Studio 60 (TV seriál)

Studio 60 on the Sunset Strip

Drama / Komedie

USA, 2006–2007, 15 h 54 min (Minutáž: 37–60 min)

Thomas Del Ruth

Matthew Perry, Amanda Peet, Bradley Whitford, Steven Weber, D.L. Hughley, Sarah Paulson, Donna Murphy, Nate Torrence, Merritt Wever, Columbus Short, Mark McKinney, Evan Handler, Lauren Graham, Timothy Busfield, Jayma Mays, Nate Corddry, Martin Sheen, Stephen Tobolowsky, James Lesure, Simon Helberg, Mircea Monroe, Kelvin Yu, Molly Price, Zeb Newman, Nancy Lenehan, Rob Nagle, Hallie Lambert, Sarah Christine Smith, Christopher Carley, Randy Oglesby, Lucy Davis, Kari Matchett, Felicity Huffman, Edward Asner, Michael Stuhlbarg, Kimberly Huie, Julia Ling, Michael Kostroff, Christine Adams, Jay Paulson, Ruben Pla, Amir Talai, Vanessa Born, Teddy Sears, Scott Lawrence, William Stanford Davis, Casey Sander, Blake Hood, Todd Stashwick, Hayley Marie Norman, Geno Monteiro, Maxine Bahns, Diana Maria Riva, Raymond Ma, Michael Hyatt, Eddie Hassell, Austin Basis, Alejandro Furth, Tom Virtue, Elizabeth Sung, Fred Stoller, Nick Nordella, Tony Perez, Camille Chen, Leslie Connelly, Rich Hutchman, Scott Klace, Tate Hanyok, Robert Noble, John Ennis, Vernee Watson, Mystro Clark, John Mahon, Alix Angelis, Wendy Phillips, Joseph Lyle Taylor, Jennifer Peo, Ayda Field, Judd Hirsch, Shaun Robinson, Akiva Goldsman, Rob Reiner, Cyia Batten, Christine Lahti, Anne Lockhart, Harry Van Gorkum, Sting, Eli Wallach, John Goodman, Howie Mandel, Josh Stamberg, Kurt Fuller, Christian Camargo, Masi Oka, Natalie Cole, Tamala Jones, Allison Janney, Jenna Fischer, Amy Hill, Matt McCoy, J.D. Walsh, Carlos Jacott, Valeri Ross, Mimi Cozzens, Parisa Fitz-Henley, Stacey Hinnen, Mel Fair, Robin Karfo

// Pamatuji se, že když jsem se před časem poprvé odhodlal k shlédnutí pilotní epizody, byl jsem maličko skeptický. Matthew Perry byl vždy Chandler, tak co tu sakra dělá a proč se jmenuje Matt Albi? Po pětačtyřiceti minutách jsem měl ale takovou radost a tak moc jsem žasl nad perfektním představením postav, náčrtem jednotlivých příběhových linií a dokonalými dialogy, že jsem neměl na výběr a musel ihned sjet i těch zbylých jednadvacet epizod. A byla to dokonalá jízda často pokřiveným showbusinessem, mezilidskými vztahy a zásadní společensko-historickou událostí, která ovlivnila milióny lidí po celém světě, že jsem nemohl jinak, než ihned zařadit seriál mezi jeden z nejlepších, které jsem doposud viděl. A od té doby zkrátka vždy, když cítím potřebu se na několik hodin odsunout do jiného světa, šáhnu nejraději po tomto televizním klenotu - a hlavní důvod? Matthew Perry je Matt Albi :)(26.4.2013)

