Komedie / Fantasy / Romantický

Velká Británie / USA, 2006, 99 min

Díky prasečímu rypáčku a v závěru zopakované ponaučení jde o velmi bajkovité vyprávění moderního střihu. Christina Ricci přitom hraje (svou) nejnormálnější postavu. Jako malá princezna nechápavě bloudí od jedné podivné existence k další a zjišťuje, před jak rozporuplným světem byla dosud chráněna. A její velký princ, James McAvoy, stylizovaný do umělce dandyovského typu? Ten by tvořil sympatický páreček s kýmkoliv. S Christinou jsou přímo k sežrání. Slova „páreček“ a „sežrání“ v kontextu zápletky asi vyznívají poněkud morbidně, ale to těch pár letmých, ve filmu přítomných pozdravů Timu Burtonovi též. Vegetariáni, masožravci, burtonovci – všichni budou nakrmeni. 80% Zajímavé komentáře: Eddard, Mahalik, Dallas(5.6.2008)

Kouzelná pohádka, jen zčásti říznutá Burtonem, které banda užívajících si představitelů hlavních i menších rolí a hromada detailíků a vychytávek nedovolí spadnout do klišé (jako třeba v úplně poslední scéně, kde kýč bezpečně zabíjí kouzelná trpasličí loďka trpasličího papparazi). A ten soundtrack ...(!) - "Sigur Rós v závěrečné scéně... aaaach..." (citát ze zpřízněného komentáře na csfd). 4/5 jen proto, že si jahol říká, že dětinští..(29.7.2008)

Tim Burton a jeho kouzelné snímky jsou dnes už vyhlášené. Evidentně se však našel člověk, který sice u Burtona docela solidně opisoval, ale svoji prací se mistrovi minimálně přiblížil. Tou "prací" je Penelopé, roztomilá pohádka pro dospělé, o dívce s prasečím rypáčkem, jež chtěla jednoho dne žít normální život. Zní to sice hodně infantilně, ale musím se přiznat, že mé tenhle milý filmeček s Christinou Ricci v hlavni roli hodně potěšil (a to mám k rodinným/pohádkovým filmům přirozenou skepsi). Jak jsem již psal výše, jedna se o pohádku pro dospělé takže se určitě dočkáte inteligentního humoru, sem tam peprnějších slov, ale hlavně pěkného a propracovaného příběhu, který zaujme zejména díky bravurní režii (opravdu bravurní) Marka Palanského (kde se vzal?), který evidentně věděl co chce točit. Ano pravdou je ze spousta záběru, jejich nádech, přebral od Burtona, ale komu vadí jedna povedena ''Burtonovka'' navíc? Na druhou stranu to však není ''jen'' Burtonovka - není tak odtáhnuta od normální reality a zejména v druhé pulce se umně prolíná realita s pohádkou. Christina Ricci, téma samo pro sebe. Na roli Penelopé se casting evidentně podařil, Penelopé se opravdu stala osobou takovou jaká by podle mě postava s takovou historií mohla být. Když si k tomu přičtete pěkné provázání děje pohádkovými efekty a střihy, zajímavou hudbu a vtipnou postavu McAvoye, vyjde vám nádherně milý film kterému dávám čtyři hvězdy a stále uvažuji že možná jednoho dne přidám i pátou...(4.8.2008)

Christina Ricci s prasečím rypáčkem je tak neodolatelná a dojemná, že pro ty zděšené nápadníky nemám pochopení... Penelope jakožto netradiční romanci s tradiční žánrovou dějovou kostrou na romantický pětihvězdičkový vrchol a do ztvárněním příbuzných děl páně Burtonova (Střihoruký Edward, Velká ryba...) krůček chybí, ale přesto je nevtíravě milým a příjemným - docela i slzy pudícím - osvěžením, které si rád opětovně dopřeji. Snímků, jež si dovedou diváka podmanit a spokojeného ho kolébat na vlnách libých pocitů, roste na filmové louce jako šafránu.(17.7.2007)

Počas sledovania filmu som si uvedomil, že niekedy je klišé fajn a dobre sa na neho díva - bohužiaľ uvedomil som si to v kontexte, že práve to mi vo filme chýba. Divák čaká, že sa niečo stane - a to sa aj stane - lenže vtedy keď to nečaká; dej beží strašne rýchlym tempom a prakticky nie je možné si vychutnať melanchóliu okolo ústrednej dvojice. Tí sú zahraní fakt skvelo (Christina Ricci je neodolateľná aj s tým rypákom) a vynikajúco im sekunduje Peter Dinklage (Station Agent!!!). Uvažoval som aj nad 100%, ale je mi ľúto, ale nemôžem; je to fakt skvelý film, ale mohol byť oveľa, oveľa lepší. Chcel by som nakrútiť remake, riadne temný a melancholický remake...(15.4.2008)

• - Nasadzovanie prasačieho nosa na Christinu Ricci trvalo jeden a pol hodiny. (ladko)

• - Christina Ricci musela vyzkoušet 15 verzí prasečího rypáčku než našli ten "pravý". (Fredy176)

• - Rusko byla první země, kde se film objevil ve videopůjčovnách. (Dlee)