Rod Wilhernů byl proklet čarodějnicí, jejíž dcera kvůli jednomu z Wilhernů skočila z útesu. Čarodějnice vyřkla kletbu, že další holčička narozená v jejich rodu bude nositelkou prasečího obličeje a zbaví se ho jen tehdy, když se provdá za stejně urozeného muže. Až po několika generacích se v rodě Wilhernů narodila dcera Penelope a opravdu měla prasečí nos, který nešel chirurgicky upravit. Jessica Wilhernová svou dceru Penelopu celý život úzkostlivě chránila, a když dospěla, začala Jessica zvát urozené nápadníky, kteří nesměli opustit dům bez podepsané smlouvy o mlčenlivosti. Jedním z nápadníků byl i Edward Vanderman, který z domu uprchl bez podepsání mlčenlivosti a hned běžel na policejní stanici, kde se mu vysmáli. Edwardovo oznámení zaslechl novinář Lemon, který se kdysi snažil vyfotit Penelope, když byla ještě miminko. Edward se dá s novinářem do holportu a zjistí, že Max Campion je urozeného původu, ale propadl hráčské vášni. Lemon s Edwardem osloví muže, kterého považují za Maxe a nabídnou mu slušný finanční obnos za to, že půjde za Penelopou a tajně ji vyfotografuje. Max si Penelopu získal a sám k ní cítí náklonnost, i když ani po několika schůzkách stále neviděl její tvář. Když Max konečně uvidí Penelopu, neuteče, chce se jí dotknout, ale rychle ucukne, protože skrytý fotoaparát se zvednutím ruky spustil. Penelope si Maxovo ucuknutí vyloží špatně a uteče. Max fotoaparát rozbije, nechce Penelopu prodat novináři, ale odmítne si i Penelopu vzít za ženu. Penelope si myslí, že ji Max odmítl kvůli jejímu vzhledu, a uteče z domova s nosem schovaným pod šálou. Penelope poprvé za celý svůj život poznává obyčejné věci, jako je pití piva nebo jízda na skútru, a získává svou první kamarádku Annie. Když Penelope omdlela v baru, byla odvezena do nemocnice, ale odtud už odchází bez šály, s úsměvem odpovídá novinářům na otázky a získává si obyvatele města. Edward Vanderman, který se znemožnil tím, že popsal Penelopu jako stvůru s tesáky, je otcem donucen, aby požádal Penelopu o ruku. Penelope se sňatkem souhlasí, ale jen kvůli své matce, která je zlomením kletby posedlá... (TV Prima)

Trailer 1

Matty

Díky prasečímu rypáčku a v závěru zopakované ponaučení jde o velmi bajkovité vyprávění moderního střihu. Christina Ricci přitom hraje (svou) nejnormálnější postavu. Jako malá princezna nechápavě bloudí od jedné podivné existence k další a zjišťuje, před jak rozporuplným světem byla dosud chráněna. A její velký princ, James McAvoy, stylizovaný do umělce dandyovského typu? Ten by tvořil sympatický páreček s kýmkoliv. S Christinou jsou přímo k sežrání. Slova „páreček“ a „sežrání“ v kontextu zápletky asi vyznívají poněkud morbidně, ale to těch pár letmých, ve filmu přítomných pozdravů Timu Burtonovi též. Vegetariáni, masožravci, burtonovci – všichni budou nakrmeni. 80% Zajímavé komentáře: Eddard, Mahalik, Dallas ()

kleopatra

Penelope je milej film, dost mu teda napomáha fakt, že je trochu britskej, což je jakýsi pozitivní prokletí, ale i tak jsem už v půlce marně vzpomínala, jak to vlastně začalo a přijde den, kdy si budu pamatovat jen, že tam hlavní roli hrál nějakej prasečí nosánek jakožto lakmusovej papírek charakteru lidí a test vnitřní síly jeho majitelky. Co mě zaujalo víc, byli ty chlapi: sexy McAvoy, vždycky démonickej Grant, dokonce i liliput, kterýho jsem tady neviděla prvně, a zaujetí jeho solidním herectvím mě donutilo si najít jeho jméno - Peter Dinklage, jo a ten barman by stál za hřích (toho hledat nebudu) ... a Christina někde daleko za bramborovou medailí a za Reese. ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $10,011,996Tržby Celosvetovo $21,094,268Tržby za predaj DVD v USA $8,957,988 //počet predaných kusov 455,385║ Príde mi to nejaké moc prázdne, nevýrazné na to aby to mohlo dejom akokoľvek upútať, strašne som sa pri tom nudil a to film ma celkom slušné obsadenie ale dosť nevyužité. /40%/ ()

Bluntman

PENELOPE je příjemná pohádka (i) pro dospělé, na které nejvíc oceňuji, jak se vyhýbá klišé, popř. se k nim dojde zcela jinou cestou, než by poučený divák očekával. Musí dojít k rozkolu mezi ústřední dvojicí a i zbavení se kletby, ale k tomu dochází jinak než v běžných pohádkách a neslouží to tudíž jasnému morálnímu poučení._____ Burtonovská atmosféra je patrná pouze v úvodním stylizovaném výjevu, jinak má tahle reverzní variace na krásku a zvíře od burtonovštiny daleko: nevydáváme se do maloměšťácké společnosti neschopné přijmout cokoliv/kohokoliv odlišné(ho), ale mezi aristokratickou třídu toužící po "normálnosti" konfrontovanou s vnějším světem._____ Herci jsou obsazeni podle podobných úloh, které hrály již v minulosti, a tak je James McAvoy "romantický" hrdina nižší/střední třídy vydávající se a následně překračující hranice cizího světa (POKÁNÍ, POSLEDNÍ SKOTSKý KRÁL) a Christina Ricci ztvárnila další divnou a přitažlivou osobu, kterou si nelze nezamilovat. Každopádně jako tenhle mírně nadprůměrný film, ve kterém prvky stylizace a grotesknosti až na první scénu nefungují a který - přestože je vyprávěn dětem - pobaví i různými dvojsmyslnými vtípky a starosvětským stylem (a tím i uondaným tempem) dospělé, kteří jsou jako bulvární novinářský trpaslík: kdo že se tu vlastně poučuje? ()

Renton

Scénář: Leslie Caveny .. Zapomeňte na Burtona (nikoliv, že by byl horší - to v žádném případě) resp. přirovnávání k němu, ten je v hodně rozličné a mnohdy morbidní sféře. Mark Palansky jde jinou cestou, tak berte tuto svéráznou pohádku v producentské záštitě Reese Witherspoon takovou, jaká je. Kouzelná s hravou atmosférou, až fantaskně kýčovitou, zasazenou v barvitém Londýně, který ač moderní má příjemnou, hřejivě barevnou patinu a romantický náboj, kde setinové zvíře hledá svého krasavce. ()

• Kniha, kterou chce Max (James McAvoy) ukrást při prvním setkání s Penelopou (Christina Ricci), ve skutečnosti neexistuje. Vymysleli si ji producenti, a to jak titul, tak i autora. (zajda404)
  • Film sa dostal do kín v USA a Veľkej Británii až dva roky po jeho dokončení. (ladko)
  • Rusko byla první země, kde se film objevil ve videopůjčovnách. (Dlee)