Studio 60 (TV seriál)

Studio 60 on the Sunset Strip

Drama / Komedie

USA, 2006, 22x43 min

Thomas Del Ruth

Matthew Perry, Amanda Peet, Bradley Whitford, Steven Weber, D.L. Hughley, Sarah Paulson, Donna Murphy, Nate Torrence, Merritt Wever, Columbus Short, Mark McKinney, Evan Handler, Lauren Graham, Timothy Busfield, Jayma Mays, Nate Corddry, Martin Sheen, Stephen Tobolowsky, James Lesure, Simon Helberg, Mircea Monroe, Kelvin Yu, Molly Price, Zeb Newman, Nancy Lenehan, Rob Nagle, Hallie Lambert, Sarah Christine Smith, Christopher Carley, Randy Oglesby, Lucy Davis, Kari Matchett, Felicity Huffman, Edward Asner, Michael Stuhlbarg, Kimberly Huie, Julia Ling, Michael Kostroff, Christine Adams, Jay Paulson, Ruben Pla, Amir Talai, Vanessa Born, Teddy Sears, Scott Lawrence, William Stanford Davis, Casey Sander, Blake Hood, Todd Stashwick, Hayley Marie Norman, Geno Monteiro, Maxine Bahns, Diana Maria Riva, Raymond Ma, Michael Hyatt, Eddie Hassell, Austin Basis, Alejandro Furth, Tom Virtue, Elizabeth Sung, Fred Stoller, Nick Nordella, Tony Perez, Camille Chen, Leslie Connelly, Rich Hutchman, Scott Klace, Tate Hanyok, Robert Noble, John Ennis, Vernée Watson-Johnson, Mystro Clark

Scénář, dialogy, které do sebe zapadaly přesně podle mého gusta, casting, kterým jsem byla nadšená, celková nálada a pojetí: skvělý! Seděla jsem u toho jak přibitá snad do 2 do rána a koukala a koukala... jak moc se jim to povedlo. A přestože patřím k fanouškům Přátel, jsem moc ráda, že jsem si tady M. Perryho s "přáteli" vůbec nespojovala a nebyla jeho účastí v nich ovlivněná. Byl tu prostě Mattem a ne Chandlerem a za to jsem byla ráda.(23.4.2009)

Když jsem si Studio 60 našel, tak jsem o něm věděl jen to, že je to seriál ze zákulisí televizní show ve které hraje Matthew Perry. Trvalo mu jen malinkou chvíli než mě dostal na svou stranu. Příjemný humor, který popisuje život v zákulisí jedné show a který se nebojí využít dramatických chvil. Co se týče obsazení, tak kromě již zmíněného Perryho jsem je vlastně vůbec neznal. S výjimkou Amandy Peet. To však ani trochu nebránilo v tom abych si je rychle oblíbil a prožíval s nimi jejich trápení. Kromě toho jsem se však i skvěle bavil a několik scén určitě nezapomenu (např. zkušební dítě nebo hajlující Santa). Závěrečných pět dílů přináší neskutečně silné finále, ve kterém je několik emotivních situací, u kterých je třeba zamáčknout slzu v oku. Nečekal jsem moc, ale seriál si mě získal, vtáhnul mě a s chutí o něm řeknu, že je to vlastně "vytoužený" seriál. Jen málo z kterého se dozvídám spoustu zajímavých věcí (tady třeba ta práce na televizní show). Skvělá a inteligentní show, která přesně na tohle asi doplatila. Škoda, že nepokračovala dál, rád bych se díval. Pokud jsou všechny seriály pod kterými je podepsaný Aaron Sorkin takhle chytlavý, tak hurá na Newsroom.(5.8.2013)

Geniální drama. Jednoznačně nejlepší seriál co jsem viděl. Matta a Dannyho jsem si zamiloval hned při první scéně a bez dechu jsem sledoval jejich pracovní i milostné kotrmelce, kterými procházejí bok po boku, v čele živého komediálního pořadu na veřejnoprávní stanici NBS. Ve 22ti dílech, se postupně rozvíjí život herců, scénáristů, kulisáků a vedení Studia 60, dozvíme se jak funguje zákulisní politika, složitá jednání uvnitř televize, třenice s médii. Zabrousíme do historie americké televize a poznáme jak televizi bezprostředně ovlivňují události na dálném východě, stejně jako domácí politická scéna a společenské mínění. Za nečekaných okolností převezmou Matt (Perry) a Danny (Whitford) vedení Studia 60 a ocitnou se v nekonečném týdenním kolotoči. Matt zde potkává svou ex-přítelkyni Harryet, která je členkou velké trojky, třech nejdůležitějších herců studia. Danny neodolá Jordan, své šéfce ve vedení společnosti. Hlavní předností seriálu je bravůrně napsaný scénář, nadstandartní rozpočet, který doplněn o neopakovatelné herecké výkony, výbornou dynamickou kameru a střih dotváří nejlépe natočený seriál posledních let, ne-li nejlepší vůbec. Na závěr malé upozornění. Viděl jsem Studio 60 už několikrát vždy v původním znění. Samozřejmě jsem všem rozhovorům neporozuměl, protože některá témata jsou specifická pro amerického diváka a vycházejí z americké televizní kultury a historie. S tím se nedá nic dělat. Ale dostal jsem se tentokrát k české verzi, kterou dávali na HBO a je to velké zklamání. Spousta žertů, skečů a slovních přestřelek českým "nedoslovným" překladem ztrácí smysl, nebo úplně zmizí. A to je velká škoda.(24.3.2009)