Studio 60 je skvělý seriál určen pro všechny, kteří se zajímají o film a televizi trošku do podrobna. Díky skvělým scenáristům, kteří odvedli skvělou práci při psaní dialogů a skečů, se seriálem prokousáváte vteřinu po vteřině. Nenechá vás nikdy v klidu a musíte sedět v křesle až do závěrečných titulků. Seriál může být skvělou insiprací pro autory tvůrčího psaní a můžou se přesvědčit, že se dá z čehokoliv získat maximum a bude to pecka. Mínusem je, že po polovině se z toho stává love story mezi zaměstnanci zasazená v zákulisí televize. Přesto ji naštěstí není věnován celý díl a my přecházíme do různých prostředí a problémů, které se snaží vyřešit a přitom jejich řešením se dostávají do větších problémů. A konečně poslední trojice dílů je to nejlepší na konec. Je to jediný seriál, který mě dohnal k pláči díky vybudováním emocí a za to má u mě pátou hvězdičku. Matthew Perry nezklamal a vývojem jeho postavy jsme na každém kroku a pokaždé něčím překvapí. Přesto větší potlesk patří postavám, ktřeré hrajou D.L. Hughley a Nathan Corddry. Dvojice herců, jejichž přátelství a herectví naprosto patří ke špičce seriálu.(21.8.2007)

Již několik týdnů byste mě každé úterý od deseti hodin večer mohli zastihnout před televizní obrazovkou, kterak hltám každé slovo každého z těch sympaťáků, jež mají podíl na vzniku zábavné šou pro každý páteční večer.___ Matt Albie píše skeče, naučil se spoléhat hlavně sám na sebe, ale postupně zjišťuje, že mít parťáky je taky fajn. Jordan McDeereová šéfuje celé televizní stanici NBS, převzala místo po „odejitém“ řediteli, který již nehodlal dále mlčet a právě nemlčení v některých momentech Jordan málem stojí místo. Danny Tripp je producentem Studia 60, asi jediná postava, která po deseti epizodách neukázala žádnou ze svých stinných stránek, zatím stále jenom rozdává dobré rady na všechny strany, což je taky fajn. Trojice Simon Stiles, Harriet Hayesová, Tom Jeter pak každý týden prezentuje to, co výše uvedeni stvořili a zafinancovali.___ Studio 60 přináší fascinující pohled do zákulisí natáčení tzv. sketch comedy show (pro což možná existuje český ekvivalent, ale nechci se pouštět na tenký led). Každá epizoda seriálu mapuje přípravu jedné epizody zmíněné fiktivní show a s tím související problémy, případně problémy vyvstanuvší teprve při živém (!) vysílání. V takových momentech se konverzační satira mění téměř v thriller (kupříkladu po zjištění, že právě odvysílaný skeč jeden člen z týmu scénáristů nejspíš od někoho okopíroval). Seriálu navzdory nepřetržité smršti vět neschází tempo, podpořené navíc famózními hereckými výkony, spoustou humoru a tu více, tu méně nápadnou kritikou masmédií.___ Dalo by se říct, že jsem o podobném typu seriálu již dlouho snil a možná právě proto nebudou mé nadšení sdílet jiní diváci, kterým to přijde moc ukecané a vlastně pořád o tom samém. Jednotlivé charaktery ve skutečnosti procházejí zajímavým vývojem, s každou další epizodou mi jsou sympatičtější a stále mám pocit, že moc dobře vím, proč se v daném okamžiku chovají tak, jak se chovají. Ač jinde Matthewa Perryho a Amandu Peet přijímám spíše vlažně, zde patří jejich postavy k mým nejoblíbenějším. Pravděpodobně půjde o zásluhu neskutečného scénáře Aarona Sorkina. Ani na okamžik nepřestává být vtipný, břitký, cynický, někdy i dojemný a hlavně vzbuzuje dojem, že moc dobře ví, o čem píše. Z jeho přístupu číší lehké pohrdání, zároveň však hluboký obdiv k práci těch, jenž nám přinášejí zábavu. Zde konkrétně těch posledních odvážných, přinášejících zábavu inteligentní a na úrovni. ___Camea přijalo několik notoricky známých tváří, Eli Wallachi (milá nostalgická pocta), John Goodman (typický nevadský soudce), Macy Gray, Sting, Jessica Simpson (hudební hosté Studia 60). Některé narážky si lépe vychutnají lidé znalejší americké televizní kultury, ale díky jejímu nepolevujícímu pronikání také do našich domácností, nejspíš nepochytíte jenom minimum. Co bych ještě napsal k tomuto snadno přehlédnutelnému, leč těžko přeslechnutelnému dítku NBC? Snad jen, abyste se nenechali odradit tím přívalem slov a zkusili sem tam nějaké i pochytit (všechny při jejich kadenci snad ani nelze). Dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom, jak to chodí v takové obyčejné americké televizi, zasmějete se a jako bonus spoluprožijete osobní dramatu neodolatelných hrdinů – mimo objektivy kamer vcelku obyčejných lidí. Možná, pokud budete chtít. Určitě, pokud budete naladěni na stejnou notu a svět médií vám není lhostejný. 90%(9.7.2007)

