Reklama

Reklama

Pokoj 1408

Trailer 2

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (946)

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Tady mě nenapadá výstižnější slovíčko než průměr. Kingova povídka je předlohou spíše pro nějaký hororový kraťas, než celovečerní film, což je poznat hlavně v momentech s blížícím se koncem. Být film o několik minut kratší, asi by mu to hodně prospělo a já bych uvažoval o vyšším hodnocení. Takto musím alespoň vyzdvihnout Cusackovu hereckou one man show. Z cynického a sebevědomého spisovatele se postupem času stává zdrcená a vystrašená troska s myslí na pokraji šílenství a tato proměna je předvedena přímo dokonale. Pár scén je opravdu povedených (závěrečná lekačka, rozhovor s Jacksonem i procházka po římse), závěrečný double twist taky ujde, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to šlo všechno provést lépe. Alespoň že ten konec vyzněl jakž takž temně. Viděn Director's cut. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Došlo k 56 úmrtím v pokoji 1408.“ Po začátku téměř identickém s Identitou jsou nám předhozeny první drobty kusých informací o hlavním hrdinovi. Mohlo jich být víc. Enslin mohl být sympatičtější nebo arogantnější, abychom měli pádnější důvod mu držet palce či naopak přát pomalou bolestivou smrt. Nevím, kterého pakoně napadlo zadaptovat povídku o rozsahu několika desítek stran (mimochodem dost slaboučkou) do podoby celovečerního, téměř dvouhodinového filmu, ale je jasné, že tak učinil pro hororový potenciál situace „člověk zavřený ve strašidelné místnosti a pomalu propadající šílenství“, nikoliv kvůli příběhové originalitě. V rukou méně schopného režiséra by to mohlo dopadnout katastrofálně, v rukou schopnějšího režiséra by to mohla být pecka. Švéd Mikael Håfström musel trávit hodně času sám v hotelových/motelových pokojích, kde se děly hrozné věci - tak působivě situace z nich umí vydojit. Svědčí o tom nejdrsnější scéna Hry s nevěrou i podstatná část Pokoje 1408. Po stručném intru a slušně napsaném, leč zcela zbytečném dialogu s ředitelem hotelu (Samuel „ jsem nad věcí“ Jackson), začíná strašení. Zprvu jenom přidrzlé pošťuchování, racionálně ještě jakž takž vysvětlitelné, pak čím dál riskantnější a již někdy od čtyřicáté minuty vše směřuje k neodvratnému saltu mortale. Film by ovšem skončil příliš brzy, takže se scénárista vytasí s nadbytečnou „an american family“ linií, nikam nevedoucí a minutky troufale (a zoufale) nahánějící. V opačném případě by devadesát procent filmu trávil Cusack sám v jednom pokoji, se svým diktafonem, do kterého nejdříve cynicky, později bezradně, „vylévá“ své aktuální dojmy, celé by to trvalo cca sedmdesát minut a svou vyhroceností bralo dech. Možná. Håfström se však nemá zač stydět, jeho průnik do žánru thrilleru/hororu dopadl o poznání lépe než v případě „rovněž Evropana“ Nimróda Antala (Motel smrti). Vyhýbá se dramaturgickému klišé, umně pracuje s atmosférou, lekačky dokáže dobře načasovat, jenom ta gradace… (údajně existuje alternativní konec, zdaleka ne tak dojemně americký). 70% Zajímavé komentáře: Le_Chuck, DaViD´82 ()

Reklama

igi B. 

všechny recenze uživatele

A on pořád co to je, že si nedá pokoje... ;-) . . . Jo jo, čím si kdo zachází... Ač oddechová a po tvůrčí stránce nikterak zvláště objevná, přesto působivá duchařinka, dobře vystavěný a hollywoodsky zručně natočený horror dle Mr. Kinga, s výbornými triky a speciálními efekty, zkrátka v rámci žánru prostě "...příběh, který vás nezklame..." . . . A taky lehce bizarně podané malé obligátní ponaučení, že "co tě nezabije, to tě posílí" - eventuelně tě to při vší té síle nakonec zabije... Tak tak. No, důležité je nakonec včas se zbavit těch zlých vzpomínek, že... - - - P.S. Docela se těším na dvd s původní zvukovou stopou. I na ty alternativní konce... - - - - - (Poprvé viděno 9.5.2009 na tv Nova jako příjemné napravení chuti po toho večera dvou předchozích >Mr.záckých< kusech, komentář zde jako mnohý - 10.5.2009) ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to úplne priemerný horor. Má dosť dobrý príbeh o spisovateľovi, ktorý navštevuje preslávené strašidelné miesta, aby o nich mohol následne písať vo svojich hororových knihách, pričom sám tomu samozrejme neverí. Práve sa rozhodol navštíviť hotelovú izbu v luxusnom hoteli, ktorú berie len za svoju ďalšiu skúsenosť z mnohých, lenže na mieste si uvedomuje, že tentoraz to bude niečo omnoho nepríjemnejšie. Spracovanie nie je zlé, ale o spokojnosti určite hovoriť nemôžem. Táto zápletka ponúka v rámci žánru veľký potenciál, ktorý sa aj spočiatku darí napĺňať, ideálne zoznámenie s hlavný hrdinom a následnou prezentáciou hotelovej izby, toto si ma získalo, lenže keď sa už dej presunie práve do tejto izby, tak to ani zďaleka neuspokojí. Aj táto hlavná časť filmu sa dá bez väčších problémov pozerať a pár nápadov je aj celkom zaujímavých, ale celkovo to pôsobí až príliš hlúpo a infantilne, takže výsledný efekt je presne opačný. Ale zase výsledný dojem čiastočne zachraňuje záverečná fáza, tá ma zaujala. Takže po hororovej stránke tu nie je absolútne o čo stáť, atmosféra je v celej hlavnej fáze úplne nulová, o napätí nemôže byť ani reči a aj samotné hororové scény sú len také infantilné. Herecké obsadenie je na tom dobre, John Cusack sa do tejto úlohy hodí a aj Samuel L. Jackson tých svojich pár minút využije naplno. Réžia a technická stránka sú zase úplne rozporuplné, na jednej strane to má slušný vizuál, ale ako horor to jednoducho nefunguje. Škoda, na ten priemer to síce stačí, dej je zaujímavý, obsadenie nesklame a pár nápadov sa tiež nájde, ale chcel som horor a ten som nedostal. Objektívna kvalita filmu- 52%, film sa páči mne na 54%. ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Ani poměrně slušná atmosféra, a skvělý výkon Johna Cusacka nedokáže zastřít skutečnost, že potenciál Pokoje 1408 je trestuhodně nevyužitý. Spousta nedořečeností a předvídatelných situací, kolísavé tempo, a přetože má film poměrně hutnou amtosféru, opravdu vyděsit nedokáže. Kinoverze za 6/10, director's cut za 7/10 ()

Galerie (21)

Zajímavosti (29)

  • Během natáčení byla Mary McCormack (Lily) těhotná, což vysvětluje, proč je v tolika záběrech zabírána nad pasem. (HellFire)
  • Číslo dverí 1408 malo aj patologické laboratórium v horore Bug (1975). (Raccoon.city)

Související novinky

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)

Reklama

Reklama