poster

Neznámý

 • Česko

  5 Neznámých

 • USA

  Unknown

 • Slovensko

  Uväznení

Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 2006, 85 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Holina
  ****

  Můj šálek kávy. Komorní thriller o partě chlapíků uzamčených kdesi ve skladu, kteří ztratili paměť a v průběhu filmu rozkrývají své úlohy, je prostě zábavný. Režisér nechá diváka hodinu přemýšlet, aby mu na konci naservíroval několik zajímavých zvratů. Žádná extra pecka to není, to zas ne, ale jako relax na vytuhnutí výborný. A nic nevadí, že tu hraje mistr jednoho ksichtu Caviezel. Naopak zase Stormare jako vždy exceluje.(20.10.2010)

 • blackJag
  **

  Výborně obsazený žánrový zflikovanec... Dejme tomu, že prvotní myšlenka není úplně zlá, i když vykrádá všechno od SAW, KOSTKY až po NEBEZPEČNOU RYCHLOST, ale scénář je stejně slabý jako je nevalná celá režie. Chabá logika v rámci příběhu dostává na prdel od prvních minut a závěrečná honba za nečekanou pointou to všechno jen v odpovídajícím duchu uzavírá. Přitom taková "sebranka" (skromný rozpočet necelých 4 milionů USD padl pravděpodobně z větší části na ni) musí být snem každého začínajícího filmaře, jenomže tenhle debut se vážně nepovedl. Proklínám tě Simone Brande, za takto promarněnou šanci, za kterou by jiní zabíjeli. 40%(1.4.2010)

 • Lateef
  ***

  Příživník v šedivém pyžamu, to je moje charakteristika filmu. Připadá mi, jako kdyby šel jednoho dne Simon Brand kolem kanceláře Jamese Wana a nahlédnul do jeho pracovního stolu, kde uviděl první stránku scénáře Hry o přežití. A řekl si: Když to fungovalo jednou, zapůsobí to podruhé. A lišácky si promnul ruce. Jenomže do toho scénáře jenom nakouknul a rychlým pohledem tak zachytil pouze úvodní premisu. Nepřečetl si nic o výpravě, o barevných filtrech a vizuálním kolotoči. Ne, od tohoto nápadu se jen odpíchnul, sehnal pár slušných herců a bláznivého scénáristu. A tak vzniknul film Unknown nebo-li Příživník v šedivém pyžamu, též Pořádný zašmodrchanec. Hned od začátku není něco dobře. Postavy mají zjevně alespoň trochu nakoukanou sérii Saw, protože se na neznámém místě zorientují rychle a s přehledem. Během několika minut vědí, co se zhruba kolem děje a všichni se postupně (většinou před zrcadlem v umývárně) rozvzpomínávají na věci dřívější a s jejich situací související. A každým dalším "flashbackem" se děj mírně pozmění. Takhle to je 80 minut, po kterých přichází pointa, obracející všechno naruby. A divák na to kouká jako Jouda ze Střimelic. Né, že by to bylo úplně nezajímavé, jenom toho je zbytečně moc. Lokace je vizuálně opravdu nudná a obyčejná, herci zachraňují, co lze zachránit. Průměr. Btw: taky Vám ten závěrečný hudební motiv něco připomněl??(25.10.2007)

 • klerik
  ***

  Vo výsledku priemer, ale veľmi pozerateľný. Aby tvorcovia zvládli celovečerák, museli sa venovať aj udalostiam mimo uzavretej miestnosti, čím film stratil na súdržnosti (rovnako ako tomu bolo pri SAW). Mainstreamovejšie a menej drsné ako KOCKA, ale s podobne závisláckym potenciálom. Skrátka musel som to dopozerať...(1.7.2014)

 • RAiken
  ***

  Velice jednoduchý thriller, který mění svou tvář od začátku až do konce. Nejprve sledujeme zajímavě mysteriózní snímek vyvolávající spoustu otázek a hrající si s myslí diváka, který je potěšen nad tím, že si může sám vykonstruovat, jak to všechno vlastně bylo. V prostřední pasáži si může krásně ověřit své fantastické teorie a porovnávat je s filmovou skutečností, kdy nám režisér se scénáristou pomalu osvětluje události tajemné továrny. Tomu říkám ještě dobrá zábava. Postupně ale díky mdlé režii upadá film do technické klišovitosti a divák postupně ztrácí zájem na osudech bezesporu zajímavých postav, který se částečně oživí zajímavým rozuzlením a akčním zakončením. Ale úplný konec filmu je už jen hollywoodská berlička (používaná od léta páně 1999, kdy vznikl Šestý smysl), jak o něco zvýšit sledovanost filmu, která však v tomto případě selhává na plné čáře a jediný její efekt je rozčarování nad podivnými myšlenkovými pochody scénáristy. Ještě že je ale od začátku do konce na koho koukat, obsazení je totiž skvělé. Jinak průměr jak hovado...(27.8.2007)