Reklama

Reklama

Mughal-E-Azam

  • USA The Emperor of the Mughals (více)
všechny plakáty
Drama / Válečný / Romantický / Historický
Indie, 1960, 173 min (Special Edition: 185 min)

Obsahy(1)

Příběh tragické lásky následníka trůnu Salima (Dilip Kumar) a palácové tanečnice Anarkali (Madhubala) na sklonku 16. století za vlády proslulého mughalského císaře Akbara (Prithviraj Kapoor). Film dodnes ohromuje velkolepými bitevními i tanečními scénami a ve své době to byl nejdražší, ale zároveň i nejúspěšnější bollywoodský snímek. V roce 2004 vznikla v Indii zrestaurovaná a digitálně obarvená kopie, která opět přitahuje statisíce diváků z celého světa. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (6)

mafer12 

všechny recenze uživatele

Tohle je zkrátka klenot, mistrovské dílo indické kinematografie. Po všech stránkách. Ať už jsou to naprosto nadčasové herecké výkony u kterých se zdá, že vlastně nikdo nic nehraje, tak pompézní vizuál, jehož honosnost na vás ale "nespadne". Hudba je nedílnou součástí díla, její texty totiž přesně dořeknou to, co neslyšíme od postav a navíc je skutečně vidět, že 60. léta byla zlatou érou playback zpěváků v čele s L. Mangeshkar. Stále ale platí, že se tento film musí vidět, (barevná verze je překrásná), popsat jej nejde. Tři hodiny ale stojí za to a uběhnou celkem rychle ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Môj zatiaľ najstarší indický snímok. Historický veľkofilm je zasadený do obdobia veľkej Mughalskej ríše počas vládnutia jej najznámejšieho cisára - Akbara Veľkého a hoci sa v ňom vyskytne jedna veľká bitka a často sa hovorí o vojenských napredovaniach, príbeh je predovšetkým o zakázanej láske. Ide v ňom aj o rozpor medzi otcovskou láskou a vladárskou povinnosťou, zachovanie cisárskych tradícií a podobne. Až na jedinú veľkolepú exteriérovú bitku ide o štúdiový film prevažne z prostredia cisárskeho paláca, s veľkoryso zdobenými kulisami a kostýmami. Že na filme nešetrili, cítiť takmer z každej jednej scény. Samozrejme, nesmú chýbať tance a spevy s pištiacimi ženskými hlasmi, ale dá sa na ne zvyknúť, niektoré boli dokonca celkom dojímavé. Takmer 3-hodinová monštrózna stopáž je síce úbíjajúca, ale kto ju prekoná, bude odmenený exotickým vizuálnym zážitkom. A to ešte nespomínam prekvapujúci - nehappyendový - koniec. ()

Reklama

HarryB 

všechny recenze uživatele

If you enjoyed Jodha-Akbar, you will like this one as well, It is based on a true story and a popular legend of romance between "Salim ( also known as Jahangir - Akbar and jodha's son, Father of Shah Jahan who built Taj Mahal)" and "Anarkali" , a beautiful servant of the palace and how it almost ruined the great Mughal empire. It is old but considered a Classic in Indian cinema, It has a great cast which includes my favourite "Madhubala", one of the most influential and popular actress of India. and even soundtrack is considered legendary, My mom still hums some of the songs while cooking. I only watched this movie yesterday, but I've heard the tales of its grandeur by my parents and friends. I must admit - I was pleasantly surprised that a movie of such magnitude was made in India during1950's. It was a valiant effort, Dialgues which use "Urdu" (pleasant to an ear - much like Shakespearian). cinematography was a top-notch. What elevates this movie is the fact that the lives of Madhubala and her screen character "Anarkali" in Mughal-e-Azam are consistently seen as overlapping, it is because of the overwhelming sense of loss and tragedy and the unrelenting diktat of destiny that clung to both and which neither could escape. She was suffering with great illness during the later part of this movie, and she died some years afterwards at a young age and on the prime of her career. What makes her death even more tragic is the fact that she was in unrequited love with Dilip Kumar who played "Prince Salim" in the movie. but her father refused to accept it, and she became very depress and longed seclusion. It would be better if you can find a coloured version, it will add depth to the sets, and subtitles for all the songs which are an integral part of the story. ()

cyBerN 

všechny recenze uživatele

Indické filmy, které jsem viděl, bych snadno spočítal na prstech obou rukou, ale tento je jednoznačně nejlepší. Příběh se sice může jevit jako romantická limonáda, ale v jeho pozadí se řeší zásadní rozpor mezi povinností rodiče-člověka a rodiče-vládce, přeneseně mezi city a tradicí, důležitostí zachování řádu. Viděl jsem restaurovanou verzi a musím před jejími tvůrci taktéž smeknout, na filmu to barvení není (pro nezkušené oko) takřka vidět. Krásné barvy, velkolepé scény, nádherná hudba a téma, které člověka chytne za srdce, pokud ho nemá z kamene ;) Vřele doporučuji, ty tři hodiny utečou jak voda. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama