Komedie / Fantasy / Romantický

Velká Británie / USA, 2006, 99 min

• ChArLeNe

Pre mňa len ďalšia novodobá Kráska a Zviera. Samozrejme, už bez toho čara a filmového zážitku. Prasací rypák spôsobený kliadbou a následná príčina sebapoznania, k tomu neustále skoky z okna pri pohľade na "netvora" je už na mňa tak trošku pritiahnuté za vlasy. Iba jeden z mnoho príkladov, kde film s dobrým obsadením (Ricci, McAvoy, Dinklage) nezachráni trápny film.(8.9.2009)

Tak takhle nějak si představuji novodobou pohádku. Penelope je kouzelná a velmi nápaditá romance s pohádkovými prvky (nikoliv fantasy), jejíž příběh je prakticky stou variací na moralitku o hledání pravé lásky, pochopení, i o hledání sebe sama. Viděli jsme to v disneyovkách, četli jsme to v dětských knížkách a teď si to znovu zopakujeme s jednou dívkou, která má místo nosu prasečí rypáček. Příběh tedy není to, co by z Penelope dělalo kdovíjaký zázrak, ale je to způsob, jakým je podaný. Je to film hravý, dojemný, nápaditý, stylový (vizuálem dá vzpomenout na mistry Gilliama a Burtona) a hlavně vtipný, přičemž laskavý humor občas vystřídají i trochu peprvnější gagy (fuckující lilipután je skvělý). Co mě na filmu ale zaujalo nejvíce, byly rozmanité postavy. Penelope v podání Christiny Ricci je neodolatelná, James McAvoy jako "ten pravý" nápadník s jednou velkou neřestí zase sympaťák, co má charismatu na rozdávání. Ony ale i vedlejší postavy jsou skvělé. Reese Witherspoon jako prostořeká Annie dává zapomenout na otravnou Pravou blondýnu a v tomhle filmu jsem si ji hned zamiloval, Catherine O´Hara dostala možnost zopakovat si svou nejslavnější roli - hysterickou a věčně vřeštící matku (ztvárnila Kevinovu matku v Sám doma). Nejvíc mě ale potěšil Peter Dinklage jako liliputánský novinář Lemon. Pokaždé, když se objeví na plátně, si krade celý film pro sebe. Ve výsledku je Penelope velmi příjemným zážitkem a spolu s Hvězdným prachem i jednou z nejlepších pohádek za posledních pár let. A Sigur Rós v závěru? Slast.(4.7.2008)

• Smok

Obdivujem Christinu Ricci za to, čo si dala vykonať od maskérov, ale výsledok nakoniec až tak za to nestál. Podľa hodnotení som čakal neskutočnú pecku, ovšem opak bol pravdou. Jedná sa o nezáživnú rozprávku plnú klišé, ktorá nerozumiem ako sa mohla ocitnúť v premiére na tv stanici v sobotu v prime time. Jediné logické zdôvodnenie vidím v tom, že každý v ten večer aj tak pozeral fotbal ČR vs. SR, tak načo v takom čase mrhať kvalitným materiálom. Ak budem nabudúce chcieť vidieť naozaj poriadny nos ako sa patrí, skúsim radšej Troch veteránov, alebo niečo s Mirom Nogom.(6.9.2009)

Veľmi príjemná žánrová jednohubka, v ktorej všetko funguje s presnosťou švajčiarskych hodiniek a preto ju môžem s čistým svedomím označiť za ideálnu odpočinkovú zábavu. Jemný britský humor sa krásne dopĺňa s rozprávkovými motívmi a tie, v kombinácii s vizuálnymi nápadmi (toho Burtona tam je skutočne cítiť), dotvárajú pozitívnu atmosféru, ktorá sa šíri počas celého filmu. Herecké obsadenie je rozmanité, Christina je na zjedenie s nosom či bez nosa, skvelý je pre mňa zatiaľ absolútne neznámy McAvoy či jednooký lilipután Peter Dinklage. Reese sa objaví len v poslednej polhodinke a manželské duo, hysterická Catherine O´Hara a neprehliadnuteľný Richard E. Grant taktiež veľa priestoru nedostalo, čo je hlavne v prípade toho druhého celkom škoda. No ale myslím si, že najdôležitejším faktorom tejto snímky je to, že splnila svoj účel a naviac, v súčasnom mori trápnych romantických snímok, je skutočne osviežujúcim počinom.(26.10.2008)

Námet je veľmi originálny, štylizácia je vydarená, casting je parádny, vážne si neviem predstaviť, kto by mohol vyzerať lepšie s rypákom, ako Christina. Ale menší problém mám s konfrontačnou fázou filmu, keď sa hlavný pár vôbec nestretáva, takže to, čo príde na konci (všetci predsa vieme, ako to skončí), nie je príliš dôveryhodné. Ja by som to natočil tak, že by k nej stále chodil, konverzovali by spolu cez zrkadlo a na konci by ju konečne uvidel, ale bol by natoľko zaľúbený, že by si ju aj tak vzal. Ale čo už, sú Vianoce, treba byť zo všetkého namäkko. Najväčší skvost výraznej výtvarnej štylizácie je Reese, ako včela na Halloweenskom večierku. Všimli ste si Jacka Blacka v sekundovom cameu ako paparazziho?(23.12.2012)

• - Rusko byla první země, kde se film objevil ve videopůjčovnách. (Dlee)

• - Do některých kin šel film pod "krycím" názvem Scarfy. (Karlos80)

• - Nasadzovanie prasačieho nosa na Christinu Ricci trvalo jeden a pol hodiny. (ladko)