Reklama

Reklama

Sklo s tloukem skýtá mok, dej si lok. Americký komik Danny Kaye (1911–1987) je u nás prakticky neznámý. Některé z jeho snímků jsme ovšem měli možnost vidět v televizi, např. Tajný život Waltera Mittyho (1947) nebo Bílé Vánoce (1954). K nejlepším z jeho děl patří kostýmní veselohra Dvorní šašek (1955), která mu byla ušita přímo na míru. Ztělesnil v ní bojácného člena zbojnické družiny, který v převleku za proslulého italského žertéře zachrání království před uchvatitelem i jeho intrikánskými dvořany, získá dívku svého srdce a pomůže dosadit na trůn právoplatného královského následníka. I v dalších úlohách uvidíme přední herce, Angelu Lansburyovou jako princeznu Gwendolinu, Mildred Natwickovou jako její chůvu, jejíž čarodějnické schopnosti zasáhnou významným způsobem do probíhajícího děje, a předního představitele nejrůznějších padouchů a nejlepšího hollywoodského šermíře své doby Basila Rathbonea, jenž vytvořil postavu zlotřilého sira Ravenhursta. Pod snímkem jsou jako scenáristé, producenti a režiséři podepsáni Norman Panama a Melvin Frank, jeden z nejúspěšnějších hollywoodských veseloherních tandemů čtyřicátých a padesátých let. Film byl v roce 2004 zařazen do Národního filmového registru při Knihovně kongresu jako dílo trvalé hodnoty. Za připomenutí stojí i česká verze, jejíž tvůrci si museli poradit nejen s rychlopalnou vyřídilkou Dannyho Kaye, ale také s řadou krkolomných slovních hříček. (Česká televize)

(více)

Recenze (19)

Ironfood 

všechny recenze uživatele

Lehce muzikálová parodie na historické dobrodružné příběhy typu Robin Hood či Ivanhoe. Příběh je docela zábavný a svižný, ale chybí nějaké opravdu povedené fórky, které by se člověku vryly do paměti. Navíc v poslední třetině filmu mi občas humor moc neseděl, například hrátky se slovy se zbytečným natahováním staly otravnými, moc nepobavily ani scény s pochodujícími vojáky či bojujícími trpaslíky. Muzikálové prvky sice neurazí, ale ani neoslní, asi nejlepší je v tomto ohledu píseň při úvodních titulcích... ()

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

U nás překvapivě neznámá středověká metakomedie, která užívá spousty komediálních triků (záměny, klamání, situační humor, nevyzpytatelná kouzla, detaily jako bleskem zmagnetizované brnění), aniž by všechny dostatečně rozehrála. Vyprávění nestoudně kombinuje několik středověkých mýtů (mj. Robina Hooda) a taky je to trochu muzikál. 4 1/2. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Perfektní mix komedie, dobrodružného historického filmu a muzikálu. Danny Kaye je naprosto k sežrání, a všimněte si, jak moc je podobný Vlastu Burianovi (i na současné profilovce na csfd) - některými rysy tváře, ale především gesty, pitvořením, mimikou. Kdoví, jestli ho neměl odkoukaného. Bonbónkem pro příznivce britského poválečného filmu je obsazení Angely Lansbury do role vdavekchtivé princezny. Nejvtipnější částí filmu jsou rytířské zkoušky. Dočkáme se i šermu, několika milých písniček, je tu krásná žena (stále žijící Glynis Johns). Sice ateliérovka, ale mořské pobřeží se dost povedlo. Pár prvků připomene naši Princeznu se zlatou hvězdou. S Robinem Hoodem bych problém neměl. Silný typ pro filmový klub ČT, ale prosím, bez dabingu, tuhle hru s jazykem nikdo ze současných překladatelů a režisérů do češtiny nedostane. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Už som o tom písal, že stačí niekoľko desiatok nadšencov a hodnotenie filmu vyskočí na 80 %, čím priláka moju pozornosť. Ale už po pár minútach som zistil, že na tejto komédii sa nezasmejem, hudba ma nezaujme a budem rád, keď uvidím záverečné titulky. Netvrdím pritom, že je to naivný, hlúpy a predčasne zostarnutý film, ale iba to, že nepredstavujem preň cieľové publikum. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Nikdy nepřestanu ČT milovat za to, že přinesla tenhle pro mně absolutní neznámý film (a patrně i pro většinu dalších lidí). Tohle je totiž naprosto vynikající komedie s geniálním Basilem Rathbonem, skvělým Dannym Kayem a mladou Jessicou Fletcherovou. Absolutní komedie, která se odehrává ve středověku, je plná záměn a převleků, nápaditých efektů a kaskadérských kousků a hromadu slovního humoru. A navíc je to i napůl muzikál. A dobrodružný film, ve kterém jasně rozeznáte minimálně prvky Robina Hooda. Nevídaný zážitek, po jehož shlédnutí mně ovládlo totální nadšení. 85%. ()

Galerie (29)

Související novinky

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)

Reklama

Reklama