K tomuto seriálu nemám ani jednu pripomienku čo sa týka kvality, dynamickosti deja alebo nudných pasáži, po prípadne zlých hereckých výkonov. Studio 60 on the Sunset Strip sa totiž tvári ako obyčajný film o obyčajných ľuďoch, ktorý pracujú v neobyčajných podmienkach, a musia sa pritom okrem svojich vlastných problémov zaoberať aj problémami celého sveta, pretože ich prvoradou úlohou je zabávať ľudí a robiť si srandu z vážnych vecí, čo ako sa dozvieme pri sledovaní sa im pár krát stane osudným. Každá jedna postava v seriály dýcha, má svoje vyhradené miesto( Čo umocňuje aj fakt, že strih je tu minimálny a dakedy kamera len sleduje dianie hrdinov a presúva sa z miesta na miesto ako vševidiaci rozprávač). Najvýraznejšie je ústredné duo, Whitford ako Danny Tripp a Perry ako Matthew Albie, producenti a v Albieho prípade aj hlavný scénaristi tejto šou. Okrem trefných dialógov a podarených skečov, ktoré si uťahujú z Nicolasa Cagea, Julliete lewis a Toma Cruisa sa veľmi potešili niektorý hudobný hostia, napríklad Sting zo svojou Fields of Gold, krásne umocnil atmosféru a sadol do tohto seriálu ako riť na šerbeľ. 22 absolútne dokonalých dielov, ktorých jedinou nevýhodou je, že ich je LEN 22. Na tento seriál by som sa vedel pozerať totiž do nekonečna. Ako povedal Groucho Marx - time flies like an arrow, fruit flies like a banana. Rozhodne jedna z najlepších vecí aká sa objavila na TV obrazovkách.(8.4.2009)

• TomStall

Bohužel nic.. Dal jsem seriálu šanci dlouhou přesně čtyři díly, což bylo asi až moc velkorysé. Už pilot mě v podstatě znudil na nejvyšší míru. Je pěkné, že si nějaká televizní stanice dokáže plesknout takový ironický políček, ale u toho zajímavost Studio 60 končí. Postavy jsou nejednoznačné, třeba o postavě Perryho jsem absolutně netušil co si mám myslet, jestli je to intelektuální introvert, drsný šéf a svůdce nebo zamilovaný vtipný ňufík. A drtivá většina skečů, které měly reprezentovat onu nastupující kvalitu po změně scénáristů Studia 60, řvala trapností skoro jako novácké estrády.(12.10.2009)

• - Původní název seriálu měl být Studio 7 on the Sunset Strip. Jméno bylo změněno poté, co tvůrci zjistili, že v roce 2004 běžel krátce projekt WB stejného názvu - Studio 7. (Caszidy)

• - Bezprostředně nad odpočítávací tabulí v Mattově kanceláři, je černobílý pruh s nápisem "Time flies like an arrow, fruit flies like a banana. G. Marx" (Čas letí jako šíp, ovoce létá jako banán. G. Marx). (Caszidy)

• - Úvodní titulky a titulní štítek používají stejného typu písma, jako sorkinův dřívější počin Západní křídlo. (Caszidy)