Rozjezd velice silný, hlavně začátek série a la The Network byl ohromně chytrý scénáristický tah (navíc přiznaný). Scénář jako takový je vůbec na obzvlášť vysoké úrovni, zejména v první polovině série, což je u seriálu, kde je kvalita psaní jedním z ústředních motivů nanejvýš příhodné :) Body u mě "Studio City" ztrácelo především na castingu - marná sláva, seriály dělají postavy a s výjimkou Matta, Danyho a Jacka jsem pro ně hledal sympatie jen těžko (částečně to zachraňovaly hostující herci, například Goodmanův soudce mě potěšil moc). Když k tomu přidám slabší zakončení, je to na chabé čtyři... Dobrá a chytrá zábava, ale nic, co byste museli stůj co stůj vidět. 70%(14.9.2008)

Již několik týdnů byste mě každé úterý od deseti hodin večer mohli zastihnout před televizní obrazovkou, kterak hltám každé slovo každého z těch sympaťáků, jež mají podíl na vzniku zábavné šou pro každý páteční večer.___ Matt Albie píše skeče, naučil se spoléhat hlavně sám na sebe, ale postupně zjišťuje, že mít parťáky je taky fajn. Jordan McDeereová šéfuje celé televizní stanici NBS, převzala místo po „odejitém“ řediteli, který již nehodlal dále mlčet a právě nemlčení v některých momentech Jordan málem stojí místo. Danny Tripp je producentem Studia 60, asi jediná postava, která po deseti epizodách neukázala žádnou ze svých stinných stránek, zatím stále jenom rozdává dobré rady na všechny strany, což je taky fajn. Trojice Simon Stiles, Harriet Hayesová, Tom Jeter pak každý týden prezentuje to, co výše uvedeni stvořili a zafinancovali.___ Studio 60 přináší fascinující pohled do zákulisí natáčení tzv. sketch comedy show (pro což možná existuje český ekvivalent, ale nechci se pouštět na tenký led). Každá epizoda seriálu mapuje přípravu jedné epizody zmíněné fiktivní show a s tím související problémy, případně problémy vyvstanuvší teprve při živém (!) vysílání. V takových momentech se konverzační satira mění téměř v thriller (kupříkladu po zjištění, že právě odvysílaný skeč jeden člen z týmu scénáristů nejspíš od někoho okopíroval). Seriálu navzdory nepřetržité smršti vět neschází tempo, podpořené navíc famózními hereckými výkony, spoustou humoru a tu více, tu méně nápadnou kritikou masmédií.___ Dalo by se říct, že jsem o podobném typu seriálu již dlouho snil a možná právě proto nebudou mé nadšení sdílet jiní diváci, kterým to přijde moc ukecané a vlastně pořád o tom samém. Jednotlivé charaktery ve skutečnosti procházejí zajímavým vývojem, s každou další epizodou mi jsou sympatičtější a stále mám pocit, že moc dobře vím, proč se v daném okamžiku chovají tak, jak se chovají. Ač jinde Matthewa Perryho a Amandu Peet přijímám spíše vlažně, zde patří jejich postavy k mým nejoblíbenějším. Pravděpodobně půjde o zásluhu neskutečného scénáře Aarona Sorkina. Ani na okamžik nepřestává být vtipný, břitký, cynický, někdy i dojemný a hlavně vzbuzuje dojem, že moc dobře ví, o čem píše. Z jeho přístupu číší lehké pohrdání, zároveň však hluboký obdiv k práci těch, jenž nám přinášejí zábavu. Zde konkrétně těch posledních odvážných, přinášejících zábavu inteligentní a na úrovni. ___Camea přijalo několik notoricky známých tváří, Eli Wallachi (milá nostalgická pocta), John Goodman (typický nevadský soudce), Macy Gray, Sting, Jessica Simpson (hudební hosté Studia 60). Některé narážky si lépe vychutnají lidé znalejší americké televizní kultury, ale díky jejímu nepolevujícímu pronikání také do našich domácností, nejspíš nepochytíte jenom minimum. Co bych ještě napsal k tomuto snadno přehlédnutelnému, leč těžko přeslechnutelnému dítku NBC? Snad jen, abyste se nenechali odradit tím přívalem slov a zkusili sem tam nějaké i pochytit (všechny při jejich kadenci snad ani nelze). Dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom, jak to chodí v takové obyčejné americké televizi, zasmějete se a jako bonus spoluprožijete osobní dramatu neodolatelných hrdinů – mimo objektivy kamer vcelku obyčejných lidí. Možná, pokud budete chtít. Určitě, pokud budete naladěni na stejnou notu a svět médií vám není lhostejný. 90%(9.7.2007)

• - Poslední epizodu seriálu režíroval Bradley Whitford, představitel Dannyho Trippa. (Marek#33)

• - V 19. díle má v osmé minutě má Matt (Matthew Perry) během rozhovoru ve dveřích šatny motýlek nejprve zavázaný, pak rozvázaný a po skončení rozhovoru opět zavázaný. (anezzik)

• - Herečka Sarah Paulson získala za roli Harriet Hayes nominace na ocenění Satellite Award 2006 v kategorii nejlepší herečka v dramatickém seriálu a na Zlatý Glóbus 2007 v kategorii nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo televizním filmu. (Roman.Ticka)