na dost epizod. Obavám se, že ukončení by ale beztak bylo chaotické a autoři by se zamotali do spleti vlastních nástrah nebo by zbytečně přicházeli s dalšími zbytečnými zvraty. V zásadě se podepisuji pod komentář uživatele DaViD´82 a myslím, že nemá smysl abych tu opakoval jeho slova.(25.12.2007)

Jeden ze seriálů, kdy vidíte díl a musíte vidět další. Nemohl jsem dočkat dalšího dílu. Spiknutí novodobých zednářů, který mají jistý cíl, který je postupně odkrýván, ale když už si myslíte, že víte, o co jde, nastane zvrat a vše je úplně jinak. Bohužel, když byl seriál v nejlepším, tak ho utly a nevíme, o co tam šlo a jak to vůbec dopadlo... Tomu nerozumím, protože to byl jeden z nej seriálů, které v TV běželi, dle mého názoru. Když si na to vzpomenu, tak bych nejraději producentům a těm hlavounů, kteří o těchto věcech rozhodují nafackoval!!! Tento seriál měl na další pokračování. (na rozdíl o některých nesmyslů, která mají xxxx dílů) Howgh!(24.11.2007)

Vzhledem k poměrně nízkým hodnocením jsem mnoho nečekal. Překvapivě mě však tento seriál vtáhl do děje a nepustil až do konce. Děj neztrácí dech, v každém díle se objeví něco, co donutí diváka shlédnout pokračování. Díky Vanished jsem si opět oblíbil konspirační teorie... Věčná škoda, že seriál skončil po 13. dílu - určitě měl potenciál na minimálně další sezónu.(17.12.2007)

Vanished je skvělý seriál. Respektivě byl a asi už nikdy nebude. Nechápal jsem po prvních pár dílech, proč ho producenti zrušili. Nechápu to ani po "posledním" 13. díle. Největší smůlou je, že se nikdy nedozvíme, jak to vlastně dopadlo a 90% zápletek není vůbec uzavřeno. Prostě seriál utnutý v tom nelepším uprostřed sezony. Nechápu, že alespoň nenatočili nějaký zrychlený poslední díl pro těch pár fanoušků seriálu. Jeho hlavním kladem je propracovaný a dynamický děj. Občas se sice vyskytne pár nelogičností (spíše technických), ale to v každém seriálu. Další nesporné pozitivum jsou skvělé výkony. Dva vynikající herci se vystřídali v roli agenta vedoucí vyšetřování - ten první, pro mě lepší Gale Harold opravdu neměl chybu. Jeho nástupce Eddie Cibrian sice nebyl tak dobrý, ale dokázal udržet nastavenou laťku. Neznámá Joanne Kelly v roli zmizelé senátorovy ženy byla také skvělá. Taktéž Christopher Egan (Ben Wilson) zahrál roli skvěle.Rebecca Gayheart v roli reportérky WCN také bez komentáře. Mohl bych takto pokračovat skrz celý tým. Další klad seriálu je skvělá technikcá stránka. Práce s kamerou, dynamická režie a střih, skvěle volená hudba. Tento seriál měl velký potenciál a mohl z něj být velký hit, bohužel na úkor Lostu a 24 (podle mě zcela zbytečné a nudné seriály) se už nikdy nedočkáme pokračování... Chci vás varovat, i přesto že je seriál kvalitní, trávit u něcj 13x40minut je opravdu ztráta času. V posledních dvou epizodách se totiž děj ještě více zamotá, objeví se nové skutečnosti, jedena z kladných postav se ukáže jako záporná, atd... Budete akorát zklamaní a pár dní vám bude ještě Vanished ležet pod kůží a já doufám, že se ho brzy zbavím. Nicméně, když už se na něj z jakéhkoliv důvodu budete chtít podívat, tak je to skvělý seriál.(5.6.2009)