curunir

,,POŽIADALI MA, ABY SOM NATOČIL BEN HURA, ČO NEBOL PRÁVE TYP FILMOV, AKÉ SOM ROBIL, ALE VRAVEL SOM SI, ŽE BY BOLO ZAUJÍMAVÉ ZISTIŤ, ČI DOKÁŽEM NATOČIŤ FILM AKO CECIL B. DeMILLE." __ Objasňuje na začiatku v archívnych záberoch William Wyler počiatky vzniku svojho najväčšieho majsterštiku a okrem neho sa o Ben-Hurovi ako o svojej láske a veľkom zdroji inšpirácie pre vlastnú tvorbu vyjadrujú popredné osobnosti americkej kinematografie, ktoré občas majú čo povedať, inokedy nie a občas hovoria aj úplne nezmysly (černošský kameraman ,,Malcolma X" tvrdí, že Ben Hur bol prvým epickým filmom a pritom zabúda, že práve on bol vrcholom obdobia, kedy v 50. rokoch vznikali v Hollywoode veľkofilmy ako ,,Quo vadis" alebo ,,Desatoro prikázaní"). V priebehu jednej hodiny sú postupne rozobrané najdôležitejšie zložky tohto filmu, predovšetkým teda herci, výprava, kostýmy, hudba a špeciálne efekty. Dokument žiaľ nie je natoľko objavný ako by bolo byť, keďže polovicu času tvorí klasická adorácia smerujúca k jeho výnimočnosti a keď už ktosi hovorí čosi vecné, ide o informácie, ktoré si v dnešnej dobe nemá problém obdivovateľ Ben-Hura zistiť z internetu. V budúcnu by som uvítal poriadny, aspoň dvojhodinový dokument, ktorý by toto dielo napr. očami filmových teoretikov rozobral do väčšej hĺbky. (24. hodnotenie, 1. komentár k filmu) ()