poster

Nezlomná vůle

 • Velká Británie

  Amazing Grace

 • Slovensko

  Nezlomná vôľa

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2006, 111 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kleopatra
  ***

  V životopisných filmech nezřídka ustoupí invence přísným faktům, jindy naopak pro experimenty nevíme, čí že životní peripetie jsme to vlastně sledovali. Film, v němž se William Wilberforce s hrstkou přátel neúnavně, klopotně, často s pocity marnosti a ještě s podlomeným zdravím snaží o zrušení obchodu s otroky, je podle mě ten první případ. Tím nechci říct, že spadá do kategorie "zabitej čas", nikoli - je to poctivé každým coulem, na podívání velmi vděčné a nepřehlížím ani fakt, že jsem teď o jednu historickou informaci chytřejší, ale jako bych majzlík, který vytesává do mramoru velká slova, slyšela až příliš zřetelně. 3,5 *(17.9.2007)

 • emma53
  ****

  William Wiberforcer byl cílevědomě oddaný abolicionistickému hnutí i na úkor svého zdraví a se svou opravdu nezlomnou vůli dokázal v té době téměř nemožné, prosadit zákon o zrušení obchodu s otroky. Ve své době byl zcela jistě velmi známou osobností, která se snažila o mnoho reforem sloužících ke zlepšení nejen sociálních poměrů, ale co mě osobně potěšilo, tak i o dobré zacházení se zvířaty. Všechny tyto aktivity byly pro něj životní prioritou a i když je zřejmé, že se musí k faktům z filmu přistupovat obezřetně, protože ne všechno zcela přesně odpovídá historickým skutečnostem, tak to nic nemění na tom, že nebýt Amazing Grace, tak se možná o takových osobnostech vůbec nedozvíme. Díky za něj a za Ioana Gruffudda, který roli Williama zahrál jako ostatně všechny jeho role velmi uvěřitelně, ale ani ostatní za ním nezůstávali o nic pozadu, jak už tady zmiňovaný Rufus Sewell a nebo vyčuhující Benedict Cumberbatch.(7.6.2013)

 • Ridick
  ***

  no len tak nahodou som si pozrel zopar komentarov pred pozretim pribehu o velkom politikovi, kt. v dnesnych casoch je zalostne malo. mna vsak snimok za srdce az tak nechytil a ani tou hudbou som nebol nijako vynimocne ohromeny aj ked si pekne zvladla svoju rolu. ioan gruffudd bol v role mesiasa otrokov nadpriemerny a dodal svojej postave sympatie a ludskost, kt. je hlavnym pilierom skor povedane dramy ako toho thrilleru....trosku viac historicky-politickej angazovanosti a dal by som aj 4*. no teraz je to len 65%...(28.8.2007)

 • elle
  ****

  Příběh Anglie a její cesty ke zrušení otroctví stojí za pozornost a tento film je opravdu nádherně vypraven co do lokací, herců i kostýmů. Kamera i hudba jsou velkolepé. Vychází z toho krásný film s poselstvím, který mě natolik okouzlil, že jsem na něm okamžitě začala hledat chyby. Malou vadou na kráse jsou trochu neobratné skoky v dějových linkách, kdy až tak v třetině filmu pochopíme, komu je příběh vyprávěn. Osobu, které William Wilberforce (Gruffudd) svůj boj za zrovnoprávnění otroků vypráví, teprve v průběhu vyprávění musí potkat a pak je vyprávěcí tój bez zjevného důvodu opět opuštěn (jak brilantně je podobné zadání zvládnuto např. v Amadeovi). Tato nejednotnost trochu podráží nohy vyprávění nebo alespoň snadné orientaci v něm. Možná by příběhu slušelo trochu zeštíhlet (např. co do počtu postav), aby vynikl pozoruhodný osud pozoruhodné muže a i více vynikla jeho vnitřní motivace jako člověka. Ioan Gruffud mě velmi mile překvapil a jeho portrét až horečnatě zapáleného či unaveného a zklamaného muže byl herecky pozoruhodný. Pohled na jeho dojatou tvář v závěru mě dostla. Ač jsem se vnitřně trochu bránila zrežírované patetické závěrečné scéně, Gruffudd si s tím poradil s takovou citovou autenticitou a přitom uměřeností, že jsem smekla. Škoda, že nedostal více prostoru k tomu, aby mohl vyjádřit i ty méně svaté stránky své osobnosti. To je ale spíše věcí scénáře, protože nad tmavou kšticí William Wilberforce se skvěla nepopiratelná, nenapadnutelná, ale i trochu neživotná svatozář, která trochu zabránila, abych ho měla opravdu ráda. Romola Garai u mě má další pozoruhodný důkaz své herecké tvárnosti, charismatu a pracovitosti. Její postava je také dokonalým prototypem manželky velkého muže. Její postava měla ale takovou vnitřní pružinku, takovový neustálý otazníček nad hlavou, že tu jsem si naopak oblíbila okamžitě. Michael Gambon, Albert Finney, Rufus Sewell mají každý svou velmi zdařilou minifiguru, jen Ciarán Hinds je trochu zkratkovitě negativní. Pro mě to je téměř dokonalý příběh, jen cítím, že to mohlo být uděláno lépe.(5.9.2007)

 • castor
  ***

  Zapáleně bojovat za zrušení otroctví je sice ušlechtilá činnost, nicméně v dosti unylém balení, které předkládá nikdy hvězdný Michael Apted, z toho vychází místy jen poctivé nabalování historických faktů. Režisér navíc diváka udržuje v jistém emocionálním odstupu a mnohdy se dobrovolně vzdává vyšších ambicí, které se na několika místech nabízely. Herecky nadprůměrné, dějově nevyvážené, vícekrát nevyhledávané. 60%. Víc ani ránu..(27.6.2008)

 • - Špeciálne projekcie filmu boli uvedené v Buncrane, Co Donegal v Írsku. Bolo to na oslavu odkazu Johna Newtona v kraji, kde v roku 1748 jeho otrokárska loď Greyhound zakotvila potom, čo prežila strašnú búrku. Touto udalosťou začal Newton svoju duchovnú cestu, ktorá vyvrcholila zložením piesne Amazing Grace. (ti88na)

 • - Počas rozhovoru medzi Tohmasom Clarksom (Rufus Sewell) a Williamom Wilberforcom (Ioan Gruffudd) je spochybňované, ako môže človek zostať lojálny ku kráľovi, ktorý rukou zatrasie dubom a ďalekohľadom dovidí Nemecko. Ide o odkaz na kráľa Georga III, ktorý podľa súčasného presvedčenia historikov a vedeckých výskumov trpel porfýriou, ktorá bola pravdepodobne vyvolaná jeho požívaním arzénu. (ti88na)

 • - V scéne, kde Wiliiam Wilberforce spieva „Amazing Grace“. skutočne spieval Ioan Gruffudd. V niekoľkých posledných záberoch bol použitý playback, ale aj to naspieval sám Gruffudd. Režisér Michael Apted nemal tušenie, že Grufudd vie spievať, je však sólista a zborový spevák, takže keď spustil, prekvapený bol tak režisér, ako aj zbytok obsadenia. (ti88na)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace